Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Autofiletanta Parkside , doar la lidl ?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

 Xman_ghio, on 13 octombrie 2020 - 12:34, said:

Nu stiu cum ati ajuns de la 149 RON la preturi de 400-500 RON! :-) Omul a intrebat clar: saptamana asta intra varianta cu 149 RON. De la 149 RON la 500 este o diferenta mare asa ca si asteptarile sunt pe masura.

@initiator: am aceeasi dilema ca si tine. Parerea mea este ca sunt diferite putin, mai ales la partea de accesorii. Eu o sa o cumpar pe asta care apare acum (149 RON) pentru ca dau gauri rar (3-4 ori pe an) si la infiletat o folosesc tot cam de atatea ori. Asa ca nu ma incalzeste sa stiu ca am una "profesionala" cand o folosesc putin. Cred ca daca avem asteptari realiste si stim clar cand/cum o folosim pretul este unul decent.

Referitor la garantie: daca ai aplicatia Lidl, mai nou, si cumperi produsele dupa ce ai scanat codul (deci sa apara in lista de cumparaturi in aplicatie) nu mai ai nevoie de bon (pe care majoritatea il pierdem sau oricum in 6 luni nu mai este lizibil). Ceva de genul asta are si Decatlon si nu mai tin nici un bon de ani de zile.

149 lei si ca sa o si poti folosi mai scoti 150 de lei pentru acumulator si statie incarcat.
De aici a iesit pretul de 300 de lei.

O poate lua linistit, dar spunea si mai sus un coleg ca e destul de mare (ADEVARAT) si destul de grea. Are un vecin de al meu luata de acum un an doi, dar a dat 200 de lei pe ea.

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 cristobob, on 13 octombrie 2020 - 12:33, said:

De ce e obligatoriu IN REGIM HOBBY sa ai 2 acumuilatori. Ca doar nu te gandesti sa faci avere, ma rog - productie, cu scule de la Lidl, nu ?
Pentru ca exact pe cand lucrezi mai bine te lasa
Pentru ca nu este bine sa duci acumulatorul pana la "0" , cand simti ca scade turatia si puterea il pui la incarcat
La insurubari grele se duc rapid acc si pana se incarca te plictisesti si te ia somnul sau te imbeti

#21
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Degeaba are 20V daca acumulatorul livreaza doar 1,5Ah. Pentru o minima performanta, ai nevoie de 2-3 Ah. Daca vrei doar sa asamblezi mobila de la IKEA este excelenta, pentru altceva, nu.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Lucidd, on 13 octombrie 2020 - 10:04, said:

Salut . Autofilentanta Parkside se gaseste doar la Lidl ? Saptamana trecuta era la 250 de lei cu denumirea de " bormasina cu acumulator " , venea la pachet si cu acumulator si cu incarcator cred , si cu accesorii incluse.  Saptamana aceasta intra in oferta la pretul de 150 lei cu denumirea de "masina de insurubat" , vine fara incarcatoer si acumulator , si fara accesorii. Las 2 poze mai jos  cu ambele oferte. Intrebarea mea este, sunt cele 2 identice ? Sa astept iar acea oferta cu 250 de lei ? Intra in oferta la ceva timp ? Cate pareri/sugestii ? Multam anticipat .
aia de 250 vine cu acumulator + biti

aia de 150 vine cu cutie.

150 + 120 acumulatorul (cu incarcator) = 270lei

pe mine biti de la lidl m-au dezamagit
pt 20lei ai cutie in plus.

#23
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu merită 270. E mare, grea, slabă calitativ.
Poate doar daca ai toată gama lor si ai acumulatori de pe la alte scule.

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 smddms, on 13 octombrie 2020 - 12:41, said:

Diferenta aia sta in lipsa acumulatorului si a accesoriilor .

Makita cu acc 1,5Ah ? Profesionala ? Pe bune ?

DDF 457 e teapa.
E o serie G, separata si necompatibila cu acumulatorii normali Makita, nu poti pune originali mai buni, cel putin din ce exista pana acum.
Au si fiabilitate redusa, patina diferita, capacitate redusa, curent debitat redus.
Scula in practica cu acumulatorii originali e lenta si slaba, are cuplu nesatisfacator, si e mare si grea pt performanta ei slaba.

La 185 lei se gaseste DDF 453 care e buna, poti pune de 2Ah compact originali.
Poti pune si dubli de 3/4/5/6 Ah dar devine prea grea.
E cam greuta si cu cei compacti dar so-so OK pt puterea ei.
Nu are led si nici fuel goge, si acumulatoti de 2Ah cu fuel goge exista dar nu prea se gasesc.
E si mai lunguta, nu f grav, dar nu e compacta.
E singurul model de bormasina cu acumulatoti Makita aparut cand seria Li-ion LXT 18V era noua, se gasea si in 2008, si care anul trecut in 2019 inca era in productie.
Cei 27 Nm cuplu soft in T1 ( 43 Nm cuplu hard) sunt reali si poate sa faca chestii incredibile, care insa de obicei sunt prostesti deci nu revomand sa abuzati scule aiurea.
Chiar daca poate strange in T1 10x350 fara pregaurire in brad, a insuruba in lemn fara pregaurire e o cretinitate, deoarece crapa lemnul, si se abuzeaza scula inutil, si la electronica, si la perii, motor, si la angrenaj, etc.

Modele noi care sunt in productie, de la Makita nu recomand nici la buget mare.
Eu am Makita 6270 cu 2Ah NiCd buna, DDF 453 @ 2Ah buna, DDF 456 @ 5Ah buna dar grea, DDF 480 @ 5Ah brushless foarte zgomotoada si grea, DDF 458 @ 5Ah buna dar f grea. Doar 453 si 458 se mai gasesc.

Dintre cele actuale, ddf482 cu perii e teapa, grea cu pack mare si il cere pt ca are si cuplu si turatie mare. Angrenajul scapa de noua si pe pozitia de gaurire, e prost de nou, si rulmentii sunt prosti, etc.
DDF 330 e teapa maxima, angrenaj foarte prost, setari de limitator de cuplu pana la 3,5Nm, si dupa utilizare mai serioasa cateva zile, scapa pe la 3,5- 4Nm si pe pozitia de gaurire unde ar fi avut 12 Nm in T1. Ignora cuplul hard de 24Nm ca e doar la oprirea in soc la turatia maxima in T2 de la unertia de rotatie si energia cinetica in relatie cu patratul vitezei, dar pana atunci in T2 are cuplul mult mai mic decat in T1, si in T1 e deja mic...
Apoi acumulatorii originali sunt de numai 1,3Ah, maxim 1,5.
331 cu patina nu am testat in timp, dar are joc la mandrina si nu mai am incredere dupa ce am vazut 330, au cuplu apropiat, la limita.
333 e 331 revizuita cu joc mai mic, dar nu am incredere.
332 e brushless si are cuplu decent, desigur nu pt treburi exagerate, insa la cuplul si turatia ei cu mumai 10,8V ( asa zis 12 max) cere peste 20A si nu o vad bine cu packul de 2Ah, iar cu cel de 4Ah deja e cam grea si mai putin atractiva.
Motorul.brushless e semnificativ mai galagios, dar cel mai grav e ca piesele sunt foarte scumpe, numai driverul electronic costa cat toata bormasina, si motorul inca odata, si e si angrenajul mai scump... La cele cu perii, la Makita piesele sunt accedibile, dar la brushless nu merita reparate, si nici nu sunt mai fiabile, ba chiar din contra sunt msi putin fiabile.
De ex la varful de gama DDF 481, e uzual sa se strice repede tragaciul care e separat de driverul electronic, dar costa de parca ar avea si driverul in el..., si se striva si driverul si angrenajul mai repede decat la modelele vechi bune cu perii.
Ddf 459 brushless are tragaci cu un control foarte prost pt turatie, iar dhpul ckantane si fara percutie.
483 brushless nu e heavy duty, are plastic f subtire, si trage multi amperi deci cere pack de 4Ah cu care e deja grea.
485 la fel.
484 cu atat mai mult cere pack mare cu care e grea.
De 482ccu perii si 481 am scris deja ca sunt teapa.

Nu se mai fac lucruri de calitate, sau sunt foarte rare.
A scazut calitatea si la Hilti si la Fein si la Festool, si la altii.

Bosch GSR 12V-15 ( fost GSR 10,8 2 Li la care s-a adaugat doar tetardator pt LED si alte abtibilduri) este insa heavy duty, desigur nu abuzata barbar.
Are 960 grame cu tot cu pack de 2Ah si 3Ah.
Este scoasa din productie, si inlocuita cu GSR 12V-35 brushless mai zgomotoasa. A nu se confunda 12V-35 cu 12V-30 pe care nu o recomand...
Varianta FC cu toate capetele este mai scumpa din cauza capetelor...
Exista FC si la 12V-35 dar ajunge cu retard in RO...

Edited by loock, 13 October 2020 - 13:53.


#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

 cristobob, on 13 octombrie 2020 - 12:33, said:

De ce e obligatoriu IN REGIM HOBBY sa ai 2 acumuilatori. Ca doar nu te gandesti sa faci avere, ma rog - productie, cu scule de la Lidl, nu ?

Nu, însă țin semnificativ mai puțin ca la sculele profi, mai de soi..
Eu am o grămadă de scule de la ei și sunt mulțumit însă nu le folosesc foarte mult.

Edited by benis, 13 October 2020 - 13:57.


#26
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
Da , cel ce zicea de hobby intr-adevar pentru asta o iau . Ce ma intriga pe mine este ca au scos si acumulatorul si încărcătorul si accesoriile.  Merita sa o iei cheala la 150?
Ps: e de ajuns un acumulator pentru mine. Cei care ati mai luat ce spuneti ? Sa ma rezum la acumulator cu încărcător Sa cumpăr acum ? Cel de 2Ah.. .. daca nu, de unde pot lua ? Acumulator si încărcător?

#27
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pai ti s a zis, cu acumulator și încărcător ajungi la aproape 300 de lei.
E cam mult, mai bine iei un Bosch verde.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sa iei cheala o porcside cu 150 lei cand poti lua cu 185 lei cheala o macshita ddf 453, chiar e penibil.
Chiar daca e un model vechi fara led si fara fuel goge, si mai lunga si mai grea putin cu pack de 2Ah, tot e avion de vanatoate fata de trotineta porcside.
Zic porcside ca e de porc o astfel de alegere...

Edited by loock, 13 October 2020 - 15:21.


#29
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 CovertTwo, on 13 octombrie 2020 - 14:58, said:

Pai ti s a zis, cu acumulator și încărcător ajungi la aproape 300 de lei.
E cam mult, mai bine iei un Bosch verde.

Bosch verde presupun ca te referi la cel EasyDrill. Din ce am analizat are bateria de 1.5 Ah, si are cuplul mult mai mic / 20Nm fata de cel de care discutam care are 40Nm cuplu si 2Ah acumulator.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 CovertTwo, on 13 octombrie 2020 - 14:58, said:

Pai ti s a zis, cu acumulator și încărcător ajungi la aproape 300 de lei.
E cam mult, mai bine iei un Bosch verde.
150 + 120 = 300 ?

#31
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Acumulatorii de la Bosch îs cei mai slabi calitativ care i-am luat până acum.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 loock, on 13 octombrie 2020 - 15:16, said:

... poti lua cu 185 lei cheala o macshita ddf 453...
de unde?

#33
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 arg, on 13 octombrie 2020 - 15:50, said:

de unde?
+1

Edited by Lucidd, 13 October 2020 - 15:56.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Lucidd, on 13 octombrie 2020 - 15:36, said:



Bosch verde presupun ca te referi la cel EasyDrill. Din ce am analizat are bateria de 1.5 Ah, si are cuplul mult mai mic / 20Nm fata de cel de care discutam care are 40Nm cuplu si 2Ah acumulator.

Atentie, am scris si mai sus, nu compara cuplul hard ca e o aberatie.
Cuplul hard nu e in T1 unde crezi, ci la oprirea in soc de la turatia maxima in T2 cu sarcina mica, de la inertia de rotatie si energia cinetica in relatie cu patratul vitezei, dar inainte de soc in T2 are cuplu mult mai mic decat in T1, si cu sarcina nici nu ajunge la turatia maxima - mai ales o porcside...
Cuplul hard rupe suruburile, le rupe florile, le da peste cap si strica materialul, etc., de asta e specificat - il aplica doar la ultima rotatie la oprirea in soc in T2 la full speed cu sarcina mica si moderata.

Parkdideul de 40 hard are real in T1 intre 15Nm  si 24Nm in f de model ca sunt mai multe modele, si inca in limita de sarcina cu viteza redusa vizibil sub cea specificata.
In T2 are cuplu mult mai mic, nu de 3-4X ca sunt trepte coaxiale cu flux amestecat, dar oricum e cel putin la jumatate din cei 15-24 din T1, si e si mai sugrumata si ii scade si mai mult viteza fata de o makita decenta de genul DDF 453, care are 43 Nm hard si 27 Nm real in T1.

Ignorati vanzatorii si producatorii care specifica doar cuplul hard sau maxim.

La DeWalt e una de 10,8V zis 12max, dcd701 brushless, specificata 57,5 Nm max, dar real in T1 are 25,5 Nm si in practiva nu ii tine nici pe aceia real pt ca ar avea nevoie de peste 23A si DeWalt nu a facut pana acum decat pack compact cu un singur rand de celule 18650 care tin 20 A, maxim 23 A abuzat si scade tensiunea si se si distrug.
Nu a facut inca cu celule 21700 pt 10,8V, ca din alea se pot trage 40A si cu un singur rand de celule - celule dedicate de scule, nu ordinare.
A pus 21700 in packuri de 18V de 4Ah compact care sunt insa deja grele, si de 8Ah duble.


Edited by loock, 13 October 2020 - 16:01.


#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din nou nesfarsita discutie despre cum iti faci treaba cu scule ieftine si cum o faci cu scule medii sau bune .
Din nou discutia despre Logan vs. Mercedes .
Din nou discutia despre nu dau banii ca o folosesc ocazional .
In realitate fiecare face absolut ce doreste cu banii lui dar exista o diferenta uriasa intre cei care locuiesc la bloc si cei care locuiesc la casa .

Locuiesti la bloc ? Dai 10 gauri la 10 ani cand iti pui perdelele sau 2 dulapuri sau lustra din sufrageriePosted Image ? Infiletezi 10 suruburi la 10 ani ? Nu urci toata ziua pe scari sau schele , nu ai nevoie de acumulator ! Doar un prelungitor si cu putina atentie infiletezi si suruburi . E necesar ceva de genul si nu mai stai cu grija acumulatorilor :
https://www.emag.ro/...0/pd/D4KWKNBBM/

Locuiesti la casa ? Desi la inceput vrei sa investesti putin...cica hobby , in timp realizezi ca ''toata ziua'' mai gasesti cate ceva de gaurit si infiletat , mereu apar proiecte noi , locul de ''lucru'' e si pe scara si pe schela si in casa si in curte si pe acoperis....peste tot , nu vrei sa te plimbi cu prelungitoare dupa tine , atunci ai nevoie de o scula cu acumulator serioasa , de firma cu cuplu mare .

#36
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Problema la Parkside e: de unde iei baterii separat ??
Astepti vreo promotie ?? Daca nu mai aduc ??
In general, Parkside sunt de calitate medie/slaba.
Am o multifunctionala de la ei, panzele sunt slabe rau de tot ... inca nu am ajuns sa compar o panza Bosch cu una Parkside uzata, sa vad daca se potrivesc la gauri ...
La Makita HP457DWE nu m-as baga nici eu ... asa a zis si look.
Eu am varianta fara percutie, DF457DWE. O am de cativa ani, este inca ok.
Bateriile inca tin destul de bine, in ciuda faptului ca nu am abuzat-o serios (mai mult a stat).
Doar că este cam marisoara, uneori poate deveni incomoda.
Mai degraba merita un Bosch mai mic, mai compact ... chiar daca poate fi mai scump.
LE: legat de Bosch verde, aceeasi parere: arunci banii degeaba.
Am avut o bormasina cu percuție de la ei, Bosch verde, de 1000w, avea o percutie de tot rasul.
De rahat ... daca bateai cu pumnul, si tot era peste percutia ei.
Mai nasol ca nici printr-un service de-al lor nu se putea face niciun upgrade la percutie, sa se poata schimba sistemul cu unul mai performant.

Edited by shymano, 13 October 2020 - 16:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate