Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Casa parter langa Iasi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007
Salutare

Dupa cativa ani in care am oscilat intre a construi sau a mai astepta cu casa a venit momentul si ne-am hotarat sa construim.

Am lucrat noi putin la zona functionala: bucatarie + living, 1 dormitor matrimonial, 2 dormitoare ptr copii si un al treilea ca birou de lucru/camera de oaspeti, 2 bai.

Apoi am aranjat totul pe teren - il avem din 2010 si avem deja o livada mica in partea de jos - inclusiv cu ceva bete ca sa delimitam camerele sa ne facem o idee de ce inseamna spatiul.

Apoi am ajuns la un arhitect si am primit schitele. Terenul e in panta si ne va iesi un subsol (jumate ingropat, jumate afara) unde am profitat de ocazie si am mai inclus unele dependinte.

Atasat schitele - parter + subsol. Asteptam si fatadele si proiectul de sistematizare a terenului.

Planul e sa turnam anul acesta fundatia, subsolul pana la placa de la parter si sa continuam in primavara. (scenariul B - ne apucam in primavara).

Constructia este cu zidarie portanta cu stalpisori.

Astept feedback-uri pe schite daca aveti timp - am urmarit cateva jurnale si am vazut opinii ale unor persoane avizate asa ca apreciez daca va faceti timp sa va uitati pe schite. Acum inca suntem in faza in care se mai poate modifica ceva daca vedem.

Lucruri care le-am remarcat azi cu un prieten la teren:
- scara interioara catre subsol ar putea fi intr-un L si nu un U ca sa imi ia atat de mult spatiu; doamna ar aprecia un mic dressing acolo ptr dormitorul matrimonial
- hornul de la centrala ar trebui sa fie cat mai spre partea superioara a camerei tehnice ca sa lase ceva caldura si la dormitorul de deasupra

Attached Files


Edited by AlexCezar, 12 September 2020 - 21:35.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlexCezar, on 12 septembrie 2020 - 21:25, said:



Am lucrat noi putin la zona functionala: bucatarie + living, 2 dormitoare ptr copiii si un al treilea ca birou de lucru/camera de oaspeti, 2 bai.



Si voi doi unde veti dormi,in living?

#3
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postadisz, on 12 septembrie 2020 - 21:32, said:

Si voi doi unde veti dormi,in living?

Am corectat in descriere - este si matrimonialul acolo. Dar cred la un moment dat oricum barbatul mai vede canapelele...

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Poate faptul ca baile sunt destul de izolate fata de zona de zi, in timp ce zona copiilor nu este atat de izolata de zona de living pe cat as considera eu (in mod special camera din dreapta)

#5
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 12 septembrie 2020 - 21:37, said:

Poate faptul ca baile sunt destul de izolate fata de zona de zi, in timp ce zona copiilor nu este atat de izolata de zona de living pe cat as considera eu (in mod special camera din dreapta)

Cu baile a fost o discutie ca nu vrei daca ai oameni in living sa vada persoana care dispare gratios la baie; functional era firesc sa le ascund spre peretele de nord/vest ca oricum nu am ferestre pe fatada aia.
Cu zona copiilor e un punct valid - mai degraba sa pun dormitorul in camera din stanga si sa foloseasca camera din dreapta (de langa living) ca si birou/camera de oaspeti. in felul asta e un pic mai ferit copilul de zgomotul din living

Edited by AlexCezar, 12 September 2020 - 21:52.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
fa-ti casa comoda pt tine,vei avea de stat in ea toata viata,la mine baia este intre dormitor si sufragerie parter
la etaj intre 2 dormitoare

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  Plan parter v2.jpg   235.87K   141 downloads  Attached File  Plan subsol.jpg   179.03K   138 downloads

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pfff, repede ai fugit.
Cu siguranta e o oarecare incalceala acolo.
Deci dormitorul cu acces din living mie mi se pare o gluma. Nu ai cum sa faci asa ceva, pe bune. O sa te injure copilu' ala, indiferent ca e fata sau baiat, intre 14 si 23 de ani.
Nu inteleg potecile. Daca vad eu bine, casa scarii blocheaza accesul direct de la intrare la zona de dormitoare, asa-i? Trebuie sa treci prin bucatarie si living?

#9
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postviotl, on 12 septembrie 2020 - 23:54, said:

Pfff, repede ai fugit.
Cu siguranta e o oarecare incalceala acolo.
Deci dormitorul cu acces din living mie mi se pare o gluma. Nu ai cum sa faci asa ceva, pe bune. O sa te injure copilu' ala, indiferent ca e fata sau baiat, intre 14 si 23 de ani.
Nu inteleg potecile. Daca vad eu bine, casa scarii blocheaza accesul direct de la intrare la zona de dormitoare, asa-i? Trebuie sa treci prin bucatarie si living?

Da, a mai observat un coleg lucrul asta - probabil  o sa facem schimb intre dormitorul 1 cu camera copiilor ca se intra direct din living. Camera de langa living sa fie biroul de lucru/loc de joaca.

Vizavi de poteci am mai primit observatia ca holurile cam iau din suprafata utila in dispunerea asta. Intrarea prin bucatarie/living e cumva acceptata dar poate nu cea mai buna solutie. Casa scarii acolo blocheaza accesul intradevar si am sa rog proiectantul sa vada o solutie sa diminuez casa scarii sa nu mai fie toata suprafata aia. Pe de alta parte 2 cai de accese din holul de intrare, una catre living si una catre holul de la dormitoare nu prea vad sa aduca plus valoare.

#10
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 17.04.2015
-As sacrifica coltul dormitorului "master" astfel facand un al doilea circuit, direct si catre zona de noapte; Dulapul din master s-ar putea duce astfel pe peretele spate cu intrarea principala iar daca neaparat doresti baie proprie a "masterului" ii faci acesteia intrarea pe pozitia actuala a dulapului;
-Atentie cu geamurile celor doua bai! Pozitia acestora va incomoda cate ceva pe-acolo (daca pozarea obiectelor sanitare ramane cea prezentata). De ex, la baia cu dus, inchipuieste-ti ca vei pune acolo o cabina de dus, cabina care va ajunge unde?! direct pe fereastra?! Idem si la baia master... daca vei vrea, de ex, sa pui o perdea la cada, etc. As pozitiona deci geamurile altfel.
-Pt toate spatiile de la subsol cum vei face aerisirea?

Edited by AroundYou, 13 September 2020 - 08:31.


#11
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La demisol sub zona de intrare să dispară acel U pentru că te încurcă la săpătură . Și oricum e placa podestului de intrare . Când se va apuca de 3duri va înțelege logica acelui U schițat in plan la demisol.


Panta terenului e cam maricica , 2 m inaltime la 10 m

#12
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAroundYou, on 13 septembrie 2020 - 08:30, said:

-As sacrifica coltul dormitorului "master" astfel facand un al doilea circuit, direct si catre zona de noapte; Dulapul din master s-ar putea duce astfel pe peretele spate cu intrarea principala iar daca neaparat doresti baie proprie a "masterului" ii faci acesteia intrarea pe pozitia actuala a dulapului;
-Atentie cu geamurile celor doua bai! Pozitia acestora va incomoda cate ceva pe-acolo (daca pozarea obiectelor sanitare ramane cea prezentata). De ex, la baia cu dus, inchipuieste-ti ca vei pune acolo o cabina de dus, cabina care va ajunge unde?! direct pe fereastra?! Idem si la baia master... daca vei vrea, de ex, sa pui o perdea la cada, etc. As pozitiona deci geamurile altfel.
-Pt toate spatiile de la subsol cum vei face aerisirea?

Ne mai gandim cu holurile. Geamurile la bai - o sa vedem la modelarea 3D cum vin si le adaptam.

Ptr zonele ingropate (beci, camara) am sa las cate o teava de 110 cm ptr aerisire scoasa deasupra solului - astfel or sa aiba o aerisire naturala.

View Postroman_roman, on 13 septembrie 2020 - 09:02, said:

La demisol sub zona de intrare să dispară acel U pentru că te încurcă la săpătură . Și oricum e placa podestului de intrare . Când se va apuca de 3duri va înțelege logica acelui U schițat in plan la demisol.


Panta terenului e cam maricica , 2 m inaltime la 10 m

Da acel U la subsol nu are rost - maine e primul lucru care il corecteaza pe schita si o sa permit si spatiere mai adecvata.

Panta e mare de aceea am optat ptr subsol ca iese natural din teren. Totodata vom sistematiza in fata subsolului sa fie ca o terasa naturala (dreapta cat de cat) pe care iesi.

#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
As face o ușă la CT pentru exterior daca îți permite panta și terasa din spatele casei.  


Intrarea la dormitorul matrimonial se poate face și din vestibul , apoi prin eliminarea ușii la acest dormitor se formează un sas in care se poate pune un dulap înainte de a intra în baie.


Casa scării trebuie închisă cu ușa către demisol.


#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Eu zic sa nu-l freci prea mult pe arhitect.
Eu zic hai sa mai discutam, iti notezi ce strambe mai bagam noi pe aici, mai intrebi un prieten sau doi, si cand ai oarecare idee cam ce ai vrea mergi iar la el. daca-l freci prea mult s-ar putea sa-ti tranteasca hartiile in fata si sa-ti zica sa-ti faci proiectul singur.

Deasupra scarii poti face un chepeng circulabil. Desi, dupa cum vad, pare ca scara aia va fi folosita ceva, destul de intens.
Daca iti place ciorba calda si daca sotia obisnuieste sa faca, vezi cum faci sa aibe drumul cel mai scurt posibil de la bucatarie la camara. Altfel, in afara de clasica tigaie cu fatza ta, te vei trezi si fara ciorba calda. Si... adu-mi un borcan, adu-mi cratita aia cu coada, adu-mi doi morcovi, adu-mi o sticla de ulei... sa vezi ce muschi faci la picioare.

Vrei neaparat bucataria acolo? Ce ar fi daca ai inversa? Ce misto, cand vine si suna cineva la usa, si ii vine un damf de ceapa prajita....

Si.... apa si focul never ever una langa alta! ca vine maestru' Feng shui si iti rupe manuta cu care ai desenat si iti da cu ea in cap pana te ia ameteala.

View Postroman_roman, on 13 septembrie 2020 - 12:23, said:

Intrarea la dormitorul matrimonial se poate face și din vestibul ,
At all costs, eu asta nu as face...

=========================
Micsunico, esti cumva doamna @alex? :D

Edited by viotl, 13 September 2020 - 12:40.


#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Neata @wizake. :D

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007
Imi pare rau dar proiectul asta pare ca nu e gandit de catre un arhitect.
Acolo e un labirint.
Daca nu e prea tarziu as zice sa renuntati la proiectul asta si sa dati altui arhitect tema de proiectare. Doar tema, nu schite sau viziuni proprii...
Este doar parerea mea, sper sa nu deranjeze.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si eu as fi vrut sa spun asta dar pe mine m-a usturat rau la vremea aia... asa ca. daca proiectantul actual este suficient de flexibil sunt convins ca se va gasi o cale.
Pe de alta parte, oricine ar fi arhitectul, nu are deloc o tema usoara. E destul de greu sa gasesti loc in spatiul respectiv pentru toate dorintele/visele proprietarului.

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Dupa cum sunt schitele iese o casa cu amprenta ok la sol , dar SEMIdecomandata, sau mi se pare mie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate