Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ar fi util ca Ministerul Educației sã propunã și sã promoveze un sistem de operare propriu?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
O tara puternica, ca exemplu Germania pentru absolut tot ce inseamna administratie si alte institutii de stat a dezvoltat un sisteme de operare propiu.
O clona de Unix, compilat integral din codul sursa.
Daca vrei,se poate.
Prima conditie.
Daca ai cu cine.
A doua conditie.

Edited by danutzu22, 14 August 2020 - 21:02.


#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
si sacii aceaia cu bani, plimbati in dosarul MS cum s-ar mai justifica? sunt o gramade ministere/agentii care n-au site ca lumea, si tu vrei SO particularizat ?
ideea nu e rea, dar un SO particularizat/personalizat depaseste mult capacitatea de coordonare a oricarui minister/agentii din Romania !
au incercat state cu o capacitate administrativa importanta (ca sa folosim expresii la moda acum) si n-au reusit, crezi ca o sa reusim noi?
statul roman nu are un sistem de management al documentelor fiabil si tu vrei SO ?
ma refer la posibilitatea de trimite o cerere pe mail, care sa primeasca numar, i se ataseaza documente suport (creandu-se un dosar virtual), tu vezi in orice moment la ce functionar din ce birou e cererea,  functionarii semneaza electronic, la final primesti un raspuns pe mail, semnat electronic, modern. Hooo, ca am visat destul...
Nu e vis, am lucrat pentru o firma care avea asa ceva, eu faceam o cerere pt laptop nou, seful din Bucuresti o semna electronic si o trimitea la logistica (in Spania) care incarcau o fisa de repartitie (daca erau calc in depozit) sau o negatie care imi dadea voie sa imi cumpar calculator. Cererea si negatia le trimiteteam la contabilitate, care imi punea banii in cont (pana la o limita). odata terminata treaba, apasam un buton si toate doc se arhivau, electronic ce-i drept.

Edited by strongsss, 14 August 2020 - 21:23.


#21
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020
In era internetului nici nu ar mai trebui sa avem nevoie de scoli si de profesori platiti din bani publici.
Cine vrea sa invete in ziua de azi  (si are parintii  care isi permit sa-i cumpere un calculator cu  abonament la internet),  INVATA!
Ai tot ce-ti trebuie la dispozitie - Wikipedia,  carti online (pe care le poti cumpara de pe scribd sau le poti descarca ilegal de pe libgenesis),  plus o gramada de platforme si aplicatii educationale .
Cine vrea sa invete programare, isi ia un Eclipse , se uita pe niste tutoriale pe You Tube si poate invata Java in 2-3 ani. Gasesti tutoriale si cursuri  de matematica, fizica, chimie, biologie pe You Tube cu duiumul cu profesori care iti explica. Daca n-ai inteles, poti sa dai pauza, rulezi clipul de la capat si o faci asa pana intelegi.
Cine vrea sa invete literatura  sau istorie are la dispozitie Wikipedia si o gramada de biblioteci virtuale.
Pentru drept trebuie doar sa tocesti niste coduri penale , constitutia si pachete de legi.
Cine vrea sa invete geografie are Google Earth, pentru astronomie exista  Celestia sau Stellarium.
Poti invata orice meserie vrei  si sa te faci bucatar, mecanic auto, sudor, instalator, doar daca te uiti pe niste tutoriale pe You Tube.
Daca excelezi, esti imediat angajat in strainatate pe salariu mare.


Cei care isi permit pot invata foarte bine  singuri, acasa si fara profesori , dar in Romania, statul birocratic iti cere sa ai hartie igienica de sters la fund numita DIPLOMA sau ATESTAT.
Inclusiv  companiile IT sunt obligate sa angajeze doar absolventi cu diploma de Politehnica sau  diploma de  curs acreditat la Link Academy  , Software Development Academy sau nu stiu ce firme dubioase care cica iti promit ca te invata programare.

Predarea ar trebui azi sa fie un hobby sau o profesie de tip  freelancer, cum fac majoritatea care s-au apucat de predat pe You Tube si traiesc din abonamente premium sau din  donatii Patreon. Unii pot preda prin zoom cu abonament contra-cost la mii de persoane simultan.
S-ar vedea cine stie sa predea si cine  se face ca preda.
Profesorii care predau  la modul  "fac doar prezenta si in rest predau papagaliceste dupa dictare"  ar trebui sa-si gaseasca alta meserie sau sa lucreze acolo unde s-ar pricepe mai bine, la un fast-food.
Prostii nu  mai au ce cauta la catedra in era internetului.

Academiile/universitatile/cursurile institutionalizate ar trebui sa mai existe doar pentru cine vrea sa se faca medic, politist, pompier,  astronaut, salvamar,   adica doar doemnii care sunt in joc vietile si sanatatea oamenilor.  
In rest, toate se pot invata de acasa, folosind doar un calculator.

Edited by redmartian, 14 August 2020 - 21:17.


#22
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Am mari indoieli ca va apare asa ceva.

#23
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@cipri2bau

Îți mulțumesc pentru intervențiile pe care le-ai făcut, însă nu suntem de acord.

Problema sistemului de operare propriu este ca și rezolvată, totul este să fie dorită această rezolvare.

Atât sistemul de operare cât și cea mai mare parte a soluțiilor educative vor fi gratuite și open-source, deci nu vor exista costuri mari de licențiere.
Sigur că nu este exclusă și crearea unor soluții dedicate pentru probleme de nișă, acele soluții le pot furniza și unele firme private, nu angajați ai MEC sau al altui minister.

Nu este nevoie ca Ministerul să facă noi angajări de personal, oamenii care pot furniza această soluție există deja, și poate fi implementată împreună cu câteva universități din țară (colectivul care se ocupă periodic de sincronizarea distribuției poate fi format din profesori ai UniBuc, UPB, UAIC, UCV, UBB și altele).

Există mulți profesori capabili și la catedră, dacă nu am avea profesori nu am avea nici suficienți elevi buni la disciplinele tehnice, inclusiv informatică.

View PostPiticVerde, on 14 august 2020 - 21:28, said:

Am mari indoieli ca va apare asa ceva.

Au existat deja sisteme de operare create de dezvoltatori din România, existența lor a ajutat la crearea suportului pentru limba română în multe aplicații, însă în cele din urmă au fost înlocuite cu versiunea în limba română a distribuției din care proveneau. (Nu au murit degeaba.)

Dacă MEC ar crea și menține un sistem de operare cu sursă liberă ar stimula crearea de software educațional pentru piața din România și ar familiariza utilizatorii cu o alternativă la actualul sistem de operare popular în piață.
(@dani.user Asta este problema tehnică pe care ar trebui să o rezolve această propunere.)

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKoal, on 14 august 2020 - 21:36, said:

Dacă MEC ar crea și menține un sistem de operare cu sursă liberă ar stimula crearea de software educațional pentru piața din România și ar familiariza utilizatorii cu o alternativă la actualul sistem de operare popular în piață.
Cum ar stimula? Exista azi destule si n-au stimulat intr-atat.
Nu popularitatea e problema Linux.

View PostKoal, on 14 august 2020 - 21:36, said:

Asta este problema tehnică pe care ar trebui să o rezolve această propunere.)
Pai nu e nici o probleme tehnica. Azi unde lucrez se fac programe pt. Linux, nu am nevoie de o distributie noua!

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Există Linux, dar din păcate e free și nu aduce șpăgi sau ciordeală.


#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAlexEn, on 14 august 2020 - 19:37, said:

Tu ai idee ce inseamna crearea unui sistem de operare de la 0?
Astia nu sunt in stare sa se puna de acord intre ei cu programa scolara si tu visezi la sisteme de operare?
Nu rade, c-ar fi in stare sa ia ceva 3 la 10 mii si sa il customizeze putin...

#27
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Nu lucrează nimeni gratuit nici la implementarea de programe de linux.

Si la urma urmei, ce să inveti pe pc ca elev? examenul il iei cu creionul si foaia de fapt.

La examene se dau probleme eseuri, deci trebuie lucrate cu caietul si creionul culegerile si citite operele literare.

Ce se face pe pc e chiar complet inutil. Există aplicatia aia veche d elaboratoare virtuale dar n-o foloseste nimeni, oricum chimia si ceva din stiinte trebuie reduse ca-s degeaba. Acum se foloseste mediul online doar in comunicarea profesor elev si atât, wehatsapp telefon filmat ora si atat.

Nu există nici măcar un sistem de operare propriu nici in guvern primării administratie publica sau la domnul presedinte Iohannis sau la casa alba si unii vor la nou născuti. Vă intreb pe unii dacă sunteti normali, de propuneti asa ceva, când ar trebui să tindem către privatizare si stat minimal, ultraliberalism, nu cheltuiri inutile de la banii contribuabililor.

Se vorbea acum ceva ani că primaria Munchen a renuntat la Windows si a trecut pe linux, ca mai apoi să revină la windows si să renunte la linux.

Are ceva interese financiare de căpuşat de la stat initiatorul, el testează aici terenul.

Cum ar fi să spui că minsiterul eduacatiei să aibe si niste microbuze scolare fabricate intr-o uzină proprie sub o marcă proprie si să nu fie cumpărate.

Si să fie si o marcă proprie de telefon si un calculator cu un procesor propriu marcă proprie nu intel sau AMD.

Univ româneşti sunt praf, umblă după studenti prin licee că rămân pe tuşă si se inchid. Copchiii preferă scoala profesională nu facutăti de someri.

View PostYOUR_GOD, on 14 august 2020 - 21:51, said:

Există Linux, dar din păcate e free și nu aduce șpăgi sau ciordeală.

iti dai seama cât ar costa plata celor care ar dezvolta aplictaii eductaionale in româna pt linux?

Ca si memntenata ca si plimbacii de hârtii si fisiere din scoli inspectorate ministere.

iti dai seama că cu acest sistem ar obliga să se cumpere cu niste tunuri din bani publici câte si mai câte pc-uri compatibile cu acel sistem propriu, nu să steie toti cu tableta cu android sau windows xp pe pentium 4 ca acum si să-şi facă treaba. Ce mai, că cu un windows 7 sau ubuntu si un dual core s-au scos complet.

Unii au si athlon xp, am văzut topice o grămadă.

#28
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ redmarţian : de profesori mai este nevoie. Pentru că e nevoie de cineva care să îndrume elevii.
wikipedia nu e cea mai corectă sursă în unele cazuri.

#29
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
A nu se confunda sistemul unix linux in esenta gratuit dar si cu distributii cu plata cu aplicatiile ptr linux care nu garanteaza nimeni a fi gratuite.
Cand ceva  e gratuit evident nu e garantat a functiona.

dacă ar functiona atunci linuxul ar avea o cotă d epiata de 90% probabil. Dar nu are ptr că si un banal driver video iti necesită anume compatibilitată, biblioteci software si cunostinte bune de programare aproximativ, ptr consolă. Si sunt situatii când unele sunt si incompatibile.

La windows pui placa in slot, pui cd-ul 3 clickuri si ai instalat driverul. Are microsoft ca si dez linux echipe mondiale in spate care fac toate astea s amearga nu 7 pampilici de bugetari d ela minister care s aia spaga pe 3 softuri de naiba stie care nu merg decat pe un singur tip de calculator.

Sa zicem ca android e gratuit, dar eu poate sunt o firma si produc un anume soft care ruleaza pe android, deci evident il vand clientilor, nu-l dau moca ca nu-s casa de binefacere.

Problema initiatorului  e una falsă, practic ministerul va cumpara tablete cu android si aplicatiile lor sunt crosplatform functionand si pe windows pe pc si pe linux si pe mac. Deci nimic incompatibil, nimic de ales, nimic de dat cu banul, totul functioneaza.

Nu-i nevoie de alt sistem de operare ptr whatsapp sau google sau email sau skipe.

Edited by cipri2bau, 14 August 2020 - 22:45.


#30
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@cipri2bau
Nu am niciun interes personal în propunerea asta.
De fapt tu, poate chiar fără să vrei, aperi niște tunuri. Cred că ai auzit de scandalul MS.
Ceea ce aș dori eu, iar tu ești probabil unul din puțini care nu înțelege asta, este un sistem cu licență gratuită bazat pe o soluție open-source existentă.

Există sisteme de operare noi care merg acceptabil și pe configurații vechi, ca cele amintite de tine.

Există sisteme de operare gratuite compatibile cu Android, care pot merge și pe dispozitive mobile.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu de OS ducem lipsa ci de aplicatii cat si functionalitati noi din actualele sisteme. Ori asta inseamna programare si nu customizarea unei distributii. Iar dezvoltarea costa.

Edited by neagu_laurentiu, 14 August 2020 - 22:47.


#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017

View PostKoal, on 14 august 2020 - 22:44, said:

Există sisteme de operare noi care merg acceptabil și pe configurații vechi, ca cele amintite de tine.

Există sisteme de operare gratuite compatibile cu Android, care pot merge și pe dispozitive mobile.
Si care sunt acelea?

Pe pentium 4 sisteme de operare noi?
Sistem de operare altul decat android pe un telefon dedicat android?

Sunt zeci de topice cu calculatoare vechi pe forum ale userilor care vor sa le foloseasca si nu gasesc sistem de operare. Culmea, in afara de vreun lubuntu majoritatea raman cu windows xp.

Am văzut câteva zeci de topice cu athlon xp in ultimele luni parcă, nici un linux nu pare să fi fost compatibil. mergi si ocupă-te.

România UE si hotii dau tunuri cu orice.
Linuxul e prea greu de folosit ca informaticienii din scoli să se descurce, nu mai zic de elevi si profesori. Chiar crede careva că tganii s-ar descurca cu telefoane cu ubuntu phone??

Edited by cipri2bau, 14 August 2020 - 22:52.


#33
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@cipri2bau

Ba da, eu cred că este nevoie de un sistem de operare care să nu aparțină unei entități private, deci altceva decât Windows, Android, iOS, MacOS sau alt sistem cu sursă proprietar.

Sigur că sistemul de operare cu pricina va putea rula aplicațiile amintite de tine.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si o distributie majora Linux ce ar avea?! Tu daca bibilesti alta ce rezolvi? Distributia nu e un alt OS.
N-are ministerul bani sa faca un alt sistem de la zero. N-au multe firme mari. Si daca-l faci, vezi Windows Phone, mai trebuie un efort si mai mare sa atragi dezvoltatorii sa-si porteze aplicatiile. Moarte curata, dupa cum s-a vazut.

Edited by neagu_laurentiu, 14 August 2020 - 22:58.


#35
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@cipri2bau

Ai dat deja o posibilă soluție: Lubuntu.
Există sisteme bazate pe Debian care pot fi configurate astfel încât să solicite mai puține resurse, preferatul meu este Q4OS, dar exemplele sunt multe.

Telefonul (și tableta) este un dispozitiv informatic care poate rula și alte sisteme de operare. De-a lungul timpului au existat multe sisteme de operare compatibile în diverse proporții cu Android (MeeGo, Sailfish, FirefoxOS), e drept însă că un sistem compatibil nu poate garanta că toate aplicațiile concepute pentru Android vor rula și pe sistemul compatibil - însă intrăm într-o discuție lungă și fără rost.

Discuția era despre un sistem dedicat PC-urilor.

#36
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Sistem

Pentium 4 northwood 2,40 GHz 1MB L2
cooler spire 2500 rot pe min
896 MB RAM DDR 400
video sunet retea usb onboard
HDD 80GB ide 5400 ron/min
joistic si claviatura PS2
sursa 300W 220V 50GHz curent alternativ

Pune-i sistem de operare si foloseste acceptabil (pe net). Sunt curios ce ar merge sa faci cu ala, mai ales un copchil sau profesor asa incat sa-si faca orele alea online filmate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate