Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Școala online.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

View Postdorin_2k, on 03 noiembrie 2020 - 12:33, said:

Am fost nevoit să intru câteva minute in camerele unde aveau copiii ore online. Că aveam nevoie sa scot ceva la imprimanta, sa iau haine, etc. Nu voi semna că nu voi intra in camerele unde au ei orele online

Eu zic că e voe să intre părintele in camera undecopchilul e la oră. Nu toţi au 7 camere. Dacă unul are 11 copchii inseamnă să aibe 11 camere separate?

Nu e voe filmatul inregistratul si publicatul apoi. Atât copyright cât si gdpr.

Că e voe sau nu e voe cu deţinutul la plimbare e diferenţă de abordare.

Tie ţi-ar place să te filmeze careva pe stradă sau in casă şi să te publice pe internet si să râdă de tine? poate că nu. E lafel şi cu orele si copchiii. Insă ţi-ar place să te filmeze doar dacă ai ceafa foarte lată şi un bmw x5 si faci tumbe drifturi sau chestii de vitejie ca de exemplu să injuri un miliţian si să te laude lumea. Dar nu ti-ar place să te critice.

Nu se ştie dacă e voe sau nu e voe cu deţinutul la plimbare.

Edited by cipri2bau, 03 November 2020 - 14:34.


#56
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Nu prea ți-a plăcut școala.E voie zic sau poate nu-i voie.

#57
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004
Vedeti ca ne explica Chirila pe digi acum cum sta treaba.
Ooooo ce bine ca existi zic sa fii tu capitanul nostru.

#58
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
=0
Am avut azi sedinta pe teams. Hartia obligatorie. Majoritatea sunt pe mobil saracii copii. Probabil anul asta asa sa jucam.
Apropo ala micu a avut test la mate. Nota 1 sau 0 puncte. Cica la mii se pune spatiu dupa cifra miilor , adica 2 375 nu 2375. Toate raspunsurile lui sunt gresite chiar daca a rezolvat corect. Nu sunt eu la curent cu materia dar lucrez cu cifre zilnic si nu am auzit asa ceva in viata mea. In fine trece si ziua asta cumva.

E clar ca scoala va fi online si trebuie sa se reinventeze altfel ii tampeste pe copii. Dupa 4 ore de.pc sa faca si teme e absurd.
Aia mare clasa a 6a are pana la 2. Mai baga teme deja e full time. Nici eu nu stau 6 ore din 8 cu ochii pe ecran la job ... temele le termina vad pe la 5/6 . Fara "invatat".

#59
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
Dupa cifra miilor se poate pune punct/virgula (depinde de sistem - englez sau european) sau spatiu. Pana ajungi la zeci de de mii poti sa uiti de punctuatie in exprimarea obisnuita, dar peste zece mii trebuie:

10385 vs 10 385 vs 10.305 (10,385)
1005278451 vs 1 005 278 451 vs 1,005,278,451
1799,89 vs 1 799,89 vs 1.799,89 (sistem englez zecimalele se separa cu punct in loc de virgula)

#60
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Un profesor trebuie sa fie deschis.
Ce dacă îl filmezi, se supăra ca ii scoți Icompetenta. Asta îl deranjează?
Ca dacă ar fi corect și ar face treaba completa, s-ar falii ca uite cum predau.
Dar asa...
Nu știu cum e legea despre educație, dar sunt unii ( majoritatea) care nu au ce cauta în școală. Dacă ne uitam la bac, ne dam seama de problema reala.
Fiecare institut se protejează de răspunderi. Nu doamne ferește să-i jicnesti, ca de, ei au o școală.
Degeaba ai, dacă nu ești făcut pt asta.
Nu ai aptitudinile necesare și duci societatea în regres.
Ar trebuii sa fie c as t mai deschise orele, mai transparente, altfel învățători vin doar să-și bea cafeaua și sa tipe la copii. În online se schimba treaba.
Stau lângă copil și se bâlbâie doamna.
Va chiar am intervenit de doua ori în niște aberații.
Și sa nu-i înregistrezi...

#61
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postredbotos, on 04 noiembrie 2020 - 07:35, said:

Un profesor trebuie sa fie deschis.
Ce dacă îl filmezi, se supăra ca ii scoți Icompetenta. Asta îl deranjează?
Ca dacă ar fi corect și ar face treaba completa, s-ar falii ca uite cum predau.



View Postredbotos, on 04 noiembrie 2020 - 07:35, said:

Fiecare institut se protejează de răspunderi. Nu doamne ferește să-i jicnesti, ca de, ei au o școală.

Nu ai aptitudinile necesare și duci societatea în regres.

Ar trebuii sa fie c as t mai deschise orele, mai transparente, altfel învățători vin doar să-și bea cafeaua și sa tipe la copii. În online se schimba treaba.
Stau lângă copil și se bâlbâie doamna.
Va chiar am intervenit de doua ori în niște aberații.

Și sa nu-i înregistrezi...


Chiar ți se pare că ești apt să corectezi pe alții ?

#62
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postwaterman, on 04 noiembrie 2020 - 14:05, said:




Chiar ți se pare că ești apt să corectezi pe alții ?
Nu trebuie sa ii corectez eu, ci doar să-și facă treaba pt care este angajat.

Edited by redbotos, 04 November 2020 - 14:37.


#63
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și pentru asta te consideri apt ?

Dacă ai tu părerea că nu face bine ce face, îi faci reclamație la Inspectorat.
Nu filmezi și pui tu pe net după părerea ta, e dreptul lui la intimitate.

Plus că e o aberație.
Nu înțeleg cum brusc nu ești mulțumit de profesori (deși am subliniat mai sus cum scrii) doar pentru că online, până acum erau buni ?

Uite eu de exemplu poate nu-s de acord cu ce faci pe aici pe forum, însă n-am voie nici măcar să îți zic părerea mea, nu am voie să te combat, să te critic.
Se consideră atac la persoană.

Ție ți-ar plăcea ca detaliile tale intime să ajungă pe nu știu unde pentru că așa consider eu ?


Și curiozitatea mea cea mai mare e cum îți dai tu seama când greșește profesorul ?
Pur și simplu...

View Postredbotos, on 04 noiembrie 2020 - 14:36, said:

Nu trebuie sa ii corectez eu, ci doar să-și facă treaba pt care este angajat.


View Postredbotos, on 04 noiembrie 2020 - 07:35, said:

Va chiar am intervenit de doua ori în niște aberații.

Unde greșise și cu ce ?

View Postredbotos, on 03 noiembrie 2020 - 09:18, said:

Apropo, care este salariul unui învățător, profesor, în ziua de azi?
Ca o femeie de serviciu cu norma întreaga, are 1700 de lei. Plus ca face și focul la centrala de la 5:30 și sta pana la 16 sa dezinfectez toată scoala.

Tu compari salariul unui învățător care formează generații de oameni, le deschide ochii și mințile, cu o tanti care nu știe să se iscălească în 90 % din cazuri, și care dă cu mătura și face focul ?

Edited by waterman, 04 November 2020 - 14:41.


#64
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBursul, on 03 noiembrie 2020 - 10:45, said:

Decat sa va plangeti mai bine gasiti solutii.

E un profesor care are conexiune proasta? Explicati-i care e problema si oferiti-va sa il ajutati. O faceti pentru copil care sufera cel mai mult.

NU-S de acord: brânza-i pe bani!!!

ia cere-i TU să te mediteze gratis, măcar o oră!!! să vezi atunci ce „soluții” se găsesc :(

#65
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Waterman nu compara detalii intime cu școala ca lecțiile nu e ceva intim, este ceva comun cu elevii.
Intimitatea lui e acasă sau în viata privata restul e în fata unor persoane.
Copiii.
Nu amesteca mere cu pere.
Pe ce baza reclamei la inspectorat?
Care e dovada?
Compar salariul unui învățător care îl merita, pentru ca formează generații.
Nu a celui care deformează generații.
Eu care muncesc la privat sunt supravegheat tot timpul, oare pot sa ma plâng ca îmi violează intimitatea?
Cum crezi ca îmi dau seama ca aberează?
Oare eu nu am învățat de la profesori?
Greșesc, ca sunt oameni ca și mine, dar trebuie sa recunoască și sa se îndrepte. Ori sa lase pe altcineva care vrea cu adevărat sa învețe.
Uite, anul acesta a venit o învățătoare nouă. Se observa cu cata dedicație își face datoria. Efectiv fetita așteaptă ziua de luni sa meargă la școală.
Tot ea pune poze și clipuri pe watsap din timpul orelor.
Deci se poate.
O sa fac o captura de ecran de pe watsap sa vedeți cum îmi dau seama dacă când e un cadru didactic bun sau rău.
Învățarea băiatului e sub orice critica.
Fac oricând un pariu ca pot sa învăț copii mai bine decât ea.
O femeie în vârstă care mai are 2 ani pana la pensie și se agata de post.
Nare nici o treaba cu învățământul.
Dovada e ca părinții au mutat copii la alta școală. Acolo sunt 26 iar aici 11.
Si vecina a mutat-o.
Deci despre ce vrei sa vorbim?
Școala online e o povara pentru un profesor care nu vrea, nu știe, sa plictisit, e depășit, incompetent...
De asta nu îți dă voie sa îl înregistrezi.

Edited by redbotos, 04 November 2020 - 21:00.


#66
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

View Postredbotos, on 04 noiembrie 2020 - 14:36, said:


Nu trebuie sa ii corectez eu, ci doar să-și facă treaba pt care este angajat.
Sigur iși fac treaba. Unii mai bine, alții mai puțin. Dar nu e permis că un părinte să intre în lecție și să își expună părerea lui. A făcut-o la școala lui când a fost elev. Acum părinții să își vadă de treburile lor. Mi-e f greu mie că de 8 săptămâni copiii mei sunt in scenariul roșu. Și vor da examen pe subiecte unice cu elevii ce au fost permanent la școală. F greu le va fi. Cel mare în cl 12. Nu îl mai pot ajuta pt bac. Am uitat de integralele simple, duble și de volum. ...Și multe altele.

View Postredbotos, on 04 noiembrie 2020 - 20:59, said:

Învățarea băiatului e sub orice critica.
Fac oricând un pariu ca pot sa învăț copii mai bine decât ea.
O femeie în vârstă care mai are 2 ani pana la pensie și se agata de post.
Nare nici o treaba cu învățământul.
Pierzi pariul. Las-o moarta.

4 rânduri: 3 greșeli. O fi autocorectul de vina? ;)

#67
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca sa poți învăța pe alții trebuie sa știi tu in primul rând. Cu riscul calculat și asumat, da-mi voie sa spun ca ai lacune mari la scris. Litere aiurea, cratime pierdute sau puse aiurea, dezacorduri.
Problema din ce miros eu e ca te crezi mai bun decât pedagogul ala și nu cred ca e chiar așa.


#68
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 17.12.2019
Câți dintre voi, criticii ideii de interzicere a filmării, sunteți filmați direct în timpul programului de lucru și câți ați fi de acord ca angajatorul să vă filmeze în timp ce lucrați?
Câteva articole, spre aducere aminte:
https://www.capital....de-munca-1.html
https://legislatiamu...nt-ilegale.html
Să mai menționez faptul că înregistrările în cazul profesorilor nu sunt făcute de angajator în scopul urmăririi realizării sarcinilor de serviciu ci de un terț?

Edited by exqusit_drunk, 11 November 2020 - 08:50.


#69
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Cred ca incurci lucrurile. Oricum firmele sunt obligate sa se protejeze ca sa primeasca hartii peste hartii si aprobari aiurea. Existenta camerelor e un plus. Ce facem cu toate magazinele? Nu e nimic Votat aparut in monitorul vietii. Doar propuneri si expresii bombastice. Sunt camere de supraveghiere - esti informat! Iti convine bine , nu iti convine la revedere. Cam asta e situatia.
Desigur e un abuz in cazul filmarilor la ora. Scopul e bataia de joc. Insa acum iese la iveala cat de slaba e scoala. Cat de praf sunt unii profesori.
Edit - sunt filmat chiar acum in timp ce postez. Probabil nu se intelege ce am pe telefon. Pare ca scriu mesaje. Nu e un capat de tara.

Edited by botelucian, 11 November 2020 - 08:55.


#70
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 17.12.2019

View Postbotelucian, on 11 noiembrie 2020 - 08:53, said:

Edit - sunt filmat chiar acum in timp ce postez. Probabil nu se intelege ce am pe telefon. Pare ca scriu mesaje. Nu e un capat de tara.
Și care e probabilitatea ca această filmare să ajungă pe net ca să-mi dau eu cu presupusu asupra activității tale? Crezi că ai avea o soartă mai bună ca ”duamna doctor” de ieri?

Edited by exqusit_drunk, 11 November 2020 - 09:07.


#71
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Ar trebui sa fie 0. Aparitia in spatiul public e abuzul. Nu filmarea in sine. Dar in teams sa ce or folosi ar fi bine sa ramana undeva lectia. Nu vreau sa facem circ, vreau putin mai bine. Sa se straduiasca putin.
Vreau sa recunoasca ca nu stiu/pot si sa ceara ajutor. E atat de simplu.

#72
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 17.12.2019
Am înțeles bine? Tu vrei ca profesorii să conștientizeze că își fac prost meseria tot așa cum tu conștientizezi că ștai pe forum în timpul programului e la fel de greșit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate