Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Document electronic-legalitate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsfantu.dracu, on 27 august 2020 - 00:09, said:

Nu am scris niciunde că nu ar fi ultima versiune, ci că acest articol îmi pare depășit.
n-am vrut sa sune atat de negativ pe cat pari sa fi inteles tu :)

#20
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
Art. 1.504 nu face decât să instituie o prezumție în favoarea debitorului, in ipoteza unui litigiu în care creditorul solicită instanței să îl oblige pe primul să efectueze plata, plată pe care acesta o efectuase deja prin virament bancar. Prezentând ordinul de plată semnat și vizat de către bancă, în lipsa probei contrare, va opera prezumția efectuării plății de către debitor și instanța va respinge cererea creditorului. Prezumția aceasta îl scutește pe debitor de necesitatea de a aduce înscrisuri, martori (dacă e admisibilă proba), să ceară expertize etc. în susținerea cauzei sale.

în ceea ce îl privește pe inițiator, extrasul de cont și mail-ul primit de la PC Garage mi se par suficiente pentru a sta liniștit. Pentru el, plata e un fapt juridic care poate fi dovedit cu orice mijloc de probă, cf. art. 1.499. În toate litigiile referitoare la plăți pe care le-am avut am atașat exclusiv extrasele de cont (zilnice sau lunare) și nu am întâmpinat probleme.
Dacă nu e totuși liniștit, ar putea să solicite PC Garage o confirmare de sold sau ar putea solicita băncii în care a virat banii (cea la care au cei de la PC Garage contul deschis) confirmarea efectuării plății, în baza art. 1.504 alin. 2 (mă aștept să se lovească de refuzul/reticența băncii, dar nu pierde nimic dacă solicită).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate