Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

De ce nu poate să fie djl precum restul?

  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#217
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Omul are nevoie sa fie apreciat / semnificativ in fata celorlalti. Apoi sa fie vazut ca fiind parte dintr-un grup pe care si-l doreste, si sa se autodepaseasca. Deci omul ar ajuta (muncii) chiar daca ipotetic ar primi bani de la stat (UBI). Omul nu e o vita care sa pasca toata ziua, ci mai degraba spre un carnivor care termina partea cu mancatul imediat si apoi trece la interactiuni sociale.

Din pacate propaganda capitalista a dat de pamant cu piramida nevoilor umane, si pana si moralitatea a devenit "outsourced" adica ne e scris in textele religioase ce-i moral si ce nu-i.(iarasi o viziune materialista in care empatia de a te identifica cu un om devine "dar mie personal ce-mi iese daca-l ajut pe cineva? Pai, te vede D-zeu de sus si te noteaza").

In fine, Halep a zis-o cel mai bine dupa ce a castigat Winbledon-ul si a zis ca de-aia nu mai putea ea de banii recompensa (ca defapt era un vis sa-l castige si apoi sa faca parte din clubul ala privat). Si ca a castigat pentru ca a fost calma, ne fiindu-i frica de esec. Deci fix opusul filosofiei care zice ca "Alergi cel mai repede daca te alearga un lup din urma (Muncesti tare caci ti-e frica de saracie)". Uite ca nu-i adevarat, si se confirma si-n sport si pana si-n afacerile de top (ce motivatie ar avea un miliardar in dolari sa traga tare sa obtina si mai mult. E evident ca nu banii sunt motivatia muncii lor)

Edited by bursucelu_viesel, 13 January 2021 - 20:06.


#218
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Eu cred ca e ceva din spectrul autismului la tine

#219
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ce frumos vorbeste asta despre vechituri: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PnpX8d8zRIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vi-l imaginati pe djl avand un canal similar?

#220
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mi s-a zis că aş desfiinţa informaţia digitizată de la C.F.R. Glumă aiurea. Eu care mă bucur că găsesc pe internet programul de circulaţie al S.T.B.   :)

#221
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Nu strici nimic pentru ca esti fantoma,  nici umbra nu faci pe unde treci-  tu nu faci rau altora.

(astept sa vorbesti despre tine la persoana a II-a )

#222
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
@djl ce parerea ai de video-ul de mai sus?

#223
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ce planuri ai cu privire la pasiunea ta despre vechituri? Doar sa intrebi/citesti despre ele? Intreb de curiozitate fiindca:
  • Iti arat cum altii castiga bani vorbind despre ele... nici un raspuns din partea ta
  • Te intreb ce ai reusit sa creezi din punct de vedere tipografic ca intrebai de tot felul de programe intr-o vreme... nici un raspuns din partea ta
Zi daca nu te intereseaza sa produci nimic, macar sa stiu sa nu mai pierd timpul.

#224
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am reuşit să mă descurc cu acele programe...
De câştigat pot câştiga doar din vânzare - cumpărare. Nu am eu făţău de showbiz.

#225
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Ți-am dat ideea metodei Wim Hof, ceva ușor și gratis, ca să îți aduci o imbunatatirea a formei fizice, a aspectului fizic și în general a vieții tale și ai fugit ca dracul de tămâie.
Măcar asa, ți-a trecut prin minte sa vezi despre ce e vorba, sa te gândești, bai uite ceva simplu și la îndemână ca să îmi mai imbunatatesc viata?... hai măcar sa încerc.

Edited by Kokoshmare, 04 March 2021 - 15:10.


#226
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
Oare djl s-o fi schimbat in bine?
Oare a slabit? A mers la sala si s-a apucat sa manance sanatos, adica salate cu creveti si sushi ?
Si-a gasit un job intr-o corporatie ca programator IT?
Si-o gasit vreo iubita inalta asa cum isi doreste?
O renuntat in sfarsit la obsesia nesanatoasa  pentru trenuri si tramvaie  si i-o luat  masina Tesla ?
Oare a renuntat la nostalgie si pasiunile sale toxice si si-o luat iPhone 13, TV 4K si PC cu RTX 3080 de pe Amazon  si abonament la Netflix  ca tot omu' modern?
Oare a renuntat la bicicleta aia si si-o luat motocicleta?
A renuntat la muzica veche si acum asculta tot ce e nou pe You Tube, in special Cardi B si Bruno Mars?

Edited by adriansdrei, 26 December 2021 - 05:17.


#227
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 15.03.2013
L-am vazut ieri cu o trotineta electrica.Injura ca se terminase bateria. :)

#228
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Vb serios ?

#229
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postadriansdrei, on 26 decembrie 2021 - 05:16, said:

Oare djl s-o fi schimbat in bine?
Oare a slabit? A mers la sala si s-a apucat sa manance sanatos, adica salate cu creveti si sushi ?
Si-a gasit un job intr-o corporatie ca programator IT?
Si-o gasit vreo iubita inalta asa cum isi doreste?
O renuntat in sfarsit la obsesia nesanatoasa  pentru trenuri si tramvaie  si i-o luat  masina Tesla ?
Oare a renuntat la nostalgie si pasiunile sale toxice si si-o luat iPhone 13, TV 4K si PC cu RTX 3080 de pe Amazon  si abonament la Netflix  ca tot omu' modern?
Oare a renuntat la bicicleta aia si si-o luat motocicleta?
A renuntat la muzica veche si acum asculta tot ce e nou pe You Tube, in special Cardi B si Bruno Mars?
Clar, dacă n-ai Tesla, iPhone, PC de gaming blanao și ultimul OLED, meriți să fii închis în peșteră... Haide mă, unii își mănâncă de sub unghii pt a epata cu obiectele, case, mașini etc. pe care le dețin.
Alții, consideră inutile o parte din aceste investiții și preferă să bage bani în dezvoltare personală, călătorii etc. Obiectele alea nu te fac musai mai răsărit, dacă le deții. Sunt niste prostii care vor ține câțiva ani, dupaia se vor defecta și aia e, ciclul se repetă, periodic.

Edited by Vlad_22, 27 December 2021 - 19:33.


#230
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Nu, djl n-o sa se schimbe in veci. Mai ales ca vechiturile revin la moda si asa poate gaseste si el pe cineva cu care sa converseze despre chestii care il intereseaza. Pana la urma si @Neaceasca85, celalalt mare singuratic al forumului, a gasit pe unii pasionati de lampi stradale cu Hg ca si el. Asa ca speranta nu-i pierduta :D

#231
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Poate ma repet, dar, omul e produsul circumstantelor. Te pui in aceleasi circumstante ca ceilalti, esti la fel ca ei, si deci te poti prinde in hora sociala a vietii (iti faci prieteni (colegi de " "drum" (viata)), iti faci rost de nevasta (relatia e o rezultanta a societatii.. societatea dicteaza daca ai prietena/nevasta sau cate ai, cand si cum faci dragoste cu ea (mai calare cand stii ca n-ai alternative la ea, mai relaxat pe spate daca ai, mai dominant cand ai nevoie de confirmare ca te simti slab printre ceilalti, etc), sau iti dicteaza cand sa nu faci (daca te injura seful sau colegii..numai chef de dragoste n-ai, te izolezi, atractia dispare, interesul femeii.. si-o pierzi).
Daca nu te poti infiltra in niciun loc al societatii, du-te-n alta societate care ti se potriveste (alt oras/zona/tara), Nu ignora tabelul lui Maslow, ca-ti da vise urate mintea pe urma..
(deja nu stiu daca are legatura cu djl ce spun aici, sunt generalitati..si sfaturi si pt mine multe)

Edited by bursucelu_viesel, 28 December 2021 - 22:41.


#232
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Djl daca tu te simti bine asa cum esti ii foarte ok. Problemă ar fi daca nu te-ai simți bine in pielea ta atunci ar trebui sa faci schimbari.

#233
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Djl, din ce ai descris tu acolo, nu e vreo problemă, dacă nu-ți plac cele enumerate de tine. Plăcerea oricum e o chestie relativă. Încearcă să nu mai trăiești musai după tiparele impuse de societate, care sunt toxice de multe ori. Nu zic să o dai in extreme, totuși, însă încearcă să nu pui botul și la suflet la orice prostie de la TV, social media, internet, YouTube etc.

Fiecare cu "păsăricile", plăcerile, obsesiile lui etc. Păcat că ne-am transformat într-o societate, cu prejudecăți și care aruncă piatra, primii.

Edited by Vlad_22, 30 December 2021 - 14:55.


#234
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Initiator, care e planul pentru a depasi incasari de 1000 eur/luna brut in 2022?

Edited by dani.user, 01 January 2022 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate