Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Barbarians (2020)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,469
  • Înscris: 02.09.2016
Barbarians (link IMDb)
Stimabili de la Netflix ne ofera de aceasta data o productie/serial istoric, serie ce se bazeaza pe fapte reale ... bătălia din Pădurea Teutoburgică/Schlacht im Teutoburger Wald.
In septembrie anul 9 o alianță de triburi germane incearca sa opreasca inaintarea legiunilor romane ( XVII, XVIII, XIX) aflate sub conducerea senatorului roman Publius  Varus.
Laurence Rupp îl interpretează pe Arminius intr/o serie ce urmeaza sa cuprinda sase episoade (premiera la data de 23 octombrie pe Netflix).
Seria este prima dramă istorică germană pentru serviciul de streaming Netflix ! incercand sa prezinte  o poveste emoționantă despre trei personaje care sunt împinse la limitele lor extreme pe fundalul legendarei bătălii a pădurii Teutoburg, bătălie despre care se spune ca a schimbat lumea ?!
Triburile germane au la conducere pe Arminius (erou și un simbol în mitologia germană ) iar in timpul bataliei/conflictului militar a fost nimicită o optime din ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1mBnYJcZJ-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Cred ca e al paispelea film sau serial despre Batalia de la Padurea Teutoburg si Arminius. Sunt deja satul de batalia aia de zici ca e un Vietnam in versiunea romana.  
Am vazut-o si in filme, si in documentare diverse pe History/NatGeo/Discovery/Viasat, si in jocuri ca Total War, si in carti...ajunge!

Sunt atatea batalii mai interesante,  imparati a caror biografie n-a fost abordata prin filme (Caracalla, Severus, Hadrian, Antoninus Pius, Maximinus Tracul, Filip Arabul, Aurelian, Diocletian) si o gramada de imparati conversati (Severus Alexander, Elagabalus, Valerian care a fost capturat de persi).

Dar cinematografia tot ramane blocata obsesiv in perioada aia a secolelor 1 i.Hr.- 1.d.Hr., in perioada luI Iulius Cezar, Cleopatra, Augustus, Antonius,  Tiberius, Caligula si Nero.

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
E batalia cu care incepe  Gladiator?

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
nu

#5
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 wiseguy76, on 08 octombrie 2020 - 06:31, said:

E batalia cu care incepe  Gladiator?

Aia din Gladiator a fost castigata de romani, astalalta a fost o grea infrangere.

#6
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

 wiseguy76, on 08 octombrie 2020 - 06:31, said:

E batalia cu care incepe  Gladiator?
Batalia cu care incepe Gladiator a avut loc in timpul razboaielor marcomanice ale lui Marcus Aurelius. Batalia din Padurea Teutoborgica a avut loc in timpul lui Augustus. E o diferenta de 170 de ani intre ele.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este cumva batalia din acest film in care romanii sunt nimiciti?


The Eagle (2011)
Acvila legiunii a IX-a

https://www.imdb.com/title/tt1034389/



Sau este vorba de batalia din acest film "Centurion" - 2010 ?

https://www.imdb.com/title/tt1020558/

Edited by MembruAnonim, 08 October 2020 - 11:30.


#8
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,469
  • Înscris: 02.09.2016
Războaiele romano-germanice (wikipedia.org)

Ce luptă este la începutul lui Gladiator : Marcomannic Wars (wikipedia.org)
Battle of Vindobona

Filmul din 2011, The Eagle are la baza romanul scris de Rosemary Sutcliff : The Eagle of the Ninth
(Povestea se bazează pe presupusa dispariție a Legiunii a IX Spaniola in Britania ... In anul 140 d.Hr.

#9
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,469
  • Înscris: 02.09.2016

 rihan, on 08 octombrie 2020 - 03:37, said:

Cred ca e al paispelea film sau serial despre Batalia de la Padurea Teutoburg si Arminius. Sunt deja satul de batalia aia de zici ca e un Vietnam in versiunea romana.  
Am vazut-o si in filme, si in documentare diverse pe History/NatGeo/Discovery/Viasat, si in jocuri ca Total War, si in carti...ajunge!

Sunt atatea batalii mai interesante,  imparati a caror biografie n-a fost abordata prin filme (Caracalla, Severus, Hadrian, Antoninus Pius, Maximinus Tracul, Filip Arabul, Aurelian, Diocletian) si o gramada de imparati conversati (Severus Alexander, Elagabalus, Valerian care a fost capturat de persi).

Dar cinematografia tot ramane blocata obsesiv in perioada aia a secolelor 1 i.Hr.- 1.d.Hr., in perioada luI Iulius Cezar, Cleopatra, Augustus, Antonius,  Tiberius, Caligula si Nero.
...desigur, desigur.
Listă de filme despre Roma antică
Exista un serial cu si despre Septimius Severus ... cu siguranta se pot cauta povesti interesante cu si despre imparati romani  dar mare parte din acestea au fost scrise si raman in cartile de istorie si in documentarele posturilor tv.Vremea filmelor istorice/blockbuster : The Fall of the Roman Empire, Caligula, Gladiator, Spartacus etc.a trecut iar ecranizari cu si despre viata  lui Maximinus Thrax, Marcus Aurelius Antoninus, Gaius Aurelius Valerius Diocletianuss si toate alea, putin probabil insa tocmai de aceea devine interesanta/remarcabila intentia celor de la Netflix cu Barbarians.Producator este Gaumont !
Fara legatura intre ele, stacheta este ridicata destul de sus de seriale gen  Vikings, The Last Kingdom etc.Regia acestei serii apartine lui : Barbara Eder si Steve Saint-Leger, acestia lucrand si la seria Vikings.
Într-un interviu acordat site-ului german de știri DWDL, Rachel Eggebeen, directorul International Originals de la Netflix, a spus următoarele:
,,...Cunoaștem perspectiva romană, deoarece scrierile au fost transmise de la romani. Dar nu din partea germanică. Echipa de la Gaumont a lucrat îndeaproape cu istorici, dar în același timp a dezvoltat o poveste grozavă cu personaje profunde...''

#10
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 07.01.2012

 rihan, on 08 octombrie 2020 - 03:37, said:

Dar cinematografia tot ramane blocata obsesiv in perioada aia a secolelor 1 i.Hr.- 1.d.Hr., in perioada luI Iulius Cezar, Cleopatra, Augustus, Antonius,  Tiberius, Caligula si Nero.
În ăia 200 de ani s-a scris istorie cât pentru următorul mileniu.

Mie mi-e ciudă că nu s-au făcut filme despre Războaiele Pontice.  În ele s-a consolidat Imperiul. Cu Chartagina a fost noroc chior că s-au întâlnit cu un colos cu picioare de lu(fără armată terestră proprie). Mithridatess VI a fost probabil cel mai mare adversar al Romei. Ar fi putut fi și Cleopatra dar a fost proasta, chiar dacă mai deșteaptă decât predecesorii ei.

Edited by iulian_k, 08 October 2020 - 22:56.


#11
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 07.01.2012
Anatolia, Bazinul Mării Negre, întreaga peninsulă Iberică, Galia, Britania, o parte din Germania, Egiptul(cu colosala lui putere econmică) toat au fost acaparate  în sec 1 îen.

Edited by iulian_k, 08 October 2020 - 23:00.


#12
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

 iulian_k, on 08 octombrie 2020 - 22:44, said:

În ăia 200 de ani s-a scris istorie cât pentru următorul mileniu.

Mie mi-e ciudă că nu s-au făcut filme despre Războaiele Pontice.  În ele s-a consolidat Imperiul. Cu Chartagina a fost noroc chior că s-au întâlnit cu un colos cu picioare de lu(fără armată terestră proprie). Mithridatess VI a fost probabil cel mai mare adversar al Romei. Ar fi putut fi și Cleopatra dar a fost proasta, chiar dacă mai deșteaptă decât predecesorii ei.


Vrei sa spui Razboaiele Punice.S-au facut mai mult documentare.
E insa  un film documentar   facut de BBC si  un film despre Hannibal din 1959 si inca unul din 1937 cu Scipio.
Dar sunt slabe.  
https://www.imdb.com/title/tt0053891/
https://www.imdb.com/title/tt0766213/
https://www.imdb.com/title/tt0029526/

E si unul despre distrugerea Cartaginei
https://www.imdb.com/title/tt0054729/

Despre Spartacus, Cezar si Pompei, cred ca sunt zeci de filme ,   seriale si documentare.  Deci  sunt  destule productii pe perioada republicii romane.Nu avem filme   pe perioada tarzie a imperiului roman, pe criza din sec. III, fix atunci cand e mai interesant.

M-am uitat pe lista aia de filme si nu vad dcat vreo trei filme:  vreo doua filme proaste cu gladiatori si unul cu Sf. Sebastian si Diocletian, dar in varianta homo, insa e interesant ca actorii vorbesc doar in latina si joaca mai natural.

#13
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 07.01.2012

 rihan, on 09 octombrie 2020 - 00:17, said:

Vrei sa spui Razboaiele Punice.
Vreau să spun Pontice. Cunoscute și ca războaiele mitridatice Alea împotriva Regatului Pontic al dinastiei elenice Mithridates. Alea în care s-au remarcat Marius și Sulla.

Erau superiori tehnologic romanilor la momentul izbucnirii   primului război  Stăteau mai bine ca economie și populație. Inconjura Marea Neagră(inclusiv Dobrogea)  Prima  atestare a ceva asemănător cu  focul grecescbizantin de mai târziu  ela ponticii lui Mithridates VI. Masinile de război(catapulte, scorpion) erau superioare Mithridates chiar avea capacitatea și a ordonat instruirea unei legiuni copy/paste după cele romane pentru  o testa și a-i vedea limitele.

Dar per ansamblu le lipsea  disciplina, tactica romană și sistemul politic roman, care încuraja general după general să-și încerce norocul acolo unde ceilalți eșuaseră.

Bănuiesc că motivul pentru care nu s-au făcut filme despre războiele cu Mithridates VI e că grecii pontici nu au moștenitori direcți sau măcar unii care să se revendice de la ei.(parțial au făcut asta demult bizantinii), turcii nefiind interesați., iar grecii fiind preocupați de grecii antici de pe actualul lor teritoriu

Cât despre războaiel punice , mai ales al II-lea știu că s-au făcut . Despre al III-lea dacă s-ar face ar putea fi o Troia 2. Iar primul ar fi interesant ca o poveste  despre mica republica care învinge ditamai imperiul maritim.

Edited by iulian_k, 09 October 2020 - 09:58.


#14
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.10.2015
A venit serialul ieri şi este foarte interesant.

#15
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 07.01.2012
L-am binge-uit. Fain. Se putea și mai bine.

Am apreciat că au încercat să-i facă pe fiecare să vorbească limba lui, chiar dacă germanicii vorbeau o germană contemporană. Am apreciat atenția acordată costumelor și armurilor.
Am înțeles că bătălia care a durat 3 zile și 2 nopți  nu a putut fi redată la o scală apropiată pe motive de buget.
Mi-a plcut construcția personakelor germanice, deși era loc de mai multă dezvoltare. M-a deranjat că i-au facut pe romani prea unilateral răi și în lipsa dezvoltării personajului Varus și a relației lui cu Arminius l-au făcut să pară idiot, nu atașat emoțional. Aș fi vru să văd mai detaliat cum se construiește alianța de triburi (mi s-a părut prea fușerită) Ca fan al istoriei Romei aș fi vrut să văd mai multe din societatea romană pusă chiar în opoziție cu cea germanică.

Ar fi putut să facă un sezon doar cu pregătirea bătăliei și  flash back-uri din viața romană a lui Arminius + ce mai fac barbarii prin cătunele lor,  și un sezon întreg numai despre bătălie.

Edited by iulian_k, 24 October 2020 - 17:43.


#16
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Foarte interesantă folosirea limbii latine (o fi latina vulgară?) într-un film. Nu cred că am mai văzut asta!

#17
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.12.2015
În sfârșit am înțeles de ce nu vorbesc germanii o limbă de origine latină. Dar tot nu înțeleg de ce vorbim noi?

#18
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

 iulian_k, on 24 octombrie 2020 - 17:33, said:



Ar fi putut să facă un sezon doar cu pregătirea bătăliei și  flash back-uri din viața romană a lui Arminius + ce mai fac barbarii prin cătunele lor,  și un sezon întreg numai despre bătălie.

Sau ar fi putut sa investeasca banii aia mai inteligent intr-un serial cu totul alta tema diferita despre Roma Antica.
Ceva ce n-am vazut intr-o productie, precum criza secolului III.
Sau poate chiar despre Anul 69- anul celor patru imparati.  

Teme despre razboaiele civile sunt in trend  in perioada asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate