Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Plan alimentar 2700-2800 kcal

* - - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#1
AndreiKMKL

AndreiKMKL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 05.11.2020
Salut, sunt nou în ceea ce privește fitness-ul. De ceva timp încerc să creez un plan alimentar care m-ar putea ajuta să cresc în masă musculară , fără prea mare succes. Folosind aplicația tdee.calculator am aflat că am nevoie de aproximativ 2350 kcal pentru menținere +surplusul caloric de care aș avea nevoie aș ajunge la cam 2700 kcal, zic eu. Mi-ați putea recomanda unul? Am 16 ani, 52 kg și 168 cm înălțime (dacă vă ajută la ceva)

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Am putea, dar mai bine pune mina si studiaza singur, ca o sa ti prinda bine pe viitor. Aici ai valoarea nutritionnala pt f multe alimente. Spor la treaba
https://calorii.oned...za-de-vaci.html

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
"Am 16 ani, 52 kg și 168 cm înălțime (dacă vă ajută la ceva)"
Da, ajuta sa intelegem  ca est "necopt" inca, asa ca stai cuminte cu calculele, asteapta sa te mai "coci", apuca-te si mananca omeneste, si vezi-ti de scoala si de preocuparile clasice pentru adolescenti.
LE Si nu te grabi sa te barbieresti jos, ca  se indeasa mai tare mararul . Si vei avea mai tarziu probleme nasoale cu epilatul.

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.956
  • Înscris: 21.06.2016
Ce preocupari au plozii in ziua de azi. Doamne fereste.

#5
AndreiKMKL

AndreiKMKL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 05.11.2020
Ți-am zis deja, am încercat dar nu prea am reușit și am zis să cer sfatul unor oameni mai experimentați.

Ce preocupări, prietene? Contează neapărat vârstă? Ce este greșit în a face sport la 16 ani?

Editat de Dany_Darke, 06 noiembrie 2020 - 09:11.
mai usor cu flame-ul


#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Bravo lui. Ca sa ti fie mai usor la calculat
-2 proteina pe kg de corp pe zi
-1 g de grasime,de preferinta din aia sanatoasa. O obtii usor din nuci, migdale, alune, arahide  si alte nuci dar sa nu fie prajite
Socotesti cite calorii rezulta de aici si diferenta pina la 2700 din carbohidrati cu indice glicemic scazut.
104 g de proteina, 52 de grasime si carbo pina la 2700.
Ai o baza, pune mina si studiaza



#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Pff. Baiatul a pus o intrebare normala,  voi sunteti maturi dar degeaba, unul vine cu sfaturi despre barbieritul jos iar pe altul il freaca grija "plozilor" de azi.

E mai bine e cand iti formezi singur planul tau alimentar fiindca altul nu stie ce preferinte culinare ai, ce ai mai la indemana, ce iti permiti etc. In mare parte e simplu. Cat mai natural si gatit acasa. Accent pe carne, oua, branza, peste, nuci, linte, naut, hrisca, orez, ovaz, maliga. Diverse  legume precum morcov, ardei rosu gras, vinete, rosii, varza, brocoli, ceapa si altele. Vezi in tabele fiecare ce si cat contine si formeaza-ti propriile meniuri. 4 mese pe zi care sa aiba proteine, grasimi, carbo si fibre vegetale.

Editat de vinciun, 06 noiembrie 2020 - 08:38.


#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Am sa iau si eu hrisca si naut  ca pe fiecare topic scrii despre ele. Ai singe rusesc si magrebin ? ��

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Suplimenteaza usor, dupa ureche, cu chestii sanatoase gen carne, branza, lactate, oua, orez, cartofi. Fara prajeli.
Tot usor te pui la punct cu teoria.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015

View Postpetit_christian, on 06 noiembrie 2020 - 08:57, said:

Am sa iau si eu hrisca si naut  ca pe fiecare topic scrii despre ele. Ai singe rusesc si magrebin ? ��

Pai daca sunt gustoase si nutritive, in plus fara gluten pentru acei care-l evita.

Nautul obligatoriu il pui la umflat pe noapte ca altfel fierbe foarte greu.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.956
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAndreiKMKL, on 06 noiembrie 2020 - 08:24, said:

Ți-am zis deja, am încercat dar nu prea am reușit și am zis să cer sfatul unor oameni mai experimentați.

Ce preocupări, prietene? Contează neapărat vârstă? Ce este greșit în a face sport la 16 ani?


Nu e nimic gresit in a face sport...dar tu nu vrei sa faci sport.
E normal sa fii slab la visrta aia. Daca vrei sa faci sport, aleargam fa catarare, ciclism, inot, chestii pentru care sa fii slab e un mare avantaj si sint sporturi adevarate.

#12
AndreiKMKL

AndreiKMKL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 05.11.2020
Da, chiar nu e. Orice activitate fizică este bine venita, indiferent dacă ridici greutăți sau faci orice altceva. Fiecare cu preferințele lui, eu prefer să ridic greutăți și să-mi cresc masa musculară decât să fac fotbal sau orice alt sport,bineînțeles că pe lângă voi mai face și ceva cardio.

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Si daca omul vrea sa fie cu muschi, care e pb ta, pina la urma ?

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.956
  • Înscris: 21.06.2016
Pai n-am nici o problema nici daca vrea sa-si lungeasca penisul, dar e dreptul meu sa ma inchin, nu?

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
E dreptul tau dar n are nici o relevanta parerea ta, omul nu ne a intrebat daca sa se apuce sau nu. Sa rsp la intrebari care nu ti sunt puse, imi denota o pb, mai ales ca esti mare.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
La datele lui si eu as vrea sa pun 5 kg pe mine macar.

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.956
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpetit_christian, on 06 noiembrie 2020 - 20:26, said:

E dreptul tau dar n are nici o relevanta parerea ta, omul nu ne a intrebat daca sa se apuce sau nu. Sa rsp la intrebari care nu ti sunt puse, imi denota o pb, mai ales ca esti mare.


Ai avea dreptate in general. Daca unul se apuca sa intrebe daca sa se apuce de heroina sau cocaina, poti sa-i spui ca ar trebui sa caute alte surse de satisfactie in viata.

#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Dar el nu a intrebat asa ceva. Daca si cu parca...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate