Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ING BANK - Hotie la drumul mare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 paul_i, on 05 august 2020 - 11:10, said:

Am mentionat ca am terminat creditul in Iunie anul curent .

Conteaza cand l-ai inceput, ce scrie in contract si cum arata scadentarul.
Daca banca a respectat scadentarul inseamna ca a respectat contractul. Presupun ca este si semnat, nu?

#20
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020
Scopul initierii acestui topic intervine dupa cele 2 luni de zile de absenta a unei comunicari din partea ING BANK la toate cererea din 20.06.2020 .

Conform celor mentionate anterior doresc sa mai adaug urmatoarele :
  • "Pentru reclamațiile referitoare la credite, termenul de răspuns este de maximum 30 de zile calendaristice.
  • Pentru reclamațiile referitoare la plăți, termenul de răspuns este de maximum 15 zile lucrătoare, cu posibilitatea de prelungire în situații exceptionale din motive independente de Bancă, dar fără a depăși 35 de zile lucrătoare.
  • Pentru celelalte tipuri de reclamații, termenul este de 30 zile calendaristice, cu posibilitatea de prelungire încă 15 zile calendaristice."
Conform T&C erau obligati in functie de criteriul cererii mele sa imi raspunda in maximum celor mentionate mai sus .

Au trecut 32 de zile lucratoare sau 46 de zile calendaristice de la cererea mea fara sa primesc un MESAJ / MAIL inapoi .

Ce va face pe voi sa credeti ca am eu nu stiu ce intentie de a denigra ING BANK ? Sunt client la ei de 10 ani insa din pacate atitudinea lor lasa de dorit .Schimbarile ce le fac sunt de tipul REVOLUT : nu tu bancomate ca deh ...poti scoate 1000 de lei din 10 incercari de la orice bancomat !

Cu siguranta dobanda scadentarului este mai sus insa pentru DAE de mai sus va atasez si dobanda preferentiala din contract.
https://imgur.com/n6bFku5

Dupa cum am mentionat si am sa mai mentionez si acum dragi Moderatori : creditul este luat online prin aplicatie, are semnatura electronica , inceput in Iunie 2019, terminat Iunie 2020 .

Va rog nu mai luati atitudinea asta de nu are cum banca sa faca asa ceva ori ce corecti sunt ei etc .

Am postat aici cu un scop si nu e cel de defaimare.Este pagina de Facebook unde daca vreti sa dati likeuri la postari ING o puteti face oricand !

#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Dobanda personalizata inseamna ca trebuie sa indeplinesti niste conditii. Le-ai indeplinit? Ca si la mine pe contractul de credit apare acele doua dobanzi. Dar trebuie sa am incasari la ei, sa raman client premium etc. Altfel nu se aplica. Scrie in contract. Esti sigur ca intelegi ceea ce scrie in contract? Ca acel print screen nu inseamna nimic, Pune totul aici, detaliile conteaza.

#22
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020
Sa poti avea dobanda personalizata trebuie sa incasezi saalriul cel putin 90 % din suma raportata la aplicarea creditului .

Indeplinesc toate cerintele pentru dobanda personalizata !!

La un moment dat in timpul conversatiei cu un agent , respectivul a citit cu voce tare ceva preluat de la un alt coleg si era ceva de genul ca a facut verificari de salariu ca este in regula , si ca dobanda intr-adevar a fost de 11,75% pe toata perioada creditului (1 an de zile ) si sa se faca verificari de rambursare.

Nu vin cu povesti vanatoresti ca ceea ce fac in momentul de fata e sa mi rapesc timp din timpul meu care e si asa destul de scrut.

Daca domnii de la ING vor sa faca verificari pot sa vada aceste diferente semnalizate de catre mine si ii rog sa vina si cu un raspuns pe acest topic .

Edited by Dany_Darke, 05 August 2020 - 13:16.


#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce te face sa crezi ca ing are agenti infiltrati pe forum?

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca n-ai belit bine ochii atunci cand ai semnat, acuma poti fi sigur ca banca are dreptate. Indiferent de cat de suparat esti ca ai luat teapa legal. Iar daca-ti inchipui ca esti singurul in aceasta situatie, poti fi sigur ca esti doar unul din cele mii/zeci de mii/sute de mii/milioane de clienti ai bancilor care s-au trezit ca s-au inselat crezand ca i-a inselat banca.
"Esti sigur ca intelegi ceea ce scrie in contract?"
Stii cata dreptate are acest user?

#25
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Parerea mea este ca tu ai luat un credit cu o dobanda pe o perioada de timp (dobanda personalizata calculata la 5 ani sa zicem), daca ai rambursat anticipat ti s-a calculat la dobanda standard, pentru ca tu nu ai respectat termenii contractuali. Eu am avut un credit la Raiffeisen pe 10 ani in valoare de 45.000 de euro si l-am rambursat in aproape 3 ani. pentru ca nu mai au voie sa introduca acel coeficient de rambursare anticipata, mi-a calculat total rest de plata dupa 3 ani cu diferenta de dobanda de acei 3 ani, pentru ca nu am respectat termenii contractuali si am restituit banii mai devreme. Si eu am avut dobanada personalizata.

Edited by costin001, 05 August 2020 - 13:20.


#26
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Cam putine detalii, si cam multa victimizare.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 paul_i, on 05 august 2020 - 13:08, said:

Nu vin cu povesti vanatoresti ca ceea ce fac in momentul de fata e sa mi rapesc timp din timpul meu care e si asa destul de scrut.

Omule, te mai intreb o data fiindca ignori cu gratie ce iti scriu: ce scrie in scadentar si ce suma ti-a fost retrasa lunar?

Tot ce ai povestit pana acum este doar un caz punctual pentru care faci o generalizare complet aiurea. Daca durerea era ca nu ti-a raspuns banca atunci nu ai pus titlul potrivit.
Cata vreme nu ai dovezi nu ne ajuta cu absolut nimic aceasta informatie si ti-ai rapit aiurea din timpul tau scurt si pretios.

#28
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020
Vreau sa va multumesc pe aceasta cale : caz rezolvat !

Pentru unii va doresc sa fiti mai pasnici cu voi insiva : am incasat returul !

Pentru cei ce au crezut va multumesc pentru restul nu aveti decat sa "beliti" ochii cum ar fi zis un mare scriitor.

https://imgur.com/1xAXqIr

Atat am vrut de la acest topic ca cineva de la ING sa vada

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 george_alexandru, on 05 august 2020 - 11:09, said:

ING e o banca ce tine la imaginea ei, nu prea vad sa faca mizerii d-astea.
Serios, nu au comis spalare de bani in patria mamă?

Edited by MembruAnonim, 05 August 2020 - 15:30.


#30
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008

 paul_i, on 05 august 2020 - 14:52, said:

Vreau sa va multumesc pe aceasta cale : caz rezolvat !

Pentru unii va doresc sa fiti mai pasnici cu voi insiva : am incasat returul !

Pentru cei ce au crezut va multumesc pentru restul nu aveti decat sa "beliti" ochii cum ar fi zis un mare scriitor.

https://imgur.com/1xAXqIr

Atat am vrut de la acest topic ca cineva de la ING sa vada

pentru a se putea face returnarea dobanzii, se cer niste aprobari de sus, deci se stie asta. degeaba ai facut tu topicul asta. crezi ca sta vreun sef din ing pe softpedia, sa vada ce scriu fraierii, scuze, clientii?

#31
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 kopilu_198, on 05 august 2020 - 16:46, said:

pentru a se putea face returnarea dobanzii, se cer niste aprobari de sus, deci se stie asta. degeaba ai facut tu topicul asta. crezi ca sta vreun sef din ing pe softpedia, sa vada ce scriu fraierii, scuze, clientii?
pai ticketul era deja deschis si deja analizat, doar ca probabil era pus in asteptare sau mai trebuia sa dea cineva ok-ul.

#32
lucext

lucext

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 08.09.2006
Deci omul a fost taxat suplimentar hoțește, iar voi găsiți explicații tehnice pentru asta și scoateți basma curată banca!
Dragi prieteni, ceva ciudat se întâmplă cu voi.

#33
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlucext, on 21 august 2020 - 08:24, said:

Deci omul a fost taxat suplimentar hoțește, iar voi găsiți explicații tehnice pentru asta și scoateți basma curată banca!
Dragi prieteni, ceva ciudat se întâmplă cu voi.
Este taxat dupa spusele lui. Realitatea arata ca, in general, cel care relateaza este partinitor si spune doar ce il coafeaza pe el. De multi ani lucrez cu bancile (si ca PF si ca PJ), am avut credite, am credite si inca nu am intalnit cazuri in care sa fiu inselat sau supra-taxat cu nimic fata de ce aveam in contract (este adevarat ca eu intotdeauna pun intrebari si citesc contractul cap-coada ca sa inteleg ceea ce fac). Sa nu aruncam cu pietre proletare asa repede.

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlucext, on 21 august 2020 - 08:24, said:

Deci omul a fost taxat suplimentar hoțește, iar voi găsiți explicații tehnice pentru asta și scoateți basma curată banca!
Dragi prieteni, ceva ciudat se întâmplă cu voi.

Nu, suntem realisti si intelegem ca stim doar o parte din poveste si ca nu traim intr-o lumea perfecta.
De asemenea stim si ca oamenii o mai dau in bara, poate a tastat cineva o virgula unde nu trebuia sau a apasat pe 7 in loc de 6. Si stim ca nu este indicat sa faci generalizari de la un caz.

#35
paul_i

paul_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2020
Nu inteleg de ce mai este acest topic in picioare .Am cerut sa fie sters .

Mie felul in care unii postaci (ca mine) isi exprima parerile imi da de gandit daca au ceva mai bun de facut. @JM2010 poti sa fi avut tu dumnzeul creditelor si care persoana fizica cat si juridica dar faptul ca nu stii sa citesti nu te scuza de nimic. Faptul ca citesti si pui intrebari inainte sunt sigur ca te si uiti luna de luna daca nu cumva e aceeasi dobanda .(nu are legatura cu faptul ca nu stii sa citesti).

Raspunsul bancii :

'Ne cerem scuze pentru timpul de raspuns si daca acesta depaseste asteptarile dumneavoastra. Incercam sa raspundem in timp la toate solicitarile primite.
Va confirmam ca in urma sesizarii am investigat si am descoperit o eroare din cauza carei sistemul nu a recunoscut CUI-ul angajatorului si dobanda nu a fost modificata la cea personalizata. Am recalculat creditul pe perioada 04.06.2019 – 20.06.2020 la dobanda de 9.75% si la data prezentei am creditat contul dumneavoastra curent cu suma de 850.68 lei, reprezentand diferenta de dobanda pentru creditulXXXXXXXX'

Va rog stergeti acest topic de pe forum.

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Deci din raspunsul bancii reiese ca a fost o greseala, nu o hotie. Si e foarte plauzibila, daca in sistemul informatic nu a fost introdus acel CUI (probabil cineva a dormit pe el), normal ca nici tie nu iti da dobanda corecta. Dar asta nu ii face hoti, mai degraba prosti.

Edited by george_alexandru, 21 August 2020 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate