Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Investitie in Argint - Revolut

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postfilipxxx, on 31 octombrie 2020 - 16:05, said:

Șansele ca Revolut sa dea faliment si sa pierzi tu alea 200 de OZ sunt infinit mai mici decat sa te panichezi tu sau sa ai nevoie de bani si sa ii scoti �� Fintech sunt tepe?! Sa nu uitam ca Paypal cu vechime de pe vremea tech buble e inca pe piata, nu mi-aș face griji de Revolut pana nu ai mai mult de 20-30K in cont.

eu mi-as face griji in leg cu Revolut. Apartine beizadelei unui oligarh rus si are licentele de functionare in Europa date de Banca Nationala Lituaniana - sigur, n-are nimic de-a face cu taticu' doh!  Citisem acum cateva luni un articol despre ei - se povestea cum isi obliga angajatii sa accepte benevol taieri de salariu si daca acestia nu vor (cf contractului), ii concediaza. Majoritatea angajatilor lor sunt emigranti, care au nevoie de viza de munca si nu au de ales.  In plus, zilele trecute, am citit un articol in The Telegraph, in care era mega laudata beizadeaua lu' taticu' - un articol care putzea de departe comanda si a disperare. Asa ca nu m-as mira deloc sa aud de un faliment Revolut in urmatoarele luni, mai ales in contextul Brexitului. Nu tineti multi bani la ei!

https://www.wired.co...JsETi-2E3StkSaA

https://www.telegrap...nIIjGQvSf4ZT-_Q

Edited by chique, 02 November 2020 - 21:13.


#20
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
hmm... da, un pic riscant Revolut-ul ,dar nu cred ca o sa vedem acest faliment ...

Cam greu de crezut ca va ajunge argintul la 80, dar daca ajunge, n-ar fi rau de adaugat la portofoliu.

#21
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Despre Revolut sunt genul asta de articole de ani de zile, era unul din motivele pentru care nu voiam sa-mi fac cont prin 2018 Posted Image

Acuma, nici eu n-as tine bani multi la ei - am doar vreo mie de eur in crypto - , dar as crede ca la ce scara au ajuns, trebuie sa aiba ceva protectie in caz de faliment oricum (cum e la bancile din Romania ca ai protectie 100k eur si in caz de faliment, sau la brokeri din UE cam 20k cash), ar iesi un scandal enorm la nivel de UE daca ar fi milioane/zeci de milioane de utilizatori care nu-si recupereaza banii.

Edited by pumbacu90, 03 November 2020 - 11:37.


#22
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postpumbacu90, on 03 noiembrie 2020 - 11:36, said:

Despre Revolut sunt genul asta de articole de ani de zile, era unul din motivele pentru care nu voiam sa-mi fac cont prin 2018 Posted Image

Acuma, nici eu n-as tine bani multi la ei - am doar vreo mie de eur in crypto - , dar as crede ca la ce scara au ajuns, trebuie sa aiba ceva protectie in caz de faliment oricum (cum e la bancile din Romania ca ai protectie 100k eur si in caz de faliment, sau la brokeri din UE cam 20k cash), ar iesi un scandal enorm la nivel de UE daca ar fi milioane/zeci de milioane de utilizatori care nu-si recupereaza banii.

problema lor acum cred ca e licenta de functionare in UK, dupa Brexit. Nu va mai fi valabila licenta UE emisa in Lituania si probabil au solicitat o licenta de la Banca nationala a Angliei - de aici si articolul glorificator din The Telegraph. Au cam multe bube in cap, blocheaza conturile oamenilor in mod arbitrar si banuiala e ca folosesc ei fondurile din conturi in timpul asta, asa ca nu m-ar mira sa nu primeasca licenta pentru UK. Asta inseamna ca pierd toata piata UK si nu cred ca le e moale.

in plus, "too big to fail" nu cred ca se mai poarta in ziua de azi. Remember Wirecard? Si Wirecard era in Dax, Revolutul nu-i nici macar listat la bursa.

Edited by chique, 03 November 2020 - 15:04.


#23
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postchique, on 03 noiembrie 2020 - 14:54, said:

problema lor acum cred ca e licenta de functionare in UK, dupa Brexit. Nu va mai fi valabila licenta UE emisa in Lituania si probabil au solicitat o licenta de la Banca nationala a Angliei - de aici si articolul glorificator din The Telegraph. Au cam multe bube in cap, blocheaza conturile oamenilor in mod arbitrar si banuiala e ca folosesc ei fondurile din conturi in timpul asta, asa ca nu m-ar mira sa nu primeasca licenta pentru UK. Asta inseamna ca pierd toata piata UK si nu cred ca le e moale.

in plus, "too big to fail" nu cred ca se mai poarta in ziua de azi. Remember Wirecard? Si Wirecard era in Dax, Revolutul nu-i nici macar listat la bursa.

Agumentul meu nu era despre posibilitatea lor de faliment, ci doar ca nu cred ca in caz de faliment zeci de milioane de oameni nu si-ar recupera banii de la ei (din nou, pana la un anumit threshold)

#24
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postpumbacu90, on 03 noiembrie 2020 - 15:20, said:

Agumentul meu nu era despre posibilitatea lor de faliment, ci doar ca nu cred ca in caz de faliment zeci de milioane de oameni nu si-ar recupera banii de la ei (din nou, pana la un anumit threshold)

oh, eu cred Posted Image. eu am avut cont la revolut si mi l-au blocat complet aiurea si fara motiv cu 800 de euro in el. N-am avut efectiv cu cine vorbi, iti raspund doar boti. In timpul asta, am citit un pic pe net despre ei si am aflat cu groaza ca blocarea conturilor fara motiv e ceva curent la ei - forumurile sunt pline de oameni, care, ca si mine, s-au trezit cu banii blocati si nu aveau cu cine vorbi. Mi l-au deblocat intr-un final, dupa vreo saptamana, tot fara niciun fel de explicatie. Cu ocazia asta am aflat ca singurul mod de a face reclamatie cumva e sa te plangi la Ombudsmanul financiar din tara ta, daca in 30 de zile nu ti-ai rezolvat problema cu Revolutul. Oricum, nu cred ca Ombudsmanul iti da banii inapoi si atata vreme cat banii nu sunt intr-un cont garantat de stat (si la Revolut nu sunt) poti astepta mult si bine sa primesti ceva inapoi.

Deci n-as tine ever bani multi in Revolut si in mod clar nu l-as folosi pentru trading, pe sume mari.

Edited by chique, 03 November 2020 - 15:28.


#25
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
De acord cu tine, nici eu nu as tine sume mari, si nici eu nu l-as folosi pt trading, si eu am citit unele din povestile alea si am patit o zi sa fiu locked out din cont. Dar asta nu e tot una cu a nu-ti mai vedea vreodata banii inapoi, cu atat mai mult daca s-ar intampla la milioane de oameni

#26
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Overall am ~5k euro in Revolut.
Pana acuma nu am avut nici o problema cu ei si majoritatea platilor le fac prin Rev., dar parca nici nu as depasi pragul de 5k.

#27
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Nu am facut niciodata investii in metale pretioase insa din ce am studiat e clar ca sunt de fapt doua filozofii:

1. cei care achizitioneaza aur "de hartie", avantajul fiind ca il poti revinde foarte repede. Dezavantajul ca de fapt tu cumperi o promisiune. Este mai mult un pariu pe care il faci ca pretul metalului pretios cumparat de tine va creste.

2. Cei care cumpara metalele fizic. Avantajul ca "ce-i in mana nu-i minciuna". MARELE dezavanaj este ca e foarte greu de vandut la pretul corect. Iar in graba la amanet se da in general jumatate din pretul spot si se achizitioneaza cantitati limitate. Daca vrei sa muncesti ca sa lasi copilului si nepotului si tu sa nu te bucuri de ei sau sa o faci la batranete, da, poate fi o varianta buna. Altfel nu.

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Mai e un risc la achizitie aur fizic. Poti sa cumperi aur fals. La modul lingou de alama placat cu aur sau la fel placat cu argint. Trece orice test de verificare datorita placajului, trece testul de magnetism pentru a sunt metale neferoase in interior, singurul mod in care poti verifica cu adevarat este ori un test distructiv (acuratete 100% - dar la revedere valoare numismatica pentru monede), ori un test de greutate specifica (acuratete mica daca falsificatorul stie fizica si chimie si stie ce metale in ce proportii sa combine ca sa iasa la greutatea specifica).

Ideea e ca poti lua teapa foarte usor cu aur/argint fizic. Eu zic ca e mult mai safe sa tranzactionezi metale pretioase scriptic.

Eu am cumparat monede de argint puritate 999 pentru un singur scop: sa le tin in cana filtranta ca sa inhibe dezboltarea carcalacilor.

Edited by abac, 04 March 2022 - 16:01.


#29
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postchique, on 02 noiembrie 2020 - 21:04, said:

eu mi-as face griji in leg cu Revolut. Apartine beizadelei unui oligarh rus si are licentele de functionare in Europa date de Banca Nationala Lituaniana - sigur, n-are nimic de-a face cu taticu' doh!  Citisem acum cateva luni un articol despre ei - se povestea cum isi obliga angajatii sa accepte benevol taieri de salariu si daca acestia nu vor (cf contractului), ii concediaza. Majoritatea angajatilor lor sunt emigranti, care au nevoie de viza de munca si nu au de ales.  In plus, zilele trecute, am citit un articol in The Telegraph, in care era mega laudata beizadeaua lu' taticu' - un articol care putzea de departe comanda si a disperare. Asa ca nu m-as mira deloc sa aud de un faliment Revolut in urmatoarele luni, mai ales in contextul Brexitului. Nu tineti multi bani la ei!

https://www.wired.co...JsETi-2E3StkSaA

https://www.telegrap...nIIjGQvSf4ZT-_Q
Te-ai mirat pana la urma? :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate