Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum mor pacientii fara comorbiditati infectati cu covid?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 odastramosilor, on 08 august 2020 - 22:54, said:

pe maini lumea se spala si inainte de covid. Sau nu?
Pff....

#38
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009

 arg, on 08 august 2020 - 21:10, said:

se moare pe rupte ca oamenilor le e frica sa se duca la spital.

parerea mea e avem mai multi morti din cauze indirecte dacat infectati cu covid.

Cum vad eu problema...
Multi oameni nu se duc la spital, pentru ca pe langa infectiile binecunoscute pe care le-ar fi luat din spitale(gen stafilococul auriu), acum se expun si riscului de Covid.

Cei care ar vrea sa se duca la spital, au optiuni limitate, deoarece unele spitale au fost declarate covid-only.
In spitale se pune accentul pe testari covid si mai putin pe problema de care sufera efectiv pacientul. Caz concret - tatal unei prietene, care lua tratamente pentru inima, s-a dus la spital ca se simtea rau din cauza inimii. In loc sa-i dea tratamentul pentru inima, i-au dat un tratament preventiv pentru covid. A murit a doua zi, dar a apucat sa telefoneze acasa sa spuna ca nu i se administreaza tratament pentru inima...

In fiecare zi pe soselele patriei mor aprox. 10 oameni. Din 1990 si pana in prezent, au murit peste 100.000 de oameni. I-a pasat cuiva? S-au facut autostrazi, drumuri expres? Jale!!

Concluzia e ca acest COVID, desi periculos in sine, produce mai multe victime colaterale decat vrea statul sa recunoasca.

#39
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
covid afecteaza plamanii si arterele. Tampiteii care au impresia ca doar cei batrani si cu comorbiditati pot mierli se inseala. O mica problema a arterelor coronare plus inflamatia cauzata de covid produce un infarct de exemplu. In afara de asta fiecare inflamatie lasa niste pagube in urma. O inflamatie azi va duce peste niste ani la formarea unui aterom acolo si cand vei deceda la 50 din cauza unui infarct nu-l va lega nimeni de infectia cu covid cu 15 ani in urma. Oricum pandemia va mai reduce din numarul cretinilor, poate ca nu toti acum in mod brutal dar le va scurta durata de supravietuire, multi nu vor prinde pensia.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 lex2010, on 08 august 2020 - 23:09, said:

...
acu 2 saptamani asta mic a avut 39 vreo 4 zile.
am mers la spital privat ca era gol, dar a costat masiv.
rosu in gat (de la inghetata), antitermice si antibioticul obisnuit. in 2 zile era ca nou.

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă nu îl internează nu costă masiv. Ba chiar nu costă dacă ai abonament de la angajator.

Apoi, pentru copii exista Marie Curie... Acolo este chiar ok.

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 YOUR_GOD, on 08 august 2020 - 21:56, said:

Bun, poate vorbim aceeasi limba. Eu sustin ca trebuie sa incepem sa traim. Sa ne gandim la munca, nu la carantina. Ca unii doresc sa stea inchisi in casa si sa supravietuiasca virusului, ca dupa aia sa-i omoare ceva cu rata mult mai mica de supravietuire decat Covidul si anume economia.
Depinde pentru cat timp. Ca ai vazut medici, care gandindu-se la munca, au dat ortul popii.
Si eu sustin ca trebuie sa reincepem sa traim. Doar ca asta in noile conditii. Care sunt total diferite de felul in care am trait pana acuma.Si felul in care am gandit. Si felul in care am inteles/respectat legile si regulile necesare unu trai. Mai mult sau mai putin normal. Si mai ales, sa ne regandim total sistemul de prioritati in viata. Ca virusii astia, cei care sunt si cei care vor mai aparea, vor profita din plin de sistemul bazat pe "terase, baruri, restaurante". Si vor prolifera din plin. Pentru ca moartea unui individ infectat, nu inseamna ca a luat si toti virusii cu el si n-a lasat mostenire si celor cre i-au stat in jur si nu s-au protejat, cativa, asa ca amintire de bun ramas.

 arg, on 09 august 2020 - 10:06, said:

acu 2 saptamani asta mic a avut 39 vreo 4 zile.
am mers la spital privat ca era gol, dar a costat masiv.
rosu in gat (de la inghetata), antitermice si antibioticul obisnuit. in 2 zile era ca nou.
Cam scumpa inghetata consumata nelalocul ei, nu?Posted Image

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
hapaita pe caldura. (in vizita)

#44
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
de cand nu mai este internarea obligatorie, multe cazuri sunt depistate la UPU. unii vin direct cu simptome de covid, altii vin cu alte probleme si, inainte de a fi internati sunt testati pt covid si ies pozitivi.
cand o sa am timp, o sa fac o statistica pe o luna, dar la o prima aproximare, int-un judet, peste jumatate din pacientii pozitivi sunt depistati la UPU. urmeaza contactii simptomatici, testele periodice (DGASPC, screening oncologic si dializa). cel mai mic procent este al acelora care fac teste la cerere. de aceea duminica si lunea, la un nr total de teste mai mic decat in timpul saptamanii, numarul de cazuri pozitive se mentine ridicat. in week end, nu se prea fac teste la cerere
aceasta ordine se schimba cand apare cate un focar. stiu un caz,  la o fabrica cu sute de anagajati, dupa mai multe teste pozitive, la presiunea DSP,  administratia a facut teste la toti angajatii, rezultatul fiind peste jumatate pozitivi. cateva sute. unii cu simptome incerte (da, imi curge nasul, dar ..., da, am usturime in gat, dar ..., nu mai spun de miros la niste oameni care sudeaza o zi intreaga. ar putea sa isi piarda mirosul 2 zile, sa ii revina apoi fara sa stie) altii cu simptome care trebuiau sa ii alerteze.
va trebui sa invatam sa convetuim cu aceasta nenorocire, chiar si atunci cand va exista vaccin. acum nu cred in covid, atunci nu vor crede in vaccin.
raspunzand la intrebarea topicului: pentru ca un organ cedeaza. nu e obligatoriu sa fie vorba de plamani. uneori au saturatia de oxigen mica, dar le cedeaza rinichii, alteori inima. in Romania, daca ai ajuns la "reanimare", nu e bine...

Edited by strongsss, 09 August 2020 - 15:29.


#45
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Internarea obligatorie si portul obligatoriu al mastii ar fi fost masuri care puteau limita pierderile foarte mult. Din ratiuni meschine crezand ca obtin cateva voturi si la presiunea rusilor (desigur neoficial) avocatul poporului si ccr au reusit sa anuleze obligatia internarii. Rezultatul s-a vazut cu ochiul liber ca numarul de cazuri a crescut dramatic. Dupa parerea mea nici macar nu e o decizie constitutionala pentru ca incalca dreptul celorlalti oameni la protectie. Atunci cand un om ar putea sa faca rau altor oameni si voit si nevoit el trebuie izolat si dupa caz tratat sau doar incarcerat. De exemplu de ce am tine in puscarie un pedofil? Nu-i incalca dreptul la circulatie etc? Este el vinovat ca e pedofil? E o boala psihica? Daca e doar bolnav de ce nu-i dam drumul asa cum ii dam drumul celui cu covid ca sa nu-i limitam drepturile constitutionale? Ar putea sa violeze niste copii? Da dar si cel cu covid ar putea sa infecteze niste oameni care ar putea muri (unii nu toti dar nici pedofilul nu violeaza toti copii pe care ii intalneste, doar cativa). Acum vazand ca infectia nu face pasi suficient de mari ca sa puna la pamant economia si spitalele avocatul poporului vine sa conteste pana si internarea aia de 2 zile, probabil ca va contesta si carantina la domiciliu, portul mastii si tot ce se mai poate contesta. Desigur eliberarea aia a detinutilor cu recursul compensatoriu nu o afecteaza, e chiar in aceeasi directie cu contestatiile actuale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate