Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

De ce nu poate să fie djl precum restul?

  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#253
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
De ce nu poate să fie Neaceasca85 precum restul?

#254
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014

View Posttytysor, on 05 ianuarie 2022 - 16:03, said:

nu se insoara, nu-i permite familia, mai ales ''fratele''!
Ridem glumim, dar s ar putea sa fie adevarat. Omul cu familie si copii uita de lampi, uita de curentul de la retea uita pina si de rudele apropiate, or asa ceva.....

View PostPuferiu_, on 05 ianuarie 2022 - 16:53, said:

De ce nu poate să fie Neaceasca85 precum restul?
Nici Freud cu Jung si inca vreo 10 ça ei si nu cred ca ar putea da un rsp concret in cazul lor.

#255
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Eu am facut psihologie multi ani la rand cand eram alcoolic, asa ca sunt in masura sa va zic ca astfel de oameni nu au cum sa se schimbe peste noapte.

#256
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpetit_christian, on 05 ianuarie 2022 - 17:01, said:

Ridem glumim, dar s ar putea sa fie adevarat. Omul cu familie si copii uita de lampi, uita de curentul de la retea uita pina si de rudele apropiate, or asa ceva.....
Total gresit, in grupul cu lampile am pe cineva care are familie, e la a 3-a nevasta, are o fiica de 16 ani si cu toate astea colectioneaza lampi, ba chiar ii place mult sa le aprinda pe cele mai puternice, gen 400 W, prioritizeaza bani pentru curent, cum din pacate nu intelege sa faca familia mea.

De pasiunile de suflet nu uita nimeni indiferent ce schimbari ii apar in viata.

#257
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
Mda, doar ca omul acela stie ce inseamna o relatie, stie ce inseamna responsabilitatea unei familii si plateste curentul din banii lui. Iar intre obsesie si pasiune e mare diferenta.


#258
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postpetit_christian, on 16 ianuarie 2022 - 09:40, said:

Mda, doar ca omul acela stie ce inseamna o relatie, stie ce inseamna responsabilitatea unei familii si plateste curentul din banii lui. Iar intre obsesie si pasiune e mare diferenta.
Sunt unii care poate nu vor familie, copii. Sunt cazuri, de ce să judecăm o persoana din perspectiva proprie?

Cât timp nu-ți ia ție de la gură și trăiește pe picioarele lui, nu văd problema.

#259
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Unii de pe aici nu doar ca aleg pasiunile in detrimentul unei familii, dar le aleg si in locul unui loc de munca ce le-ar pune painea pe masa.

#260
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014

View PostVlad_22, on 16 ianuarie 2022 - 12:36, said:

Sunt unii care poate nu vor familie, copii. Sunt cazuri, de ce să judecăm o persoana din perspectiva proprie?

Cât timp nu-ți ia ție de la gură și trăiește pe picioarele lui, nu văd problema.
Mă lasa rece ce fac unii si altii, dar dupa cum vezi in post-ul 256 neaceasca àr vrea ça familia lui sa plateasca factura pt lampi e lui si tôt el se supara ça familia nu i solidara cu el. Pai daca oamenii au alte pasiuni, de ce ar plati pt neaceasca ? Si neaceasca de ce se necajeste si se streseaza ba de panouri FV ba ca i scoate familia juacriile din priza, asta e, astia s oameni, viata e mai mult decit atit.
Iar cine vine si pune intrebari pe forum sa si asume si rsp primit, sau tu vrei sa auda fiecare numai ce i place si ce vrea ?


#261
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostPuferiu_, on 06 ianuarie 2022 - 23:13, said:

Eu am facut psihologie multi ani la rand cand eram alcoolic, asa ca sunt in masura sa va zic ca astfel de oameni nu au cum sa se schimbe peste noapte.
1. Nu "ai facut psihologie", ci "ai facut sedinte de tratament cu un psiholog", ceea ce e cu totul altceva. E ca si cum ai spune ca, daca ai facut scoala primara, esti invatator.

2. De ce ar vrea cineva sa-l schimbe pe djl (sau pe oricine altcineva care nu deranjeaza cu nimic)? Pteti sa-l ignorati daca va deranjeaza cu ceva (greu de crezut, dar poate e careva alergic la laserdiscuri si tramvaie, cine stie...) Lasati omul cu pasiunile lui, chiar daca nu coincid cu ale voastre. In orice caz mi se pare deplasat sa-l compari pe djl cu un alcoolic, fara suparare...

#262
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Exact, fiecare cu piticii lui pe creier. Cât timp muncește și are banii lui, nu văd unde e problema legat de "dilemele" unuia sau altuia. Chiar trebuie să ne conformăm întru tocmai, standardelor impuse de societate? Nu mă refer la extreme, în a fenta legea și a comite ilegalități, ci tot felul de prostii, cum că trebuie să ai copii, că altfel te bârfește satul, bunicii, familia etc. și femeia supusă, la casa ei, în bucătărie și alte bălării de Ev. Mediu. Și așa suntem cam mulți pe planeta asta, nu văd unde e baiul.

Edited by Vlad_22, 16 January 2022 - 23:59.


#263
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
@pufonel nu vrea nimeni sa l schimbe pe djl, ca la o adica de ce, dar el tot déschide topice unde pune intrebari cum sa faca sa..., cind el de fapt n are nici cea mai mica intentie sa se schimbe.
Alcoolicul se refugiaza in alcool, djl in trecut. Aici se opresc asemanarile.

Vlad_22,pai asta i pb, ca neaceasca ar vrea sa nu faca nimic toata ziua, la serviciu face greseli care costa (dupa cum tot el afirma), dar vrea sa i plateasca fratele si mama curentul, dar fratele are si 2 copii. Iar mama lui o fi vrind si ea sa se hodine la batrinete.

#264
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVlad_22, on 16 ianuarie 2022 - 23:58, said:

Cât timp muncește și are banii lui

Asta e o prima schimbare: gasirea unui loc de munca.

#265
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Neaceasca știu că are, colegul Dji oricum am înțeles că ar avea ceva probleme de sănătate, fizice mai ales, ori confund eu cu Karax.

Edited by Vlad_22, 17 January 2022 - 01:33.


#266
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
Confunzi cu karax.

#267
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpetit_christian, on 16 ianuarie 2022 - 17:27, said:

Mă lasa rece ce fac unii si altii, dar dupa cum vezi in post-ul 256 neaceasca àr vrea ça familia lui sa plateasca factura pt lampi e lui si tôt el se supara ça familia nu i solidara cu el. Pai daca oamenii au alte pasiuni, de ce ar plati pt neaceasca ? Si neaceasca de ce se necajeste si se streseaza ba de panouri FV ba ca i scoate familia juacriile din priza, asta e, astia s oameni, viata e mai mult decit atit.
Iar cine vine si pune intrebari pe forum sa si asume si rsp primit, sau tu vrei sa auda fiecare numai ce i place si ce vrea ?
Nu aprind mai mult de o lampa de 125 W si pe aia nu o aprind in general mai mult de 2 ore pe noapte. Asa am facut din octombrie 2020 de cand o am. Chiar daca din decembrie 2021 am si inca o lampa de 250 W functionala, am aprins-o doar de Revelion, atat.

Nu am risipit curent niciodata, pentru ca el niciodata nu a fost ieftin. Ma streseaza maxim insa aberatia asta cu panouri FV subventionate de stat.

Ma deranjeaza ca la o casa ce e pe numele meu si in care locuiesc din 2000 nu (mai) pot avea o instalatie electrica asa cum imi doresc eu sa fie. Este aberatia secolului asta cu FV date prin program, dar din pacate cei din jurul meu nu o vad asa, ci ca pe ceva tentant, mai ales si din cauza scumpirilor, alta nemernicie maxima. Scumpirea curentului, gazului si apei eu o consider un act criminal.

Deci datorita a 2 lucruri, programele de FV subventionate si scumpirea masiva a utilitatilor, imi doresc ca in anul 2000 sa fi ramas la bloc, sa nu ma fi mutat, am ajuns sa apreciez blocul pentru ca acolo nu se pot pune FV, solare de apa calda si alte prostii din astea.

Romanul are un spirit de turma imposibil de combatut. Merge in directia in care este manipulat.

View PostVlad_22, on 16 ianuarie 2022 - 23:58, said:

Exact, fiecare cu piticii lui pe creier. Cât timp muncește și are banii lui, nu văd unde e problema legat de "dilemele" unuia sau altuia. Chiar trebuie să ne conformăm întru tocmai, standardelor impuse de societate? Nu mă refer la extreme, în a fenta legea și a comite ilegalități, ci tot felul de prostii, cum că trebuie să ai copii, că altfel te bârfește satul, bunicii, familia etc. și femeia supusă, la casa ei, în bucătărie și alte bălării de Ev. Mediu. Și așa suntem cam mulți pe planeta asta, nu văd unde e baiul.
Suntem prea multi si resursele sunt pe terminate (se spune ca mai avem 50 ani petrol, 53 gaze si 114 ani carbune), de asta ni se scumpesc acum utilitatile. Inainte de 1989 era comunismul ce nu ne dadea nimic, am avut o scurta perioada de huzur si acum poc ca se termina resursele, poc ca e prea multa poluare, poc ca ajung la putere niste nemernici si iata, viata tot mai scumpa.

View Postpetit_christian, on 17 ianuarie 2022 - 00:37, said:

@pufonel nu vrea nimeni sa l schimbe pe djl, ca la o adica de ce, dar el tot déschide topice unde pune intrebari cum sa faca sa..., cind el de fapt n are nici cea mai mica intentie sa se schimbe.
Alcoolicul se refugiaza in alcool, djl in trecut. Aici se opresc asemanarile.

Vlad_22,pai asta i pb, ca neaceasca ar vrea sa nu faca nimic toata ziua, la serviciu face greseli care costa (dupa cum tot el afirma), dar vrea sa i plateasca fratele si mama curentul, dar fratele are si 2 copii. Iar mama lui o fi vrind si ea sa se hodine la batrinete.
Nu am platit nimic din cauza greselilor mele. Doar ca exigentele sunt mari, dar nu am provocat pierderi financiare.

Mama nu e deloc genul care sa vrea sa se odihneasca. E prea activa, abia am convins-o eu si fratele sa inchida odata magazinul care de multi ani era o gaura neagra.

View Postpetit_christian, on 17 ianuarie 2022 - 01:38, said:

Confunzi cu karax.
Dar si djl are probleme ce nu prea ii permit munca fizica bruta: lipsa forta musculara, dureri de spate si de picioare, sensibilitate la raceli si viroze, la frig etc.

Eu am probleme cu caldura, mai bine ma tii in incinte cu 18 C iarna decat cu peste 25 C vara.

#268
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
djl munceste?! Urmeaza sa-mi creasca par pe cap.

#269
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
@neaceasca esti sigur ca esti proprietar ? Ai vreun act de proprietate ? Ça ala e baza, nu semnaturile cerute.
Daca esti proprietar poti sa faci ce vrei tu, daca nu ghinion.
Chiar si fiind exigentele mari, fratele tau/alti angalati fac greseli ca tine ? Si chiar daca altii fac, tu de ce faci ? Esti sigur ca in alte firme si in alte doenii n ai face greseli ? Si tine cont ca acolo n ar mai fi tolérant a ca la firma familiei

Djl ar trebui sa slabeasca si sa si intareasca musculatura, astfel ar scapa de durerile de spate. Are un topic din 2012 in care se vaita de fix aceleasi lucruri. Pain in 9 ani ajungea campion de fitnes daca vroia. Sistemul imunitar se mai intaresti si el, miscare, mincare de care trebuie probiotice, pai de unde, djl bere, conserve, miscare industrilizata, fructe si legume nu. Nu stiu daca baga muraturi sau lactate, dar de calitate nu de supermarket. Pai cu asa alien tatie ca alui cum sa fi sanatos ?

#270
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu ma mai contrez cu djl pentru ca scrie niste posturi kilometrice, cu vreo 10 subiecte diferite, dar nu pot sa neg ca aduce culoare forumului. De carte ori deschide cineva un subiect despre ceva retro/vintage, toata lumea se gandeste "e deschis de djl" :D

Eu in locul lui as face altceva: mi-as trai pasiunile, macar o data in viata. As vinde toate vechiturile (laser discuri, televizoare vechi, videouri etc), mi-as cumpara un card InterRail si m-as plimba vreo luna in Europa cu trenul. Cu cazare la hosteluri sau nopti petrecute in vagoane, iar ziua sa vizitez cat mai multe chestii. Asculta la mine, Stefane. Daca reusesti sa faci chestia astya, o sa vezi viata cu alti ochi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate