Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Motorola Moto G9 series

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#55
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Tot One Vision am si eu din august 2019.
Super multumit de telefon pina acum, si am vazut ca nu a scazut pretul pina acum, dimpotriva.
Mai am in casa un Nokia 6.1 din aprilie 2018, dar s-a bulit difuzorul. Sotia il foloseste pe speaker sau cu casti.
Mai am in casa un Redmi Note 7, merge bine, dar nu se compara interfata cu cea de la Motorola, adica cu Android One.
Acum caut un telefon sa inlocuiesc Nokia 6.1 dar as vrea tot ceva cu Android One, si asa cum specifica  @alseeme cei de la Nokia nu au scos recent nimic nou pe piata iar cel de la Xiaomi (Redmi) nu ma incanta.
In schimb Motorola au ecrane tot mai mari, nu arata bine in mana unei femei.

#56
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Programul android one a cam fost abandonat, Motorola momentan nu mai au smartphone lansat de curând în acest program! Poate i s ar potrivi un one zoom, chiar dacă este lansat anul trecut, arată bine ca și design și construcție!

 alseeme, on 20 noiembrie 2020 - 09:32, said:


Android One de la Google, adică fără tot felul de aplicații nedorite și cu interfața așa cum a creat-o Google.
Smartphone - Motorola One vision.
Toate telefoanele smartphone de la Motorola au android One.
Programul îl știu însă din păcate Motorola nu mai au smartphone lansat de curând în acest program, android one,din păcate!

Edited by Therockstar, 20 November 2020 - 11:20.


#57
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Nu au android one toate dar au o interfață apropiată de cea stock. Așa cum face și Sony.


#58
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 xtremealex15, on 22 noiembrie 2020 - 14:05, said:

Nu au android one toate dar au o interfață apropiată de cea stock. Așa cum face și Sony.

Singurele adaugiri sunt aplicatia Moto (setari gesturi, personalizare si comportament telefon), aplicatia Moto Camera, aplicatia Device Help, aplicatia FM Radio si widgetul Motorola cu ceas si vreme (care e foarte misto si practic). In rest sunt numai aplicatii de la Google, majoritatea folositoare, iar o parte din ele se pot chiar dezinstala.

#59
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005

 antinVidia, on 23 noiembrie 2020 - 19:59, said:



Singurele adaugiri sunt aplicatia Moto (setari gesturi, personalizare si comportament telefon), aplicatia Moto Camera, aplicatia Device Help, aplicatia FM Radio si widgetul Motorola cu ceas si vreme (care e foarte misto si practic). In rest sunt numai aplicatii de la Google, majoritatea folositoare, iar o parte din ele se pot chiar dezinstala.
Confirm că așa este!

#60
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Tocmai am comandat și eu un G9 Plus ca telefon secundar. Aștept cu interes. M-a atras ecranul mare și faptul ca e Android curat. Nu am mai avut Motorola pana acum.

#61
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005

 daniel28, on 08 decembrie 2020 - 21:42, said:

Tocmai am comandat și eu un G9 Plus ca telefon secundar. Aștept cu interes. M-a atras ecranul mare și faptul ca e Android curat. Nu am mai avut Motorola pana acum.
Să-l stăpânești sănătos, o sa fii mulțumit!

#62
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Și ca telefon principal ce folosești acum?!Nu de alta dar să nu fii dezamăgit! Așteptăm cu interes impresiile!

Edited by Therockstar, 08 December 2020 - 21:52.


#63
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Am luat un G9 Play (540 de lei). Model: XT2083-3. Azi e ultima zi in care il pot returna. Nu prea stiu ce sa fac...

Se misca parca uuuun pic mai bine ca G7 Power pe care il am de 14 luni. Nu cine stie ce, doar un pic.

In schimb, bateria tine doar 13-14 ore de SOT, destul de dezamagitor. Cu siguranta Android 10 e de vina, pentru ca si pe G7 Power a scazut cu vreo 3 ore, dupa trecerea la Android 10. Mare greseala update-ul la 10, mare, mare greseala...Pe Android 9 aveam chiar si 18 ore de SOT.

Difuzorul e puternic, mai puternic decat cel de la G7 Power. E pus pe muchia de jos, deci se mai intampla sa tii degetul pe el, sa-l obturezi.
De obicei, folosesc telefonul pe speaker. Ei bine, la alte doua modele de Motorola avute (G5 S Plus si G7 Power) am avut probleme cu vorbitul pe speaker, deseori imi spunea interlocutorul ca nu ma aude. La G9 Play, pana acum nu s-a plans nimeni.

Are NFC.

Sa-l tin, sa nu-l tin...Nu mi se pare un plus fata de G7 Power. In viata de zi cu zi, diferenta de chipset dintre ele (SD 632 <=> SD665) e insesizabila. Ba chiar e un minus: la baterie; SD665 o s-o consume mai repede.

Ma uit ca s-a depasit limita de 5000 mAh la baterii. G9 Power o sa aiba 6000 mAh. Samsung M51 are baterie de 7000 mAh, gsmarena ii da 156 de ore de anduranta, peste cele 147 de ore ale lui G7 Power (dar e si triplu la pret, iar eu mai mult de 450-550 de lei nu voi mai da pe nici un telefon, pentru ca deja la suma asta au ajuns sa fie ultra-mega-decente pentru uz normal).

Edited by cattavencu, 14 December 2020 - 11:31.


#64
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
@cattavencu calitatea si buna functionare a unui smartphone e dictata de calitatea pieselor folosite dar si de implementarea androidului in tel.
Daca un tel are bateria de 5000 mah si altul cu aceeasi dimensiune la ecran are 4000 mah asta nu inseamna automat ca va tine mai mult tel cu bateria de 5000 mah.
Idem daca un tel are la camera 48 megapixel asta nu inseamna ca va face poze mai bune ca unul cu 24 megapixel.

Parerea mea e ca se greseste cand se iau in considerare doar specificatiile tel.
Pai hai sa ne aducem aminte de marca Allview. Specificatii bune dar incorporate in tel. cele mai ieftine componente.
Circula la un moment dat o legenda ca cica ar exista utilizatori de allview care sa nu fi trimis tel. la garantie in primii 2 ani de functionare.

#65
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 mariusixy, on 14 decembrie 2020 - 13:06, said:

@cattavencu calitatea si buna functionare a unui smartphone e dictata de calitatea pieselor folosite dar si de implementarea androidului in tel.
Daca un tel are bateria de 5000 mah si altul cu aceeasi dimensiune la ecran are 4000 mah asta nu inseamna automat ca va tine mai mult tel cu bateria de 5000 mah.
Idem daca un tel are la camera 48 megapixel asta nu inseamna ca va face poze mai bune ca unul cu 24 megapixel.

Parerea mea e ca se greseste cand se iau in considerare doar specificatiile tel.
Pai hai sa ne aducem aminte de marca Allview. Specificatii bune dar incorporate in tel. cele mai ieftine componente.
Circula la un moment dat o legenda ca cica ar exista utilizatori de allview care sa nu fi trimis tel. la garantie in primii 2 ani de functionare.

La ecran - daca e full HD, bateria va tine mai putin. Pe mine Motorola HD m-a multumit, se vede decent. Nu as lua FHD, prefer sa castig o ora - doua de ecran.

La poze - din 2007 am DSLR. Stiu bine ce poate un DSLR si nu l-as da pe nici un telefon. Stiu ca nu nr de megapixeli conteaza. Primul a fost un Nikon D40 care, cu ai sai 6 megapixeli, scotea niste poze cu mult mai misto decat telefoanele de azi. Nici nu sufera comparatie.

De-asta nici nu m-am referit vreodata, in comentariile mele de pe aici despre telefoane, la partea foto - pentru ca e jalnica (cel putin la astea ieftine) si pe mine nu ma intereseaza partea de poze/film la un telefon.

Edited by cattavencu, 14 December 2020 - 13:56.


#66
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Fă i retur,mult mai bine stă G8 power, plus ecran FHD difuzoare stereo și autonomie mai bună!

#67
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Therockstar, on 15 decembrie 2020 - 00:58, said:

Fă i retur,mult mai bine stă G8 power, plus ecran FHD difuzoare stereo și autonomie mai bună!

Ala e 600 si ceva. Si nu sta mai bine la autonomie ca G7 Power; pe gsmarena e dat cu 11 ore mai ptuin la anduranta.
Nu vreau sa dau mai mult de 500 si ceva de lei. Nu merita.
Le astept pana ajung la pragul asta si abia atunci le cumpar.

Apropo de G8 Power - am avut si G8 Power Lite pret de doua saptamani, luat cu 440 de lei. Destul de lent. L-am returnat fara dubii.

Edited by cattavencu, 15 December 2020 - 10:13.


#68
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Eu vorbesc în cunoștință de cauză pentru că îl am în casă pe G8 power,lite e panaramă,la fel și G9 play,am enumerat mai sus avantajele lui G8 power!Nu are autonomia lui G7 power (îl am și pe ăsta) însă nici G7 power nu are ecranul FHD și difuzoare stereo!

Edited by Therockstar, 15 December 2020 - 11:12.


#69
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
In concluzie mergi la sigur cu Huawei ori Samsung.

#70
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
😂,nu chiar, însă ceva sâmbure de adevăr există,dar dacă îți place android stock, Motorola poate fi o soluție bună!

#71
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Therockstar, on 15 decembrie 2020 - 11:11, said:

Eu vorbesc în cunoștință de cauză pentru că îl am în casă pe G8 power,lite e panaramă,la fel și G9 play,am enumerat mai sus avantajele lui G8 power!Nu are autonomia lui G7 power (îl am și pe ăsta) însă nici G7 power nu are ecranul FHD și difuzoare stereo!

Nu ascult prea mult la difuzoarele telefonului. In afara de ceva audiobookuri (de pe Youtube) sau ceva conferinte seara, altceva nu ascult la telefon (adica nu muzica).
Are si G9 Play niste "Audio Effects" - practic, baga niste bass boost si niste surround. Nu e rau deloc.

Ma gandeam la G9 Power, dar vad ca...are SD662, adica exact ca G9 Play. Deci se misca la fel, cred.

Ecranul FHD nu ma impresioneaza la un telefon. Oricum, eu imi dau rezolutia mai mare, pictogramele si scrisul sa fie mai mari pe ecran, ca anii de munca la ecran isi spun cuvantul. Plus ca este, cum am zis, un factor care scade SOT si asta nu-mi convine. HD imbunatatit este perfect.

 mariusixy, on 15 decembrie 2020 - 11:57, said:

In concluzie mergi la sigur cu Huawei ori Samsung.

Nici nu se compara bloatware-ul de pe astea doua cu Androidul stock de pe Motorola.
Deci, nu.

Un singur Samsung ma tenteaza: M51. Dar sa fie 500-600, nu 1400 de lei.

Edited by cattavencu, 15 December 2020 - 13:56.


#72
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
Am avut lenovo, nokia si din 2018 am j5 2017.
Merge ca in prima zi. Am toate updateurile la zi. La baterie nu am sesizat diferente.
O fi si marketing parte din pret la samsung si huawei dar sunt si mai fiabile si mai stabile.


Daca la huawei erau servicii google era best buy y6p si p40 lite e.


Eram hotarat sa merg pe motorola one fusion plus dupa ce am vazut specificatiile dar m-am linistit dupa cateva prezentari si pareri.
Vezi aici in video de la min 1.15:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GAnWsRJv2QY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aici e ca vorba aia: iarna nu-i ca vara si samsung nu-i ca motorola...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate