Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Peripetii maxime cu casa

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015
Va solicit si eu ajutorul intr-o problema.

O casa. Constructia a fost terminata in iulie 2001, noi in 2002 am cumparat casa. Tatal meu s-a stins anul trecut, iar acum la succesiune ne cere certificatul de edificare pe care nu il avem. Casa a avut autorizatie de constructie, dar fostul proprietar nu a facut receptia constructiei. Cineva, politia de la disciplina in constructii, ne-a spus sa refacem cadastru. Ei venind sa constate daca s-au facut modificari la casa sau nu dupa terminarea ei. Nu s-a facut nicio modificare.
Am facut o solicitare online la OCPI pentru obtinerea unor acte cadastrale, dar mi-au comunicat ca aplicatia E-Terra nu poate genera extras de plan cadastral pentru un imobilul fara geometrie.
Acum nu stiu ce sa fac, cum sa fac. Nu stiu pe ce cale sa o apuc. Poate cineva ma poate indruma. Casa este in Sectorul 4.

Multumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Cum sa cumperi o casa fara receptie facuta, adica la contract nu trebuie si aceste acte ?

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
pai in anii 2000 era treaba asta cu receptia?!!!!

#4
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View Postandreic, on 13 octombrie 2020 - 08:24, said:

Cum sa cumperi o casa fara receptie facuta, adica la contract nu trebuie si aceste acte ?

Casa in contract figureaza ca fiind neterminata. Fostul proprietar avea autorizatie de constructie si voia sa ridice un etaj, dar nu a mai facut-o si a lasat casa asa, iar autorizatia a expirat la 2 ani dupa ce noi am cumparat-o. Casa este terminata, are tot ce trebuie, dar in contract e specificat neterminata, probabil, datorita faptului ca avea in plan sa construiasca etajul. Habar n-am.

View Postceanu1980, on 13 octombrie 2020 - 08:28, said:

pai in anii 2000 era treaba asta cu receptia?!!!!

Sunt atat de zapacit precum albinele la fum. Unii zic ca da, altii ca nu, altii ca trebuie refacut cadastrul. Crede-ma ca nu mai stiu nici eu...

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
cauta un birou cadastral,explica problema si la ce iti trebuie,ar trebui sa vina si cu solutia rezolvarii

#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Contactezi un topograf, o sa vina sa faca masuratorile cu terenul, amplasarea casei pe teren, planurile casei si o sa le inregistreze la OCPI.
Si atunci n-o sa mai fie "imobil fara geometrie".

#7
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View Postceanu1980, on 13 octombrie 2020 - 08:34, said:

cauta un birou cadastral,explica problema si la ce iti trebuie,ar trebui sa vina si cu solutia rezolvarii

Asta am si facut. Mi s-a sugerat sa depun o cerere la Primaria Sectorului 4 impreuna cu copie contract si autorizatie si sa le cer eliberarea unui certificat de edificare si sa vedem ce se intampla. Mi-a spus ca el poate sa vina sa faca cadastrul bazandu-se pe extrasul carte funciara, dar se poate sa apara probleme cand o sa vina cei care trebuie sa verifice constructia.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTarux, on 13 octombrie 2020 - 08:20, said:

la succesiune ne cere certificatul de edificare
Ce e ăla? Cumva procesul verbal de încheiere a lucrărilor?

View PostTarux, on 13 octombrie 2020 - 08:32, said:

Casa in contract figureaza ca fiind neterminata. Fostul proprietar avea autorizatie de constructie si voia sa ridice un etaj, dar nu a mai facut-o si a lasat casa asa, iar autorizatia a expirat la 2 ani dupa ce noi am cumparat-o.
Autorizația era pentru toată casa sau doar pentru etaj?
Dacă era doar pentru etaj, fostul proprietar anunțase începerea șantierului?

#9
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View Postkolfleading, on 13 octombrie 2020 - 08:43, said:

Contactezi un topograf, o sa vina sa faca masuratorile cu terenul, amplasarea casei pe teren, planurile casei si o sa le inregistreze la OCPI.
Si atunci n-o sa mai fie "imobil fara geometrie".

Si apoi ce ar trebui sa fac? Care ar fi urmatorul pas?

View Postradunic, on 13 octombrie 2020 - 08:45, said:

Ce e ăla? Cumva procesul verbal de încheiere a lucrărilor?


Autorizația era pentru toată casa sau doar pentru etaj?
Dacă era doar pentru etaj, fostul proprietar anunțase începerea șantierului?

Nu cred ca este procesul verbal. Nu stiu ca m-am tampit de cap in labirintul asta cu actele.
Autorizatia era pentru toata casa + et 1, dar etajul nu a mai fost facut. ”Construirea unui imobi cu functiune locuinta P+1Etaj” - asa scrie pe autorizatie

Edited by Tarux, 13 October 2020 - 08:53.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Mde... Era bine dacă se încheia șantierul cît încă era autorizația valabilă.
Acum - topometru, cadastru, întabulare. Sucesiune.

#11
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View Postradunic, on 13 octombrie 2020 - 09:33, said:

Mde... Era bine dacă se încheia șantierul cît încă era autorizația valabilă.
Acum - topometru, cadastru, întabulare. Sucesiune.

Astia ar fi pasii?

#12
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nu cred ca mai intra el in legalitate asa de usor.
Cu atat mai mult ca proiectul este modificat, nici nu a solicitat prelungirea autorizatiei.

Cred ca ordinea este Proiectant, avocat, experitiza, judecatorie.

Contractul de vanzare/cumparare cum arata?
Ca trebuia sa fie ceva trecut acolo sa poata vinde, anexa gospodareasca?

Niste neorociti, asa imi zicea si mie in urma cu vreo 5 ani un tip ca are o casa de vanzare dar nu a iesit autorizatia si ca sunt toate actele ok, facem actele de vanzare/cumparare si autorizatia iese direct pe numele cumparatorului.

Edited by DuskGerman, 13 October 2020 - 09:52.


#13
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View PostDuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 09:51, said:

Nu cred ca mai intra el in legalitate asa de usor.
Cu atat mai mult ca proiectul este modificat, nici nu a solicitat prelungirea autorizatiei.

Cred ca ordinea este Proiectant, avocat, experitiza, judecatorie.

Contractul de vanzare/cumparare cum arata?
Ca trebuia sa fie ceva trecut acolo sa poata vinde, anexa gospodareasca?

Niste neorociti, asa imi zicea si mie in urma cu vreo 5 ani un tip ca are o casa de vanzare dar nu a iesit autorizatia si ca sunt toate actele ok, facem actele de vanzare/cumparare si autorizatia iese direct pe numele cumparatorului.

Primaria mi-a spus sa fac cadastrul si sa le trimit planurile sa le vada, iar apoi o sa vada daca se poate emite certificatul de edificare. Mi-au zis ca perioada de prescriere a amenzii a trecut.

View PostDuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 09:51, said:

Nu cred ca mai intra el in legalitate asa de usor.
Cu atat mai mult ca proiectul este modificat, nici nu a solicitat prelungirea autorizatiei.

Cred ca ordinea este Proiectant, avocat, experitiza, judecatorie.

Contractul de vanzare/cumparare cum arata?
Ca trebuia sa fie ceva trecut acolo sa poata vinde, anexa gospodareasca?

Niste neorociti, asa imi zicea si mie in urma cu vreo 5 ani un tip ca are o casa de vanzare dar nu a iesit autorizatia si ca sunt toate actele ok, facem actele de vanzare/cumparare si autorizatia iese direct pe numele cumparatorului.

Eu nu stiu cum au trecut de notar si cum le-a dat girul ca actele sunt ok.
Sunt nenorociti, clar.

Edited by Tarux, 13 October 2020 - 09:58.


#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostTarux, on 13 octombrie 2020 - 09:57, said:

Primaria mi-a spus sa fac cadastrul si sa le trimit planurile sa le vada, iar apoi o sa vada daca se poate emite certificatul de edificare. Mi-au zis ca perioada de prescriere a amenzii a trecut.

Eu nu stiu cum au trecut de notar si cum le-a dat girul ca actele sunt ok.
Sunt nenorociti, clar.
Fii antena la mine ca din fericire pentru tine am notat niste date de m-am interesat si eu pentru o cunostinta.
Inainte de toate te sfatuiesc sa nu iei de bine datele astea, sa intrebi mai departe.

Daca constructia este dinainte de 2001
Ai nevoie de documentatie cadastrala.
Certificat fiscal.
Si ar trebui sa o poti intabula la OCPI.

Daca este dupa 2001 vorbesti cu o firma de proiectare sa se uite peste acte si sa solicite un certificat de edificare.
O sa trebuiasca sa faci o expertiza completa.

Daca primesti NU din partea cuiva te indreti spre judecatorie cu negatia.

Deci au uitat sa iti dea amenda si a trecut perioada in care trebuiau sa te amendeze, sa zici Mc ca amenzile sunt destul de mari.

De obicei actele de la notar se trimit catre OCPI sa se inscrie in cartea funciara.

Edited by DuskGerman, 13 October 2020 - 10:09.


#15
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View PostDuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 10:09, said:

Fii antena la mine ca din fericire pentru tine am notat niste date de m-am interesat si eu pentru o cunostinta.
Inainte de toate te sfatuiesc sa nu iei de bine datele astea, sa intrebi mai departe.

Daca constructia este dinainte de 2001
Ai nevoie de documentatie cadastrala.
Certificat fiscal.
Si ar trebui sa o poti intabula la OCPI.

Daca este dupa 2001 vorbesti cu o firma de proiectare sa se uite peste acte si sa solicite un certificat de edificare.
O sa trebuiasca sa faci o expertiza completa.

Daca primesti NU din partea cuiva te indreti spre judecatorie cu negatia.

Deci au uitat sa iti dea amenda si a trecut perioada in care trebuiau sa te amendeze, sa zici Mc ca amenzile sunt destul de mari.

De obicei actele de la notar se trimit catre OCPI sa se inscrie in cartea funciara.

Autorizatia de constructie a fost data pe data de 12.07.2001. Noi in 2002 am cumparat casa.

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Du-te bre la un cadastrist descurcaret, pune-i pe masa toate hartiile pe care le ai si mai departe se descurca el.. Ce naiba intrebi pe aici?
Eu asa am facut. Tot o situatie incurcata rau. I-am zis sa ma sune cand e gata. Si asa a fost :)

Edited by mariovrs, 13 October 2020 - 12:43.


#17
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009

View PostDuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 10:09, said:

Deci au uitat sa iti dea amenda si a trecut perioada in care trebuiau sa te amendeze, sa zici Mc ca amenzile sunt destul de mari.
La ce amenda te referi si in cat timp se prescrie?

#18
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

View Postmariovrs, on 13 octombrie 2020 - 12:43, said:

Du-te bre la un cadastrist descurcaret, pune-i pe masa toate hartiile pe care le ai si mai departe se descurca el.. Ce naiba intrebi pe aici?
Eu asa am facut. Tot o situatie incurcata rau. I-am zis sa ma sune cand e gata. Si asa a fost Posted Image

Asa am si facut si m-a pus sa fac cerere la primarie pentru certificatul de edificare. Tu, probabil, ai dat de unul cu chef de munca si cu stomacul mai gol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate