Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina electrica? Multumesc, dar ....

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
9754 replies to this topic

#4213
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mno, asa poate ajungem si la asta:
https://en.wikipedia...gen_1-litre_car
Ce va place s-o tot dati in balarii... Posted Image
Ce v-a mai placut info ca mod 3 consuma doar 14,8kWh/100km la 100km/h...
https://forum.softpe...4#entry29701365
Greu ar fi fost sa verificati?
Sau de ce sa verificati daca va valideaza dorinta neimplinita?
Posted Image

De ce am verificat? simplu, colegul @ro_explorer a pus informatia mai demult cu diagrame, tot ce trebuie ca sa inteleaga fiecare si era diferenta mare mai ales ca valoarea data de colegul nostru @utopium e in jur de WLTP ori aia e cam greu de "mestecat" asa din prima.

Ma rog, nu v-a iesit cu 13kWh acuma poate iasa cu 16kWh

Edited by Ion_Bumbu, 25 January 2023 - 20:21.


#4214
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Ce vrei sa spui, ca astia de la ArenaEV nu stiu sa faca un test pe tempomat? Daca ai rotile potrivite, temperatura potrivita, drum fara inclinatie, zi fara vant si bagi tempomat ma indoiesc ca nu ies cifrele alea ale lor, e irelevant ce zice WLTP-ul cand mergi pe tempomat, la mers constant pe tempomat nu mai conteaza stilul de mers.

Dar de exemplu nu e totuna daca ai roti de 18 sau roti de 20" ... si depinde si ce fel de roti, ce fel de capace (cat de aerodinamice sunt), etc. Nu mi se pare greu sa obtii diferente de genul asta, 14.8 kWh cu roti de 18" si la 20 de grade si 17 kWh cu roti de 20" la 10 grade.

#4215
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Ion_Bumbu, on 25 ianuarie 2023 - 20:18, said:

Ma rog, nu v-a iesit cu 13kWh acuma poate iasa cu 16kWh
Iarasi manipuleaza conversatia.
Mai in urma vorbea de consumul motorului, i-am raspuns despre consumul motorului iar acum compara valoarea data de mine pentru consumul motorului cu valori pentru consumul total al masinii.

Dar chiar si cu aceasta manipulare, 16 kWh tot este mai aproape de 13 kWh decat de 25 kWh cat ai dat tu. ;)

#4216
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 Ion_Bumbu, on 25 ianuarie 2023 - 16:38, said:

Daca va referiti la faptul ca in situatii de urgenta se foloseste in loc de firul de nul legatura de pamint nu arata decit ca nu ati ajuns in situatii de acest gen.
Singura conditie absolut necesara este ca cele 2 prize de pamint sa fie foarte bune si consumul sa nu fie foarte mare.
Cei care stiu o fac, si rezolva o situatie de moment, cei care habar n-au de asta se uita ca curca-n lemne si ...rid!
La astfel de ,,rezolvari" nu pot decat sa rad. Noroc ca sunt batran si stiu ca sunt multi cu astfel de solutii la bloc, am peste tot relee de protectie si diferentiale.
Cum trimiti 3 faze pe doua impamantari si un nul doar tu stii.

 Ion_Bumbu, on 25 ianuarie 2023 - 17:32, said:

Maestre, colegul nostru spunea de 17-18kWh la 100km/100km/h, eu nu manipulez, rid de dorinta dumneavoastra de a avea dreptate 100% desi nu stiti ce inseamna acel 100%.

Cel mai bine il rogi pe ro_explorer cand vine prin tara sa-i masori puterea cu wattmetrul tau trifazat...

Edited by Hansolo, 25 January 2023 - 21:42.


#4217
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Chiar trebuie sa va fac un desen sa intelegeti ceva?
Sint lucruri cunoscute si facute la nevoie de zeci de ani, doar pentru unii sint noutati.

 kolfleading, on 25 ianuarie 2023 - 20:41, said:

Iarasi manipuleaza conversatia.
Care putere a motorului, asa disperat sinteti...
Adica discutam despre mod 3 dar acuma aducem in discutie Y doar doar va iasa ceva prin modificarea datelor initiale.
Adica stiti rezultatul dorit si prin orice metoda trebuie sa iasa 12,5kWh!
Nu va chinuiti, n-aveti nici o sansa!


 utopium, on 25 ianuarie 2023 - 20:37, said:

Ce vrei sa spui, ca astia de la ArenaEV nu stiu sa faca un test pe tempomat?

Eu spun doar ca degeaba va dau niste data daca nu stiti sa calculati!
Speed: 100km/h Ambient temperature: 0°C 5.8 km/kWh
Astea sint datele luate de acolo, chiar trebuie sa fac regula de 3 simpla sa intelegeti ca daca masina aia face 5,8km cu 1kWh pentru 100km pe care-i face intr-o ora va consuma
17,24kWh!
Simplu clar si corect doar sa stiti sa calculati, lucru care este tot mai dificil, de` sistemul de invatamint...

Edited by Ion_Bumbu, 25 January 2023 - 21:51.


#4218
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu ce ai facut tu pe-acolo, dar calculatorul ala iti poate arata direct consumul in kWh/100 km, nu trebuie sa faci tu calcule in functie de cat poti merge cu un kWh Posted Image Da, la zero grade consuma 17, la 20 de grade consuma pe la 14. Am scris si eu ca daca temperatura e mai joasa/rotile mai mari, consumul va fi spre 17.

Edited by utopium, 25 January 2023 - 23:24.


#4219
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Va re-salut! Nu stiu de la ce v-ati luat, pot doar banuiPosted Image
Studiu de caz. Primesc electrica de la lucru, anul asta. Ma apuca disperarea, cred ca trebuie sa schimb masina personala, ca sa am o masina de concediu pe care sa ma pot baza.
Gluma cea mai sinistra e ca ma plang ca imi da un id4 pro din ala, masina de 50000 euro, dar am colegi care o au deja si mi-au spus ca, fara un backup cu motor termic, ma paste exclusiv concediul cu avionul.
Pareri, opinii, va rog!

#4220
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Un card cu bonus la mile !

Mergi pe inchiriat, sigur iesi mai ieftin in 10 ani decat daca ai cumpara o masina !

#4221
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022

 relu11051, on 19 ianuarie 2023 - 22:50, said:

@M0su daca nu ar face cei ca tine si Ion atat offtopic ar posta cei ca mine care au in posesie masini electrice in Romania... dar voua va place offtopic si bagat batul prin gard, plus ca voi mergeti doar extern.

Pai despre asta e vorba, ca in oras pot merge si pe jos. Masina isi are rostul pentru regim combinat, hibrida mea de acum era un compromis perfect.

#4222
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Schimba locul de munca !
Solicita o masina de serviciu de 30k .

#4223
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022

 M0su, on 25 ianuarie 2023 - 23:52, said:

Un card cu bonus la mile !

Mergi pe inchiriat, sigur iesi mai ieftin in 10 ani decat daca ai cumpara o masina !
Nu dau eu baniiPosted Image

 M0su, on 25 ianuarie 2023 - 23:53, said:

Schimba locul de munca !
Solicita o masina de serviciu de 30k .

In 2 cuvinte, ex-clus!

#4224
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

 Denky2, on 25 ianuarie 2023 - 23:53, said:



Pai despre asta e vorba, ca in oras pot merge si pe jos. Masina isi are rostul pentru regim combinat, hibrida mea de acum era un compromis perfect.
Asta e , unii nu inteleg ca electricele nu sunt inca solutia.
Cata vreme nu ai infrastructura macar la 30% din cea pentru termice totul este …inuman , conditionari, constrangeri, stres ,etc.
Masinile de serviciu se negociaza, sigur daca vii cu o optiune de buget mai mica si hibrid se va accepta.
Altfel, restul variantelor !

 Denky2, on 25 ianuarie 2023 - 23:54, said:


Nu dau eu baniiPosted Image



In 2 cuvinte, ex-clus!
Atunci…taci si inghite cum zice americanul !
Altii fac naveta pe banii proprii si nu se mai plang !

#4225
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Am zis sa mai destind atmosfera… ne mai auzim cand s-o mai extinde reteaua de incarcare, ca, deocamdata, e jale.

#4226
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
In contextul actual in care tari precum Elvetia,Germania limiteaza mersul cu masinile electrice iar in Romania parcul auto electric 🤭 reprezinta 0,3% , cresterea numarului de statii de incarcare este un vis frumos.
Nu mai zic de salariu mediu sau de veniturile a peste 50% din salariati ca hilar e putin spus despre toata discutia asta despre umplerea strazilor cu ev-uri.

#4227
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 Denky2, on 25 ianuarie 2023 - 23:41, said:

Va re-salut! Nu stiu de la ce v-ati luat, pot doar banuiPosted Image
Studiu de caz. Primesc electrica de la lucru, anul asta. Ma apuca disperarea, cred ca trebuie sa schimb masina personala, ca sa am o masina de concediu pe care sa ma pot baza.


Depinde ce-i masina personala, cinstit eu as mai trage citiva ani de ea pina se vor mai stabiliza preturile, acuma au sarit in sus.
La fel depinde unde vreti sa mergeti cu electrica, cu 300Km autonomie va cam descurcati in Romania cu un pic rabdare mai ales daca sinteti in concediu.
Pentru ture de mii de km deja se simte pierderea de timp.

#4228
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 Denky2, on 25 ianuarie 2023 - 23:41, said:

Ma apuca disperarea
Calmeaza-te, ca nu-i cazul.

 Denky2, on 25 ianuarie 2023 - 23:41, said:

, cred ca trebuie sa schimb masina personala, ca sa am o masina de concediu pe care sa ma pot baza.
Pareri, opinii, va rog!
Unde mergi in concedii de obicei? Care-i ritmul in care mergi de obicei (viteza, pauze)? Cel mai simplu e sa-ti faci singur o idee pe ABRP.
Esential e sa intelegi cum functioneaza masina, apoi te vei bucura de ea.

Reteaua de incarcare nu-i "jale", in mai toate zonele din tara sunt suficiente statii de incarcare, iar cele de peste 75kW incep sa fie din ce in ce mai frecvente si ele.

#4229
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Ion_Bumbu, on 25 ianuarie 2023 - 21:48, said:

Care putere a motorului, asa disperat sinteti...

Uite aici cine este disperat:

 Ion_Bumbu, on 20 ianuarie 2023 - 16:12, said:

Era vorba despre puterea debitata de motor  la viteza stabilizata de 100km/h

 Ion_Bumbu, on 20 ianuarie 2023 - 16:12, said:

Adica stiti rezultatul dorit si prin orice metoda trebuie sa iasa 12,5kWh!
Iar manipulezi conversatia.
Ai intrebat de puterea la motor. Am spus 13 kW pentru motor. Nici pomeneala ce spui tu acolo.

 Ion_Bumbu, on 25 ianuarie 2023 - 21:48, said:

Eu spun doar ca degeaba va dau niste data daca nu stiti sa calculati!
Tu ai calculat si ti-a iesit 25 kW doar pentru motor, asa ca e evident cine nu stie sa calculeze.

 Ion_Bumbu, on 25 ianuarie 2023 - 21:48, said:

Ambient temperature: 0°C
E si normal ca la temperatura ambientala de 0 C masina cu totul consuma semnificativ mai mult, asa ca nu este relevant.

#4230
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Ion_Bumbu, on 20 ianuarie 2023 - 16:12, said:

Era vorba despre puterea debitata de motor  la viteza stabilizata de 100km/h ca de aia este kW nu kWh, alta gisca-n alta straita.
Cca 12—13 Kw pentru o masina ca Model 3, pe drum drept, asfalt fin, roti umflate corespunzător, capacele aerodinamice instalate, cca 20-25 grade.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate