Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Luminile celorlalti participanți la trafic ma orbesc

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
AndreiNix

AndreiNix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 10.04.2020
Nu trebuie sa aiba luminile de drum aprinse, cele de intalnire sunt suficient de puternice pentru a mi face aproape imposibila vizibilitatea drumului meu. Nu toate farurile ma deranjeaza, odata la 10 masini vad una care ma orbeste si nu pe faza lunga. Nu ma deranjeaza stop urile. Am deja ochelari heliomati.. dar poate ca si au pierdut proprietatile. Sa vizitel un doctor?

#2
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Sunt multi care isi schimba becurile de far in spatele blocului si uita de reglaje.
Alta varianta e ca becurile tale sunt prea slabe sau prost reglate(si nu lumineaza cum trebuie in fata) combinat cu parbrizul nedegresat sau cu miniciobituri.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Ar mai fi varianta xenoanelor puse home made pe far fata lupa.
Ar mai fi farurile sh luate de pe masini din uk.
Sunt multe explicatii pentru acest fenomen.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La doctor ar trebu trimisi cei care te orbesc, au faruri "de Anglia", xenoane chinezesti in faruri clasice, plus reglaje aiurea, becuri bagate aiurea ( alea de dacie, care cu putina insistenta pot fi rotite), etc. Poate si farurile tsle sa fie matuite, caz in csremun polish face minuni.

#5
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postdan1980_25, on 01 noiembrie 2020 - 16:42, said:

Ar mai fi varianta xenoanelor puse home made pe far fata lupa.
Ar mai fi farurile sh luate de pe masini din uk.
Sunt multe explicatii pentru acest fenomen.
Sau femei, pensionari care habar nu au ce fel de faza au aprins(dar au aprins), inclusiv prin oras am vazut....
Scoala de soferi te invata sa iei permisul, dupa aia...

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postrumegus, on 01 noiembrie 2020 - 16:44, said:

La doctor ar trebu trimisi cei care te orbesc, au faruri "de Anglia"
corect nu atat farurile "de Anglea" sunt problema cat smecherii care circula cu ele asa si autoritatile care ar trebui sa vegheze/asigure starea tehnica a autovehiculelor pe drumurile publice

Edited by dan210, 01 November 2020 - 17:02.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar pe toți va orbește o masina din zece? Pe unde mergeți?
Initiator, schimba parbrizul.

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Si pe mine ma deranjeaza 1 din 10 masini, pare ca bat farurile inspre mine in loc sa bata in sosea. Cred ca e de la reglaje. Eu imi reglez farurile din buton si in functie de incarcarea masinii (inclinarea ei spre fata sau spate), dar la unii sunt dereglate complet, deranjeaza aproape la fel de tare cat faza lunga.

Edited by Notsure, 01 November 2020 - 17:09.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsandu222, on 01 noiembrie 2020 - 16:40, said:

Alta varianta e ca becurile tale sunt prea slabe sau prost reglate(si nu lumineaza cum trebuie in fata) combinat cu parbrizul nedegresat sau cu miniciobituri.

View Postrumegus, on 01 noiembrie 2020 - 16:44, said:

Poate si farurile tsle sa fie matuite, caz in csremun polish face minuni.

Sa fie oare asta motivul ca-i orbit de farurile celor care vin din sens opus?Posted Image

Intreb pentru mai multi prieteni.

#10
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postslai, on 01 noiembrie 2020 - 17:03, said:

Chiar pe toți va orbește o masina din zece? Pe unde mergeți?
Initiator, schimba parbrizul.
Si eu am problema asta din cauza farurilor celorlalti din trafic. Si apropo parbrizul meu e nou, schimbat in primavara, din cauza unui bolovan binevoitor aruncat cu directie. Si nu am pus parbriz panarama, e pilkington.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostAndreiNix, on 01 noiembrie 2020 - 16:28, said:

Am deja ochelari heliomati.. dar poate ca si au pierdut proprietatile. Sa vizitel un doctor?
Andrei, corect era "celorlalti", asta ca sa incheiem cu ironiile unor colegi Posted Image...La subiect:
Ai perfecta dreptate! Si pe mine ma deranjeaza farurile masinilor din fata, care orbesc, dar si din spate, cand iti lumineaza in oglinzi...la unele mi se lumineaza tot habitaclul masinii. Posted Image
Din pacate sunt deja prea multe masini asa. Cauzele au fost foarte corect expuse de colegi, mai inainte. Cand am cumparat eu masina (SH), un far batea "dupa avioane" pe faza scurta. Becul H7 statea stea stramb in oglinda, pentru ca cine l-a schimbat, l-a montat rotit la 180 de grade si nu statea normal la locul lui.

Eu ma tot intreb de ce politia nu face nimic pentru a stopa acest fenomen...si eu apreciez cam la 10% daca nu mai mult din masini cu cel putin 1 far care orbeste (nu zic dereglat)...am un vecin care si-a schimbat un far, luat de pe olx, impecabil si foarte ieftin...de Anglia, dar el habar n-avea, pana cand i-am spus eu...ei si? asa a ramas! Posted Image
ITP?...dai ciubucul si ai trecut Posted Image

Ochelarii: lentilele heliomate (sau fotocromatice), se inchid la actiunea ultravioletelor, adica la soare si au si inertie mare (n-o fac rapid...minute). Nici ziua, pe soare, in masina nu se inchid decat partial, din cauza ca UV nu trec prin parbriz. Am si eu si stiu asta de mult. Cu atat mai mult seara, noaptea nu se vor inchide de loc...Nici tratamentul "antireflex" nu ajuta prea mult.

Edited by danpet, 01 November 2020 - 17:51.


#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Asa ma bucur ca de cativa ani nu mai trebuie sa conduc decat o data pe saptamana, cel mult. Farurile care bateau in pomi erau unul dintre elementele care ma frustrau pe mine. Am avut o Mazda MX-5 o perioada, masina joasa, te rupea la ochi cand venea vreun "tuner" cu faruri de anglia sau reglate sa caute extraterestri.

S-a mai remediat problema trecand la o masina cu pozitie de condus inalta (Hyundai Tucson), dar nici asa nu esti complet ferit. Am incercat niste ochelari de condus, din aceia galbeni, si ajuta, dar nu e chiar magie.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsandu222, on 01 noiembrie 2020 - 16:40, said:


Alta varianta e ca becurile tale sunt prea slabe sau prost reglate(si nu lumineaza cum trebuie in fata) combinat cu parbrizul nedegresat sau cu miniciobituri.
Ce treabă au farurile lui cu farurile celorlalți?

#14
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Au treaba, daca farurile tale nu lumineaza bine unde focalizeaza ochii, pupilele sunt dilatate si cand vine prostu' din fata retina o ia din belsug.

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Să nu ai zgârieturi fine de la praful ancestral permanent și abraziv atotcuprinzător în șantierul Romania....
Dacă da, orice far puțin mai ridicat te va deranja.

#16
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
cand te orbeste baga-le faza lunga(de drum cum ii zice la carte), asa se face la marleti.

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Da, cam 1 din 10 e procentul.
Aici se includ si cei cu farul din dreapta reglat "special" sa bata mai sus.

#18
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Intreaba-i pe militienii aia care stau si o freaca pe FB sau ma pandesc pe mine sa ma prinda cu 60 in localitate...

Intreb si eu ca prostul: va orbeste cineva in occident ?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate