Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Motorola Moto G9 series

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#73
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmariusixy, on 15 decembrie 2020 - 14:07, said:

Am avut lenovo, nokia si din 2018 am j5 2017.
Merge ca in prima zi. Am toate updateurile la zi. La baterie nu am sesizat diferente.
O fi si marketing parte din pret la samsung si huawei dar sunt si mai fiabile si mai stabile.


Daca la huawei erau servicii google era best buy y6p si p40 lite e.


Eram hotarat sa merg pe motorola one fusion plus dupa ce am vazut specificatiile dar m-am linistit dupa cateva prezentari si pareri.
Vezi aici in video de la min 1.15:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GAnWsRJv2QY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aici e ca vorba aia: iarna nu-i ca vara si samsung nu-i ca motorola...

Pe mine nu ma intereseaza telefonul sa fie wow la specificatii. Ma intereseaza sa tina bateria, sa nu trebuiasca sa car dupa mine power bank (de pilda, pe munte - la rucsac se orice greutate in plus). Ce folos un telefon care stie o gramada de chestii, daca tine 5-6 ore de SOT?

Apoi, ma intereseaza sa raspunda repede - sa se miste bine, adica. In afara de un joc de wist, altceva din categoria "Jocuri" nu am pe el.
In rest, am Whatsapp, Lidl Plus, MSN Weather, Kiwi browser+extensia Adguard, Adguard (de sine statator, apk de pe site-ul lor, ca jegurile de la Google i-au scos din PlayStore; blocheaza absolut toate reclamele din orice aplicatie), Tinder, Photos, Canon Camera Connect (transfer poze de pe DSLR - prin wi-fi - pe telefon).

Si atat.

G7 Power m-a atras prin baterie. Probabil ca intre timp cei de la Motorola si-au dat seama de importanta bateriei si au pus mai la toate modelele 5000 mAh.

#74
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
@cattavencu ok ca pret a fost azi la flanco

https://www.flanco.r...E8aAtTCEALw_wcB

la 580 lei.
Baterie de 5000 mah dar ecranul prea mare de 6.53 inch.
Pt o femeie care are poseta e ok.
Vara trebuie sa te plimbi cu el in mana pt ca inca nu s-au inventat buzunare atat de incapatoare.
Cred ca de la anul o sa vedem mai multe modele de 6-6.3 inch si cu baterii de 5000 mah.


#75
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
E bun acest model mai ales la acest preț,din ce știu dacă spuneți de călătorii pe munte,cam toate modelele de smartphone uri Xiaomi au busolă,ceea ce poate ajuta! Motorola chiar și la modele de 1000 de Ron au ales să nu pună această funcție, importantă pentru unii, însă ne bâzâie cu căști wireless,nu zic,sunt bune și astea,dar...!Eu de vreo 7 luni am Xiaomi mi 9 lite,venind tot de la Motorola,destul de dezamăgit!E enervant Miui, caut și acum simplitatea androidului curat însă de la Motorola nu prea am mai găsit mai nimic interesant, așa că,m am cam învățat și cu Xiaomi și cu ecranul amoled 👍!

Edited by Therockstar, 15 December 2020 - 15:32.


#76
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
Gata m-am linistit ca am mai taiat de pe lista un produs.
Am gasit la pc garage xiaomi rddmi 9 cu 64 gb si 4gb la 550 lei. Bonus suport auto si cablu de date. Imi place ca are si husa si folie in cutie. Da si e model cu nfc.
Dap si transport gratuit. Asta da surpriza.
Vedeti ca la flanco e 580 lei si var fara nfc.

Edited by mariusixy, 16 December 2020 - 01:15.


#77
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Unii spun ca nu are LED de notificări! Cum te descurci fără?

#78
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008

View Posto_p_2005, on 16 decembrie 2020 - 18:13, said:

Unii spun ca nu are LED de notificări! Cum te descurci fără?
Nu am cont facebook si pt mesaje si watzapp banuiesc ca am sunet pt mesaj nou.

#79
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003

View Postdaniel28, on 08 decembrie 2020 - 21:42, said:

Tocmai am comandat și eu un G9 Plus ca telefon secundar. Aștept cu interes. M-a atras ecranul mare și faptul ca e Android curat. Nu am mai avut Motorola pana acum.

Am și eu aproape 3 săptămâni de utilizare și până acum sunt foarte mulțumit. Bateria tine doua zile, ecranul e generos (îl folosesc pentru YouTube, Spotify, Netflix, HBO Go). Am doar două observații: uneori se simte că are doar 4GB RAM și în lumina naturala mi se pare puțin cam dificil de utilizat.
Îl folosesc ca telefon secundar după ce am trecut ca telefon principal de la Blackberry Key2 (cu 6GB RAM) la iPhone. Poate de aceea mi se pare uneori cam încet. Dar este un echilibru bun între preț și ceea ce oferă. Lipsa bloatware specifica Samsung se vede in sens pozitiv.
Nu am testat camerele, pentru poze folosesc iPhone-ul.
Suporta VoLTE și VoWifi de la Orange. Nu am Digi că sa testez.
Setul de căști Bluetooth cu care a venit în pachet a funcționat din prima fara vreo aplicație specială. Am văzut că unii s-au plâns de căști, dar la mine par ok. Însă nu prea folosesc căști Bluetooth, la mașina folosesc sistemul mașinii, iar căștile pe care le prefer sunt cele cu fir.
Încărcătorul este genial. Își face treaba foarte repede.


#80
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
G9 Play - cam 12h30" de ecran (SOT). Si nu tin locatia activata constant, nu am aplicatiile Facebook (sunt consumacioase rau), nu folosesc Waze sau altceva de navigat la volan (ma rog, in cazul asta, l-as tine conectat la bricheta, ca toata lumea), stau pe datele mobile doar cand plec de acasa etc. Nici macar nu prea scriu de pe telefon; acasa emulez Whatsapp pe laptop.

Mai ascult teatru radiofonic seara, il deschid intr-un tab de browser (Kiwi) si-l las sa mearga (nu se opreste, daca cereti versiune desktop).

Destul de dezamagitor. Android 10 e de vina pentru scaderea asta, clar. Probabil ca trebuie un model cu 7000 mAh ca sa tina OK, adica 18-20 de ore de ecran (SOT)

L-am luat ca telefon de backup, ma rog...

Edited by cattavencu, 27 December 2020 - 12:51.


#81
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Sunt curios cat o tine G9 Power, cu ai sai 6000 mAh.

Dar cu cat e chipsetul mai bun, cu atat mananca din baterie. Am vazut asta la G7 Power (SD 632) <=> G9 Play (SD 662)

Top al andurantei bateriilor:

https://www.gsmarena...hone=10148#show

G7 Power se tine bine, e pe locul 6. Samsung M51 e pe locul 2, dar e si triplu la pret...

Edited by cattavencu, 27 December 2020 - 13:25.


#82
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Ce diferenta la web browsing in favoarea lui G7 power...eu il am in casa,e folosit la jocuri si navigare pe youtube,rupe la SOT!

Edited by Therockstar, 27 December 2020 - 13:36.


#83
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Am o întrebare: In stand by, cu ecranul blocat, se tot luminează fundalul negru cu ceasul. Ce fac sa scot asta?

#84
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
Intri în aplicația Moto, dai Moto display(Ecran Moto) și dezactivezi opțiunea.

#85
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MUPTu9aTP5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 18.05.2010
15% reducere la telefoanele din seria G9 vândute de Altex. Codul de reducere Este clmunicatii15.

#87
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Dacă bagi fix codul scris de tine,o să avem o surpriză, numai că este una cam neplăcută 😂👍!

#88
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 18.05.2010
Ups, am greșit eu codul 😂😂

comunicatii15

Greu când ai degetele crenvurști

#89
igormax75

igormax75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2014
Buna ziua,
Detin un Motorola G9 Plus si sunt multumit cat de cat, dar am o mare problema cand scriu mesaje text, whatsapp sau orice necesita tastare, touch-ul nu este asa precis, plus de asta trebuie apasat destul de tare pe ecran altfel vei manca litere, lucru care devine enervant mai ales cand esti in criza de timp.
Nu stiu ce sa fac, sa-l duc in service?
Multumesc

#90
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Evident că da, așa ar fi recomandat,nu are rost să te complici!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate