Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Peripetii maxime cu casa

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cauta altul mai istet. Intri,ii pui hartiile pe masa si-l intrebi: Te decurci sau nu? Multi au relatii la primarii etc. Obtin repede tot ce trebuie.

Edited by mariovrs, 13 October 2020 - 13:39.


#20
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
A facut bine ca a intrebat pe internet, nu se lasa dus de nas de un "ala" sau de catre o firma.
Sunt destule firme care iti iau bani si iti promit luna si cand vine un raspuns negativ de la ocpi sau primarie ridica din umeri si te lasa pe tine sa te duci mai departe.

#21
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 misu78, on 13 octombrie 2020 - 13:24, said:

La ce amenda te referi si in cat timp se prescrie?

Orice amenda la legea constructiilor se prescrie. Acum termenul de prescriere este 3 ani. Daca in 3 ani de la data la care ai executat lucrari fara autorizatie nu ai fost sanctionat contraventional, fapta s-a prescris.
Exista un articol in lege ce spunea ceva de genul "constructiile fara receptie nu se considera finalizate, putandu-se aplica in continuare sanctiunile prevazute de lege" si in baza acelui articol autorizatile considerau ca este imprescriptibila o astfel de contraventie, dar ICCCJ a hotarat anul acesta ca termenul de prescriptie "curge de la data terminării în fapt a construcției".

Initiatorul a cumparat in 2002 o casa ce a fost executata fara a se respecta autorizatia de construire, primaria putea sa ii aplice o amenda pentru ca detine acea constructie, dar contraventia s-a prescris.

#22
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

 mariovrs, on 13 octombrie 2020 - 13:38, said:

Cauta altul mai istet. Intri,ii pui hartiile pe masa si-l intrebi: Te decurci sau nu? Multi au relatii la primarii etc. Obtin repede tot ce trebuie.

Si eu caut tot pe cineva care se descurca singur si are relatii. Si, evident, e serios si nu tepar.

 DuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 13:51, said:

A facut bine ca a intrebat pe internet, nu se lasa dus de nas de un "ala" sau de catre o firma.
Sunt destule firme care iti iau bani si iti promit luna si cand vine un raspuns negativ de la ocpi sau primarie ridica din umeri si te lasa pe tine sa te duci mai departe.

Daa, ai dreptate! Sunt multe capcane umblatoare.

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 ccristyan, on 13 octombrie 2020 - 14:22, said:


Orice amenda la legea constructiilor se prescrie. Acum termenul de prescriere este 3 ani. Daca in 3 ani de la data la care ai executat lucrari fara autorizatie nu ai fost sanctionat contraventional, fapta s-a prescris.


vine inspectorul, vede magazia/garajul, n-ai acte
îți dă amendă!
cum demonstrezi că ai terminat acum 5 ani și nu acum 2 ani?
mai ales dacă faci în regie proprie?

#24
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 Tarux, on 13 octombrie 2020 - 14:47, said:

Si eu caut tot pe cineva care se descurca singur si are relatii. Si, evident, e serios si nu tepar.



Daa, ai dreptate! Sunt multe capcane umblatoare.

In mod normal daca este construita inainte de 2001(august) poti sa o intabulezi fara autorizatie de constuire.  Problema ta este ca ai nevoie de un act notarial care sa confirme asta. Ai trei variante:

Incearca asa: mergi la notar din nou (sau la altul) si la succesiune sa treaca in certificatul de mostenitor ceva de genul '' casa construita fara autorizatie in anul 2001 luna iulie''. Sa ai masuratori cadastrale si releveu plus certificat energetic. In certificatul de mostenitor sa fie scris clar dimensiunile casei.

Am trecut prin ceva asemanator doar ca eu aveam un act de vanzare. Am adaugat un act aditional la el in care am declarat ca partea construita fara autorizatie era facuta in 2001 (pana in august).

Problema ta e ca tatal tau nu mai este (unul din semnatarii actului de vanzare si deci act aditional nu mai puteti sa faceti).  Cauta un notar care sa cunoasca legile!


Ca sa intelegi pe scurt: daca nu mergi cu un act de la notar in care sa fie trecuta casa cu dimensiunile ei corecte Cartea funciara nu o intabuleaza.

Edited by mircea812, 14 October 2020 - 08:28.


#25
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 gushpi, on 14 octombrie 2020 - 07:55, said:


vine inspectorul, vede magazia/garajul, n-ai acte
îți dă amendă!
cum demonstrezi că ai terminat acum 5 ani și nu acum 2 ani?
mai ales dacă faci în regie proprie?


1- cade in sarcina lor sa stabileasca data la care a fost finalizata constructia, daca nu se regaseste in procesul verbal, acesta este nul.
2- se demonstreaza prin martori, facturi sau alte documente. Nimeni nu te sanctioneaza fara sa te intrebe inainte.

#26
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

 mircea812, on 14 octombrie 2020 - 08:21, said:



In mod normal daca este construita inainte de 2001(august) poti sa o intabulezi fara autorizatie de constuire.  Problema ta este ca ai nevoie de un act notarial care sa confirme asta. Ai trei variante:

Incearca asa: mergi la notar din nou (sau la altul) si la succesiune sa treaca in certificatul de mostenitor ceva de genul '' casa construita fara autorizatie in anul 2001 luna iulie''. Sa ai masuratori cadastrale si releveu plus certificat energetic. In certificatul de mostenitor sa fie scris clar dimensiunile casei.

Am trecut prin ceva asemanator doar ca eu aveam un act de vanzare. Am adaugat un act aditional la el in care am declarat ca partea construita fara autorizatie era facuta in 2001 (pana in august).

Problema ta e ca tatal tau nu mai este (unul din semnatarii actului de vanzare si deci act aditional nu mai puteti sa faceti).  Cauta un notar care sa cunoasca legile!


Ca sa intelegi pe scurt: daca nu mergi cu un act de la notar in care sa fie trecuta casa cu dimensiunile ei corecte Cartea funciara nu o intabuleaza.

Mulțumesc mult pentru sfat!

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 ccristyan, on 14 octombrie 2020 - 09:48, said:



1- cade in sarcina lor sa stabileasca data la care a fost finalizata constructia, daca nu se regaseste in procesul verbal, acesta este nul.
2- se demonstreaza prin martori, facturi sau alte documente. Nimeni nu te sanctioneaza fara sa te intrebe inainte.

am pus așa problema, deoarece în statul polițienesc român ești mereu pus situația de a demonstra TU că ești nevinovat, NU demonstrează ei că ești vinovat
așa că inspectorul face PV de contravenție la regimul construcțiilor, iar tu tre să alergi cu martorii după tine... :(

#28
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 gushpi, on 14 octombrie 2020 - 07:55, said:



vine inspectorul, vede magazia/garajul, n-ai acte
Ă®ți dă amendă!
cum demonstrezi că ai terminat acum 5 ani și nu acum 2 ani?
mai ales dacă faci Ă®n regie proprie?
Cu facturi si chitante de la materiale.
Iar daca esti pe un traseu google maps, cu poza respectiva daca te avantajeaza.

 gushpi, on 15 octombrie 2020 - 09:17, said:



am pus așa problema, deoarece Ă®n statul polițienesc român ești mereu pus situația de a demonstra TU că ești nevinovat, NU demonstrează ei că ești vinovat
așa că inspectorul face PV de contravenție la regimul construcțiilor, iar tu tre să alergi cu martorii după tine... :(
De obicei, te prinde in timp ce lucrezi fara autorizatie, nu dupa ce ai terminat constructia.
Nu vin sa te intrebe de sanatate cand nu mai ai santier in curte.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
deh, vecinii „buni” te „ajută” când vor ei...
că răutatea la rumâni n-are margini...

#30
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
- Tehnic  ai platit  impozit la primarie pentru casa ?  (de aici ar trebui sa incepi  cu discutia) , constructia daca e din 2001 - asa poti sa arati de cand exista  contructia.
In alta ordine de idei ai puea sa  intabulezi constructia (conturul imobilului ) ca si casa  fara acte, sa  cauti pe cineva de la  politia  locala sa iti dea 1000 de lei amenda minim - si sa faci un proiect de intrare in legalitate (cale legala sa  ajungi cu imobilul la zi)  - asa  vei face si experiza  primaria poate sa emita ce acte ai tu nevoie (dar va costa si va fi ceva timP )

#31
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View Postlestad_25, on 16 octombrie 2020 - 12:20, said:

- Tehnic  ai platit  impozit la primarie pentru casa ?  (de aici ar trebui sa incepi  cu discutia) , constructia daca e din 2001 - asa poti sa arati de cand exista  contructia.
In alta ordine de idei ai puea sa  intabulezi constructia (conturul imobilului ) ca si casa  fara acte, sa  cauti pe cineva de la  politia  locala sa iti dea 1000 de lei amenda minim - si sa faci un proiect de intrare in legalitate (cale legala sa  ajungi cu imobilul la zi)  - asa  vei face si experiza  primaria poate sa emita ce acte ai tu nevoie (dar va costa si va fi ceva timP )

Am plătit si plătesc impozit.

#32
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Incepi de la finante,   scoti un certificat fiscal (e vreo 10 lei)  vezi ce  suprafata  si pentru ce platesti acolo. cauti un topograf care sa iti faca o actualeizare de date cu lucrarea nevizata mergi la finante,  faci corectie de  suprafata (probabil vei plati retroactiv  valori pe 5 ani in urma)   -  pe urma poti sa actualizezi cf , (declaratii la notar, ce iti mai cere topograful) , din pacate  in zona resepectiva nu stiu sa iti recomand  pe nimnei

#33
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View Postlestad_25, on 16 octombrie 2020 - 13:28, said:

Incepi de la finante,   scoti un certificat fiscal (e vreo 10 lei)  vezi ce  suprafata  si pentru ce platesti acolo. cauti un topograf care sa iti faca o actualeizare de date cu lucrarea nevizata mergi la finante,  faci corectie de  suprafata (probabil vei plati retroactiv  valori pe 5 ani in urma)   -  pe urma poti sa actualizezi cf , (declaratii la notar, ce iti mai cere topograful) , din pacate  in zona resepectiva nu stiu sa iti recomand  pe nimnei

Mulțumesc mult pentru sfaturi! O sa caut sa le urmez.

#34
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View PostTarux, on 16 octombrie 2020 - 21:22, said:

Mulțumesc mult pentru sfaturi! O sa caut sa le urmez.
Sper sa fie utile,  in  zona mea  a fost posibil , am un beneficiar care a mostenit ceva locuinta , acuma  vrea sa faca o extindere  iar la finante  platea  locuinta de 100 mp (dupa ce a iesit  topograful au aparut  220 mp , a platit la finante  o taxa retroactiva de impozit de 1500 lei din urma si lucrarea merge mai departe la cadastru.

#35
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015
UPDATE:

Deci, Primaria mi-a spus ca am POT - ul depasit si in loc de 45%, eu am in jur de 50%.
Mi-au spus ca nici expertiza nu ma ajuta si ca daca un expert in urbanism imi da un certificat de urbanism, atunci e perfect.
Nu stiu ce sa fac, de unde sa fac rost de un expert de genul asta...

Edited by Tarux, 27 October 2020 - 08:26.


#36
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ori nu ai inteles tu :) ori functionarul de la primarie e idiot :)

Certificatul de urbanism este eliberat de Primarie :)


Ai fost la un notariat sa intrebi daca la succesiune este de acord sa treaca la imobile pe baza unei lucrari cadastrale in certificatul de mostenitor noile dimensiuni cu mentiunea ca modificarile sunt facute inainte de 2001 (august)?

Asta este cea mai simpla cale sa rezolvi. Nu implica Primaria deloc :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate