Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#91
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 09 septembrie 2020 - 16:19, said:

Asculta de creatorul tau atunci, mai Pinnochio, si nu mai comenta. Poate are folie noua pe ecranul telefonului, cum am eu, de cand am pus-o tastez pe o litera si pe ecran vad alta, mai mult dau backspace sa corectez decat scriu.

Ete fleoșc... bine că vorbești mata' în numele lui... în fine, am înțeles ideea... domnule Xlander! :)

ps: nea' mario scrie de la calculator, iar greșelile lui nu sunt din neatenție sau din cauza foliei lu' pește prăjit, ci mai degrabă nu observă greșelile... în fine, sper să mă înșel...

Edited by heart_of_ice, 10 September 2020 - 11:38.


#92
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostXlander, on 09 septembrie 2020 - 16:19, said:

Asculta de creatorul tau atunci, mai Pinnochio, si nu mai comenta. Poate are folie noua pe ecranul telefonului, cum am eu, de cand am pus-o tastez pe o litera si pe ecran vad alta, mai mult dau backspace sa corectez decat scriu.
Problema este că am fost plecat, am postat de pe MacBook și acolo corectorul de text este numai în engleză și îmi joacă feste. :)

#93
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheart_of_ice, on 03 septembrie 2020 - 18:38, said:

Nu ține, legea lui Iahve a fost dictată direct de către Iahve Însuși și este perfectă, morală și completă... în timp ce spiritul ăsta al legii, este o chestie așa... la caterincă cu budincă, habar n-ai ce să faci într-o situație anume dată... tot la legea lui Iahve tragi cu ochiu', să vezi ce și cum... ești de acord?! Posted Image
Caterinca despre care spui tu, nu este altceva decat moralitatea subiectiva, care este gresita, bineinteles, si este cea mai raspandita prin lume, din pacate.

#94
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostElihu_66, on 25 decembrie 2020 - 15:00, said:

Caterinca despre care spui tu, nu este altceva decat moralitatea subiectiva, care este gresita, bineinteles, si este cea mai raspandita prin lume, din pacate.
Poate te straduiesti si sa argumentezi de ce crezi ca e gresita.

Moralitatea e un set de bune reguli in cazul vietii constiente, nu si spre exemplu in cazul plantelor sau a bacteriilor.

#95
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postpacopaco1967, on 25 decembrie 2020 - 15:16, said:

Poate te straduiesti si sa argumentezi de ce crezi ca e gresita.

Moralitatea e un set de bune reguli in cazul vietii constiente, nu si spre exemplu in cazul plantelor sau a bacteriilor.
Dumnezeu ti-a aratat ca moralitatea obiectiva este cea corecta.
Una dintre marile greseli pe care le fac oamenii, este atunci cand spun: Eu cred in mine. Nimic mai gresit. Trebuie sa ne punem credinta 100% in Tatal.

#96
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostElihu_66, on 25 decembrie 2020 - 15:20, said:

Dumnezeu ti-a aratat ca moralitatea obiectiva este cea corecta.
Una dintre marile greseli pe care le fac oamenii, este atunci cand spun: Eu cred in mine. Nimic mai gresit. Trebuie sa ne punem credinta 100% in Tatal.
Credinta inseamna altceva.
Este despre ce imagine avem despre Dumnezeu.
Eu am credinta ca Dumnezeu e iubire.  Aceasta e adevarata credinta.  Findca (spune biblia) si dracii cred , si se cutremura.
Credinta adevarata e in iubirea lui, nu doar in existenta Lui.
Bun, dar nu ai argumentat de ce e gresita morala divina, (am inteles cumva gresit ?).

#97
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postpacopaco1967, on 25 decembrie 2020 - 15:26, said:

(am inteles cumva gresit ?).
Da.
Moralitatea divina este cea obiectiva, pe cand moralitatea omului este cea subiectiva.

#98
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostElihu_66, on 25 decembrie 2020 - 15:33, said:

Da.
Moralitatea divina este cea obiectiva, pe cand moralitatea omului este cea subiectiva.
...Si de ce ai spus despre afirmatia lui Heart ca e gresita ?

Moralitatea divina e asta " sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, cu toata puterea si cu tot cugetul tau, si pe aproapele tau " . Pe cand poruncile din Decalog sunt necesare pentru a aduce omul pe o cale din care sa vada moralitatea divina .
Problema noastra e sesizarea iubirii divine. Nu o intelegem si nu o sesizam. Ne spune ca ne iubiste cu o iubire nemarginita, si totusi multi care au suferit, au ales sa respinga acest adevar.

#99
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postpacopaco1967, on 25 decembrie 2020 - 15:38, said:

...Si de ce ai spus despre afirmatia lui Heart ca e gresita ?
Nu am afirmat lucrul acesta, ci i-am dat dreptate... Fii putin mai atent, te rog!

View Postpacopaco1967, on 25 decembrie 2020 - 15:38, said:

Moralitatea divina e asta " sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, cu toata puterea si cu tot cugetul tau, si pe aproapele tau " . Pe cand poruncile din Decalog sunt necesare pentru a aduce omul pe o cale din care sa vada moralitatea divina .
Si pe aproapele tau ca pe tine insuti...

Cele doua sunt porunci, iar in decalog sunt legi, care nu pot fi desfiintate, de altfel.

#100
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 25 decembrie 2020 - 15:26, said:

...am inteles cumva gresit ?
Ca întreg creștinismul, da capo al fine, de altfel.

#101
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Am început să audiez, în această dimineață, clipul recomandat de colegul penticostal.

William Lane Craig on Bart Ehrman

O primă observație: 99% din cuvintele ce formează Noul testament sunt pe deplin ”stabilite” de către experți...înțelegeți? despre asta era vorba, nu că manuscrisele concordă între ele în această proporție, cum zic unii...:facepalm:

#102
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 22 decembrie 2021 - 08:33, said:

Am început să audiez, în această dimineață, clipul recomandat de colegul penticostal.

William Lane Craig on Bart Ehrman

O primă observație: 99% din cuvintele ce formează Noul testament sunt pe deplin ”stabilite” de către experți...înțelegeți? despre asta era vorba, nu că manuscrisele concordă între ele în această proporție, cum zic unii...Posted Image
Prerea mea, conciliile pentru stabilirea canonului biblic s-au gandit la  ideea ca manuscrisele contin mesaje de inspiratie divina.
NT ar fi trebuit sa fie de fapt o relatare a faptelor , nu adaugiri a unor povesti.
Spre exemplu mie nu imi e clar cum ani de zile ucenicii  l-au parasit pe isus in momentele critice ei fiind  deseori  martori la minuni si predicile lui isus. Cum e posibil sa asisti la minuni cu duiumul, cum Petru a  fost, si sa te lepezi de isus chiar daca ai promis ca mergi pana la moarte ?
Cum e posibil sa te indoiesti de invierea lui isus cand asisti la invierea lui Lazar ?  Deci toptanul de minuni iar ei  parca sunt sclerozati si uita de la "mana pana la gura"  ?

#103
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Am ascultat 20 minute, nu a zis nimic important.
Voi continua, când apare ceva notabil, voi scrie aici.

#104
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPacolino7, on 22 decembrie 2021 - 08:54, said:

NT ar fi trebuit sa fie de fapt o relatare a faptelor , nu adaugiri a unor povesti.
Așa și este: mărturiile unor martori oculari pe deplin credibili.
De altfel cei mai mulți au semnat prin martiraj scrierile lor.

Cățeii care latră astăzi împotriva lor, o fac pentru grămezi impresionante de bani.
De la guguștiuci ca voi.
Uite aici: Bart Ehrman - 3 milioane de Coco de la fraieri

Edited by penticostalul, 22 December 2021 - 09:33.


#105
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 22 decembrie 2021 - 09:32, said:

Așa și este: mărturiile unor martori oculari pe deplin credibili.

Evangheliile sunt scrise la persoana a III-a plural, ei apostolii, nicidecum, la persoana a II-a plural sau singular, după caz, eu apostolul Matei, Ioan sau... noi apostolii...

#106
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 31 decembrie 2021 - 20:22, said:

în noul an te așteptăm să te întorci la Dumnezeu și să faci parte din Sfânta Sa Biserică universala.

Ce înțelegi prin ”biserica universală”? catolici, ortodocși, protestanți, neo-protestanți, martorii lui iehova, mormonii, musulmanii, tao-iștii, budiștii, șintoiștii, etc. ?

#107
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Mantuirea prin credinta...
Iacov spunea, "arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta credința mea din faptele mele."
Este cunoștința mai puternica decat credința?
Adica, atunci cand stii ca se va intampla un lucru vs. atunci cand crezi ca se va intampla un lucru.

#108
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postdark, on 01 ianuarie 2022 - 09:19, said:

Ce înțelegi prin ”biserica universală”? catolici, ortodocși, protestanți, neo-protestanți, martorii lui iehova, mormonii, musulmanii, tao-iștii, budiștii, șintoiștii, etc. ?
Nu dark, Biserica universala este infaptuita doar din cei care cred in Iisus indiferent daca acei crestini sunt din India sau Pachistan sau Romania. Acestia treduie sa creada in jertfa lui Iisus, altfel nu vor face parte din Biserica Domnului. Doar cei care cred ca Domnul IIsus  ca acesta  si-a dat viata pentru rascumpararea pacatelor lor. Adica nu are rost sa=si dea viata pentru unii care nu=l cunosc pe Iisus si  jertfa lui

Edited by nico123, 01 January 2022 - 15:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate