Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...
 ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.
 Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea
 

Nu reusesc sa mai slabesc

* - - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#37
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.505
  • Înscris: 28.06.2006

 AndreiFlorin2001, on 29 septembrie 2020 - 08:11, said:

Am o problema cu tiroida sub tratament poate de aici nu reusesc sa mai dau jos...

Sigur asta are o influenta foarte mare.
Spune-i si medicului endocrinilog ce faci, ca risti sa te dereglezi rau.

#38
AndreiFlorin2001

AndreiFlorin2001

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 02.08.2020
I-am spus si nu a avut nimic de obiectat

Editat de Dany_Darke, 29 septembrie 2020 - 13:47.


#39
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 30.08.2020

 sandu222, on 29 septembrie 2020 - 12:34, said:

Si care crezi ca e explicatia? Ai slabit voit sau nu te-a interesat? ai mai tinut diete inainte?

Nu m-am apucat de veganism cu gândul de a slăbi,m-am apucat după ce am văzut câteva documentare despre subiect,apoi m-am informat la greu și m-am decis.Voiam să mai slăbesc oricum,dar nu din cauza asta m-am apucat,oricum știam că voi slăbi cu acest regim.Acum m-am stabilizat la 70 de kg,înălțimea 1,73,înainte aveam 90...fac și sport,tot forță dar alt sistem,mă folosesc doar de corpul meu și doar câteva "aparate" bară pentru tracțiuni de exemplu...fac ceva de genul acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-vIb4nu1vAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Tot nu a zis omul ce greutate, inaltime, varsta, ocupatie, tip de munca are?
Nu de alta dar am eu o reteta infailibila de slabit cu par de lup descantat sub clar de luna.

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Fișier atașat  slabit.JPG   63,63K   9 download-uri

#42
AndreiFlorin2001

AndreiFlorin2001

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 02.08.2020

 overseas, on 29 septembrie 2020 - 14:38, said:



18 ani , 1.80 si 80.7kg ,activitate ce nu implica munca fizica mai mult stat de geaba si miscare usoara vreo 7-8k pasi

Editat de Dany_Darke, 29 septembrie 2020 - 15:40.


#43
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.777
  • Înscris: 08.10.2004

 Mike05, on 29 septembrie 2020 - 14:02, said:



calisthenics cred ca vrei sa zici....sunt mai putin axate pe forta, cresterea masei musculare asa cum o vedem noi de obicei.

Editat de Dany_Darke, 29 septembrie 2020 - 15:41.


#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Pai tu nu ai forta deloc, dupa cum am spus. Bara pentru impins din culcat are 20 sau 18 kg nu 25.

Nu-s deloc de acord cu ce faci tu acolo, greu de progresat in felul acesta. As merge pe un full body. Concentrarea ta maxima trebuie sa fie dezvoltarea calitatilor de lucru, adica forta, rezistenta la efort si mobilitate. Dieta trebuie mentinuta in echilibru caloric ca sa nu te ingrasi dar sa fie suficient pentru a te recupera calumea dupa efort. Cu timpul cand devii mai musculos si puternic vei putea slabi rapid daca vei tine o dieta. Dar si vei arata altfel, daca cresc muschii pastrand relativ cam aceeasi cantitate de grasime raportul muschi/grasime va fi altul. 2cm grosime de de tesut adipos pe burta nu bat asa tare la ochi cand ai spate lat, pectorali bombati, uneri mari si brate groase. Insa daca nu ai muschi deloc evident ca bate la ochi doar burta.

Editat de Dany_Darke, 29 septembrie 2020 - 15:41.


#45
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 23.12.2015
Socotind dupa BMI (vezi https://www.nhlbi.ni...t/BMI/bmi-m.htm ) esti la limita superioara normala. La 1870 de calorii  esti sub Resting Metabolic Rate(cat sa mananci ca sa slabesti - in jur de 2139 calorii vezi https://www.omnicalc....com/health/rmr ) Nu spui de cat timp esti la acea greutate. Se poate sa nu mai slabesti atat de rapid, dar ar trebui sa slabesti in continuare.

Depinde acum si cum masori caloriile. Exista o aplicatie pe android MyFitnessPal care cuplata cu un cantar digital de bucatarie iti spune cate calorii consumi. Nu stiu cat de adaptata e pentru piata europeana si cu atat mai mult pentru cea din Romania. O alta varianta ar fi un cantar digital de bucatarie "smart" ca acesta https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1 Stiu ca are si manual in germana, iti detaliaza si exporta caloriile mancate in Fitbit, Apple Health, Samsung Health. Poate exista si ceva mai bun pentru piata europeana.

Editat de vladut01, 29 septembrie 2020 - 20:44.


#46
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 AndreiFlorin2001, on 29 septembrie 2020 - 12:04, said:



https://imgur.com/a/OsUycNS cam ce mananc pe o saptamana,mi-ar prinde bine un feedback,eu ma gandesc ca problema este ca mananc prea multe produse la o masa,mananc strict ce este trecut acolo,nu ma abat.
Acum in Octombrie incep a 4-a luna de sala organizat,lucrez cu un pt,am mai facut un an dar a fost dezastruos ca mai rau am pus strat adipos pe mine si eram foarte prost informat cu antrenamentele,nutritia,si toate cele.....

Părerea mea este că problema ta consta în alimentație și anume alimentele pe care le pui tu acolo au mai multe calorii. De ex. 400 g Kefir cu 1,5% grasime îl treci cu 184 calorii, doar că un iaurt nu prea are cum sa se aibă doar 1,5 % grăsime pentru că nu s-ar face și atunci se mai adaugă ceva in el, o proteina sau altceva similar pentru a se prinde și aia conține și ea calorii. De altfel, laptele de vaca cu 1,5% grăsime are 50 calorii la 100 grame, deci un produs din lapte nu poate să aibă mai puțin.

Pieptul de pui afumat de 120 grame îl treci la 132 calorii, adică vreo 110 calorii la 100 de grame, doar că pieptul de pui gătit fara piele are vreo 150 calorii, iar cel din Lidl de care spui tu e dat cu o soluție că să aibă gustul ăla iar în soluțiile astea pentru marinat carnea se pune de obicei și ulei și zahăr, deci în mod real probabil are vreo 180-200 calorii la 100 grame.
Carnea de vita gătită are 188 calorii la 100 grame, dar tu treci 128 calorii la 135 grame.

Trebuie să mai înțelegi un lucru, slăbitul înseamnă în esență sa consumi mai puțin decât are nevoie corpul și atunci diferența va fi luată din grăsime. Dacă tu nu slăbești înseamnă că pur și simplu mănânci atât cât consumi.

In final dacă vrei să insiști cu dieta și antrenamentele te-as sfătui să mergi si la un medic nutriționist deoarece dieta ta mi se pare dezechilibrata, mănânci prea multe proteine, prea puține legume și fructe și nu prea mănânci mâncăruri gătite, gen mazăre, fasole, piure, musaca de cartofi etc.

Editat de spider8, 29 septembrie 2020 - 21:52.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Cel mai usor masori caloriile cu alimente simple gen banane, oua fierte, lactate, conserve de ton. La mancarea gatita e mai complex calculul.

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

 vinciun, on 29 septembrie 2020 - 15:37, said:

Pai tu nu ai forta deloc, dupa cum am spus. Bara pentru impins din culcat are 20 sau 18 kg nu 25.

Eu nici pe aia nu pot s-o imping.

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu poti sa impingi, te tragi de bara. Baga tractiuni :)

#50
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.136
  • Înscris: 03.12.2005
poate ca ar trebui sa puna si o poza totusi; ca daca zice ca are 81 de kile la 1.80 ma gandesc sa nu fie gras decat in mintea lui.

Editat de takillya, 03 octombrie 2020 - 06:26.


#51
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 29 septembrie 2020 - 15:37, said:

daca cresc muschii pastrand relativ cam aceeasi cantitate de grasime raportul muschi/grasime va fi altul.

Chiar ma gandeam, daca un om ar avea 80kg si 15% BF. Daca ar reusi, ipotetic, sa puna 5kg de muschi fara nici un gram de grasime(si nici sa piarda grasime), ar ajunge la 85kg dar ar avea mai putin BF din calcule, dar practic, tot aceeasi cantitate de grasime ar fi carata dupa el. Ca idee, ce s-ar intampla in acest caz? s-ar vedea altfel? s-ar intinde pielea mai mult? ar fi ca atunci cand esti la sala pompat? Eu asa ma gandesc.

#52
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.870
  • Înscris: 05.09.2020

 sandu222, on 06 octombrie 2020 - 16:26, said:


Chiar ma gandeam, daca un om ar avea 80kg si 15% BF. Daca ar reusi, ipotetic, sa puna 5kg de muschi fara nici un gram de grasime(si nici sa piarda grasime), ar ajunge la 85kg dar ar avea mai putin BF din calcule, dar practic, tot aceeasi cantitate de grasime ar fi carata dupa el. Ca idee, ce s-ar intampla in acest caz? s-ar vedea altfel? s-ar intinde pielea mai mult? ar fi ca atunci cand esti la sala pompat? Eu asa ma gandesc.

5kg de muschi dau un look complet diferit. Pielea nu ar avea nici o intindere majora, dar forma corpului va fi mult modificata (in bine).

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015

 sandu222, on 06 octombrie 2020 - 16:26, said:



Chiar ma gandeam, daca un om ar avea 80kg si 15% BF. Daca ar reusi, ipotetic, sa puna 5kg de muschi fara nici un gram de grasime(si nici sa piarda grasime), ar ajunge la 85kg dar ar avea mai putin BF din calcule, dar practic, tot aceeasi cantitate de grasime ar fi carata dupa el. Ca idee, ce s-ar intampla in acest caz? s-ar vedea altfel? s-ar intinde pielea mai mult? ar fi ca atunci cand esti la sala pompat? Eu asa ma gandesc.

Are 12kg de gasime. Daca pune 5kg de muschi curati va avea 14% bodyfat in loc de 15. Cifrele poate nu-s impresionante dar in practica 5 kg de muschi se vad. Acum depinde si de inaltime si de structura osoasa. Una e sa pui inca 5kg cand ai 1.70 si alta e cand ai 1.90.

#54
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 07 octombrie 2020 - 10:58, said:

Are 12kg de gasime. Daca pune 5kg de muschi curati va avea 14% bodyfat in loc de 15. Cifrele poate nu-s impresionante dar in practica 5 kg de muschi se vad. Acum depinde si de inaltime si de structura osoasa. Una e sa pui inca 5kg cand ai 1.70 si alta e cand ai 1.90.
Iese 11,2% procentul de BF la 85kg. Dar pastreaza cele 12kg de grasime. Deci practic, e aproape ca si cum te-ai defini. 4 procente se vad. Daca gresesc, astept pareri. In realitate nu poti face asta natural, ca ar fi varianta ideala. Cresti 5kg si te definesti.

Editat de sandu222, 07 octombrie 2020 - 16:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate