Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

biohumussol.ro ingrasamantul organic care face "spuma"

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018
Am niste lazi in solar (pe partea de sud) in care vreau sa imi tin verdeata la iarna (intentionez sa le acopar pe timp de iarna si sper sa tina .. macar un patrunjel, un marar, o ridichie Posted Image). Am pus in ele turba, perlit si am adaugat si pamant din gradina. Am un bidon de 200l in care fac compost, dar pana la primavara nu e gata sigur.... Nu stiu ce a fost in mintea mea, dar am zis... d-le stai sa iau si niste ceva organic si sa iau ceva romanesc, autohton ca nah ... "ie de ai nostri" si mi s-a parut cropmaxu cam "scump". Zis si facut ... dau de biohumussol.ro.

Am cumparat din toate cate putin, sa le incerc cum ar veni... Am luat niste:
- pamant de rame, "vermicompost" ii zice  - sincer nu mi-a placut cum miroase, ma asteptam sa ma dea pe spate, dar era semi-uscat cu un miros foarte vag de "pamant bogat". Zic nah.. aia e ... l-am inglobat in sol
- marea si nemaipomenita surpriza a venit cand a fost sa folosesc "etamin" si "eco bio humus". Am fost destul de inspirat sa nu dau direct cu el si l-am pus intai intr-o sticla (separat). Nu exagerez, au facut direct spuma ca detergentul de vase. Nu mirosea a detergent, dar era o spuma groasa, cam la fel cu cea folosita la spalatoriile auto.... gen suflii in ea, agiti sticla sau dai cu mana ... nu dispare neam....

Eu inainte sa cumpar, am cautat un pic reviews la ele ... dar nu am gasit nimic care ma intoarca din drum. I-am si contactat telefonic, sa intreb "ce e cu spuma" si daca lor li se pare normal ca un ingrasamant "organic" sa se comporte in asemenea hal si domnul de la telefon m-a rugat sa ii dau poza pe whatsapp. Raspunsul a fost cel putin halucinant "puteti aplica fara griji" de parca eram vreun idiot care nu mai vazuse o spuma chimica in viata lui. In nici un caz nu intentionez sa le folosesc, pentru ca mi se pare bataie de joc. Am zis aia e, imi iau paguba, data viitoare sa am mai multa minte, bine ca n-am muncit degeaba ...

Si se mai mira toti "antreprenorii" ca de ce bietii romani prefera sa cumpere "produse importate". Pai cum sa nu prefere, cand dai de asa "producatori"? Poate intr-o alta tara mai vestica nu si-ar fi permis asa ceva ... da nah .. romanica ieftinica ... Am atasat si poza cu "produsul" si logul de pe whatsapp. Posted Image

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
n-ai pus niciodata gainat in butoi la inmuiat si pe urma sa bagi apa sub presiune?face spuma de numa.
n-are nimic acea spuma

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu exista o legatura intre "spuma" si "chimic".

Spuma fac solutiile / suspensiile tensioactive.

Spuma face si laptele proaspat muls, spuma face si berea,... spuma face si urina.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,216
  • Înscris: 23.08.2014
ce treaba are daca face spuma, crezi ca doar detergentii fac spuma?O gramada de substante biologice fac spuma.

#5
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018
Ma rog, fiecare cu parerea lui ... nu sunt chimist dar stiu si eu ce inseamna spuma de bere .. de gainat recunosc nu .. dar poate nu am fost destul de clar spuma aceasta nu dispare asa de usor ... este mai "tare" ca o spuma de detergent. Poti sulfa, poti agita ... nu dispare neam .. clabucii "lucesc"... Eu unul nu dau cu asa ceva. Oi fi prins eu vreun lot mai nasol (ca nici bietul om de la telefon nu mi-a spus din prima: "nu e d-le nici o problema, e de la ..."  ca doar prima intrebare a fost "nu va suparati, dar de la ce face halul asta de spuma") sau cine stie ..daca am gresit si e "organic" imi cer scuze Posted Image

#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Poate e de la apa, de la ce a fost prin sticla aia...
Oricum fertilizantii astia minune care merg la toate culturile, aplicari radiculare/foliare....care fac de toate...sunt o porcarie. Asa ca nu conteaza prea mult daca face sau nu spuma.

Edited by medelin992, 23 September 2020 - 12:26.


#7
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu sunt deloc o porcarie, ci sunt foarte buni. Nu poti sa spui ca o nutritie buna a plantelor cu ajutorul unor ingrasaminte organice poate fi o porcarie. Porcarii sunt ingrasamintele alea chimice.
Si daca face spuma nu are nimic, faptul ca face spuma n-are nicio legatura cu a fi sau a nu fi organic.

Edited by Vincentiu_1981, 23 September 2020 - 13:00.


#8
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ca e organic sau nu, tot inutile sunt. Sneak oils le zic americanii.
Am si folosit, inclusiv biohumusol, alti fertilizanti foliari, am si testat oficial...nu e nimic de capul lor.
Majoritatea se vand in pachete cu alte inputuri, ca solo nu le ia nimeni.

Edited by medelin992, 23 September 2020 - 13:09.


#9
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu cred ca ai testat ceva. Eu folosesc astfel de ingrasaminte si sunt foarte bune, iar ele sunt folosite inclusiv in agricultura de performanta.

Iar studiile reale dovedesc faptul ca aceste ingrasaminte au un efect pozitiv important asupra plantelor, ca nu degeaba se imbunatateste nutritia plantelor. Sunt deficiente nutritionale care in unele cazuri le rezolvi cel mai repede si cel mai eficient pe cale foliara, altfel aplicarea la sol neavand niciun efect.
O nutritie foarte buna a plantelor va insemna un sistem imunitar puternic al lor, adica mai putine boli spre deloc si o productie care poate fi la un nivel mult mai bun cantitativ si calitativ.

Edited by Vincentiu_1981, 23 September 2020 - 13:16.


#10
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Studiile....n-am vazut bulshit mai mare ca la produsele astea, sincer.

Studii din astea am si eu, cu tone in plus la productie, clorofila, fotosinteza, zaharuri...mmb-uri incredibile....insa cand le arunci pe camp nu te alegi cu nimic.

Edited by medelin992, 23 September 2020 - 13:28.


#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Punctual. Ma abordează un nene la un târg, vindea un extract de alge. Am fost sceptic însă întâmplător fermierul din sat care lucrează o suprafață cu 4 cifre ii era client. Fiind prieteni migam amintit și l-am întrebat dacă el chiar a folosit draciile sau nenea ala bătea câmpii.

Raspunsul a fost ca da, a testat și a folosit, din rațiuni financiare nu pe suprafețe mari, zone, tarlale...
Foarte bune, diferența vizibila atât la frunză cât și la spic, mărimea bobului, producție.

La întrebarea dacă mai ia și mai folosește răspunsul a fost ca.... Da... Mi-a explicat însă că în anumite circumstanțe investiția e însă inutila, banii nu sunt la discreție și nu ai siguranta ca ii recuperezi... Cum a fost anul asta de ex... Bani în plus ca să scoți oricum infim pt ca altele au lipsit grav... Ar fi o prostie... Sau când totul e bine și oricum scoți producție bună, un mic plus nu justifica riscul.

Dar pe unele zone, tarlale, care au diverse probleme, fiind zone mici raportate la total, investiție deci acceptabila ca și risc, în condiții normale merita pt ca dacă e un an normal investiția e recuperata și merita.

Lucrurile deci par a fi nuanțat3 și mai ales la scara mica, mai ales acolo unde poți controla cât de cât alți parametri gen apa(nu ești expus riscului de seceta asa cum e ala cu 500 ha în câmp care sta la mila cerului), unele astfel de produse pot fi utile.

Care? Aici e mai greu de dat verdicte, eu sunt o fire sceptica și merg pe ideea ca trebuie sa vad ca să cred.... Sunt foarte multe bălării care, deși teoretic merg, nu sunt mai bune decât altele sau sunt mult mai scumpe și au pretenții ridicole...

#12
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Nu cred ca spuma e o problema, si probabil produsul e ok, dar mult prea scump.[color=inherit !important][font=X-LocaleSpecific,sans-serif,Tahoma,Helvetica !important]



[/font][/color]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate