Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Școala online.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Nu stiu ce doamna. Nu urmaresc stirile. Dar majoritatea din sistemul medical sunt deja satui de prosteala asta si obositi, iar asta se vede in atitudinea si comportamentul lor. La fel ca invatamantul e praf si sistemul medical. Trait pe pielea mea luni seara. Dar e alt subiect. Ne-au tratat pe toti ca pe niste jeguri 20+ de oameni scosi afara in frig asteptand rezultate covid ore ... s-au pisat pe noi efectiv.

#74
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007

View Postexqusit_drunk, on 11 noiembrie 2020 - 09:19, said:

Am Ă®nțeles bine? Tu vrei ca profesorii să conștientizeze că Ă®și fac prost meseria tot așa cum tu conștientizezi că ștai pe forum Ă®n timpul programului e la fel de greșit?
Cata vreme imi fac treaba si totul e ok nu are nimeni treaba ce si cum fac. Orele suplimentare si munca se acasa nu sunt platite. En un caz mai special la mine. Nu e ca si cum profesorii ar sta pe fb in timoul orei.
Dar gata, ai dreptate profesorii "e zei" are mereu dreptate sunt eu rau si prost ca nu inteleg perfectiunea lor. Imi cer scuze ca le-am lezat onoarea si "mnezeirea lor.
Spor

#75
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019

View Postbotelucian, on 11 noiembrie 2020 - 09:42, said:

Cata vreme imi fac treaba si totul e ok nu are nimeni treaba ce si cum fac.
Ca să ne înțelegem, nu consider că profesorii sunt zei dar ar fi normal ca să fie tratați la fel cum vrem noi să fim tratați: munca să nu fie analizată după ”ce și cum” ci după rezultate.

#76
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 30.11.2017
Păi sunt unii după rezultate, au olimpici de la cele mai tari licee de top din Bucuresti Cluj Iasi olimpici internationali numa buni dă export la americani si primesc evident salarii de mii de eoro bonusuri gratuităţi si lucrează in minister de zeci de ani. Cred că au si pensie specială.

Cum credeti că angajatii din ministere sunt analizati si plătiti? după rezultate evident, au discursuri la foruri mondiale olimpici proiecte europene dulapuri cu diplome si medalii. Is acoperiti, nu aveti voi cu toată famiglia numa câtă kilometri dă excursii la hoteluri dă lux au ăia la activ si ce masini deviceuri si proprietăţi deţin ei si ele.

#77
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
După câteva zile de online, am o mica concluzie.
Am un copil în clasa 1 și unul în clasa 3.
Mai e unul la grădiniță.
Anul acesta în primăvara ma uitam la o știre cum ca se vor închide școlile și se vor face cursuri online.
Am sunat învățătoarea de la clasa a 2 care este acum clasa a treia, și am făcut un grup pe messenger.
Am adăugat tot părinții și am făcut-o pe învățătoare admin.
Sa discutam sau sa facem lecțiile acolo pana când știm ceva concret.
Doamna care mai are doi ani pana la pensie, nu cunoaște nimic din putina cunoștință de a utiliza un telefon.
Nu prea știe  nimic despre ce trebuie să predea.
Acum trebuia sa folosească platforma Teams pregătită de directoratul scolii, cu useri și parole, începând de luni sa facem ore.
Însă doamna nu a spus nimic dacă începem de luni.
Doar 5 copii au întrat la lecții după ora 8 pe platforma din întâmplare pt ca vroiau sa vadă dacă este cineva.
Asa dezordine nu am mai văzut.
Apoi a postat în grupul de pe Facebook, nu în mesenger, tema de acasă cu comentariul, faceți cum am vorbit.
De parca era secret pentru restul care nu au fost la teme.
Seara am întrebat-o de ce nu ne-a anunțat ca a făcut lecțiile.
Ea zice ca a anunțat intr-o postare pe Facebook.
Ma uit la fiecare postare nu găsesc nimic.
Fac scree shot la fiecare postare , pun pe mesenger și întreb unde anunță că facem orele.
Îmi răspunde ca sunt obraznic și să-mi fac datoria de părinte.
Mi-a venit sa ma duc la inspectorat și sa fac o plângere.
Dar am băut o pălincă și mi-a trecut.
I-am explicat ca astai ultima oara când o face de oaie și nu își face datoria.

În partea cealaltă, la clasa 1 sincer asa ceva nu am mai văzut.
E noua în școala, dar e pregătită de parca ar avea 1000 de ani de experienta.
Două clase simultan, 1 și pregătitoare.
Aduce din banii ei materiale la școală (mi se pare ca e dintr-o familie foarte instarita) se implica în fiecare minut, a pregătit platforma prima din școală, am încercat de vineri și probat dacă merge, a explicat cum vom începe orele, a creat un mic orar pt copii de dimineață să se pregătească pentru ore, a cumpărat pt acasă la ea, tabla și alte materiale sa posta explica și arata online tot.
Și pot continua mult și bine.
Asa da și mai sus asa nu.
Deci sunt profesioniști și...
Ce putem face pentru copii dacă avem profesori incompetenți?
Le distrug viitorul doar ca să aibe ei un loc de muncă.



#78
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Pentru cine nu-și face treaba, sesizare, la direcțiunea școlii, după la inspectorat, la minister, la posturile tv și pe unde mai crezi necesar.
Eu sunt curios cum au făcut școala până acum? Platforma Teams trebuia să fie funcțională din septembrie.

#79
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 30.11.2017
Nu e bună nicio platfprmă in afară de classroom.

Din diversitate sau spirit de aventură unii se pun să incerce toate platformele ca in final să apară pe piaţă şi cele plătite făcute de diverşi şmecheri care vor să sugă bani de la stat.

#80
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postexqusit_drunk, on 12 noiembrie 2020 - 11:19, said:

Pentru cine nu-și face treaba, sesizare, la direcțiunea școlii, după la inspectorat, la minister, la posturile tv și pe unde mai crezi necesar.
Eu sunt curios cum au făcut școala până acum? Platforma Teams trebuia să fie funcțională din septembrie.
Când a fost starea de urgenta în martie sa făcut pe mesenger, grupul făcut de mine.
Apoi sa făcut normal pt ca nu avem nici un caz în localitate.


#81
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcipri2bau, on 11 noiembrie 2020 - 21:32, said:

Păi sunt unii după rezultate, au olimpici de la cele mai tari licee de top din Bucuresti Cluj Iasi olimpici internationali numa buni dă export la americani si primesc evident salarii de mii de eoro bonusuri gratuităţi si lucrează in minister de zeci de ani. Cred că au si pensie specială.

Cum credeti că angajatii din ministere sunt analizati si plătiti? după rezultate evident, au discursuri la foruri mondiale olimpici proiecte europene dulapuri cu diplome si medalii. Is acoperiti, nu aveti voi cu toată famiglia numa câtă kilometri dă excursii la hoteluri dă lux au ăia la activ si ce masini deviceuri si proprietăţi deţin ei si ele.
rezultatele nu acolo se văd.olimpicii sunt capabili și au dorință de a învăța suplimentar și acolo nu este meritul profesorului ci al naturii.
rezultatele ar fi după notele de la examenele de bac și capacitate plus câți intră la facultăți cu examen.

View Postexqusit_drunk, on 12 noiembrie 2020 - 11:19, said:

Pentru cine nu-și face treaba, sesizare, la direcțiunea școlii, după la inspectorat, la minister, la posturile tv și pe unde mai crezi necesar.
Eu sunt curios cum au făcut școala până acum? Platforma Teams trebuia să fie funcțională din septembrie.
merită puși pe net toți profesorii idioți cu toată declarația pe care te obligă s-o semnezi.
la băiatul meu profa de mate 2/3 din fiecare oră se ceartă cu ei pe net  iar din ce rămâne încearcă să predea lecția pe care n-o poate din lipsă de timp după care urmează conspectul lecției acasă.așa mai bine îmi plătesc orele particulare în continuare deși este într-a noua.ore la care n-am renunțat și culmea că tot online le face și acolo merge treaba

#82
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Si unde e vina profesorului daca se cearta cu ei? A ei ca are chef de cearta sau a lor ca nu pastreaza linistea si se cred "pe net" unde pot face ce vor?

#83
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Studiu de caz: într-o zi de online, un elev pune în timpul orei un film xxx. După 1-2 zile, din raportul pe care classroom este descoperit. Pentru că nu crede că aplicația poate genera un raport din care să rezulte cine a pus filmul, împreună cu alți colegi din clasă, perturbă toate toate orele dintr-o zi. Acum se analizează dacă și cum să fie sancționați. Voi ce ați propune?

#84
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Buton de "iesi!".

#85
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
va intreb si eu ceva. la voi functioneaza programarea temelor? eu am observat ca tema nu se posteaza. la voi cum este?

#86
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
La clasa I nu are prea multe teme pe GoogleClassroom. Am vazut cateva fise pe acolo, le-a completat si trimis pe mail. Au ajuns (nu doar de la noi) cam in 24 de ore.
La alea de urcat (parca are si d-astea), inca nu am facut nimic. Ma bazez (un pic) pe faptul ca la after e aceeasi invatatoare si, daca ar fi ceva de facut, ii spune, imi spune sau ii da sa faca acolo.

#87
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 30.11.2017

View PostEMPP, on 18 noiembrie 2020 - 09:26, said:

rezultatele nu acolo se văd.olimpicii sunt capabili și au dorință de a învăța suplimentar și acolo nu este meritul profesorului ci al naturii.
rezultatele ar fi după notele de la examenele de bac și capacitate plus câți intră la facultăți cu examen.


spune-le celor din inspectorate minister.

View Postexqusit_drunk, on 18 noiembrie 2020 - 21:49, said:

Studiu de caz: într-o zi de online, un elev pune în timpul orei un film xxx. După 1-2 zile, din raportul pe care classroom este descoperit. Pentru că nu crede că aplicația poate genera un raport din care să rezulte cine a pus filmul, împreună cu alți colegi din clasă, perturbă toate toate orele dintr-o zi. Acum se analizează dacă și cum să fie sancționați. Voi ce ați propune?
Cred că am fi prea spartani la ce am propune noi aici. Ce să zic, de la biciuirea in ploaie până la lăsat repetent. Nu se poate face de fapt cam nimic probabil, motiv ptr care sistemul de invatamant nu este atractiv ptr persoanele care sunt performante. Ce drecu, statul si guvernul face eforturi ca să invete copchii ceva si ei işi bat joc de scoala?
Asta e scoala gratuită.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate