Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

ING BANK - Hotie la drumul mare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020
Doresc sa relatez o practica de frauda de care ING BANK este constienta si o practica fara scrupule. Sunt mai mult decat sigur ca sunt multi in situatia mea dar si mai multi care probabil nu si-au dat seama de hotia celor de la ING BANK .

In Iunie anul trecut am facut un credit de nevoi personale in valoare de 45 k ron prin intermediul telefonului .Toate bune si frumoase pana cand in Iunie 2020 am achitat tot creditul .

Pe toata durata creditului am tot observat la scadentar dobanda de 11.75% ceea ce mi se parea destul de suspect . Reclama celor de la ing este cat se poate de evidenta un fals si ducere in eroare pentru cei ce vor sa apeleze la un credit de nevoi personale : dobanda de la 7.99 % /an .

In fine, aceasta dobanda este preferentiala probabil in functie de venituri , vechime ca si client etc.

Problema intervine cand in contractul de credit scrie evident ca am dobanda personalizata de 9.75 % / an .

Ce au facut cei de la ING ? Pe toata durata creditului mi-a fost luata dobanda de 11.75% / an .

Acum intervine necazul :
  • in data de 20 Iunie (dupa achitarea completa a creditului) am observat aceasta practica si am sunat la call-center pentru a revendica diferenta de bani
  • am contactat de zeci de ori pe facebook sa aflu detalii despre cererea facuta.Raspunsuri standard fara absolut nici un fel de ajutor
  • am sunat saptamana de saptamana sa vad care este situatia .Acelasi raspuns "Cazul este preluat de cineva din departament" . De 7 saptamani tot sta persoana respectiva pe cazul meu
  • nimeni nu vrea sa imi dea detalii , nimeni nu ma contacteaza nimeni nu vrea sa faca nimic .ING nu mai este ce a fost !
Saptamana trecuta am facut reclamatie si la ANPC , momentan nimic deosebit . Asa ca dragi clienti ING ce ati facut credite de nevoi personale prin aplicatie : Verificati contractul si daca dobanda difera fata de dobanda scrisa in scadentar , nu ezitati sa faceti reclamatie la ANPC .

Din pacate raman cu un gust amar ca ING nu mai e ce a fost candva

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013
Eu cred ca tu faci confuzie intre dobanda si DAE.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Timp de un an tu ai plătit cu o dobândă diferită de ce ai în contract ?

#4
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020

 jm2010, on 05 august 2020 - 10:56, said:

Eu cred ca tu faci confuzie intre dobanda si DAE.

Nu vad de ce as face o astfel de confuzie .

Atasez imagini dobanda contract cat si cea de la scadentar

https://imgur.com/a/AGWQ0VB

https://imgur.com/7dEuk05



<blockquote class=

#5
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Si de ce nu ai scris in topicul dedicat al bancii?

#6
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020

 waterman, on 05 august 2020 - 10:56, said:

Timp de un an tu ai plătit cu o dobândă diferită de ce ai în contract ?


Exact ! Conform dobanzii preferentiale trebuia sa am 9.75% / an insa mi-a fost luata dobanda de 11% .

Ca sa pot beneficia de 9.75% trebuia sa incasez in cont salariul in proportie de 90% din ce am declarat la venituri in momentul aprobarii creditului.Ceea ce s-a si intamplat 110% .

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Telefon, feisbuc, ok.
Dar la ei ai fost?
Am avut si eu cateva credite, refinantari si descoperiri la ei si n-am avut probleme.
Ba chiar la inceput ei si BCR au fost singurele banci la care ce am calculat eu de acasa era identic cu scadentarul facut de ei, restul n-au stiut sa-mi explice diferentele(care erau intotdeauna in plus, evident).
Am refinantat credite de mai multe ori si ce am calculat eu era identic pana la ultimul leu cu ce au calculat ei. Asta inainte de reglementarile de dinainte de criza, acum nu mai am credite niciunde.

#8
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020

 smylle2u, on 05 august 2020 - 11:02, said:

Si de ce nu ai scris in topicul dedicat al bancii?


1.Pentru a nu ascunde dupa o pagina acest tertip al ING BANK
2.Pentru o mai buna vizualizare de catre utilizatori

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,004
  • Înscris: 30.08.2006
Dobanda la un contract de credit este suma dintre dobanda pe care o percepe banca plus ROBOR-ul. La mine in contractul de credit se specifica clar acest lucru. Probabil ca la cele cu dobanda fixa o fi altfel.

Edited by Leo2006, 05 August 2020 - 11:08.


#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
și eu am închis toate conturile la ei și cardul de credit - atenție DUPĂ închidere mi-au mai băgat o dobândă misterioasă
tot așa la suport nu a fost nimeni în stare să rezolve, nici în agenție nici nicăieri
explicații puerile, ba că nu are cum, ba că am făcut eu o plată nu știu cum, ba că nu a fost prins în rate ceva..  explicația finală a fost că plățile din ultima lună nu mai beneficiază de perioadă de grație ..

până la urmă am plătit că era suma mică și nu vroiam să ajung să mă bage dator la biroul de credit..  sunt praf

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,646
  • Înscris: 30.08.2017
Poti sa pui o captura din contract? Sa nu fie o confuzie de termeni. ING e o banca ce tine la imaginea ei, nu prea vad sa faca mizerii d-astea.

#12
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020

 maccip, on 05 august 2020 - 11:06, said:

Telefon, feisbuc, ok.
Dar la ei ai fost?
Am avut si eu cateva credite, refinantari si descoperiri la ei si n-am avut probleme.
Ba chiar la inceput ei si BCR au fost singurele banci la care ce am calculat eu de acasa era identic cu scadentarul facut de ei, restul n-au stiut sa-mi explice diferentele(care erau intotdeauna in plus, evident).
Am refinantat credite de mai multe ori si ce am calculat eu era identic pana la ultimul leu cu ce au calculat ei. Asta inainte de reglementarile de dinainte de criza, acum nu mai am credite niciunde.

Nu am fost la ei .Suntem in situatia COVID ..Am mentionat ca am terminat creditul in Iunie anul curent .Sa fiu sincer cei din sucursale sunt total pe dinafara .Am sunat la ei tocmai pentru a vedea cum pot incheia creditul si mi-au raspuns ca trebuie sa ma duc fizic in sediu.Am intrebat daca nu se poate inchide online .Nicicum.
Uite ca am achitat online si tot online s-a inchis creditul

 Leo2006, on 05 august 2020 - 11:07, said:

Dobanda la un contract de credit este suma dintre dobanda pe care o percepe banca plus ROBOR-ul. La mine in contractul de credit se specifica clar acest lucru. Probabil ca la cele cu dobanda fixa o fi altfel.

Cred ca sunt in masura sa stiu ce scrie in contract.Am evidentiat contract nevoie personale.Nu cred ca mai sunt banci care ofera nevoi personale fara dobanda fixa 5 ani.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007

 paul_i, on 05 august 2020 - 10:25, said:

Doresc sa relatez o practica de frauda de care ING BANK este constienta si o practica fara scrupule.

Am credit de nevoi personale, cu rata fixa. Cat scrie in contract ca e rata atat mi se retrage.
Ai verificat scadentarul vs cat ti s-a retras lunar din cont? Acolo vezi cu adevarat problema.

M-as abtine sa pun etichete cata vreme nu poti demonstra ca banca nu si-a respectat contractul.

Edited by AlexEn, 05 August 2020 - 11:15.


#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu pot sa te contrazic ca n-ai avea dreptate, dar tu trebuie sa te asiguri ca ai dreptate.
Ia extrasele de cont pe toata perioada si refa toate calculele. Eu asa as face.
Tind sa cred ca ei au dreptate deoarece pe mine nu m-au pacalit, din contra, am avut o gramada de timp datorii la ei cu dobanda zero si stiu ca daca respect intr-u totul litera contractului, dobanda ramane zero. Aveam carduri de cumparaturi, descoperiri de card refinantate apoi in credite cand s-au acumulat si nu mai puteam respecta litera contractului.
Au am avut cam 15 credite si refinantari, majoritatea la ei, unele cu conditii alambicate de care am fost deplin constient la semnarea contractului. Cardurile de cumparaturi mai ales, aveau conditii alambicate care s-au modificat de la an la an, devenind si mai alambicate si ma descurajatoare, dar eu am continuat sa ma folosesc de ele strict in conditiile literei de contract pentru a nu plati dobanzi sau penalizari. Cu exceptii putine in care am fost nevoit sa scot bani cash, exceptii de care am fost deplin constient.

Edited by maccip, 05 August 2020 - 11:19.


#15
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020
Am pus link la poze mai sus ..Scadentarul este din Mai 2020 .Cum adica nu pot dovedi? Pai scadentarul ce este ?Sa nu mai spun ca un coleg de call-center citea cu voce tare ce a scris cineva din departament "Am verificat ca a incasat salariul si ca dobanda a fost de 11.75 pe durata creditului ."

Nu vad de ce as veni sa mint cu asa ceva ?Sa nu pot demonstra ? Am contract , am scadentar !

 maccip, on 05 august 2020 - 11:15, said:



Ai avut credite luate prin telefon de la ING sau prin sucursala ?

Eu tot am incercat sa mentionez si sa va fac si pe voi sa intelegeti sau sa vedeti cat de cat printre randuri ca am specificat urmatoarele :

1. credit luat prin aplicatie telefon
2. am contrract de credit si scadentare cu o luna doua inainte de achitare credit

https://imgur.com/0lXGtuW

Am achitat creditul dupa un an de zile nu dupa 5 si nu plang asa tare dupa 900 lei .Dar nici nu sunt persoana care sa las daca sunt inselat sau hai sa nu fie expresia asa de grea sa nu le mearga sistemul informatic foarte bine.

Edited by Dany_Darke, 05 August 2020 - 12:56.


#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,411
  • Înscris: 24.09.2017
m-am dus si eu pe site.
dobanda de 8% o ai daca ai salariu la ing si daca ai asigurare de la ei.8,47 e DAE.asta daca iei peste 50.000 RON, daca iei 45000 creste un pic dobanda, 8,75%(dobanda) cu 9,32%(DAE).
daca nu ai astea(salariu la ing + asigurare), dae este 11.75%(pentru 50.000). la 45.000 ai 11.75% dobanda cu 12,62% DAE.

daca cumva ai salariu la ei si ai optat si pentru asigurarea aia, atunci au facut ei greseala.
acum, cu contractul si cu scandetarul, nu stiu care e faza, dar tare imi e ca nu ai inteles ceva bine.
si chiar daca s-a gresit, nu e neaparat de vina ING-ul ci omul care a apasat pe butoane. nu ca as tine cu corporatiile de miliarde de dolari, dar am vazut n topicuri deschise aiurea.
din ce vad in pozele puse de tine, arata ca ti-au dat doua optiuni, ala nu cred ca e contract. doar au zis ca poti avea dobanda aia sau celalalta.

scrie destul de clar la credit si la simulator:

Dobândă fixă de la 7,99% pe an până la 12,49% pe an
Dobândă personalizată DOAR în funcție de: salariu, asigurare, suma creditului

Edited by bobitad, 05 August 2020 - 11:41.


#17
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020

 bobitad, on 05 august 2020 - 11:27, said:

m-am dus si eu pe site.
dobanda de 8% o ai daca ai salariu la ing si daca ai asigurare de la ei.8,47 e DAE.
daca nu ai astea, dae este 11.75%. e simplu.

daca cumva ai salariu la ei si ai optat si pentru asigurarea aia, atunci au facut ei greseala.
acum, cu contractul si cu scandetarul, nu stiu care e faza, dar tare imi e ca nu ai inteles ceva bine.
si chiar daca s-a gresit, nu e neaparat de vina ING-ul ci omul care a apasat pe butoane. nu ca as tine cu corporatiile de miliarde de dolari, dar am vazut n topicuri deschise aiurea.


Pe mine nu ma deranjeaza atat de tare situatia in sine cat faptul ca nu imi raspund concret la telefoane timp de 2 luni !!

Nu stiu ce va deranjeaza pe voi in viata dar faptul ca nu sunt in stare sa ofere un raspuns in 2 luni spune multe despre ING , omul de la ING , etc

#18
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
Pune poze cu contractul intreg, bineinteles cu toate datele personale sterse.
  • Din ce ai pus deja nu rezulta nicicum ca dobanda trebuie sa fie 9,75%. Acolo apar 2 rate de dobanda, s-ar putea sa fie o lista de costuri in general iar tu sa te califici pentru una sau alta din dobanzi in functie de conditii scrise in alta parte.
  • Nu pot exclude nici o greseala din partea bancii, dar din ce ai prezentat pana acum nu e clar nimic.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate