Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Peripetii maxime cu casa

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Tarux, on 30 octombrie 2020 - 08:18, said:

Acum aprox 3 saptamani am chemat si un cadastrist ca sa imi faca o actualizare la masuratori, iar el mi-a scris pe planul cadastral ca imobilul a fost terminat in 2002, motivand acest lucru prin fapul ca nimeni nu o sa ma creada ca imobilul a fost terminat pana in august 2001 daca autorizatia a fost luata in iulie 2001
E batut in cap.
Eu am facut cererea pentru autorizatie de construire in Ianuarie si in Februarie m-am apucat de lucrari.
In Septembrie mi-o iesit autorizatia, cand lucram la acoperis.
In Octombrie am avut-o deja acoperita.

#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
deh, mai zicea cineva că-i noroc/ghinion că-i rumânica...
unii, descurcăreți, joi au casa gata, vineri ridică autorizația de construire, iar luni are PV de recepție...

#57
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015
Revin cu update:
Am fost ieri la notar. Alt notar. Se pare ca in contractul de vanzare cumparare s-a strecurat o ”greseala” si, astfel, o neconcordanta intre CF si Contract. In contract este mentionat ca imobilul este intabulat, iar in CF nu este intabulat decat terenul, iar casa este trecuta la rubrica observatii. Motiv pentru care, notarul, mi-a sugerat ca trebuie sa intru in legalitate, deci, luate toate actele de la inceput, respectiv, autorizatie de constructie si restul. O sa merg sa mi se faca corectura pe Contract la Biroul care a incheiat actul in 2002. Respectivul notar a decedat acum ceva ani, deci, cei ce au preluat ar trebui sa faca corectura. Apoi ar trebui, conform notarului actual, sa intreb la Primaria S4 ce trebuie sa fac, care sunt pasii ca sa intru in legalitate cu toate.
Problema cea mai mare este la Primarie unde comunicare se desfasoara greu de tot si in limbi diferite. Am sa cer o audienta la Urbanism probabil. Cred ca e mai bine decat la telefon. Nu stiu.

Nu ne putem incadra in legea cu 31 aug 2001 pentru ca in contract scrie ”casa neterminata” chiar daca era terminata, iar contractul a fost incheiat in 2002.

Edited by Tarux, 03 November 2020 - 08:20.


#58
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Pentru intrare in legalitate trebuie expertiza tehnica, cred ca te duce la 2-3000euro totul. Daca ala de la urbanism ti-a spus ca ai depasit pot-ul nu stiu daca poti intra in legalitate

"certificatul de atestare sau adeverinţa privind edificarea construcţiei va fi emis/emisă în baza unei expertize tehnice cu privire la respectarea cerinţelor fundamentale privind calitatea în construcţii, inclusiv cu încadrarea în reglementările de urbanism. Printre altele, pentru a putea intra în legalitate, aceste construcţii trebuie să respecte regimul de înălţime sau coeficientul maxim de ocupare a terenului. "

Cam intr-o situatie asemanatoare sunt si eu cu un imobil, am 2,2metri retragere pe o latura si imi trebuie 3 sa ma incadrez in c.u . Nu mi-am batut capul sa incerc sa obtin acea adeverinta, dar poate in viitor o voi face.

Cand mai apar noutati sa le scrii te rog si aici Posted Image

Edited by ccristyan, 03 November 2020 - 11:17.


#59
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

 ccristyan, on 03 noiembrie 2020 - 11:17, said:

Pentru intrare in legalitate trebuie expertiza tehnica, cred ca te duce la 2-3000euro totul. Daca ala de la urbanism ti-a spus ca ai depasit pot-ul nu stiu daca poti intra in legalitate

"certificatul de atestare sau adeverinţa privind edificarea construcţiei va fi emis/emisă în baza unei expertize tehnice cu privire la respectarea cerinţelor fundamentale privind calitatea în construcţii, inclusiv cu încadrarea în reglementările de urbanism. Printre altele, pentru a putea intra în legalitate, aceste construcţii trebuie să respecte regimul de înălţime sau coeficientul maxim de ocupare a terenului. "

Cam intr-o situatie asemanatoare sunt si eu cu un imobil, am 2,2metri retragere pe o latura si imi trebuie 3 sa ma incadrez in c.u . Nu mi-am batut capul sa incerc sa obtin acea adeverinta, dar poate in viitor o voi face.

Cand mai apar noutati sa le scrii te rog si aici Posted Image

De ce ar costa atat de mult? 2000 - 3000 de euro?

Are cineva vreo cunostinta la Urbasnism Sector 4? Intreb si eu...

Edited by Tarux, 03 November 2020 - 11:21.


#60
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Expertiza tehnica vreo 3-4000RON (poate mai mult), taxa la primarie de 5 ori taxa normala (depinde de primarie) , tot este vreo 2-3000lei si mai sunt  si alte nimicuri care se aduna, nu imi vin acum in cap.

// am vazut acum ca se gasesc firme ce fac expertiza si pentru 1500lei, dar nu stiu daca contine tot ce cer astia de la primarie.
"– pret expertiza tehnica intrare in legalitate case: 1500 de lei."

Edited by ccristyan, 03 November 2020 - 11:26.


#61
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015
Am venit acum de la fostul notar, cel la care s-a incheiat Contractul in 2002, si mi-a spus printr-un angajat ca el nu poate sa faca incheiere de rectificare si sa mergem la primarie sa cerem certificatul de edificare.Am intrat in efect de ping pong. Am facut putina gura la el acolo si angajatul lui a zis ca se mai gandeste. Deci, biroul lui a redactat gresit intentionat si acum nu se poate corecta.

#62
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Tarux, on 03 noiembrie 2020 - 08:17, said:

Revin cu update:
Am fost ieri la notar. Alt notar. Se pare ca in contractul de vanzare cumparare s-a strecurat o ”greseala” si, astfel, o neconcordanta intre CF si Contract. In contract este mentionat ca imobilul este intabulat, iar in CF nu este intabulat decat terenul, iar casa este trecuta la rubrica observatii.
Terenul este tot imobil.
Nu este greseala.
In actele notariale de obicei scrie asa: "Imobil format din teren cu suprafata de... plus constructia in suprafata de, edificata pe acesta."

#63
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Ai mai rezolvat ceva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate