Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Document electronic-legalitate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Caz concret PcGarage : Cumpar un produs online de la comerciant, care imi trimite electronic factura fiscala(pdf) + email in care apare scris "Acest e-mail reprezinta CONFIRMAREA de PLATA.",
1. Are acest email putere legala(ca dovada a platii ?)
2. Intrucat PG nu emite bon fiscal, chitanta, nu pot dovedi plata decat prin extrasul bancar(plata online) care insa contine si  date referitoare la alte operatiuni.
- Este legala restrictionarea dovedirii platii doar prin extras bancar(neacceptare legalitate email) ?

Multumesc

Edited by danb1961, 26 August 2020 - 17:11.


#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
pai chitanta se emite la plata in numerar  . N-am mai pomenit ca la plata in cont sa ti se emita bon fiscal.  Daca ai fi platit ramburs  ( numerar sau cu cardul) ai fi primit  una din cele doua : chitanta sau  bonul POS-ului.
Si Da la prima intrebare :  factura emisa este act fiscal.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
factura (sau email-ul ala de confirmare) nu e dovada a platii. cel putin asa tin minte ca scrie prin codul fiscal.

nici extrasul bancar nu prea e dovada a platii, ci ordinul de plata (care e de fapt o linie din extrasul bancar). majoritatea bancilor (daca nu cumva chiar toate) iti pot oferi OP-ul fiecarei tranzactii (la unele la cerere, la altele direct din IB)

Edited by _Smiley_, 26 August 2020 - 17:25.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 _Smiley_, on 26 august 2020 - 17:25, said:

factura (sau email-ul ala de confirmare) nu e dovada a platii. cel putin asa tin minte ca scrie prin codul fiscal.
corect.

 _Smiley_, on 26 august 2020 - 17:25, said:

nici extrasul bancar nu prea e dovada a platii, ci ordinul de plata (care e de fapt o linie din extrasul bancar). majoritatea bancilor (daca nu cumva chiar toate) iti pot oferi OP-ul fiecarei tranzactii (la unele la cerere, la altele direct din IB)

așa o fi, dar contabila mea îmi reglează toate plățile numai cu extrasele de cont.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 _Smiley_, on 26 august 2020 - 17:25, said:

nici extrasul bancar nu prea e dovada a platii, ci ordinul de plata (care e de fapt o linie din extrasul bancar). majoritatea bancilor (daca nu cumva chiar toate) iti pot oferi OP-ul fiecarei tranzactii (la unele la cerere, la altele direct din IB)
Omul a platit cu card.

Cea mai buna dovada a platii e faptul ca furnizorul a eliberat marfa.
Daca sunt litigii se dovedeste cu extrasul de cont.
Problema dvs. de fapt, care este?

Edited by crocko.dilul, 26 August 2020 - 17:43.


#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Vorbit la banca , duduia de la telefon zise ca nu poate oferi OP pe tranzactie, doar extras de cont

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 danb1961, on 26 august 2020 - 17:08, said:

1. Are acest email putere legala(ca dovada a platii ?)
Din ce punct de vedere? Fiscal? Nu. Este un mesaj informativ, prin care PCGarage te anunta ca au ajuns banii la ei.

 danb1961, on 26 august 2020 - 17:08, said:

2. Intrucat PG nu emite bon fiscal, chitanta, nu pot dovedi plata decat prin extrasul bancar(plata online) care insa contine si  date referitoare la alte operatiuni.
Bon fiscal sau chitanta se emite doar la platile cash. In cazul transferurilor bancare, exista OPul (ordinul de plata atasat transferului) ca instrument acceptat de lege.

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Bun , m-am lamurit, ramane extrasul bancar ce poate fi luat :
1. Direct din sucursala bancii(cel pe care l-am luat nu are nicio stampila, asa ca teoretic pot sa-l fac si io acasa..)
2. Il printez de pe aplicatia web a bancii(pot alege ziua de listare a extrasului)
Care din punctele 1 /2 are valoare legala ?(ca oricum le pot "concepe" io)

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 danb1961, on 26 august 2020 - 17:43, said:

Vorbit la banca , duduia de la telefon zise ca nu poate oferi OP pe tranzactie, doar extras de cont

 DaculScoril0, on 26 august 2020 - 17:40, said:

așa o fi, dar contabila mea îmi reglează toate plățile numai cu extrasele de cont.

Codul civil va raspunde destul de clar amandurora:

Quote

Noul Cod Civil actualizat 2020 - Legea 287/2009
CAPITOLUL I
Plata
SECŢIUNEA a 4-a
Dovada plăţii
Art. 1504
Plata prin virament bancar
(1) Dacă plata se face prin virament bancar, ordinul de plată semnat de debitor şi vizat de instituţia de credit plătitoare prezumă efectuarea plăţii, până la proba contrară.
(2) Debitorul are oricând dreptul să solicite instituţiei de credit a creditorului o confirmare, în scris, a efectuării plăţii prin virament. Această confirmare face dovada plăţii.

in practica se cam foloseste extrasul de cont drept dovada a platii, dar nu e chiar corect. cat timp nimeni nu se plange...

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Pe extrasul ăla de cont găsești niște "coduri" în dreptul fiecărei tranzacții. Pe acelea le poți genera tu doar dacă ești sistemul informatic al băncii.
Acele "coduri" sunt unice pentru fiecare OP în parte.

 _Smiley_, on 26 august 2020 - 18:59, said:


Quote

Art. 1504
Plata prin virament bancar
(1) Dacă plata se face prin virament bancar, ordinul de plată semnat de debitor și vizat de instituția de credit plătitoare prezumă efectuarea plății, până la proba contrară.

Articolul ăsta e puțin din secolul trecut, în era informatică.
Dacă ar fi interpretat Ad Literam, ar trebui să dăm buluc la bancă toți cei care nu folosim numerar.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
e, din ce stiu eu, ultima varianta a codului civil.

viziunea ta e ingusta si se refera la activitatile unei persoane oneste. legea trebuie sa aiba o viziune mai larga si sa acopere si cazurile de frauda/inselaciune, d'asta conditiile din lege sunt mult mai aspre decat cele acceptate in viata de zi cu zi.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 danb1961, on 26 august 2020 - 17:43, said:

Vorbit la banca , duduia de la telefon zise ca nu poate oferi OP pe tranzactie, doar extras de cont
in acel extras de cont apare plata catre XX si astfel se stinge creanta in contabilitate adica nu esti dator firmei care ti-a dat marfa

#13
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. "in practica se cam foloseste extrasul de cont drept dovada a platii, dar nu e chiar corect." de ce consideri ca nu este corect ?
2. "Pe extrasul ăla de cont găsești niște "coduri" în dreptul fiecărei tranzacții.", nu stiu la ce banca esti dar la mine in extras de cont nu apare nici un cod de bare..
Oricum mi se pare aiurea, extrasul e un amarat de fisier la care daca am sablon, ma "fac" miliardar fara efort..

Edited by danb1961, 26 August 2020 - 20:16.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 danb1961, on 26 august 2020 - 20:14, said:

1. "in practica se cam foloseste extrasul de cont drept dovada a platii, dar nu e chiar corect." de ce consideri ca nu este corect ?

pai...citeste si tu primul paragraf din articolul ala din codul civil pe care ti l-am dat mai devreme :)

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 danb1961, on 26 august 2020 - 20:14, said:

1. "in practica se cam foloseste extrasul de cont drept dovada a platii, dar nu e chiar corect." de ce consideri ca nu este corect ?
2. "Pe extrasul ăla de cont găsești niște "coduri" în dreptul fiecărei tranzacții.", nu stiu la ce banca esti dar la mine in extras de cont nu apare nici un cod de bare..
Oricum mi se pare aiurea, extrasul e un amarat de fisier la care daca am sablon, ma "fac" miliardar fara efort..
unde ai citit tu ca scria ''de bare''?

P.S. 44%?

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Factura NU este dovada platii!
2. Dovada platii este
- chitanta, daca platesti cu cardul.
- bonul de POS + bonul fiscal daca platesti fizic cu cardul
- mailul primit de la procesator sau extrasul de cont daca platesti cu cardul online.


In practica, nu iti emite nimeni factura pana nu ai efectuat plata, de aici ideea romaneasca de proforma.

Extrasul de cont este doar o informare.
Acum nici extrasele de cont nu se mai stampileaza, scrie mare pe ele ca sunt valabile fara stampila.

Totusi, nu inteleg problema.

Niciun furnizor nu elibereaza marfa in mod normal doar pe baza de OP, ci asteapta sa ii intre banii in cont.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 _Smiley_, on 26 august 2020 - 19:17, said:

e, din ce stiu eu, ultima varianta a codului civil.

Îmi permit să te citez:

Quote

viziunea ta e ingusta
:)
Nu am scris niciunde că nu ar fi ultima versiune, ci că acest articol îmi pare depășit.

Edited by sfantu.dracu, 27 August 2020 - 00:10.


#18
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"mailul primit de la procesator sau extrasul de cont daca platesti cu cardul online.".. as fi vrut io, al' de avea nevoie de dovada plata  mi-o zis "email-ul nu e bun, se poate falsifica".. de parca trebe sa fi  "jeniu" ca sa falsifici un extras de cont daca ai un sablon ..; Nu-i bai, am facut un drum in plus la banca..
"Totusi, nu inteleg problema."..nici io

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate