Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Autofiletanta Parkside , doar la lidl ?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
30m nu lei.

#56
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 iladi, on 13 octombrie 2020 - 19:29, said:

Am modelul vechi, cu fir si la el se potrivesc panzele Bosch

Se potrivesc și la cel pe baterii, e cuplaj standard. Eu am luat pânze Metabo și tot au cedat repede.. Pur și simplu nu rezistă la regimul acela de lucru, de aia ziceam că multifuncționala e bună doar acolo unde nu poți băga orice altă sculă mai fiabilă din punct de vedere a pânzelor.

 godaro, on 13 octombrie 2020 - 23:06, said:

Cablul e sfant nene, chiar si la casa. Mare scofala sa scoti un prelungitor de 30 de lei.



Cam este, trebuie tras după tine, nu ai prize peste tot, chestii din astea..

 loock, on 13 octombrie 2020 - 20:47, said:

@ Alltrack, problema nu e ca ai nimerit singura bosch verde care nu e o porcarie absurda, si care oricum nu se mai face asa ca acum 15 ani, pt. ca la acelasi nume Bosch scoate des revizii diferite si la verzi si la albastre, si in interior nu mai sunt la fel, de ex in loc de schimbator de sens electronic, acum au schimbator mecanic cu placa de perii rotativa, si placz e din plastic prost care se deformeaza la caldura si nu mai face contact, apoi nu are detente cu arcuri ci doar se atinge o sarma de alta, nu are platini  doar sarma care nu are nici macar niste sfarcuri acolo, iar placa e antrenata cu un actuator lung de plastic care se ridica din mijlocul crossboltului din ABS ieftin, e o singura piesa crossboltul cu teapa din mijloc, si se rupe teapa aia imediat si daca il schimbi, se rupe in timp ce il schimbi, chit ca e facut in Cehia, restul pieselor in China, si asamblate.

Asta de mai sus e o problema catastrofala, dar ai inca doua inainte mai grave:

Confirm și eu, am avut 2 mașini Bosh verde pe fir, ambele catastrofă, un PSB 650 RE și un PSB 550 RE, ambele proaste. La ultima a ajuns să aibe un ditamai jocul la mandrină și am dat cu ea la gunoi.

#57
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 godaro, on 13 octombrie 2020 - 23:06, said:

Cablul e sfant nene, chiar si la casa. Mare scofala sa scoti un prelungitor de 30 de lei. Atatea discutii interminabile despre acumulatori, Ah si incarcatoare!

Revenind la subiect, ca niciunul nu am raspuns la intrebare. Unele scule Parkside sunt fabricate de Grizzly Tools. Le mai gasesti sub aceasta denumire pe www.tech-power.ro
Dacă tot ai revenit la subiect ar fi timpul să afli că nu mai sunt facute de GT. Ultimele modele îs einhell.

#58
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
Tin sa multumesc tuturor . As spune Tc daca nu mai doreste cineva sa dezbata .

La momentul actual o sa ma rezum la jucaria asta care intra joi in oferta . Multumesc inca odata si ne auzim la alte discutii !

#59
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

 benis, on 14 octombrie 2020 - 06:16, said:


Confirm și eu, am avut 2 mașini Bosh verde pe fir, ambele catastrofă, un PSB 650 RE și un PSB 550 RE, ambele proaste. La ultima a ajuns să aibe un ditamai jocul la mandrină și am dat cu ea la gunoi.

Bosch verde nu am luat niciodata, deoarece sculele hobby nu sunt in sfera mea de interes.
In anii '80 si prima parte a anilor  90 erau bune, mai bune decat sunt unele albastre acum, cele care nu sunt heavy duty.
Apoi au inceput sa le faca diferit in anii 2000 in f. de piata de destinatie, pt Germania erau destul de bune cele verzi cat sa suporte chiar si uz profesional zilnic pe banc in fabrica la montaje, 500W pt gaurit si 700W pt insurubat, ani de zile, dar pt. piata din  est chiar facute in Germania ca inca se faceau atunci, erau catastrofa cele verzi, cu tragaci cu staniol la contacte...
Acum se asambleaza in Ungaria multe verzi, cu piese din China si Cehia.
Se fac si in China si alte parti, dar alea unguresti sunt in topul celor mai proaste...problema insa nu e atat assmblarea cat oroiectarea imbecila si piesele proste facute in alte parti.
Cred ca in 2018 mi-a adus un montajist scula lui de acasa sa vad daca se poate repara, si asa am vazut grozavia din prezent, de neimaginat altfel...
La fabrica are de lucru cu scule mai bune, Bosch albastru pe cablu, Makita pe cablu, cu acumulatori are niste Wurth de 18V care sunt tot Bosch albastru rebranduit si facut gri, nu are Wurth facut de Milwaukee de 28V ca sunt grele, mai are o Makita BDF 343 din 2008 la care am schimbat 3 motoare capsulate cand se termina periile, doua angrenaje si un tragaci, acumulatori noi de 3 si 4Ah, mai primeste pendulare Makita 4351CT tot asa vechi dar bun de 720W, doua pendulare Festool Trion si cu maner D si fara, freze Makita, Bosch, etc.
Bormasinile cu acumulatori Wurth BS 18 A Light care sunt Bosch GSR 18 2 Li fara plus, dupa 2 ani le aruncam cand inca sunt buni acumulatorii, pt. ca piesele bosch de 14,4 si 18V sunt f scumpe si la cele cu perii si nu merita reparate.
Dar in cei doi ani sunt folosite zilnic si chiar abuzate repetat...

Acum Bosch albastre nu se mai fac in Germania si Elvetia, sau f putine se mai fac.
Majoritatea celor albastre se fac in Malaezia dar cu piese fxcute in China, si sunt si modele heavy duty, si modele albastre teapa...
Se fac si in China, Rusia si alte tari.
De ex multe pendulare se fac in Rusia in loc de Elvetia cum era inainte. Panze de multicuter Bosch se mai fac in Elvetia.

De anul trecut iar au inceput cu modele diferite in f de piata..
De ex GSR 18V-50 brushless, in Germania e GSR 18V-55...

Edited by loock, 14 October 2020 - 17:17.


#60
cosmin.crisan

cosmin.crisan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2007

View Postloock, on 13 octombrie 2020 - 13:45, said:

r.
A nu se confunda 12V-35 cu 12V-30 pe care nu o recomand...

Puteti sa detaliati putin, va rog? De ce nu o recomandati?

#61
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
Va spun din perspectiva unui cumparator care a cumparat de la Parkside pana acum 1 an scule de peste 2000 lei, si am am returnat mare parte din ele. Adevarul este ca le-am folosit ceva, dar in cateva saptamani cedau. In paralel am cumparat si scule bosch albastre, dar fiind foarte scumpe a zis ca fac o afacere cu parkside, si m-am inselat. Parere mea e ca daca chiar ai nevoie de o autofiletanta cu acumulatori,  sa mai strangi putini bani si sa iei ceva de calitate care poate sa te tina o viata si pe care te poti baza oricand. Altfel o sa constati ca si mie ca cei 150 lei sau cat o sa dai pe ea vor fi degeaba, si mai rau fix atunci cand vrei sa lucrezi ceva se strica si ramai fara.

Eu iti recomand: BOSCH GSR 120-LI Masina de gaurit si insurubat cu 2 acumulatori Li-Ion, 2Ah, 30Nm + Valiza  = 400 lei

Si nu mai comparati niciodata specificatiile de la parkside sau orice scula ieftina cu cele scumpe, pe hartie pot fi la fel in realitate diferenta mare.
Poti constata cu usurinta ca o baterie bosch de 1.5Ah tine mult mai mult decat una de 2Ah de la parkside, amandoua avand acelasi voltaj.
Am desfacut odata o autofiletanta de la parkside, era totul doar plastic in interior inclusiv angrenajele si rotitile dintate, una fiind crapata, la bosch sunt angrenaje metalice.

Edited by kreeper, 17 December 2020 - 23:18.


#62
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu am cumparat makita prin 2007, am renovat tot apartamentul cu ele si le-am mai folosit si ulterior la diverse lucrari pe la casa parintilor si n-au nici pe naiba. dar nu costa 150-200 lei/bucata si mai mult. in cazul asta cat dai atat face.

Edited by rex, 18 December 2020 - 20:10.


#63
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Au revenit și cu modele făcute de GT.
Îs negre și au 5 ani garanție.

#64
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018
Salut,dacă montez la o bormașină cu acumulator un mini disc de tăiat/polizat mici piese,ce contează mai mult pentru eficiența unor  astfel de operațiuni: voltajul,amperii,cuplul maxim,sau numărul maxim de rotații al bormașinii ? Mă gândesc că numărul maxim de de rotații,ca și la minifreze (Dremel).

#65
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006
Eu zic ca turatia.
Nici flexul nu se bazeaza pe putere, ci tot pe turatie.

#66
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
O minifreza e de peste 30k rpm. Imposibil ca o bormașină să dea atât.

#67
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017

 ochey, on 23 ianuarie 2021 - 04:21, said:

mini disc de tăiat/polizat mici piese,
Gasesti la 100 lei minifreza cu accesorii cu tot.
De la 10000 rpm in sus reusesti sa tai, polizezi, slefuiesti mici piese, sub aceasta turatie doar trage scula din mana - cele dentare costa de la 1000Eu in sus si au 50-80-100k rpm ...= turatia e miezul .
Am luat una sa tai o carcasa de tabla, e, in 10 zile i-am gasit mai multe utilizari decat mi-am putut inchipui , inclusiv farul de la masina l-am polisat cu pasla , pasta si apa, a iesit super dar mi-a lut timp ca faceam capitala la motor Posted Image.
Aceasta am luat-o https://www.raiono.r...orel-79314.html
foarte multumit calitate/pret plus am mai luat o tona de accesorii de pe emag (80% inutile pentru mine dar ...poate le gasesc utilitate)

Edited by ldpe, 25 January 2021 - 14:33.


#68
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018
Mulțumesc mult pentru detalii și recomandări ! Am probat o bormașină (18 V-  1,5A-  1500 RPM.) cu acel mini disc și chiar merge ok la ce aș avea eu nevoie,fiind operațiuni superficiale (am probat pe o șurubelniță), așa că urmăresc ofertele să găsesc ceva asemănător,poate chiar cu ceva turații în plus.

#69
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
Săptămâna viitoare apar iarăși câteva unelte electrice, de data aceasta gama "Performance" cica, cu 5 ani garanție și motoare brushless. Are cineva în dotare așa ceva?
Aștept cu drag momentul la care și la noi se vor putea comanda online de la Lidl de toate, cum e în țările cu apă caldă, și nu să stai să le pândești când apar, ca miliția cu radarul după curbă.

Edited by addryanns, 28 February 2021 - 07:21.


#70
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View Postaddryanns, on 28 februarie 2021 - 07:20, said:

Săptămâna viitoare apar iarăși câteva unelte electrice, de data aceasta gama "Performance" cica, cu 5 ani garanție și motoare brushless. Are cineva în dotare așa ceva?
Aștept cu drag momentul la care și la noi se vor putea comanda online de la Lidl de toate, cum e în țările cu apă caldă, și nu să stai să le pândești când apar, ca miliția cu radarul după curbă.

Unde se pot vedea ofertele?

#71
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006
https://www.lidl.ro/...enovat/c3449/w1

#72
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View Postech, on 01 martie 2021 - 20:13, said:


Multumesc. A desfacut cineva vreuna? Are angrenajele de metal sau plastic?
Cu ce sunt mai bune modelele ''performance"" fata de cele verzi? Doar garantia extinsa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate