Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Blat de birou din Lemn Masiv

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
mavrocordat

mavrocordat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 02.07.2014
Salut

Sunt in cautarea unui tamplar ce lucreaza cu lemn masiv si mi-ar putea face un blat de 110x75x3 cm (L x l x H)

Preturile sunt mai mari decat ma asteptam, dar in functie de lemn:

200 ron - pin/brad
300 ron - molid
400 ron - stejar
(dar inteleg ca asa e piata, si nu ma voi plange, imi asum ca nu doresc un blat de PAL)

Cam astea sunt niste preturi aproximative ce am putut gasi local (SM), cat si din tara + trimis prin curier

Credeti ca ar fi o diferenta intre lemnul masiv de Lemn Moale vs Lemn Tare pe termen lung? Merita sa platesc ~dublu pentru Stejar in loc de un lemn mai moale de conifer?

Mentionez ca nu o sa fie un blat abuzat sau ceva, doar pt munca de zi cu la birou, in principal la calculator si sper sa ma tina cativa ani, fara probleme.

Si a 2a mentiune e ca nu ma intereseaza foarte mult sa fie modelul lemnului foarte frumos, fiindca o sa fie lacuit cu culoare Wenge, sa se potriveasca cu restul camerei (stiu, stiu, lemnul masiv e frumos si merita dat cu un lac de culoare mai naturala ce expune liniile naturale, dar m-am decis ca doresc Wenge)

Mersi fain si astept input-ul cunoscatorilor

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia un lemn tare. Cred că este evident motivul.

#3
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postmavrocordat, on 29 octombrie 2020 - 14:15, said:

Salut

Sunt in cautarea unui tamplar ce lucreaza cu lemn masiv si mi-ar putea face un blat de 110x75x3 cm (L x l x H)

Preturile sunt mai mari decat ma asteptam, dar in functie de lemn:

200 ron - pin/brad
300 ron - molid
400 ron - stejar
(dar inteleg ca asa e piata, si nu ma voi plange, imi asum ca nu doresc un blat de PAL)

Cam astea sunt niste preturi aproximative ce am putut gasi local (SM), cat si din tara + trimis prin curier

Credeti ca ar fi o diferenta intre lemnul masiv de Lemn Moale vs Lemn Tare pe termen lung? Merita sa platesc ~dublu pentru Stejar in loc de un lemn mai moale de conifer?

Mentionez ca nu o sa fie un blat abuzat sau ceva, doar pt munca de zi cu la birou, in principal la calculator si sper sa ma tina cativa ani, fara probleme.

Si a 2a mentiune e ca nu ma intereseaza foarte mult sa fie modelul lemnului foarte frumos, fiindca o sa fie lacuit cu culoare Wenge, sa se potriveasca cu restul camerei (stiu, stiu, lemnul masiv e frumos si merita dat cu un lac de culoare mai naturala ce expune liniile naturale, dar m-am decis ca doresc Wenge)

Mersi fain si astept input-ul cunoscatorilor
in primul rind blatul trebuie sa fie încleiat din mai multe bucăți ( pe lungime) pt a preveni curbarea lui,și avantajele lemnului de esență tare Sint evidente,bradul e frumos dar e moale,ai scăpat ceva pe el se face gaura🤕 ,pinul e superior față de molid

Editat de Timplarualin, 29 octombrie 2020 - 15:03.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
daca-l vei zgaria,se va vedea naspa rau,fiind si culoare inchisa,dar e alegerea ta
nu ai specificat judetul,banuiesc ca vrei si montaj sau te descurci
eu l-as da cu ulei la culoare inchisa daca-l vrei musai asa

#5
mavrocordat

mavrocordat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 02.07.2014

View Postceanu1980, on 29 octombrie 2020 - 15:18, said:

daca-l vei zgaria,se va vedea naspa rau,fiind si culoare inchisa,dar e alegerea ta
nu ai specificat judetul,banuiesc ca vrei si montaj sau te descurci
eu l-as da cu ulei la culoare inchisa daca-l vrei musai asa

Am spus SM (Satu Mare), stiu ca nu e locatie ideala pt lemn, dar am cautat si pe net, dar e greu de gasit. E doar o firma din Buzau ce a umplut OLX-ul cu anunturi pe fiecare oras mare.

Legat de produs, aveti cumva o recomadare directa pentru ulei? Preferabil link la magazinul online Dedemab/BricoDepot?

#6
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006

View Postmavrocordat, on 29 octombrie 2020 - 14:15, said:

Salut

Sunt in cautarea unui tamplar ce lucreaza cu lemn masiv si mi-ar putea face un blat de 110x75x3 cm (L x l x H)
Te duci la Hornbach si iti alegi un blat, pe care apoi il tai tot la ei (au sectie de debitare) la dimensiunea dorita.
Uite aici, la prima cautare: https://www.hornbach...279/produs.html
Tot de la ei cumperi si "vopseaua": https://www.hornbach...556/produs.html
Iti mai trebuie un trafalet de burete, ca sa vopsesti blatul.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
Nu am putut sa- i bag culoare,pot cauta cutia pe acasa, dar imi aduc aminte ca am cautat pe net si nu am gasit exact la fel

Asta este mostra care am facut-o pe o bucata de lemn,o treapta gresita sa vad cum mi-ar iesi scara
Nu cred ca iti trebuie trafalet,merge si cu burete,apoi carpe pt lustruire,poti aplica si mai multe straturi
Asta este frasin

Fișiere atașate


Editat de ceanu1980, 29 octombrie 2020 - 15:39.


#8
mavrocordat

mavrocordat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 02.07.2014
Din pacate nu am Hornbach, doar Dedeman si BricoDepot in SM. Si doar in Dedeman sunt placi de lemn, iar lemnul e disponibil e doar molid

Legat de culoarea lacului, e mult prea deschis. Wenge e un maro inchis spre negru

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
Ce am pus acolo este doar ulei natur,dar in ulei poti pune culoare
Am zis sa dai cu ulei ca intretinerea este mai usoara fata de lac

#10
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.313
  • Înscris: 25.06.2006
400 lei stejar e un pret foarte bun as zice, mai ales daca e lamela continua.
Ca finisaj eu l-as uleia, cu ceva de calitate nu mizerii de la Dedeman, dar depinde si de buget: https://www.finetool...leiuri/FT399048

L.E. Daca iti place cel de la Hornbach, vad ca au si livrare. Insa exista riscul sa primesti unul cu defecte daca nu il alegi tu.

Editat de andbozo, 29 octombrie 2020 - 16:58.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
intradevar,un ulei bun e scump
mereu cand imi aduc aminte de finisarea casei ma ia cu ”frizoane”

#12
mavrocordat

mavrocordat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 02.07.2014
Ok baieti, mersi de sfaturi

Chiar daca e mai scump, cred ca o sa merg pe blatul de stejar. Am primit si o oferta de 340ron locala gata dimensionat si cu muchii putin rotunjite si o sa il pot vedea inainte, sa nu fie probleme

Weekend fain

#13
stoneflower

stoneflower

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.09.2020
Eu am mers pe fag pentru blaturile din atelier, iar pe blaturile astea se bate mult cu ciocanul in preducele. Grosime 4 cm, lamela continua. E tot lemn de esență tare, ceva mai ieftin decât stejarul. Rezista de câțiva ani fara probleme. Cât despre zgârieturi, se vad și pe finisajul natur daca n-ai grija deloc (cazul meu).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate