Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum mor pacientii fara comorbiditati infectati cu covid?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmishuletzu, on 08 august 2020 - 21:26, said:

Sa vedem cati romani mor acum si cati au murit atunci in, vorba ta, acelasi sistem sanitar.

View Postpasilla, on 08 august 2020 - 21:29, said:

Probabil ca era mai bine sa mearga la spital si sa moara de Covid !
Pai, de aia nu s-a dus omul. A zis ca sta asa.

View Postcristalqw, on 08 august 2020 - 21:27, said:


Ai inteles nimic despre tot
Imi palce argumentarea ta.

#20
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostYOUR_GOD, on 08 august 2020 - 21:33, said:

Imi palce argumentarea ta.

Ma bucur mult.
ideea este ca virusul nu va disparea de la sine, asa ca vor muri oameni de Covid-19 si in anii viitori.
Virusul asta nu este deosebit, nu este Ebola sau SIDA dar creeaza anumite probleme in plamani si din cei infectati si cu simptome grave, o parte mor.

Este ca o loterie.

#21
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 27.02.2018

View PostYOUR_GOD, on 08 august 2020 - 21:33, said:

Sa vedem cati romani mor acum si cati au murit atunci in, vorba ta, acelasi sistem sanitar.
Păi de aia se screm pesedezii să le spună idioților că covidul nu există, că nu ucide și că ăia infectați au murit de fapt din alte cauze, tocmai pentru ca numărul deceselor de acum să pară la fel și din aceleași cauze cu cele din anii anteriori.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcristalqw, on 08 august 2020 - 21:39, said:

Virusul asta nu este deosebit, nu este Ebola sau SIDA
doar ca se transmite usor prin  aer.

Ebola disease spreads only by direct contact with the blood or other body fluids of a person who has developed symptoms of the disease.
HIV is spread by three main routes: sexual contact, significant exposure to infected body fluids or tissues, and from mother to child during pregnancy, delivery, or breastfeeding.

VS:
transmission for SARS-CoV-2, including contact, droplet, airborne, fomite, fecal-oral, bloodborne, mother-to-child, and animal-to-human transmission.

Edited by pasilla, 08 August 2020 - 21:48.


#23
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postpasilla, on 08 august 2020 - 21:42, said:

doar ca se transmite usor prin  aer.
corect, dar aici nu este deosebit de alti virusi transmisi aerian.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcristalqw, on 08 august 2020 - 21:45, said:

corect, dar aici nu este deosebit de alti virusi transmisi aerian.
Mai putin lipsa vaccinurior, a tratamentelor si ratei de mortalitate. Restul e la fel :)

Edited by pasilla, 08 August 2020 - 21:52.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postspinname, on 08 august 2020 - 21:02, said:

Din datele prezentate de autoritati nu se poate analiza modul in care mor pacientii cu covid 19 in special cei fara comorbiditati. Din cunostintele voastre, ce anume duce la moartea acestui pacient infectat cu covid, ce anume cedeaza si provoaca moartea?
Prostia. care ii ajuta sa se infecteze, doar pentru un chef la o "terasa, baruri, restaurante", o baie in mare, o nunta cu dar, un botez,....

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa va explic o chestie naspa.
o ruda apropiata a decedat pt ca a considerat riscul de a merge la spital sa se trateze mai mare decat riscul de a sta acasa netratat. si era doctor.
a doua zi am anuntat la servici ca lucrez de acasa indiferent de ce raspuns imi dau.

cand vezi moartea in casa pandind din hol, incepi sa-ti pui probleme "existentiale".

Edited by arg, 08 August 2020 - 22:00.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcristalqw, on 08 august 2020 - 21:39, said:

Ma bucur mult.
ideea este ca virusul nu va disparea de la sine, asa ca vor muri oameni de Covid-19 si in anii viitori.
Virusul asta nu este deosebit, nu este Ebola sau SIDA dar creeaza anumite probleme in plamani si din cei infectati si cu simptome grave, o parte mor.

Este ca o loterie.
Bun, poate vorbim aceeasi limba. Eu sustin ca trebuie sa incepem sa traim. Sa ne gandim la munca, nu la carantina. Ca unii doresc sa stea inchisi in casa si sa supravietuiasca virusului, ca dupa aia sa-i omoare ceva cu rata mult mai mica de supravietuire decat Covidul si anume economia.

#28
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmishuletzu, on 08 august 2020 - 21:40, said:

Păi de aia se screm pesedezii să le spună idioților că covidul nu există, că nu ucide și că ăia infectați au murit de fapt din alte cauze, tocmai pentru ca numărul deceselor de acum să pară la fel și din aceleași cauze cu cele din anii anteriori.

Pai oricum ai lua-o, daca ani la rand ai avut o medie de oameni morti de cancer sau de infarct sau etc aproximativ egala pentru fiecare an si boala, iar in 2020 vei avea media pe bolile respective mult mai mica dar cu 3000 sau mai multi morti de covizi in plus, e la logica de 2+2 ca majoritatea celor morti de covid vin de fapt din celelalte categorii.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmishuletzu, on 08 august 2020 - 21:40, said:

Păi de aia se screm pesedezii să le spună idioților că covidul nu există, că nu ucide și că ăia infectați au murit de fapt din alte cauze, tocmai pentru ca numărul deceselor de acum să pară la fel și din aceleași cauze cu cele din anii anteriori.
Stii cat ma doare de PSD?! In 14, fix. Cu respectul cuvenit, ii iubesc pe toti la fel si am aversiune maxima fata de sustinatorii oricarui partid politic.
Nu spune nimeni ca virusul nu exista, dar pos spune c as-a votat PNL-ul pentru ai da la o parte pe hoti, totusi suntem mintiti si furati la fel ca inainte.


Sper sa nu va suparati, dar ma retrag. Viziunea mea este aparent diferita, stiu ca am multe de invatat si stiu ca se poate sa gresesc. De aceea voi ramane cel mult spectator. O seara frumoasa si sanatate!

#30
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmyshyk, on 08 august 2020 - 21:53, said:

Prostia. care ii ajuta sa se infecteze, doar pentru un chef la o "terasa, baruri, restaurante", o baie in mare, o nunta cu dar, un botez,....

O activitate... freeze.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostYOUR_GOD, on 08 august 2020 - 21:56, said:

Bun, poate vorbim aceeasi limba. Eu sustin ca trebuie sa incepem sa traim. Sa ne gandim la munca, nu la carantina. Ca unii doresc sa stea inchisi in casa si sa supravietuiasca virusului, ca dupa aia sa-i omoare ceva cu rata mult mai mica de supravietuire decat Covidul si anume economia.
Treaba e ca nici economia nu poate functiona cu oameni bolnavi, sau cu oameni care vad in jurul lor, rude si prieteni, morti.

Edited by pasilla, 08 August 2020 - 22:01.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpasilla, on 08 august 2020 - 22:00, said:

Treaba e ca nici economia nu pate functiona cu oameni bolnavi, sau cu oameni care vad in jurul lor, rude si prieteni, morti.
bolnavi nebolnavi frica e mare si din pacate intemeiata.

#33
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpasilla, on 08 august 2020 - 21:51, said:

Mai putin lipsa vaccinurior, a tratamentelor si ratei de mortalitate. Restul e la fel Posted Image

Quote

“We don’t know yet what the efficacy might be. We don’t know if it will be 50% or 60%. I’d like it to be 75% or more,” Fauci said (quoted by Reuters).
anticorpii impotriva virusilor corona nu raman decat vreo 3 luni. Asta inseamna ca pt un an tre sa-ti faci vreo 2-3 doze. A zis-o si Gates la un moment dat. Unde mai pui ca-s mai multe tulpini deci...
S-a tratat bine mersi cu clorochina. Dar deh, asta e doar vreo 3 dolari cutia nu 3000 fiola IV.

#34
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View PostYOUR_GOD, on 08 august 2020 - 21:21, said:

Societatea tot vrea ca acest virus sa aiba chestii speciale. nu are. Din toate povestile pe care ni le-au zis, a mai ramas ca este foarte tranzmisibil. Ma indoiesc al naibii de tare si de asta. nu uitati: oameni mureau si fara Covid.
Așa este.
Mi-a murit o colegă marți. 52 de ani, fără probleme știute. Venise din concediu în acea dimineață, bronzată, frumoasă, fericită. Vorbea la telefon și deodată a căzut. Și a murit. Se pare că de ruptură miocardică. Bineînțeles că naveta spre spitalul Roman cu ambulanța pentru că Piatra Neamț este ocupat cu frecatul mentei nu a ajutat-o. Noroc că nu a venit răcită sau altceva că o încadrau imediat la covid și creștea numărul de morți anunțat la ProTV. Sau o trecem la moarte datorită covidului, că dacă ar fi fost spitalul deschis o salvau?!?
În același timp acum 3 săptămâni o cunoștință, după ce a stat în soare toată ziua și a turnat beton, se simțea rău, probabil o insolație asociată cu efort susținut și o deshidratare. A venit omul acasă și pe drum a intrat la un centru de permanență. Și nu l-am mai văzut după aceea decât la înmormântare. Centrul a chemat izoleta că omul avea febră și apoi a fost internat cu diagnostic covid. Nu avea probleme știute de sănătate dar a murit 3 săptămâni mai târziu și cam atât. După o săptămână de tratament au descoperit brusc doctorii că are aritmie și l-au intubat. Apoi dezintubat câteva zile mai târziu. Ziua următoare iar intubat pentru 2 zile pentru că avea 92% la oxigen. Omul era ok, a cerut să fie scos de la terapie intensivă dar nu au dorit doctorii. Omul reușește să convingă o asistentă să îi dea telefonul să vorbească cu familia lui care nu știa nimic de el de atâta vreme. Vorbește cu ei live, le zice că nu înțelege de ce tot îl freacă doctorii că el e ok și vrea acasă. Peste 5 ore este sunată familia că omul a murit. De ce a murit? Nu știm.
Cum să mai aibă lumea curaj să se ducă la spital? Trebuie să înțelegem că nefiind transparență absolut deloc, lumea este sceptică. Cum nu este nicio modalitate de a face diferența între o răceală și covid lumea nu se va duce voit la spital dacă îi este rău pentru că aude o poveste aici și una acolo și îi este frică. Am prins răceli de nu m-am putut mișca o săptămână din pat. Când era musai mă târam la serviciu cu șervețele în nas, mucos, cu febră și frisoane, că nu avea nimeni curaj să ia concediu medical. Păi la toamnă când s-or duce copiii la școală și o să răcească toți din prima lună și o să ne aducă acasă toți virușii amestecați înseamnă că toți adulții o să stea acasă carantinați câte două săptămâni?


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postodastramosilor, on 08 august 2020 - 22:46, said:

anticorpii impotriva virusilor corona nu raman decat vreo 3 luni. Asta inseamna ca pt un an tre sa-ti faci vreo 2-3 doze.
Nu se stie, Eu nu am speranta ca va exista un vaccin eficace, dar nu putem decat sa speram.
Un tratament bun are mai multe sanse, dar si la asta nu e decat speranta.
Pana atunci, trebuie sa ne protejam- masca- distantare- spalat pe maini- nu prea avem ce face altceva.

#36
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
oameni fericiti
au scapat de probleme

View Postpasilla, on 08 august 2020 - 22:51, said:

Nu se stie, Eu nu am speranta ca va exista un vaccin eficace, dar nu putem decat sa speram.
Un tratament bun are mai multe sanse, dar si la asta nu e decat speranta.
Pana atunci, trebuie sa ne protejam- masca- distantare- spalat pe maini- nu prea avem ce face altceva.

pai o zic oameni de top. E drept ca se presupune, dar...
virusul poate trece bine mersi prin masca asta de carpa si poate patrunde si prin ochi.
N95 asigura o mai buna filtrare, dar ce faci cu ochii?
virusul ramane in aer ore intregi si pe distante relativ mari.
nu cred ca il poti evita daca ai nesansa sa-ti iasa in cale

solutia reala, imho: evitarea locurilor aglomerate si un sistem imunitar bine pus la punct.

pe maini lumea se spala si inainte de covid. Sau nu?

Edited by odastramosilor, 08 August 2020 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate