Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

1500,2000 sau 2500?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
PasaHassan

PasaHassan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 06.08.2020
Salut.Am 1.78 si 85 de kilograme vreau sa slabesc cam cate calorii ar trebui sa consum? Cu 30 cardio pe zi si 5 antrenamente la sala.Eu sunt endomorf si am hipertirodism.
In perioada de slabire se mai consima creatina? Nu stiu cam cate calorii daca 1500,2000 sau 2500. Cu proteinele m-as duce pe 1.7-1.8xgreutatea actuala.
Vreau sa dau jos kg si strat adipos.O sa merg pe ceva low carb

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
1700 Kcal e incarcatura calorica pt. o alimentatie normala fara efort dar si fara slabit.
Deci pt. slabit ramai tot la 1700 Kcal daca faci sport moderat.

Editat de loock, 08 august 2020 - 19:26.


#3
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.906
  • Înscris: 23.02.2007
pentru slabit -500 kcal din 1700 nu la fel

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
Citeste despre metabolismul bazal, care este energia consumata de fiecare individ (e functie de varsta, greutate si sex) doar sa traiesti, adica in repaus. Ce bagi in tine peste caloriile alea si daca nu misti, te ingrasa.

Editat de ursamajor, 08 august 2020 - 20:06.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
A scris ca face zilnic cardio 30 ( probabil minute) si 5 antrenamente la sala ( probabil pe saptamana).
Deci fara imbecilitati cu 1700-500...ca nu vreti sa raspundeti daca face zona zoster sau ia covid si moare.
1400 Kcal e regim de slabit fara sport.

Oricum, regimul se personalizeaza in f de individ si varsta.
Unii au predispozitie mai mare la retentie de apa, care conteaza infinit mai mult decat miile de kilocalorii.
Cine are retentie de apa nu are voie saruri ca fixeaz apa ca gelul din silicoane, nu are voie mancaruri grele care cer ao pt eluminarea toxinelor, deci fara vinete, fara kile de carne, etc., si nu are voie nici apa plata fiind mult prea mult si 2L pt ei, cu 2L pe zi de apa se ingrasa  in ultimul hal.
Altii nu au aceste probleme, dar inca difera metabilusmul in f de individ si varsta.
Sunt oameni cu "arderi rapide" sau care au o asimilare cu randament redus pt hrana, mai ales hrana procesata si distrusa termic, si nu se ingrasa nici cu 4500 Kcal fara sa faca sport, cel putin pana la o varsta de +/- 35 de ani, dupa care fac si ei burta imediat.

Editat de loock, 08 august 2020 - 20:27.


#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Formula dupa care ma ghidez eu si nu da gres niciodata! Pentru slabit lent si sanatos: 2grame per kg corp proteine, 2 grame per kg corp carbo si 1 gram per kg corp lipide. Adica, in cazul tau 170g proteine, 170 g carbo si 85g grasimi. Asta inseamna  2125 calorii. Lasa dietele fara carbohidrati sau pe alea cu 1500 de calorii.

Imparti totul la 3-4 mese pe zi si respecti cu sfintenie. Trebuie sa pui la cantar chiar si legumele care aparent nu prea au calorii dar se aduna.

Editat de vinciun, 08 august 2020 - 20:33.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
La saruri intra mai multe, nu doar cea de bucatarie, intra si ce mai are apa non-oligominerala, intra si potasiul din varza rosie care fixeaza apa in tesuturile adipoase si la cei care nu au predispozitie de retentie de apa,  si sarurile din alimente, si inlocuitorii de sare, etc.

Editat de loock, 08 august 2020 - 20:34.


#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015

View Postloock, on 08 august 2020 - 20:13, said:

A scris ca face zilnic cardio 30 ( probabil minute) si 5 antrenamente la sala ( probabil pe saptamana).
Deci fara imbecilitati cu 1700-500...ca nu vreti sa raspundeti daca face zona zoster sau ia covid si moare.
1400 Kcal e regim de slabit fara sport.

Oricum, regimul se personalizeaza in f de individ si varsta.
Unii au predispozitie mai mare la retentie de apa, care conteaza infinit mai mult decat miile de kilocalorii.
Cine are retentie de apa nu are voie saruri ca fixeaz apa ca gelul din silicoane, nu are voie mancaruri grele care cer ao pt eluminarea toxinelor, deci fara vinete, fara kile de carne, etc., si nu are voie nici apa plata fiind mult prea mult si 2L pt ei, cu 2L pe zi de apa se ingrasa  in ultimul hal.
Altii nu au aceste probleme, dar inca difera metabilusmul in f de individ si varsta.
Sunt oameni cu "arderi rapide" sau care au o asimilare cu randament redus pt hrana, mai ales hrana procesata si distrusa termic, si nu se ingrasa nici cu 4500 Kcal fara sa faca sport, cel putin pana la o varsta de +/- 35 de ani, dupa care fac si ei burta imediat.

cand slabesti automat se reduce si apa. Doar nu o sa ramana ca un butoi plin cu apa.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Testurile adipoase sunt formate mai mult din apa, gelifiata cu saruri si foarte putina grasime, deci scaparea de ele nu e un proces automat.
Mai ales cele depuse pe burta, se dau jos foarte greu, si faci degeaba abdomene si dorsali ca sa nu te cocosezi.
Fiind mai mult apa, tesuturile adipoase nu sunt o sursa de calorii pt. consumat la efort fizic. Ajuta mai mult transpiratia fortata prin temperatura ridicata in sauna, invelire larga cu folie, larga ca sa aiba unde sa ias apa, efort fizic imbracat in combinezon, sau chiar  liposuctie dedicata.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.696
  • Înscris: 24.11.2015
N-am inteles niciodata cum calculati voi caloriile astea... , n-as putea sa am o viata si sa calculez orice mananc...

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015

View Postloock, on 08 august 2020 - 21:09, said:

Testurile adipoase sunt formate mai mult din apa, gelifiata cu saruri si foarte putina grasime, deci scaparea de ele nu e un proces automat.
Mai ales cele depuse pe burta, se dau jos foarte greu, si faci degeaba abdomene si dorsali ca sa nu te cocosezi.
Fiind mai mult apa, tesuturile adipoase nu sunt o sursa de calorii pt. consumat la efort fizic. Ajuta mai mult transpiratia fortata prin temperatura ridicata in sauna, invelire larga cu folie, larga ca sa aiba unde sa ias apa, efort fizic imbracat in combinezon, sau chiar  liposuctie dedicata.

Te pomenesti ca nici slanina nu are calorii, e doar apa si saruri. Eu aplic pe propria piele ce studiez, cateodata si pe prieteni care imi cer ajutorul si practica imi confirma de fiecare data teoria.

View PostTruculMagic, on 08 august 2020 - 21:13, said:

N-am inteles niciodata cum calculati voi caloriile astea... , n-as putea sa am o viata si sa calculez orice mananc...

Nici nu e nevoie pentru toata lumea. Nu e obligatoriu ca toti sa arate a model de fitnes. Important e sa te mentii intr-o forma  normala si sa fii sanatos. Astea se pot realiza si fara cantar sau calcule precise. Important e sa mananci cat mai curat si cantitatile le ajustezi pe parcurs la ochi.

Unii sunt mai pasionati de domeniu si isi bat capul cu fiecare gram dar e asa, ca un hobby, nu e obligatoriu.

Editat de vinciun, 08 august 2020 - 21:31.


#12
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postloock, on 08 august 2020 - 20:13, said:

si nu are voie nici apa plata fiind mult prea mult si 2L pt ei, cu 2L pe zi de apa se ingrasa  in ultimul hal.
si ce sa bea atunci?
e o prostie mare sa nu bei apa cand organismul iti cere indiferent cate kilograme ai, toate organele folosesc apa, le supui la un stres inutil daca nu te hidratezi

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Am precizat ca e vorba de cei care au predispozitie pt retentia de apa, e o problema destul de raspandita, dar care sigur nu afecteaza pe toata lumea.


#14
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.136
  • Înscris: 03.12.2005
eu am observat ca pentru vasta majoritatea a celor ce vor sa slabeasca ar fi de ajuns sa renunte la prajeli, dulciuri si fast-food.
asta cu calculatul exact a cate grame de proteina/carb/grasime mananci e penrtu sportivii de performanta iar pentru un om normal face mai mult rau.

iar aia cu hipertioidism si endomorfism in aceeasi propozitie imi demonstraza inca o data ca lumea habar nu are ce vorbeste si cauta sa gaseasca cauze medicale in loc sa recunoasca ca au un stil prost de viata

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am observat ca multi estimeaza foarte prost cantitatile. Daca le spui sa renunte la prajeli si dulciuri mananca mai mult din alta parte si tot aia e. Stiu foarte bine,  am in jurul meu oameni grasi care spun ca nu pot slabi fiindca asa sunt ei, ca metabolismul, ca glanda, ca draci... I- studiat foarte bine. Ei mananca mult in realitate dar nimeni nu recunoaste. Daca ii spui ca nu au voie una sau alta mananca mai mult din alea permise si tot acolo ajung. Avand apetit peste masura mereu spun ca au mancat foarte putin. Multe chestii considerate sanatoase nici nu le pun la socoteala desi au si alea calorii.

NUU FRATE! Acei care spun ca nu pot slabi sa cantareasca absolut orice frunzulita pe care o baga in gura, absolut orice si sa calculeze caloriile. Daca face asta o luna strict, abia atunci o sa ajunga si al el ca de fapt cat manca pana acum era mult desi el credea ca nu e nimic. Incepi sa intelegi ce inseamna o portie normala de mancare. Unii nu au nevoie, pofta de mancare le indica corect cat sa manance dar la altii nu merge, sunt flamanzi mereu si de aia considera ca ei nu mananca aproape nimic.

Si conteaza foarte mult si raportul dintre macronutrienti si calitatea alimentelor ca vad ca tot e la moda acum sa zici ca doar caloriile conteaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate