Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Investitie in Argint - Revolut

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare,

Am eu un feeling ca argintul va creste mult in urmatoarea perioada si vreau sa cumpar vreo 200 oz. Bineinteles nu vreau argintul fizic ci documentul ce ma face proprietar pe acea cantitate de argint.
Acum pretul argintului e ~ 100 Ron/oz, si cum scade sub 80 Ron/oz vreau sa cumpar cum v-am zis 200 oz.

Eu m-am gandit sa cumpar de la Revolut, ca mi se pare ca e extrem de simplu.

Exista vreun risc? Si cand ma refer la risc nu ma refer la riscul sa scada mult sub valoarea de 80 Ron. La risc ma refer, daca eu il cumpar la 80 Ron/oz si in 5 ani ajunge 200-300-400 Ron/oz, Revolut sa refuze sa imi plateasca pretul de 200-300-400 Ron/oz.

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
ce ii mana nu e minciuna. ia fizic

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
cum sa refuze,acum depinde de unde ai banii,astia nu prea stiu de gluma
eu am alta nedumerire,acum este 100,tu simti ca o sa creasca,dar inainte de asta va scadea sa cumperi tu cat ai nevoie,apoi va creste necontrolat
simturile astea sunt din urina? ca mie asa mi se pare

#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
@ceanu1980

Cea mai mare cantitate de argint se foloseste in industrie in momentul de fata... Imediat vine iarna, productia datorita COVID eu zic ca o sa scada putin, la fel si cererea de Ag.
In martie la inceputul pandemiei pretul scazuse undeva la 65 Ron/oz. Eu zic ca undeva prin decembrie o sa ajunga pe la 80 Ron/oz. Atunci am eu de gand sa cumpar.

In industria automotiv din ce in ce mai mult se foloseste Ag, cat si la producerea bateriilor auto.

Parerea mea, dar strict parerea mea (nu vrau sa influentez pe nimeni sa cumpere) e ca pretul Ag o sa creasca extrem de mult in urmatorii 10 ani. Nu cumpar acest argint sa il vand dupa 2-3 luni ci vreau sa il tin macar 5 ani si apoi in functie de pret sa il vand sau nu.

Daca urmarim pretul Paladiu-lui in 2003 cand a inceput sa se foloseasca in industria auto pretul era de ~ 150$/oz, acum dupa 17 ani pretul a ajuns la 2300$/oz.

#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Alta platforma mai buna pentru cumparat argint cunosti ?

#6
budha1

budha1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 26.10.2019
https://silvertoken.com/

#7
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
1. e extrem de simplu sa tranzactionezi

2. idiotu ala cu quote: cumpara fizic :quote  sa ne zica cum vinzi dupa aia.

3. siguranta e relativa.
                   garantii primesti la deschiderea contului
                   daca prin absurd, revolut da faliment, (ceea ce cred ca ne intrebi tu) care e prima institutie la care trebuie sa apelezi ca sa iti primesti banii inapoi.. cred ca nu stie nimeni.

4. de ce argint si nu aur?
5. continua sa ne explici mecanismul prin care argintul va scadea apoi va creste.

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Eu mi-as face griji cu privire la cat de sigure sunt conturile mele la brokerul respectiv si mai putin la pretul potential al argintului.

#9
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

 ionfacatoru, on 23 octombrie 2020 - 11:04, said:

1. e extrem de simplu sa tranzactionezi

2. idiotu ala cu quote: cumpara fizic :quote  sa ne zica cum vinzi dupa aia.

3. siguranta e relativa.
   garantii primesti la deschiderea contului
   daca prin absurd, revolut da faliment, (ceea ce cred ca ne intrebi tu) care e prima institutie la care trebuie sa apelezi ca sa iti primesti banii inapoi.. cred ca nu stie nimeni.

4. de ce argint si nu aur?
5. continua sa ne explici mecanismul prin care argintul va scadea apoi va creste.

1. De acord cu tine
2. De acord cu tine
3. Aici e marea intrebare, daca da faliment, daca defapt afli ca nu au cumparat in numele tau si nu iti pot da banii, etc... .ce faci in acest caz?
4&5. Am explicat mai sus de ce argint si nu aur si de ce cred eu ca va evolua astfel ( o mica scadere in urmatoarele luni si apoi o crestere pe termen foarte lung 5-10-15 ani).

#10
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

 sgn30, on 23 octombrie 2020 - 11:42, said:

1. De acord cu tine
2. De acord cu tine
3. Aici e marea intrebare, daca da faliment, daca defapt afli ca nu au cumparat in numele tau si nu iti pot da banii, etc... .ce faci in acest caz?
4&5. Am explicat mai sus de ce argint si nu aur si de ce cred eu ca va evolua astfel ( o mica scadere in urmatoarele luni si apoi o crestere pe termen foarte lung 5-10-15 ani).

Quote

Cea mai mare cantitate de argint se foloseste in industrie in momentul de fata... I
fata de ce moment?

Quote

mediat vine iarna, productia datorita COVID eu zic ca o sa scada putin, la fel si cererea de Ag.
Daca productia scade si cererea scade => pretul ramane la fel.

Quote

In martie la inceputul pandemiei pretul scazuse undeva la 65 Ron/oz.
Care este crezi motivul pentru care a scazut? De la ce valoare ? -crezi ca e util sa vorbim in procente?
Crezi ca e util un grafic pe timp

Quote

Eu zic ca undeva prin decembrie o sa ajunga pe la 80 Ron/oz. Atunci am eu de gand sa cumpar.
De ce crezi ca va fi 80 ron?

Quote

In industria automotiv din ce in ce mai mult se foloseste Ag, cat si la producerea bateriilor auto.
Parerea mea, dar strict parerea mea (nu vrau sa influentez pe nimeni sa cumpere) e ca pretul Ag o sa creasca extrem de mult in urmatorii 10 ani. Nu cumpar acest argint sa il vand dupa 2-3 luni ci vreau sa il tin macar 5 ani si apoi in functie de pret sa il vand sau nu.

iti atrag atentia ca esti intr-un eveniment  care a umflat pretul metalelor pretioase  si care, daca este depasit, va scade interesul pentru ele in 5 ani
Probabil va fi depasit evenimentul
Vrem sa fim influentati dar cu argumente tangibile care au sens

Edited by ionfacatoru, 23 October 2020 - 13:07.


#11
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
nu vreau sa iti tai din elan.
esti propiul tau sef

dar gandeste-te bine si pe un grafic desenat , cand cumperi, si mai ales, mai ales cand, la ce pret vinzi
daca nu se atinge pretul ala, mai astepti?

daca in iunie la anul a scazut brusc cu 15 % care este decizia buna ? vinzi ?

daca in august a scazut cu 50% si ai pierdut 15 mii de lei, care e decizia pe care o vei lua

daca se atinge pretul acela in februarie, vei avea sangele rece sa vinzi? sau vei zice, astept in continuare 5 ani?mai ales, va fi decizia buna?



variatiile acestea se intampla. sfatul meu e sa argumentezi fiecare din intrebarile astea
cu noi.

si, daca esti la inceput, nu incepe cu 30k,
decat daca ai 300k.

Edited by ionfacatoru, 23 October 2020 - 13:29.


#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
So: - vrei să investești 16K lei în argint sperînd să crească peste 3-5 ani cît ai de gînd să-l ții.
Revolut nu va refuza să plătească decît dacă dă faliment caz în care vezi mai jos.

What is Precious Metals exposure?
So why are we calling this “Precious Metals exposure”?
This is because Precious Metals are held in a single account in Revolut’s name with our trusted gold services partner. So when you purchase gold you are actually obtaining “exposure” to what is held in Revolut’s Precious Metals account.
What difference does it make for you?
Not too much but this is one of the reasons why you can’t send your gold externally outside of your Revolut Account and why you can’t have the physical gold delivered to you either (sorry about that). It also means that if Revolut were ever to become insolvent, Revolut will sell all Precious Metals it holds on your behalf and credit your e-money account with the corresponding amount in fiat currency.
And that’s pretty much it!
Are Precious Metals regulated?
Precious Metals is not a regulated product in the UK. Funds received by us in relation to Precious Metals transactions will not be safeguarded (as is the case for fiat currency transactions pursuant to our obligations under the UK Electronic Money Regulations 2011). Any Precious Metals we hold for you are not covered by the Financial Services Compensation Scheme.
Can I transfer my Precious Metals exposure to an external account?
You will not be able to transfer Precious Metals exposure to accounts outside of the Revolut platform.
This is a closed offering whereby you can buy, sell, exchange, and transfer within the Revolut platform.
Can I get my Precious Metals physically delivered to me?
At this stage, we are not delivering physical metal bars.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,906
  • Înscris: 25.06.2007
Sunt destule situri de unde poti cumpara metale pretioase in mod fizic, si care la cerere ti le rascumpara inapoi, asta e unul dintre cele mai cunoscute.

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
"idiotul" ala cu metale pretioase fizic iti zice ca ai unde sa vinzi si aur si argint fizic. dureaza mai mult sa gasesti parcare in centru decat cat dureaza sa il vinzi fizic la pretul pietei. ca ala ce m a facut "idiot" e un sarac ce sta cu 2000 lei pe card si nu stie cum se tranzactionraza asta, sau sta morcovit cu 1000 lei in casa, asta e altceva.
eu cumpar aur fizic ,gold bar de 24k si argint idem. astea nu se cumpara sa faci bisnita cu ele de pe o zi pe alta. le iei pentru 20 ani cand iesi la pensie sa ai ceva vandabil nu hartii tiparite mancate de inflatie

p.s. in continuare zic ce ii in mana nu e minciuna. hartii ca esti titular a ceva sunt zero. du te bate la usa la revolut sa ceri despagubiri, asta daca gaesti usa la care sa bati

Edited by zile_san, 23 October 2020 - 19:04.


#15
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Finteckurile sunt 90% ţepe. Si revolut e tot un finteck dar pare a fi legit din cauza nr mare utilizatori. Există mii de finteckuri care oferă cfd-uri bazate pe cursul de schimb a tot felul de chestii.

E uşor să arunci banii pe internet, dar in 20 ani cum sunt investitiile in aur si metale multe se schimbă, revolut si altele e posibil să si dispară sau să fie hăcuite lejer chiar din interior.

 sgn30, on 23 octombrie 2020 - 09:15, said:



Revolut sa refuze sa imi plateasca pretul de 200-300-400 Ron/oz.
iţi poate inchide si contul la ei dacă li se scoală aşa.

Ei nu garantează nimic si nu sunt garantati de nimeni.

Dacă mâine işi fac ei un hack sau careva sau le pică toate servele toţi utilizatorii rămân fără nimic in conturi.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ceanu1980, on 23 octombrie 2020 - 10:00, said:

eu am alta nedumerire,acum este 100,tu simti ca o sa creasca,dar inainte de asta va scadea sa cumperi tu cat ai nevoie,apoi va creste necontrolat
simturile astea sunt din urina? ca mie asa mi se pare

:))))

#17
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016
nu mi-a placut idiotu' , nu mi-a placut din urină. Păcat. Discutiile sunt destepte.

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Șansele ca Revolut sa dea faliment si sa pierzi tu alea 200 de OZ sunt infinit mai mici decat sa te panichezi tu sau sa ai nevoie de bani si sa ii scoti 😎 Fintech sunt tepe?! Sa nu uitam ca Paypal cu vechime de pe vremea tech buble e inca pe piata, nu mi-aș face griji de Revolut pana nu ai mai mult de 20-30K in cont.

Edited by filipxxx, 31 October 2020 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate