Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cost suplimentar numere scurte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu daca portarea ajuta. ‘Abonamentul’ e facut pe numar de telefon iar dubiosii astia au tendinta de a utiliza numere scurte din toate retelele, asa ca nu m-ar mira ca ‘abonamentul’ sa il urmareasca cross-operator. De exemplu 1280 din cazul initiatorului: desi in pagina aceea cu minecraft pomeneste doar de Telekom, el se regaseste cu acelasi numar de contact la Orange si Digi si cu unul diferit (0318260012) la Telekom; pentru Vodafone nu gasesc lista ci doar ceva foarte generic.

Edited by sags, 30 August 2020 - 12:12.


#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Asa m-am gandit si eu, ca n-ar ajuta portarea. Dar ideea cu prepay e buna.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Comerciantul care vrea sa foloseasca un numar scurt merge la un intermediar cum e Mobilpay, Telenes, 4Pay etc. si face contract cu ei. Aia au la randul lor contract cu operatorii de telefonie, incaseaza de la operatori si isi retin comision inainte sa plateasca comerciantul.

Eu as vrea sa dau de intermediar, deoarece el are posibilitatea de a bloca serviciul pe toti operatorii. Dar nah, o sesizare la ANCOM si ce-o mai fi nu cred ca strica nici ea.

#22
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Inca este de actualitate. Mama a intrat in capcana astora. Cu o reclama fake/SCAM pe Facebook in numele Profi (cum se poate vedea in pozele atatase primite de la mama) pentru a castiga un voucher de 750 lei a fost indemnata sa raspunda cu "DA BINE" la numarul asta 1255. Au inceput sa ii ia cate 3 EUR pe saptamana. Acum incerc sa vad cum o pot dezabona de la prostia asta. Intre timp a primit un SMS de la ei ca poate accesa continutul la care "s-a abonat" daca intra pe funtoonez.com.

Pe langa banii pierduti ai celor care iau teapa, acest gen de ilegalitati strica toate concursurile organizate "legit". Pacat ca Profi, Kaufland si cine mai este folosit ca momeala nu ia masuri legale. Si ei au de pierdut in toata combinatia asta. De altfel nu inteleg cum operatorii Orange, Telekom, Vodafone nu iau masuri si nu opresc aceste ilegalitati. Avand in vedere ca prin intermediul unui concus de tip FAKE/SCAM esti atras sa te inscrii la acest gen de servicii cu suprataxa, e clar ca e ilegal.

Attached Files



#23
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Și ce treabă are aici Orange, Vodafone, Digi, Kaufland, Profi (sau oricine altcineva)? Cine stabilește că e ilegalitate? Există vreo lege, sentință, ceva care să închidă respectivul server?

Edited by crislacor, 20 December 2020 - 12:41.


#24
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Iar apar cate unii care dau vina pe operatori pentru prostiile pe care le fac însuși ei

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Aia cand cineva se foloseste de imaginea unui comerciant pentru a face promotii false e speta penala, nu inteleg de ce il atacati pe om.

Profi ar trebui sa isi apere imaginea si sa il ajute pe pagubit, sa faca plangere la politie.

Operatorii de telefonie nu sunt Dumnezeu, sunt responsabili sa ofere servicii legale. Daca un traficand de cocaina are cartela la Orange credeti ca ar trebui sa-l lase in pace, nu e problema lor?

Institutiile astea trebuie sa lucreze impreuna cu politia si pagubitii. Nu in Romania, deoarece vad ca va place situatia si acceptati tepele ca fiind normale.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

 Mizu, on 20 decembrie 2020 - 13:13, said:

Operatorii de telefonie nu sunt Dumnezeu, sunt responsabili sa ofere servicii legale. Daca un traficand de cocaina are cartela la Orange credeti ca ar trebui sa-l lase in pace, nu e problema lor?

Daca omul e un infractor nu inseamna ca utilizarea serviciului nu este facuta in termeni legali. Operatorii actioneaza in momentul in care vin mandatele de la politie, nu din proprie initiativa. Nu au baza legala pentru asa ceva.

#27
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004

 crislacor, on 20 decembrie 2020 - 12:39, said:

Și ce treabă are aici Orange, Vodafone, Digi, Kaufland, Profi (sau oricine altcineva)? Cine stabilește că e ilegalitate? Există vreo lege, sentință, ceva care să închidă respectivul server?

Concursul a fost desfasurat folosind Profi ca promotor si numar scurt oferit de operatorul de telefonie mobila.

 Alex_23, on 20 decembrie 2020 - 13:08, said:

Iar apar cate unii care dau vina pe operatori pentru prostiile pe care le fac însuși ei

De acord ca e prostie sau lipsa de cunoastere. Insa tot inselaciune as zice ca se numeste. Mama nu s-a abonat in cunostiinta de cauza la un serviciu online, ci pentru un concurs promovat de Profi in baza unui numar scurt oferit de un operator de telefonie mobila. Nu toti oamenii sunt la fel de destepti precum esti tu. Sunt curios daca parintii sau bunicii tai iti impartasesc aceeasi parere. Ca ar trebui sa fie lasati de izbeliste, pentru ca nu cunosc scam-urile de pe facebook. Mai sunt si alte cazuri precum ansambluri imobiliare cu probleme la acte, brasari lipsa la utilitati promise, materiale proaste.

#28
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 Mizu, on 20 decembrie 2020 - 13:13, said:

(...)
Operatorii de telefonie nu sunt Dumnezeu, sunt responsabili sa ofere servicii legale. (...)
Corect! Și cine spune că sînt ilegale în cazul de mai sus? Eu? Tu? Papa de la Roma?

 Mizu, on 20 decembrie 2020 - 13:13, said:

Institutiile astea trebuie sa lucreze impreuna cu politia si pagubitii. (...)
No, să nu-mi spui acum că Orange sau Profi ar fi instituții!?Posted Image  Cît despre fluxul de lucru, începe de la păgubiți și se termină în instanțe! Invers, ca să spui că Orange sau Profi ar trebui să facă ceva, nu se poate!

 goesalajan, on 20 decembrie 2020 - 13:57, said:

Concursul a fost desfasurat folosind Profi ca promotor si numar scurt oferit de operatorul de telefonie mobila.(...)
Așa, și unde e ilegalitatea?

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Sa nu faca nimeni nimic, nu e nimeni responsabil. E oamenii prosti, sa suporte consecintele. Smecherii fac ce vor, fraierii fac ce pot.

#30
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Nu am spus asta! Doar că nu pot fi puse etichete fără a se desfășura acțiunile legale!
Colegul de mai sus întreabă Orange ce are de gînd să facă! Dar el, ca păgubit (mă rog, mama lui) ce are de gînd să facă? Ce a făcut pînă acum? A anunțat poliția? A anunțat pe cineva?

#31
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Cateva update-uri cu ce am mai "realizat" astazi. Teoretic am depus o cerere de dezabonare (detalii mai jos) care se va procesa in cel mai scurt timp.

Feedback Profi:

Quote

Regretam situatia semnalata, insa acea campanie nu este organizata de Profi. Toate campaniile organizate de Profi sunt afisate pe pagina oficiala de Facebook si pe site-ul www.profi.ro.
Feedback Call Center operator Telekom:
Nu va putem dezabona noi. Indiferent daca inscrierea sau atragerea clientului la inscriere s-a facut pe canale cel putin dubioase. Cel mult va pot comunica numarul lor de telefon la care sa incercati sa sunati sa cereti dezabonarea.

Care sunt datele lor?

Quote

Furnizor serviciu: : Mobile Minded BV, Meander 251, 6825 MC Arnhem.
Furnizor de servicii SMS: NTH Mobile SRL: Sun Offices, Calea Vacaresti nr 391, CUI 27022280.

Cum te dezabonezi de la teapa cu 1255?
Am sunat la nr +40318262751, unde exista un meniu IVR prin care se poate inregistra o cerere de renuntare la abonament prin mentionarea numarului de telefon.

Ce nu pare sa functioneze?
1. Pe site-ul lor este mentionat:

Quote

Prin mesaj text/SMS: Puteți renunța oricând la serviciile noastre, trimițând STOP BINE la numărul 1255
Am facut asta, insa nu stiu daca a functionat. Prima oara am primit o eroare ca mesajul nu s-a trimis cu succes. Am retrimis SMS-ul si pare sa se fi livrat. Insa nu am primit nici o confirmare.

2. Varianta a 2-a mentionata pe site-ul lor.

Quote

Prin email, clientii pot trimite un email la adresa [email protected]
Am trimis mail catre adresa de email, insa am primit urmatorul raspuns

Quote

Sorry, we were unable to deliver your message to the following address. <[email protected]>: 550: 5.1.1 <[email protected]>: Recipient address rejected: User unknown in virtual mailbox table

De asemenea as vrea sa mentionez motivele pentru care am descris aceasta experienta (again, sunt constient ca vina este si a mamei mele, din naivitate).
- pentru a semnala ca este de actualiate si sa documentam/indexam impreuna in google pasii de urmat
- pentru a incerca sa aflu daca exista o rezolvare
- pentru a semnala ca desi pare o treaba legala, scartaie pe alocuri. Desi partea cu abonarea la serviciu pare in regula, cum se face "agatarea" clientului la acest serviciu este cel putin dubioasa.

Astept confirmarea de la ei ca am renuntat la "abonament".

Next, ma pregatesc sa fac o reclamatie si la ANPC/ANCOM. Eventual o plangere la Politie? Voi ce ziceti?

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde pe cine sau ce reclami. Daca continui sa reclami operatorul nu vei avea castig de cauza.
Poate nu ar strica sa platesti o consultanta la un avocat sau sa postezi pe un site de profil gen avocatnet.


 goesalajan, on 20 decembrie 2020 - 13:57, said:

Mama nu s-a abonat in cunostiinta de cauza la un serviciu online, ci pentru un concurs promovat de Profi in baza unui numar scurt oferit de un operator de telefonie mobila.

Oferirea de numere scurte NU este ilegala. Utilizarea lor pentru inselatorii este.
Nici vanzarea unui cutit nu este ilegala si nu te duci dupa vanzator daca cineva a folosit cutitul respectiv pentru a comite o ilegalitate.

 goesalajan, on 20 decembrie 2020 - 19:29, said:

Feedback Call Center operator Telekom:
...

Deci mama ta are servicii de la Telekom?

#33
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
O idee buna, poate incerc pe un forum de avocatura. Eu nu ma refeream in mod special ca operatorul ar fi de vina. Insa, in lipsa unor actiuni din partea lor (dovedit ca numarul acela este folosit pentru inselatorii) gen sa verifice utilizatorul numarului scurt, incurajeaza aceste tipuri de "afaceri". Tot in idee asta, un vanzator de host nu are nici o responsabilitate daca pe serverul lor sunt tinute site-uri ce vand produse ilegale sau continut piratat? Macar sa inchida site-ul.

 AlexEn, on 20 decembrie 2020 - 20:33, said:

Deci mama ta are servicii de la Telekom?
Da, abonament.

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, operatorul nu are atributii in verificarea legitimitatii actiunilor celor care platesc pentru un serviciu oferit de operator, decat in cazul in care sunt cerute informatii de catre o institutie abilitata.

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 AlexEn, on 20 decembrie 2020 - 20:33, said:

Oferirea de numere scurte NU este ilegala. Utilizarea lor pentru inselatorii este.
Sigur. Problema operatorilor e ca ei fac verificari inainte de atribuirea unui numar scurt, au conditii care trebuie respectate si care te obliga la activitati legale, nici vorba de ce fac astia. Se semneaza un contract. Deci oricine a luat acele numere, operatorul e responsabil sa le dezactiveze daca constata neregului, ceea ce nu face pentru ca bani.

#36
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Ce bine că Digi nu permite SMS-uri la numere de-astea.

Soluție: treceți pe PrePaid și vă luați direct opțiunea sau... Digi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate