Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Se închide tot? Intrăm în stare de urgență?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Romanasii nostri citesc, dar nu gandesc. Au impresia ca daca nu mai poarta botnita, nu se mai infecteaza, chiar daca continua sa tina bairamuri pe stadioane, in discoteci si sa nu se spele pe maini.

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Problema grava este ca: nimeni nu mai dezinfecteaza mijloacele de transport in comun:
tren, metrou, autocar, microbuz, tramvai, troleibuz ori autobuz! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 October 2020 - 19:35.


#21
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

View PostBursul, on 07 octombrie 2020 - 19:34, said:

Romanasii nostri citesc, dar nu gandesc. Au impresia ca daca nu mai poarta botnita, nu se mai infecteaza, chiar daca continua sa tina bairamuri pe stadioane, in discoteci si sa nu se spele pe maini.
Se numeste masca nu botnita

#22
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Va place nu va place  toata populatia trebuie sa treaca prin boala.
Masca e frectie la picior de lemn daca nu e insotita de ochelari si manusi.

Pina una alta depresia si atacurile de panica lovesc in copiii nostri de la scolari pina la studenti, asta nu e viata , e masochism cultivam nebunia generala

#23
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Va trebui sa alegem, ori viata ori masca.

#24
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019

View PostRhesus, on 07 octombrie 2020 - 19:31, said:


Eh, asta e valabil la alte boli care au un leac. Da, daca ai cancer, ai nevoie de mii de euro.

Momentan, te stergi la fund cu banii produsi de motoarele economiei, ca tot te ia dracu' (pe romaneste) daca dai de CoVID...



Da, Evul mediu dar in viata. Ai punctat excelent. Decat sa-mi ascund parintii/bunicii de toti tampitii iar altii sa jubileze bine mersi.
Daca tii la ei ii ascunzi. Doar nu o sa stam toti ca sobolanii in case. Sa dovedit ca nu are nici un efect, in toata lumea.

#25
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Cand ai cu cine, nici macar masca nu era necesara:
- cand vezi ca sunt mai multi de 10 in autobuz si instinctul (nu vreo lege) iti spune sa-l astepti pe urmatorul
- cand nu stai bot in bot la plaja desi gasesti zone mai retrase (dar unde nu-ti miroase nimeni bășinile)
- cand instinctul iti spune sa te speli pe maini cand ai intrat in casa (si nu vreun CoVID, vreo lege, sau un spot publicitar la TV).

Atunci da, in 3 luni iti reveneai frumos, ca natie, ca popor, si de ce nu, ca omenire (daca aplici la nivel global).

Dar suntem la ani lumina de asta... asa ca pro-lockdown, masca & stuff

Edited by Rhesus, 07 October 2020 - 19:40.


#26
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostRaku99, on 07 octombrie 2020 - 19:35, said:

Se numeste masca nu botnita
Masca protejeaza de multe altele, pe langa covid: enterocolite, streptococi, stafilococi, herpes etc.
Astia care scriu botnite (cu exceptia catorva useri Softpedia, printre care myshyk, care o numesc astfel in mod ironic) nu conteaza daca dispar.
Nu e vreo paguba pentru societate, doar ca pot imbolnavi pe altii de pe langa ei, care nu au nici o vina.

#27
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostRhesus, on 07 octombrie 2020 - 19:31, said:

Eh, asta e valabil la alte boli care au un leac. Da, daca ai cancer, ai nevoie de mii de euro.

Momentan, te stergi la fund cu banii produsi de motoarele economiei, ca tot te ia dracu' (pe romaneste) daca dai de CoVID...

Stii vorba aia "sarac cu duhul"? Trebuie sa fi foarte sarac cu duhul sa gandesti ca in viata banii nu conteaza. In momente de criza, banii fac cea mai mare diferenta: ii ai sau nu.
S-o luam pe fagasul logic: boala asta se previne cu masti, dezinfectanti si se trateaza cu unele medicamente. Oare alea cu ce le cumperi?

#28
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostDoDo_unu, on 07 octombrie 2020 - 19:38, said:

Daca tii la ei ii ascunzi. Doar nu o sa stam toti ca sobolanii in case. Sa dovedit ca nu are nici un efect, in toata lumea.

Sa dovedit ca si educatia are un rol primordial in eradicarea pandemiei.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postforeverbanned, on 07 octombrie 2020 - 19:21, said:

Nu e nici o paguba dupa astia ca tine, care nu poarta masca, o poarta total gresit, ori fara rost, insa imbolnaviti si pe altii care nu au nici o treaba cu apucaturile voastre.

Pe scurt, voi puteti disparea, nu va plange nimeni.

Frumos. De fapt, fara sa recunosti, tie iti pasa doar de tine. Nu ar fi rau, dar e gresit sa presupui ca toti cei fara masca sint purtatori de virus.

#30
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postciine, on 07 octombrie 2020 - 19:36, said:

Va place nu va place  toata populatia trebuie sa treaca prin boala.
Masca e frectie la picior de lemn daca nu e insotita de ochelari si manusi.

Pina una alta depresia si atacurile de panica lovesc in copiii nostri de la scolari pina la studenti, asta nu e viata , e masochism cultivam nebunia generala

Recomand si folie portpalet in jurul gambelor, al gatului, urechilor si parului.

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostRhesus, on 07 octombrie 2020 - 19:23, said:

Sau, in general, sa pui economia mai presus decat viata.

Cum traiesti fara economie ?

View PostThuraya_123, on 07 octombrie 2020 - 19:42, said:


Recomand si folie portpalet in jurul gambelor, al gatului, urechilor si parului.

Eu recomand si vata in urechi si in nas si ochelari de schi.

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postciine, on 07 octombrie 2020 - 19:36, said:

Masca e frectie la picior de lemn daca nu e insotita de ochelari si manusi.

Da' de ce muica? Ii Covid, nu deochi! :D

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postandreic, on 07 octombrie 2020 - 19:25, said:

decat chinezii care au rezolvat in 3 luni pandemia cu reguli si masti

Mai urmeaza sa spui ca regimul comunist al chinei e unul bun.

#34
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Colegu ,ca nu port eu masca, bravo mie , am curaj sa trec peste.


Dar o port acolo unde mi se impune, nu stiu de ce ma judeci ,dar unii din Romania au fost spalati si inca sunt spalati pe creier de TV.

Attached Files



#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Recomandarile guvernului suedez. Si sa credeti cu tarie ca suedezii le respecta destul de bine:

Suedia: We all have a personal responsibility to do what we can in order to prevent the spread of COVID-19.
Romania: Posted Image Ce gluma buna!

This is what you can do:

Suedia:  Stay at home if you are ill. If you have tested positive for COVID-19 you should stay at home for at least seven days after falling ill including two days with no fever.
Romania: Daca am chef sa merg la mall nu ma opreste nimeni, chiar daca am simptome covid. Eu-s dac liber si puternic.

Suedia: You should get tested if your symptoms do not pass within 24 hours or if your symptoms do not have some other explanation, e.g. allergy or migraine. Read more on the website 1177.se for advice on sampling in your region. It is always the region that decides who should be tested, based on the regional conditions.
Romania: Simptome? Teste? Alea-s pentru cei slabi cu duhul. Tuica e baza ... si paracetamolul.  

Suedia: Maintain good hand hygiene. Wash your hands with soap and water for at least 20 seconds. If handwashing facilities are not available, alcohol-based hand rub is an alternative. The alcohol-based hand rub should contain at least 60 % alcohol.
Romania: e pacat sa se risipeasca alcoolul de 60% pe maini. Mai bine il beau. Sapun nu cumpar, ca apoi nu mai am bani de tuica.

Suedia: Avoid touching you face (eyes, nose, mouth). Cover your mouth and nose with your bent elbow or paper tissue when you cough or sneeze.
Romania: nu inteleg, cum vine asta? Dar nu trebuie sa-mi zici ce sa fac eu.
  
Suedia: Maintain physical distance from other people, indoors and outdoors in places where people gather such as shops, museums, libraries, civic centres, bathing places, beaches, camping sites, open-air cafés and restaurants.
Romania: distantare fizica? ce e aia?

Suedia:  Avoid social gatherings like parties, funerals, and weddings.
Romania: Nu zau? Cand Costel tocmai a cumparat 3 kile de mici?

Suedia: Maintain physical distance from other people at sports grounds, in swimming baths, in gyms, and other exercise facilities. Avoid using public changing rooms.
Romania: eu stiu mai bine cum sta treaba.

Suedia: If possible, travel by other means than public transportation, e.g. by bicycle or walk.
Romania: Bicicleta si pe jos? Posted Image Posted Image  Ce-s eu TFL-ist?


Suedia:  If you need to travel by public transport, it is preferable to choose an alternative where it is possible to book a seat in advance, e.g. train. We advise you to avoid any travel by public transport where you cannot book a seat in advance, e.g. trams, subway and local buses. If this is not possible, ensure physical distance from other people.
Romania: repet inca odata. Merg cum vreau, pe unde vreau, cand vreau.


Suedia: Do not travel at rush hour unless necessary.
Romania: asta inseamna sa ma trezesc la 5 dimineata? Atunci ma duc la culcare.

Cu alte cuvinte, suedezii stau departe unii de altii.

Edited by Bursul, 07 October 2020 - 19:49.


#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostRaku99, on 07 octombrie 2020 - 19:35, said:

Se numeste masca nu botnita

Asta e masca. Carpa aia e botnita.

[ https://www.descopera.ro/wp-content/uploads/2009/01/3770130/2-masca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate