Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Router wireless prin SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020
Salut!
Pana se va mai potoli pandemia asta, m-am hotarat sa ma mut la casa bunicilor.
Problema este ca acolo nu este internet,iar cei de la DIGI sunt singurii care au internet prin fir,dar la casa respectiva nu au cum sa traga, deoarece este la marginea satului.
Drept urmare,m-am gandit sa instalez un router in care sa bag cartela sim si sa emita semnal Wi-Fi.Cel mai bun semnal in casa este in reteaua Vodafone,este 4G cam peste tot,dar pe alte retele nu prind 4G.Am fost azi la Vodafone,iar singura lor oferta e cam asa: imi dau ei un router,dar trebuie sa fac un abonament pe 2 ani,la 16E/luna(10 euro pentru 100GB lunar,iar 6 euro) pentru router.Sincer,mi se pare cam mult sa platesc pentru router 6x24 = 144 euro si nici nu m-as lega pe perioada de 2 ani, avand in vedere ca eu o sa stau cateva luni acolo.
Am luat in calcul varianta sa cumpar un router de pe net(pe la 300-400 lei cred ca gasesc), in care sa introduc o cartela de Vodafone si sa activez o extraoptiune de intenet.
Aveti vreo recomandare pentru un astfel de router?
Si daca imi cumpar o cartela,cam ce oferte as avea la net?
Va multumesc !

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai ieftin e să faci hotspot din telefon.

Sau vezi un stick de internet mobil de la Digi.

#3
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020
Am uitat sa precizez faptul ca lucrez pe calculator, cam 8 ore pe zi ( dar nu am un consum mare de net,100 gb lunar mi-ar fi suficienti), deci exclud varianta cu hotspot de pe telefon.

O sa iau in calcul si stick-ul de internet de la Digi, dar trebuie sa merg prima data sa vad cum e semnalul pe Digi.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Daca vrei viteza, foloseste telefonul.

Eu am un router, dar nu e minunat. Routerele bune sunt peste 800 RON. Cele la 400 sunt meh.

EU am un TP Link Archer, e ok ish, merge lucratul pe netul ala.

#5
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020
Nu vreau neaparat viteza,doar cat sa pot lucra(sa imi copiez niste fisiere de pe un remote server pe local, prin VPN) si  eventual pentru cursuri si laboratoare online,dar la alea ma conectez de pe tel,deci router-ul l-as folosi doar pentru servici.
Am vazut ca un TP Link Archer e pe la 250-300 de lei, deci ar fi ok. Imi poti spune te rog cam ce viteza download/upload ai ? Multumesc pentru raspuns !

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Viteza e tot aia de pe telefon, de aia ti s-a recomandat hotspot sau rin cablu usb din telefon.

Unele routere huawei cu antene externe pot receptiona mai bine semnalul gsm, este adevarat.

#7
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019
Router Huawei B310 luat la liber de pe olx cu prepaid Vodafone iar pt semnal , antena externa de pe dipolnet LTE cu 10 metri cablu lungime pusa sus pe casa si indreptate spre zone de semnal.
Rouerul este cam 150 RON

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce consum de net ai si care este viteza pe 4G Vodafone, raportata la ceilalti (adica, Digi/Orange/Telekom ce viteze prinzi, chiar si in 3G). Nu de alta, dar sa nu dea vecinii buluc la antena Vodafone si sa-ti scada viteza.

Te intreb de viteza celorlalti intrucat la Digi, de exemplu, ai 15 lei pe luna cu stick 3G gratuit (10 lei daca mai ai un abonament la ei), si inca 10 lei pentru stick 4G. La orange ai number share (daca esti abonatul lor).

APP: vezi ca Vodafone Wi-Fi acasa este 16E pe luna cu router gratuit. Nu stiu cine te-a aburit (vezi ca la Orange e mai ieftin).

Repet: varianta cea mai buna ar fi sa-ti iei un router SH care accepta SIM. Daca bunicii tai sunt de acord, si sunt abonati la alt operator, pot incerca o solutie care sa-i ajute si pe ei.

#9
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020

 HeroicStar, on 06 noiembrie 2020 - 15:37, said:


La antena externa nu m-am gandit, vad ca nu e nici scumpa.
De ce recomanzi router-ul ala de la Huawei, ai tu sau cunosti pe cineva care are ?


 Pololica, on 06 noiembrie 2020 - 15:58, said:


Cu vecinii nu cred ca o sa am probleme,am 2 vecini in varsta doar, care au casele cam la 100-200 metri de mine.
Oferta de la Vodafone este doar daca imi fac abonament pe 2 ani, iar eu stau acolo doar cateva luni.

Edited by Dany_Darke, 06 November 2020 - 16:08.
nu mai pune citate kilometrice te rog. elimina textul din citat


#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Cartela vodafone cu optiunea 5 ai 60GB mai trimiti un sms la numarul 2789 cu texctul NET si primesti inca 50GB.

Edited by xymzar, 06 November 2020 - 17:11.


#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ai prieteni care joaca In My Vodafone poti primii si de la ei net. Asta  daca joci si tu. Daca nu ma insel, cu sms la 2789 ai la 2 saptamini 50 Gb.

#12
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Cumpara un modem ieftin de pe olx. Iei o cartela Vodafone si din bonusuri si altele ajungi cu 1TB de net. :)
Ieri a picat curentul: eu pe un laptop cu vpn eram intr-o intalnire on teams cu vreo 10 oameni. Fata cea mare pe tableta in meet cu clasa. Cea mica pe laptop in  meet cu clasa ei. Am stat 3 ore asa. Nu am simtit vreo problema. Totul cu hotspot pe un s7 si o cartela vodafone.

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Uite un router
https://altex.ro/rou...cpd/ROUTLMR150/

#14
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

 salcudeannn, on 06 noiembrie 2020 - 16:07, said:


La antena externa nu m-am gandit, vad ca nu e nici scumpa.
De ce recomanzi router-ul ala de la Huawei, ai tu sau cunosti pe cineva care are ?



Cu vecinii nu cred ca o sa am probleme,am 2 vecini in varsta doar, care au casele cam la 100-200 metri de mine.
Oferta de la Vodafone este doar daca imi fac abonament pe 2 ani, iar eu stau acolo doar cateva luni.

Pe langa faptul ca am 2 bucati in zone unde nu e cablu sau fibra, prin mana mi-au trecut sute e mai bun ca b311. In locul unde am instalat prima bucata fara antena prind 5mbs cu antena prind 20mbps

https://m.olx.ro/ofe...wg.html?reason=

#15
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Decat sa dai banii pe un router mai bine cumperi un telefon Huawei de aceeasi bani si faci hotspot cu el.
Zic telefon Huawei pentru ca fac fata mai bine modului hotspot. Din experienta cele de la Huawei nu se blocheaza, nu se incing ca plita, si nu mananca bateria rapid precum modele de la Samsung.

Ceva cu Kirin sa fie de la huawei.

Si desigur, prepay, nu abonament.

#16
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019
Nu ai nici o logica. Adica iti dau argumente, cum iesi mai bine cu telefonu, cand e mai scump decat routerul si nu are nici atena externa care o pui pe casa. Ia sa te vad! In zone rurale sau mic urban router+sim+antena externa 10 m. Asta e solutia unde nu e cablu/fibra

#17
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Eu prin zonele rurale frecventate am semnal mai bun decat in urban.
Si viteze mai bune.
Cu telefonul.

Poate prin zone cu niste sate izolate prin zone de munte impadurit da, e cazul sa apelezi la antene suplimentare pentru semnal, dar nu cred ca e cazul celui care vrea asta din moment ce spune ca are 4G cu telefonul la locatie.

#18
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

 gooroo, on 07 noiembrie 2020 - 19:11, said:

Eu prin zonele rurale frecventate am semnal mai bun decat in urban.
Si viteze mai bune.
Cu telefonul.

Poate prin zone cu niste sate izolate prin zone de munte impadurit da, e cazul sa apelezi la antene suplimentare pentru semnal, dar nu cred ca e cazul celui care vrea asta din moment ce spune ca are 4G cu telefonul la locatie.

Si tu stii ce viteze are initiator pe telefon? Si chiar de ar avea iti dau argumente

* Telefon folosit in mod hotspot rupe bateria pe cand modemul e pe direct power
* Modem+antena e mai ieftin decat telefonul + viteze mai mari, si posibilitatea de avea semnal din outdoor.
* in modem in spate exista port tel fix si pot baga si un telefon fix
* si modemul e portabil

Cate mai vrei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate