Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ferma bitcoin

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Salutare baieti,de ceva timp mi-a incoltit o idee mai frumoasa in minte(parerea mea)
Se dau urmatoarele lucruri,detin 8 hale a cate 2000mp fiecare.
Intr-una din ele in prima faza as vrea sa iau minere de crypto in valoare de 20k euro.(asta insemnand aprox 5 bucati) bucati care produc in momentul de fata 30$ bucata deci total 150$.
Pe langa ele as lua panouri solare in valoare de alti 25k care sa asigure energia necesara.
Pe termen lung as vrea sa trec de la o hala la alta si astfel sa le completez pe toate.
Luand un randament mediu de sa zicem 15$ pe zi per aparat*5 aparate*365 zile pe an si deja imi iese 7k euro profit.Anul urmator vand aparatele la jumate sau chiar 1/3 din pret si iau altele si mai noi,facand astfel un snowballing.
Paza,camerele video si ranforsarile la ferestre/usi le estimez la alti 2-4k euro.
Suna a plan viabil,ce spuneti?

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
beton ! Posted Image

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
7k euro profit ar trebui sa-ti iasa pe luna , daca vrei sa numesti chestia asta afacere.
Mai verifica de 20 de ori datele ca par umflate optimist.

#4
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Daca scot aparatele la vanzare dupa 1 an si iau in mod pesimist 1/3 din pret rezulta ca as mai avea inca 6000 de euro.Deci 27+6k rezulta 33k din care investitia totala ar fi 20k aparate,25k panouri si 4k securitate.Deja din al doilea pot merge spre 8 aparate astfel rezultatele sa creasca.

Si reply

 keta, on 02 noiembrie 2020 - 02:43, said:

7k euro profit ar trebui sa-ti iasa pe luna , daca vrei sa numesti chestia asta afacere.
Mai verifica de 20 de ori datele ca par umflate optimist.
Datele nu sunt umflate optimist,in momentul de fata la dificultatea care este acuma aparatele fac 30$.Eu am pus 15 asta insemnand ca brusc se va dubla dificultate,chestie care...nu prea se intampla.
Alta chestie,panourile solare sunt un one time buy,eu urmand dupa un timp sa pun si mai multe.Randamentul lor e pana la circa 25 de ani deci investitia are timp sa se amortizeze si sa produca tot inainte :))

#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 CptPix, on 02 noiembrie 2020 - 02:23, said:

Intr-una din ele in prima faza as vrea sa iau minere de crypto in valoare de 20k euro.(asta insemnand aprox 5 bucati) bucati care produc in momentul de fata 30$ bucata deci total 150$.

Amaze me cum produce unul 30 cand un s19pro scoate  ~12 $.
Sau tu ai gasit niste scule mai bune decat ce produce bitmainu...amaze me..as a I said

 CptPix, on 02 noiembrie 2020 - 02:23, said:

Pe langa ele as lua panouri solare in valoare de alti 25k care sa asigure energia necesara.

Realizezi ca unul din ala suge 80kwh zi fara cooling, nu? Sa imi spui ce baterii ai de gand sa cumperi sa le ti in priza noaptea.

 CptPix, on 02 noiembrie 2020 - 02:23, said:

Luand un randament mediu de sa zicem 15$ pe zi per aparat*5 aparate*365 zile pe an si deja imi iese 7k euro profit.Anul urmator vand aparatele la jumate sau chiar 1/3 din pret si iau altele si mai noi,facand astfel un snowballing.

Pai ce facusi nene, nu mai e 30 e 15 ?
Planu e bun in practica, realitatea e naspa.
Una la mana s15 au fost o catastrofa s17 una mai mica daca s19 e la fel nu o sa apuci sa vinzi nada si peste un an oricum nu gasesti cumparatori.
Doi la mana vezi ca la $ profit nu ai pus instalatia electrica.

Hai sa iti dau un sfat prietenesc
Ia cateva panouri, ia de pe piata (nu din Romania ca astia sunt praf) 10 bucati de s9j sau i (ferestete de k-uri) , gasesti oameni care sa iti vanda pe bitcointalk la pret acceptabil sub  pe la $75 , te joci o luna cu chestia asta si vezi cum sta treaba. Posted Image
Dupa luna asta decizi tu daca e cazul sa arunci 50k euro sau nuPosted Image

#6
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019

 Jammalan-the-Prophet, on 02 noiembrie 2020 - 03:07, said:

Amaze me cum produce unul 30 cand un s19pro scoate  ~12 $.
Sau tu ai gasit niste scule mai bune decat ce produce bitmainu...amaze me..as a I said



Realizezi ca unul din ala suge 80kwh zi fara cooling, nu? Sa imi spui ce baterii ai de gand sa cumperi sa le ti in priza noaptea.



Pai ce facusi nene, nu mai e 30 e 15 ?
Planu e bun in practica, realitatea e naspa.
Una la mana s15 au fost o catastrofa s17 una mai mica daca s19 e la fel nu o sa apuci sa vinzi nada si peste un an oricum nu gasesti cumparatori.
Doi la mana vezi ca la $ profit nu ai pus instalatia electrica.

Hai sa iti dau un sfat prietenesc
Ia cateva panouri, ia de pe piata (nu din Romania ca astia sunt praf) 10 bucati de s9j sau i (ferestete de k-uri) , gasesti oameni care sa iti vanda pe bitcointalk la pret acceptabil sub  pe la $75 , te joci o luna cu chestia asta si vezi cum sta treaba. Posted Image
Dupa luna asta decizi tu daca e cazul sa arunci 50k euro sau nuPosted Image
E simplu,luam cazul antminer z15,da,conform siteului asicminervalue acesta scoate 30$ in momentul de fata minand zcash care il schimbi instant in btc.
Acesta,consuma 1,5 kw per ora.Niste panouri solare de 25k produc 25kwh in medie pe zi(24H) venind inclusiv kitul si cu baterii..5*1.5kwh rezulta 7.5 kw.mai am lejer loc de inca 3 asta in cazul in care e foarte intuneric afara.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Socoteste panourile la 15 ani , nu 25, faci un bilant energetic pe lunile de iarna (banuiesc ca esti in RO), cheltuieli de mentenanta aparatura, personal, taxe - impozite, asigurari si vezi cum iesi.

daca totul ar fi atat de usor ar fi plin pamantul de rahaturi de ferme de astea.
deocamdata doar chinezii isi permit la greu ca nu au reguli si au cu totul alt scop decat producerea de bitcoin.

#8
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019

 keta, on 02 noiembrie 2020 - 03:12, said:

Socoteste panourile la 15 ani , nu 25, faci un bilant energetic pe lunile de iarna (banuiesc ca esti in RO), cheltuieli de mentenanta aparatura, personal, taxe - impozite, asigurari si vezi cum iesi.

daca totul ar fi atat de usor ar fi plin pamantul de rahaturi de ferme de astea.
deocamdata doar chinezii isi permit la greu ca nu au reguli si au cu totul alt scop decat producerea de bitcoin.
Atata timp cat statul nu mi-a oferit nimic nu am de ce sa platesc taxe/impozite si voi incerca sa le sutesc oarecum,de vazut cum o sa fac asta nu e problema.

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 CptPix, on 02 noiembrie 2020 - 03:11, said:

E simplu,luam cazul antminer z15,da,conform siteului asicminervalue acesta scoate 30$ in momentul de fata minand zcash care il schimbi instant in btc.
Acesta,consuma 1,5 kw per ora.Niste panouri solare de 25k produc 25kwh in medie pe zi(24H) venind inclusiv kitul si cu baterii..5*1.5kwh rezulta 7.5 kw.mai am lejer loc de inca 3 asta in cazul in care e foarte intuneric afara.

Deci tu ai de gand sa rulezi minerul ala 5 ore pe zi si sa scoti profitul cat pentru 24 de ore muncite? Posted Image
Un z15 si apropo ai zis ferma de bitcoini nu re shitcoinuri, consuma 36kwh pe zi ca sa scoata aia 30$.

#10
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019

 Jammalan-the-Prophet, on 02 noiembrie 2020 - 03:17, said:

Deci tu ai de gand sa rulezi minerul ala 5 ore pe zi si sa scoti profitul cat pentru 24 de ore muncite? Posted Image
Un z15 si apropo ai zis ferma de bitcoini nu re shitcoinuri, consuma 36kwh pe zi ca sa scoata aia 30$.
My bad,produc 24 kwh acele panouri nu pe zi.Acele shitcoinuri cum le zici se transforma automat in btc.

#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Si balega de vaca se transforma in dovlecei, asta nu inseamna ca un shitcoin nu ramane un shitcoin.
Iar daca indivizii pe care te bazezi tu se sperie de asic-uri ca aia de la monero si iti trag un update la algoritm ai pus-o cu minerii tai ca ii arunci la gunoi.

Ti-am zis, refa calculele si mai bine joaca-te nitel cu cateva chestii sa vezi cum e cu mineritu.
Nu esti primul care se avanta si nu prea am chef sa te vad ca numarul #74343 care a dat-o in bara ca s-a intins mai mult decat il tinea paturica.

Anyhow
Sa nu intelegi acum ca sa eu acum zic ca nu se pot face bani din mining ca toti aia de cumpara sunt prosti, se poate face, dar in anumite conditii si nu sa te imbogatesti peste noapte. Recunosc ca nu stiu preturile pentru panouri solare la noi dar am cativa prieteni in us undeva cu 10 grade mai la sud ca noi si care au probleme in a tine in priza chestii micute, fara schimb de curent pe grid cand au exces nu au nici o sansa. Cand incepem sa vorbim de 10-20 de bucati treaba se impute.

#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 CptPix, on 02 noiembrie 2020 - 03:01, said:

Daca scot aparatele la vanzare dupa 1 an si iau in mod pesimist 1/3 din pret rezulta ca as mai avea inca 6000 de euro.Deci 27+6k rezulta 33k din care investitia totala ar fi 20k aparate,25k panouri si 4k securitate.Deja din al doilea pot merge spre 8 aparate astfel rezultatele sa creasca.

Si reply
Datele nu sunt umflate optimist,in momentul de fata la dificultatea care este acuma aparatele fac 30$.Eu am pus 15 asta insemnand ca brusc se va dubla dificultate,chestie care...nu prea se intampla.
Alta chestie,panourile solare sunt un one time buy,eu urmand dupa un timp sa pun si mai multe.Randamentul lor e pana la circa 25 de ani deci investitia are timp sa se amortizeze si sa produca tot inainte Posted Image)
Nu prea se intampla dar halvingul se stie foarte clar. Mai clar ca data Pastelui

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 MooF2010, on 02 noiembrie 2020 - 03:48, said:

Nu prea se intampla dar halvingul se stie foarte clar. Mai clar ca data Pastelui

Hai mai ca nu e chiar asa, de fiecare data vine mai devreme cu cateva zile, e un fel de Black Friday Posted Image Posted Image

#14
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
@ initiator" ce nu iei tu in calcul e mentenanta/suportul tehnic. Ai nevoie de cineva cam tot timpul langa acele echipamente pt ca se mai intampla sa ai probleme cu penele de curent, nu imi spune tu ca minezi si noaptea din panourile solare si din acumulatori incarcati ziua de panouri. Mai ai surse, pc uri care se blocheaza, ventilatoare si tot felul de nimicuri tehnice ce trebuie rezolvate ca tu sa ai echipamentele alea functionale 24 din 24.
Mai pune in calcul de asemenea cheltuielile neprevazute.  

Teoria ta e clar ca nu se bazeaza pe niste experiente reale ci doar presupuneri. La final o sa vezi ca profitul ala nu e nici pe departe de cel ce ti l ai imaginat tu. Dar poti incerca, la urma urmei sunt banii tai

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 CptPix, on 02 noiembrie 2020 - 02:23, said:

Salutare baieti,de ceva timp mi-a incoltit o idee mai frumoasa in minte(parerea mea)
Se dau urmatoarele lucruri,detin 8 hale a cate 2000mp fiecare.
Intr-una din ele in prima faza as vrea sa iau minere de crypto in valoare de 20k euro.(asta insemnand aprox 5 bucati) bucati care produc in momentul de fata 30$ bucata deci total 150$.
Pe langa ele as lua panouri solare in valoare de alti 25k care sa asigure energia necesara.
Pe termen lung as vrea sa trec de la o hala la alta si astfel sa le completez pe toate.
Luand un randament mediu de sa zicem 15$ pe zi per aparat*5 aparate*365 zile pe an si deja imi iese 7k euro profit.Anul urmator vand aparatele la jumate sau chiar 1/3 din pret si iau altele si mai noi,facand astfel un snowballing.
Paza,camerele video si ranforsarile la ferestre/usi le estimez la alti 2-4k euro.
Suna a plan viabil,ce spuneti?
Pai daca sa zicem ca faci 7k pe an cum zici tu, iti trebuie vreo 8 ani doar sa recuperezi investitia initiala, timp in care se pot intampla foarte multe, deci nu prea merge.

#16
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
op asculta la sfaturile de aici ca sunt bune. am si eu un prieten in us care a investit la greu in o ferma d-asta si a avut mult mai multe lucruri de unde a plecat decat tine, si abia dupa 1 an a inceput sa vada rezultate. ROI nu e chioar asa cum zice lumea...

#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 CptPix, on 02 noiembrie 2020 - 02:23, said:

Se dau urmatoarele lucruri,detin 8 hale a cate 2000mp fiecare.
La 2-3 euro m2 din chirie ai profit mai mare si bataie de cap mai mica.

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Cum a zis si lucifer...daca inchiriezi halele alea dormi mai linisitit daca ti-ai face ferma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate