Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

iPhone 12 Pro/12 Pro Max

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3225 replies to this topic

#2827
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
https://support.appl.../ro-ro/HT204144

#2828
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Am cateva mii de poze. Cum le selectez pe toate?

#2829
diabolyk

diabolyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 03.07.2017

View Post_-livio-_, on 06 iunie 2021 - 11:08, said:

Eu te cred pe cuvand, dar daca ar fi exista safari si pt windows si android ar fi fain. Si eu as folosi safari, dar cum e doar pe iphone, doar nu o sa renunt la el acum cand am totul salvat acolo.
Plus de asta, toti colecteaza date, nu inteleg de ce va mai mira. Crezi ca apple nu colecteaza? ba da, doar ca nu sunt prinsi. Daca e sa o iei dupa ce se spune, nu mai folosesti nici un browser ca toate au cate ceva. Nu degeaba are 60% market share, cred ca nu suntem toti idioti astia de il folosim.

#2830
Satrupmanaconasule

Satrupmanaconasule

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2021
Cand nu ai alternative te multumesti cu ce gasesti insa incep timid sa apara si alte customizari de sisteme de operare, poate , poate se rupe monopolul !
Cel mai bun os este cel care nu iti da batai de cap.

#2831
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdiabolyk, on 06 iunie 2021 - 17:07, said:


Eu te cred pe cuvand, dar daca ar fi exista safari si pt windows si android ar fi fain. Si eu as folosi safari, dar cum e doar pe iphone, doar nu o sa renunt la el acum cand am totul salvat acolo.
Plus de asta, toti colecteaza date, nu inteleg de ce va mai mira. Crezi ca apple nu colecteaza? ba da, doar ca nu sunt prinsi. Daca e sa o iei dupa ce se spune, nu mai folosesti nici un browser ca toate au cate ceva. Nu degeaba are 60% market share, cred ca nu suntem toti idioti astia de il folosim.
Sunt destule browsere ce nu fac colectare si sunt peste chrome din absolut toate punctele de vedere.
Pe langa asta nu colectarea in sine e problema ci ce se intampla cu acele date, iar aici fb si google ne-au cam lamurit.
Are market share mare pt ca toate telefoanele cu android vin cu el preinstalat si destul de multe companii folosesc gmail corporate ce la fel are chrome incorporat, practic market share-ul ala e din cauza ca il ai deja acolo, nu pt ca ar fi minunat.

Edited by _-livio-_, 06 June 2021 - 20:11.


#2832
diabolyk

diabolyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 03.07.2017

View Post_-livio-_, on 06 iunie 2021 - 20:09, said:

Sunt destule browsere ce nu fac colectare si sunt peste chrome din absolut toate punctele de vedere.
Pe langa asta nu colectarea in sine e problema ci ce se intampla cu acele date, iar aici fb si google ne-au cam lamurit.
Are market share mare pt ca toate telefoanele cu android vin cu el preinstalat si destul de multe companii folosesc gmail corporate ce la fel are chrome incorporat, practic market share-ul ala e din cauza ca il ai deja acolo, nu pt ca ar fi minunat.
Man nu e vorba de colectare, e vorba de comoditate. Eu cand aveam samsung am vrut sa renunt la Chrome si sa merg pe Samsung Internet, care e mult peste Chrome, dar SURPRIZA, nu exista varianta pt windows.
Intr-adevar e instalat, dar la fel de bine se poate dezinstala. Am incercat sa folosesc si Mozilla sau FireFox dar nu m-am impacat cu ele. Incarca greu si folosesc multe resurse de sistem.
Instr-adervar datele sunt o problema, dar atat timp cat alternativele sunt mici si neinsemnate, iar astia mari ca samsung si apple nu vin cu variante de windows, din punctul meu de vedere nu au nici o sansa in fata google. In ultima instanta prefer sa am continuitate pe toate dispozitivele si sa se miste repede in ciunda faptului ca imi ia datele personale. Toate iti iau datele personale, doar ca astia sunt prinsi si dati in vileag.
Prefer sa folosesc android, iphone si windows in acelasi timp si sa folosesc google la fel de bine si concomitent pe toate 3 decat sa stau sa imi mut manual toate datele din chrome in Safari sau alta aplicatie, iar peste 1-2 ani cand oi trece pe android, sa mi le mut iar manual.
Viata e prea scurta sa imi pierd vremea in modul asta.

#2833
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
Shiiiit, nu era mai simplu sa zici ca nu te intereseaza “privacy”?
Mozilla si firefox sunt acelasi lucru, cat despre consumul de resurse…. probabil ti-au scapat memeurile aparute de-a lungul timpului.

#2834
diabolyk

diabolyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 03.07.2017

View Post_-livio-_, on 06 iunie 2021 - 21:56, said:

Shiiiit, nu era mai simplu sa zici ca nu te intereseaza “privacy”?
Mozilla si firefox sunt acelasi lucru, cat despre consumul de resurse…. probabil ti-au scapat memeurile aparute de-a lungul timpului.
Ma intereseaza Privacy, si eu ca si cei 90% din populatia lumii am oprit app tracking din ios si ma bucur ca a aparut. In schimb nu am sa pierd ani din viata doar pentru a imi muta istoricul pe noul device, ca sa nu imi fure mie datele google. Cand or sa se simplifice si chestiile astea, o sa trecem toti,
Iti garantez eu ca si foarte multi din cei din market share-ul Chrome gandesc la fel ca mine. Nu sunt multi care tin mortis sa faca sacrificii doar de dragul de a avea Privacy.
Sa nu fim ipocriti, 90% din aplicatiile noastre din telefon colecteaza date, dar noi ne cantonam intr-un browser web. Rupep tiktok-ul in doua dar facem nazuri la Chrome. sa fim seriosi !!

#2835
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Asta e o NON-problemă, realizezi, da?
Imporți din Chrome în Firefox fără probleme, pe Windows.

#2836
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdiabolyk, on 06 iunie 2021 - 17:07, said:

Eu te cred pe cuvand, dar daca ar fi exista safari si pt windows si android ar fi fain. Si eu as folosi safari, dar cum e doar pe iphone, doar nu o sa renunt la el acum cand am totul salvat acolo.
Plus de asta, toti colecteaza date, nu inteleg de ce va mai mira. Crezi ca apple nu colecteaza? ba da, doar ca nu sunt prinsi. Daca e sa o iei dupa ce se spune, nu mai folosesti nici un browser ca toate au cate ceva. Nu degeaba are 60% market share, cred ca nu suntem toti idioti astia de il folosim.

Nu înțelegi ceva simplu.
Nimeni nu a “prins” Google ci modelul lor de afaceri e public și pe fata. Metode la Google de a face bani e din date.
Apple face mult mai putini bani din date și le anonimizează.
Astea nu sint chestii de prins, sursele de venit sint publice.

#2837
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020

View PostStefanN1234, on 06 iunie 2021 - 11:35, said:

Cum pot transfera câțiva giga de poze de pe un iphone 7 pe asta nou?
Vreau sa se pastreze pozele din asta nou, doar sa le adaug și pe cele din 7.

Au conturi apple diferite.

Reușesc acasă, singur, sau mai bine ma duc la istyle?
Am incercat sincronizare din aplicația photoshop a windows ului si se tot blochează când ajunge la 151 de poze.

Vreo sugestie cum as putea copia pozele?

#2838
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Când am copiat pozele din iPhone pe laptop am setat sa nu se mai închidă ecranul la telefon și a mers. Încearcă și așa dacă nu ai încercat.

#2839
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Aplicația Photos am vrut sa scriu mai sus.

Edited by StefanN1234, 07 June 2021 - 09:16.


#2840
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Da, cu aia, încearcă cum am zis. Dacă nu merge așa, copiază pozele pe laptop și după in noul telefon. Merg copiate cum a scris mai sus.

#2841
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Nu  au reușit nici cei de la Istyle sa copie toate pozele.
De ce au complicat cei de la Apple ceva atât de simplu ca copy and paste numai ei știu...

#2842
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
Voua va merge sunetul lossless in music? Nu am reusit sa-l setez.

#2843
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postgtcat86, on 07 iunie 2021 - 17:19, said:

Voua va merge sunetul lossless in music? Nu am reusit sa-l setez.

Da, cauta de exemplu dupa Weeknd ca artist, vad ca albumele lui apar ca lossless. Eu simt o diferenta de calitate pe Airpods Pro prin Spatial Audio cred, ca lossless nu e disponibil pe Airpods Pro.

Edited by Catean, 08 June 2021 - 09:15.


#2844
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
Se face din setari. Dupa subscriptia de ieri pe music azi si-a facut update si acum se poate configura audio music in setari ca lossless. tb. facuta subscriptia la apple music intai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate