Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Broscuta europeana de apa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Am de dat o broscuta europeana (cred) de apa. are o multime de dungi galbene pe cap si git dar n-are "obraji" galbeni sau rosii. nici burta nu e colorata. am salvat-o de la cineva care nu se mai ocupa de ea. nici noi n-avem timp de asa ceva, deci ii cautam o casa. e mare cam cit o farfurie de desert si f stresata de cutia in care sta, se tot loveste cu capul de pereti. acum cit e cald o tinem intr-o cadita pe balcon, dar nu putem sa o tinem peste iarna. ne gindisem la gradina zoologica, dar mi s-a spus ca nu primesc animale de la public. Stie cineva o asociatie care ne-ar putea ajuta sa ii gasim o gazda?

#2
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 16.05.2015
Incearca pe acest grup: https://www.facebook...chemysadoption/
Poate gasesti pe cineva care doreste sa o adopte.

#3
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Broasca testoasa de apa europeana este in prezent amenintata cu disparitia, fiind ocrotita de lege in toate tarile.
Cu alte cuvinte, e interzis sa o tii in captivitate.
Daca te duci cu ea la veterinar sau cand ai fost la "zoo" sa intrebi dadeai de cineva mai rasarit te alegeai cu confiscarea broastei si dosar penal.

Stiu deoarece  catelul meu a dezgropat una din pamant in mijlocul iernii si am studiat un pic ce sa fac cu ea.
Eu am tinut-o pana in primavara in casa dar in ditamai terariu pentru ca nu mai avea cum sa intre in hibernare, iar pe urma am dus-o la cel mai apropiat lac despre care am gasit ca exista o comunitate de broaste de apa. Respectiv pentru Bucuresti ai lacul de la Mihailesti.

Pur si simplu te duci cu ea langa lac/rau si ii dai drumul sa fuga in apa. E cel mai bun lucru care poti sa il faci.
Dar acum vara ca sa aiba timp sa se acomodeze cu locul si sa se pregateasca singura sa intre in hibernare in iarna.

Later Edit: @adisz : Nu exista broasca ne-testoasa care sa aiba in denumire "europeana" si "de apa". E doar de-un singur fel, testoasa.

Edited by Stecheru, 04 August 2020 - 14:43.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,145
  • Înscris: 07.11.2006
Broscuta europeana de apa este sinonima cu broasca testoasa de apa europeana?
N-am inteles prea bine.
Un lucru-i clar:fiind musai europene ambele au drepturi.Bravo lor.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la urma e o testoasa ?

#6
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 16.05.2015
Testoasa de apa europeana nu prea are dungi. Deci eu cred ca e una exotica, cumparata dintr-un petshop. Prin urmare nu este recomandat sa fie eliberata in natura.

O poza cu testoasa ar fi de ajutor pentru indentifica specia.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
Gomez, unde locuiești? Chiar a fost astăzi o știre la TV, la gradina zoologica din Târgu Mureș sunt peste 100 de țestoase (specii exotice) donate de persoane care le-au cumpărat din petshop, dar au renunțat sa le mai tina când au crescut prea mult.
https://www.google.c...icle_id=3860793



#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,145
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcorinadaniela, on 04 august 2020 - 17:02, said:

dar au renunțat sa le mai tina când au crescut prea mult.

Vedeti pana unde poate sa duca prostia omeneasca?

#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
broscuta e luata din petshop. eu am apreciat ca ar fi europeana, dupa pozele de pe net.
stau in pantelimon, cam departe de tirgu mures, si pe linga astra ma misc cam greu
asta e impricinata, nu a prea stat la poza azi, nu stiu de ce, de obieci e mare amatoare de birfe, cind ne vede se urca pe insulita si se uita la noi.

Attached Files



#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă sa întrebi la fundația Visul Luanei, din Popești Leordeni.

https://www.google.c...sti-2707423/amp

#11
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Ce ai tu este Broasca Testoasa de Florida (testoasa cu tample rosii --> chiar daca unele nu le au rosii) - Trachemys scripta troostii (Cumberland slider).
Posibil sa fie si varianta yellow-bellied slider (Trachemys scripta scripta), depinde de cum sunt exact striatiile.
Oricum amandoua variantele se gasesc in petshop-uri peste tot.

Broasca Europeana de Apa e Emys orbicularis (European pond terrapin) deci alta mancare de peste.

Edited by Stecheru, 04 August 2020 - 20:04.


#12
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postcorinadaniela, on 04 august 2020 - 19:51, said:

Încearcă sa întrebi la fundația Visul Luanei, din Popești Leordeni.
https://www.google.c...sti-2707423/amp
la gugaluirea mea initiala n-am dat de ei, merci tare pentru link. le-am si scris un mail.


View PostStecheru, on 04 august 2020 - 20:01, said:

Ce ai tu este Broasca Testoasa de Florida (testoasa cu tample rosii --> chiar daca unele nu le au rosii) - Trachemys scripta troostii (Cumberland slider).
Posibil sa fie si varianta yellow-bellied slider (Trachemys scripta scripta), depinde de cum sunt exact striatiile.
Oricum amandoua variantele se gasesc in petshop-uri peste tot.

Broasca Europeana de Apa e Emys orbicularis (European pond terrapin) deci alta mancare de peste.

merci, n-am vazut partea cu timplele galbene asa ca mi s-a parut ca descrierea se potriveste mai bine celei europene.

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 20.05.2013
https://en.wikipedia...ean_pond_turtle

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Visul Luanei
https://www.facebook.com/allforLuana

#15
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
visul luanei nu a raspuns nici la telefon nici la mail, dar broscuta si-a gasit un loc la un fan de broscute :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate