Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Autofiletanta Parkside , doar la lidl ?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
Salut . Autofilentanta Parkside se gaseste doar la Lidl ? Saptamana trecuta era la 250 de lei cu denumirea de " bormasina cu acumulator " , venea la pachet si cu acumulator si cu incarcator cred , si cu accesorii incluse.  Saptamana aceasta intra in oferta la pretul de 150 lei cu denumirea de "masina de insurubat" , vine fara incarcatoer si acumulator , si fara accesorii. Las 2 poze mai jos  cu ambele oferte. Intrebarea mea este, sunt cele 2 identice ? Sa astept iar acea oferta cu 250 de lei ? Intra in oferta la ceva timp ? Cate pareri/sugestii ? Multam anticipat .

Attached Files



#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Da, e brandul lor propriu

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cred ca da, pare sa fie brandul lor

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu aștepta. Avantajul că nu are acumulator e că o personalizezi cum vrei, preferabil cu acumulatori de 4Ah, și nu de 2 cum vine la pachet

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
cu 280 știu BERNER aveti impresia că tot ce-i la lidel este ieftin

#6
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Nu e cam scump sa dai 300 de lei pe un Parkside de la Lidl?

Intreb pentru ca aveau si poate au si acum cei de la Makita o oferta masina de infiletat de 18V cu 2 acumulatori cu 500 de lei.
Nu fac reclama la nimeni, dar din ce stiu eu makita e din gama profi.

Concluzia e ca Parkside inainte avea produse ieftine dar cam de un an au inceput sa intre intr-o plaja de pret in care deja poti cumpara altceva.

#7
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 stearom, on 13 octombrie 2020 - 10:26, said:

Nu e cam scump sa dai 300 de lei pe un Parkside de la Lidl?

Intreb pentru ca aveau si poate au si acum cei de la Makita o oferta masina de infiletat de 18V cu 2 acumulatori cu 500 de lei.
Nu fac reclama la nimeni, dar din ce stiu eu makita e din gama profi.

Concluzia e ca Parkside inainte avea produse ieftine dar cam de un an au inceput sa intre intr-o plaja de pret in care deja poti cumpara altceva.

Unde pot urmarii oferte ? Ce magazine serioase vand brandul asta de la Makita ?

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Am explicat pe celalalt topic ca sunt scumpe si cele noi de calitate proasta dar daca vrei pentru 300 lei o cumperi si gata .Sunt scule hoby de clasa inferioara, de la plasticul din carcasa , acumulator , angrenaje ...tot.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Să nu exageram, nu sunt chiar așa de proaste. Oricum ai 3 ani garanție, se strică, o duci înapoi. Să păstrezi neapărat ambalajul.

#10
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

 Lucidd, on 13 octombrie 2020 - 10:36, said:

Unde pot urmarii oferte ? Ce magazine serioase vand brandul asta de la Makita ?

Nu vreau sa dau un link la un site anume ca sa nu se inteleaga ca fac reclama. Prin primavara era 490, acum e putin mai scmpa, dar nesimnificativ.
Cauta masina pe google si vezi pretul:

MAKITA HP457DWE

 BloodRa, on 13 octombrie 2020 - 10:45, said:

Să nu exageram, nu sunt chiar așa de proaste. Oricum ai 3 ani garanție, se strică, o duci înapoi. Să păstrezi neapărat ambalajul.

Poti face retur in primele 90 de zile si atat. Daca se strica in 91 de zile o trimit la reparatie. Da inainte ti-o schimba si in ultima zi de garantie, dar de ceva vreme nu se mai aplica legea asta.

EDIT: nu am hate fata de Parkside pentru cam am rotopercutor Parkside de 1500 W luat pe la mijlocul verii si am dat 250 de lei cu tot cu accesorii eu zic ca bune pentru ca am lucrat cu ele si sunt ok. Ceva de speta mai inalta (Bosch, Makita) ma ajungea cam de 4 ori mai mult. Dar in cazul de mai sus la bormasina diferenta intre o marca destul de consacrata si Parkside nu e chiar atat de mare

Edited by stearom, 13 October 2020 - 11:00.


#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 BloodRa, on 13 octombrie 2020 - 10:45, said:

Să nu exageram, nu sunt chiar așa de proaste. Oricum ai 3 ani garanție, se strică, o duci înapoi. Să păstrezi neapărat ambalajul.
90% se bazează c-o lași nefolosită și  sau pierzi bonul

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am tot luat Parkside si niciodată nu le-au trimis la service. M-au întrebat ce vreau, le-am zis că banii și i-am primit.

Inițiatorul mai mult ca sigur vrea ceva hobby. Dacă ar fi vrut ceva de calitate nu merge la aprozar :)

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Lucidd, on 13 octombrie 2020 - 10:04, said:

Intrebarea mea este, sunt cele 2 identice ? Sa astept iar acea oferta cu 250 de lei ? Intra in oferta la ceva timp ? Cate pareri/sugestii ? Multam anticipat .
Par diferite, se vede dupa partea gri din jurul mandrinei.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 stearom, on 13 octombrie 2020 - 10:26, said:

Nu e cam scump sa dai 300 de lei pe un Parkside de la Lidl?

Intreb pentru ca aveau si poate au si acum cei de la Makita o oferta masina de infiletat de 18V cu 2 acumulatori cu 500 de lei.
Nu fac reclama la nimeni, dar din ce stiu eu makita e din gama profi.

Concluzia e ca Parkside inainte avea produse ieftine dar cam de un an au inceput sa intre intr-o plaja de pret in care deja poti cumpara altceva.
In afara de cele false, construite prin Turcia, China,....asamblate pe vapor,...

Edited by myshyk, 13 October 2020 - 12:03.


#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Cea de la lid e cat o caramida la 40Nm pe hartie iar Bosch GSB 12-15 cu percutie e ceva de vis , vine cu 2 acumulatori, 30Nm https://www.construc...2v-15-2001.html
Cea de la lidl cu 2 acumulatori este 450 lei si este obligatoriu sa ai 2 acumulatori .

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
De ce e obligatoriu IN REGIM HOBBY sa ai 2 acumuilatori. Ca doar nu te gandesti sa faci avere, ma rog - productie, cu scule de la Lidl, nu ?

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Nu stiu cum ati ajuns de la 149 RON la preturi de 400-500 RON! :-) Omul a intrebat clar: saptamana asta intra varianta cu 149 RON. De la 149 RON la 500 este o diferenta mare asa ca si asteptarile sunt pe masura.

@initiator: am aceeasi dilema ca si tine. Parerea mea este ca sunt diferite putin, mai ales la partea de accesorii. Eu o sa o cumpar pe asta care apare acum (149 RON) pentru ca dau gauri rar (3-4 ori pe an) si la infiletat o folosesc tot cam de atatea ori. Asa ca nu ma incalzeste sa stiu ca am una "profesionala" cand o folosesc putin. Cred ca daca avem asteptari realiste si stim clar cand/cum o folosim pretul este unul decent.

Referitor la garantie: daca ai aplicatia Lidl, mai nou, si cumperi produsele dupa ce ai scanat codul (deci sa apara in lista de cumparaturi in aplicatie) nu mai ai nevoie de bon (pe care majoritatea il pierdem sau oricum in 6 luni nu mai este lizibil). Ceva de genul asta are si Decatlon si nu mai tin nici un bon de ani de zile.

#18
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Diferenta aia sta in lipsa acumulatorului si a accesoriilor .

Makita cu acc 1,5Ah ? Profesionala ? Pe bune ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate