Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

working time

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,
Fara sa fie un topic tehnic, va intreb pe cei care lucrati in IT, la un program normal de 8-9h pe zi, in orele astea includeti si micile pauze de 10-max 15 min / ora sau alea sunt separate? Am avut o discutie cu cineva, care zice ca, contractual, daca ai 40h/saptamana, atata si trebuie sa lucrezi efectiv. Daca iti iei mici pauze de tigara sau asa, alea in mod normal nu ar trebui sa intre in alea 8-9h pe zi care ‘curg’™ din moment ce te ai pontat :)))
Nu stiam ca inca in secolul asta cineva mai gandeste asa, la fel cum nu stiu in care Univers angajatii lucreaza efectiv fix cat e norma. Tu te pontezi de intrare la 9, si de iesire la 17, la 8 ore de lucru / zi (facem exceptie de overtime, care e o alta poveste). Sau 8-16. Dar in timpul asta iti iei si mici pauze. Nu cat sa bata la ochi, dar orice angajat cred ca isi ia. Si mai important decat a monitoriza timpul asa, cred ca, conteaza efectiv sa iti faci treaba bine (rezultatul final).
Conform cu cine am discutat, daca eu imi iau 10 min pauza / ora (sa imi odihnesc ochii, ca asa mi-a recomandat medicul), tre sa muncesc cu 80’ in plus de fapt pe langa alea 8h.
Nu credeam ca o sa ajung sa am discutiile astea cu cineva, dar se pare ca cineva inca traieste intr-o bula, ancorat in perioada comunista.
Pe la voi la firme cum e?

Edited by Talkabout, 28 September 2020 - 20:03.


#2
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Dezvolta ce muncesti anume, detalii ?

#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Irelevant, eu sunt pe database programming, unii fac Java, altii C#, etc. N am precizat, insa ma refer la joburi de programare si sau/suport (unde nu scrii cod, dar tratezi tichete/defecte unde tre sa faci mentenante sau diverse corectii)

Edited by Talkabout, 28 September 2020 - 20:05.


#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Nu stiu ce inseamna exact 'lucrati in IT', dar daca faci dezvoltare de software, e foarte greu sa lucrezi 8h/zi pe bune, sustinut, o perioada lunga. Ajungi la burnout pana la urma.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Programatorul e angajat sa faca munca intelectuala, nu sa bate in taste. Munca intelectuala nu poti presta 8h fara intrerupere...

Mi-as pune problema daca cineva merge la tigara cate 30 min la fiecare 2h.

#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pai desigur poti sa te intrerupi, dar el zice ca atunci nu tre sa imi termin programul la 18 daca incep la 9, ci sa stau mai mult, adica munca ta totala cumulata efectiv sa fie de 8h.
Ori eu stiam ca in alea 8h de lucru sunt incluse si pauzele de bun simt. Acuma na...

Edited by Talkabout, 28 September 2020 - 20:08.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Ce inseamna munca totala? Cat timp ai stat pe scaun? Cat timp ai avut degetul pe tastatura?

Ce angajatori mai sunt prin zona?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostTalkabout, on 28 septembrie 2020 - 20:06, said:

Pai desigur poti sa te intrerupi, dar el zice ca atunci nu tre sa imi termin programul la 18 daca incep la 9, ci sa stau mai mult, adica munca ta totala cumulata efectiv sa fie de 8h.
Lasa-l in pace pe respectivul, vorbeste aiurea.

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Alta foarte tare: cica daca muncim efectiv 6 ore din 8, adica stat efectiv si facut treaba (2h fiind alea micile pauze adunate sau orice alte banalitati, care se aduna - mai o toaleta, mai un curier etc), cica ‘pe luna sunt 2x22zile = 44h minus care nu ar trebui sa fie platite’™ :)))
Deci dupa el ar trebui sa iau salariu o idee mai putin

P.s. A nu se intelege gresit, daca e sa lipsesc 1-2h ca am o treaba in oras sau asa, anunt echipa si aia e, recuperez invoirea aia.

Edited by Talkabout, 28 September 2020 - 20:20.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
El vorbind in calitate de ...?

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai, de "legislatia muncii" ati auzit"? Aia care-ti permite, indiferent de munca pe care o prestezi, sau contract de munca, sau daca esti ne/fumator, sa te duci pe banii patronului sa te pisi macar odata la doua ore?

Edited by myshyk, 28 September 2020 - 20:24.


#12
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Citez:'' legislaţia muncii-SSM indică faptul că la fiecare oră angajatul trebuie să ia pauză de 5-10 minute. Asta pentru că există riscul de epuizare fizică şi psihică dacă ne petrecem 8 ore lucrând în continuu. Este o normă de Securitate şi Sănătate în Muncă să îmbinăm activitatea cu pauzele.''

Link: https://www.capital.ro/toti-romanii-trebuie-sa-stie-asta-ce-se-intampla-cu-o-anumita-pauza-din-programul-de-munca.html

#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postdani.user, on 28 septembrie 2020 - 20:21, said:

El vorbind in calitate de ...?
Manager de departament. Cred totusi ca voia sa imi testeze nervii, el fiind constient de ineptiile pe care le zice

#14
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View PostTalkabout, on 28 septembrie 2020 - 19:58, said:

Salutare,
Fara sa fie un topic tehnic, va intreb pe cei care lucrati in IT, la un program normal de 8-9h pe zi, in orele astea includeti si micile pauze de 10-max 15 min / ora sau alea sunt separate? Am avut o discutie cu cineva, care zice ca, contractual, daca ai 40h/saptamana, atata si trebuie sa lucrezi efectiv. Daca iti iei mici pauze de tigara sau asa, alea in mod normal nu ar trebui sa intre in alea 8-9h pe zi care ‘curg’™ din moment ce te ai pontat Posted Image))
Nu stiam ca inca in secolul asta cineva mai gandeste asa, la fel cum nu stiu in care Univers angajatii lucreaza efectiv fix cat e norma. Tu te pontezi de intrare la 9, si de iesire la 17, la 8 ore de lucru / zi (facem exceptie de overtime, care e o alta poveste). Sau 8-16. Dar in timpul asta iti iei si mici pauze. Nu cat sa bata la ochi, dar orice angajat cred ca isi ia. Si mai important decat a monitoriza timpul asa, cred ca, conteaza efectiv sa iti faci treaba bine (rezultatul final).
Conform cu cine am discutat, daca eu imi iau 10 min pauza / ora (sa imi odihnesc ochii, ca asa mi-a recomandat medicul), tre sa muncesc cu 80’ in plus de fapt pe langa alea 8h.
Nu credeam ca o sa ajung sa am discutiile astea cu cineva, dar se pare ca cineva inca traieste intr-o bula, ancorat in perioada comunista.
Pe la voi la firme cum e?
Ce intrebare e asta ?
Cand o sa te angajezi o sa vezi ca iti este lehamite cateodata si o sa iti vina sa freci si altceva decat tastatura.
Suntem oameni, nu roboti

#15
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Pot da exemplu din 2 corporatii cum este sistemul de pontaj (timpul de lucru)
1. Intri la o anumita ora, te pontezi cu cartela RFID. Cand iesi te depontezi. Acela e timpul de lucru. nu se tine cont de pauze de masa, frecat menta, pierdut timpul la tigara cat timp iti faci treaba. (unii ies la plimbare in jurul firmei dupa ce iau masa, oerimetru de aproape 2km)
2. Intri te pontezi, Iesi la tigara te depontezi, vii de la tigara de pontezi la loc. Pleci la masa te depontezi, vii de la masa te pontezi la loc. Pauza de masa trebuie sa fie 30min minim. daca nu ti-o ei tu, ti-o taie sistemul de pontaj. Sistemul iti da inapoi 0.25 ore (jumate din pauza de masa) la sfarsitul zilei. Trebuie sa pleci in oras o 1 1/2h, te depontezi la iesire si te pontezi la intoarcere. Pleci acasa, te depontezi de iesire.
Nu exagerati acum... nu te depontezi daca mergi la toaleta, daca mergi iti iei ceva de la automatele cu snacksuri, sa iti iei o cafea, etc.

De obicei treaba e organizata, nu trebuie sa faci overtime. Daca faci overtime pana la 16ore, acela este ca un buffer, nu se plateste suplimentar, ti-l poti lua inapoi cand ai treaba in oras, pleci mai repede sau ai nevoie de o zi-doua libere sau se porteaza pe luna urmatoare.
Overtime-ul trebuie sa fie justificat si se plateste cu ce trece peste acele 16 ore. Dar acel buffer poate fi si pe minus pana la 16 ore si il poti recupera, adica nu trebuie sa iti faci o cere de concediu.

Edited by radurus, 28 September 2020 - 21:17.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTalkabout, on 28 septembrie 2020 - 19:58, said:

Salutare,
Fara sa fie un topic tehnic, va intreb pe cei care lucrati in IT, la un program normal de 8-9h pe zi, in orele astea includeti si micile pauze de 10-max 15 min / ora sau alea sunt separate? Am avut o discutie cu cineva, care zice ca, contractual, daca ai 40h/saptamana, atata si
contractual se specifica chestiile astea, desi legea spune ca angajatul are dreptul la repaus in aceste 8 ore de munca.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postdani.user, on 28 septembrie 2020 - 20:04, said:

Mi-as pune problema daca cineva merge la tigara cate 30 min la fiecare 2h.
Eu ieseam câte 2h la fiecare 30 de minute.
Da' m-am plictisit la un moment dat. :)

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
La noi pontajul exista doar pentru ca este cerinta de lege. Eficienta in programare nu se masoara in ore si minute, ci in terminarea lucrului in timp util. Sigur ca daca ti se cere sa faci ceva in n ore si tu nu ai nimic de zis in privinta asta, sux ass. In mod normal, daca managerul de proiect nu e debil mintal, o sa vrea sa estimeze cit mai mult si sa ceara cit mai multi bani.

Realistic vorbind, intr-o zi normala daca din 8 ore lucrezi 4 efectiv e super eficient. Pe linga pauzele care sint de fapt impuse de legislatie si de normele de protectia muncii, ai tot felul de sedinte, mailuri, discutii utile sau despre nimic, documentatii etc. Asta doar referitor la job, nu mai zic de feisbuci, mai un filmuletz cu pisici etc. Toate alea trebuie incluse in estimari, dar aia fara experienta se arunca inainte si estimeaza mult in jos, apoi se pling ca tre sa faca ore suplimentare.

Sigur ca daca lucrezi intr-o firma in care te depontezi cind iesi la tigara sau mergi la buda e timpul sa intri pe bestjobs/linkedin/etc/etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate