Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Program sala crestere masa musculara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
49 răspunsuri în acest subiect

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 26.04.2010
Va salut, daca sunteti amabili, imi puteti da ceva exemple de programe de exercitii pentru crestere masa musculara pentru o persoana de 37 ani, 1,70 m, 55 kg. Tot am citit diverse dar, vad ca parerile sunt impartite, as dori de la profesionisti niste pareri sau de la cei care au incercat anumite programe si chiar au functionat, multumesc. Am citit si despre antrenarea intregului corp pe zi, toate grupele, dar apoi am citit ca nu e sanatos, ca e suprasolicitare, am fost doar mai tare confuz, as dori ceva de genul eficient, care sa aiba rezultate, compartiv cu alte programe/ antrenamente, as dori de exemplu:

Luni: se antreneaza x si y, x repetari si y serii pentru fiecare
Marti: se antreneaza x si y, x repetari si y serii pentru fiecare
Miercuri: etc.

Si cam ce se mananca sanatos si ce este de evitat, ce program aveti si de mancare, alimentatie, multumesc mult.

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.014
  • Înscris: 14.03.2013
Parerea mea, vorbeste cu un instructor de fitness atestat (care stie ce face) sa iti faca un program si un meniu personalizat. Fiecare corp este diferit si raspunde diferit la alimente si la antrenamente. Parerile care le vei primi doar te vor incurca mai tare pentru ca fiecare isi povesteste propria experienta dar aia tine de persoana lor.
Altfel, vei tot testa diverse sfaturi, probabil vei incerca diverse produse de sala (din care fiecare iti va lauda alt produs ca a ajutat lui personal) si mai mult vei pierde timpul.
Si, alt sfat: la 1.70 si 55 de kg ar trebui sa vorbesti si cu un medic inainte de a face exercitii cu prea multe greutati si in special inainte de a lua suplimente (ma gandesc ca acolo vei ajunge pentru a grabi lucrurile).

Editat de jm2010, 28 iulie 2020 - 17:11.


#3
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 26.04.2010
Salutare, multumesc de raspuns, nu, nu doresc sa folosesc suplimente, strict alimentatie, atat tot, da, am un fizic de toata ... Dar ma gandesc ca exista cineva care cat de cat stie sa spuna, exercitiu asta e mai bun decat restul pentru triceps, sau sa nu faci luni doua grupe din aceeasi parte, ca sa nu fac supraantrenament.

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009
Ai 37 de ani, nu mai faci nimic. In primul rand ai din start un genetic nasol, ectomorf, partea misto nu o te ingrasi, partea naspa, nu prea poti scapa de aspectul de somalez.
Cresterea in masa musculara la modul pe bune o faci intre 15-22 de ani, dupa 25 nu prea se mai schimba nimic, pe la 35 de ani daca pui jumate de kg de masa pe an cu antrenamente intense si mancat ca la carte ca mezomorf, ca ecto nici o sansa. Iar dupa 40 de ani oficial si medicina/stiinta zice ca nu mai poti creste in masa musculara.
Daca luni si marti de antrenezi, miercuri stai dracului acasa.
Eu de exemplu merg de multi ani pe
luni: piept + triceps
marti: spate(inclusiv lombari) + biceps
joi: antebrate+ trapez+ umeri
vineri: picioare si abdomen
3 exercitii pe grupa mare, 2 exercitii sau chiar unul per grupa mica.

Cand te plafonezi mai schimbi pt o perioada scurta gen piept + biceps, spate+ triceps, exercitii noi.
Dar la tine nici cu toate suplimentele nu prea mai poti face nimic. Realistic vorbind fara steroizi nu rezolvi nimic, de fapt nici cu steroizi nu prea mai faci ceva, doar cu HGH. care are atatea efecte secundare negative, dar care tot te aduce sa zicem prin absurd la perioada de crestere insa nici daca te tineai de sala cand aveai 16 ani nu prea faceai mare branza, si o zic ca am prieteni cu genetic usor mai bun ca tine care era maxim de riguros si citit, se indopa cu ovaz, creatina toate cele si tot nu punea mai nimic, desi avea 16-17 ani, perioada maxima de crestere.

Deci dute la sala, fi fit, capata anduranta, forta fizica cred ca creste si fara cresteri de masa, devii o varianta mai buna a ta, dar nu spera sa pui masa la varsta asta ca e tarziu pt asta, aia care ii vezi facuti dar adulti is acceasi care erau in sala si acum 10 ani.Ce sa zic, ovazul e cheia cresterii, dar tu si daca te antrenezi un an si mananci ca la carte cu alea 5-6 mese pe zi si ce trebuie, tot nu cred ca pui un kg, poate nici jumate de kg si vorbesc de masa musculara pura. Exercitiile libere, gantere, haltere sunt cele mai eficiente. La picioare fa presa, cu genoflexiunile iti distrugi genunchii si se face nasol si la coloana unde vine haltera.

#5
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 SpeedDemon, on 28 iulie 2020 - 17:32, said:

Ai 37 de ani, nu mai faci nimic. In primul rand ai din start un genetic nasol, ectomorf, partea misto nu o te ingrasi, partea naspa, nu prea poti scapa de aspectul de somalez.
Cresterea in masa musculara la modul pe bune o faci intre 15-22 de ani, dupa 25 nu prea se mai schimba nimic, pe la 35 de ani daca pui jumate de kg de masa pe an cu antrenamente intense si mancat ca la carte ca mezomorf, ca ecto nici o sansa. Iar dupa 40 de ani oficial si medicina/stiinta zice ca nu mai poti creste in masa musculara.
Daca luni si marti de antrenezi, miercuri stai dracului acasa.
Eu de exemplu merg de multi ani pe
luni: piept + triceps
marti: spate(inclusiv lombari) + biceps
joi: antebrate+ trapez+ umeri
vineri: picioare si abdomen
3 exercitii pe grupa mare, 2 exercitii sau chiar unul per grupa mica.

Cand te plafonezi mai schimbi pt o perioada scurta gen piept + biceps, spate+ triceps, exercitii noi.
Dar la tine nici cu toate suplimentele nu prea mai poti face nimic. Realistic vorbind fara steroizi nu rezolvi nimic, de fapt nici cu steroizi nu prea mai faci ceva, doar cu HGH. care are atatea efecte secundare negative, dar care tot te aduce sa zicem prin absurd la perioada de crestere insa nici daca te tineai de sala cand aveai 16 ani nu prea faceai mare branza, si o zic ca am prieteni cu genetic usor mai bun ca tine care era maxim de riguros si citit, se indopa cu ovaz, creatina toate cele si tot nu punea mai nimic, desi avea 16-17 ani, perioada maxima de crestere.

Deci dute la sala, fi fit, capata anduranta, forta fizica cred ca creste si fara cresteri de masa, devii o varianta mai buna a ta, dar nu spera sa pui masa la varsta asta ca e tarziu pt asta, aia care ii vezi facuti dar adulti is acceasi care erau in sala si acum 10 ani.Ce sa zic, ovazul e cheia cresterii, dar tu si daca te antrenezi un an si mananci ca la carte cu alea 5-6 mese pe zi si ce trebuie, tot nu cred ca pui un kg, poate nici jumate de kg si vorbesc de masa musculara pura. Exercitiile libere, gantere, haltere sunt cele mai eficiente. La picioare fa presa, cu genoflexiunile iti distrugi genunchii si se face nasol si la coloana unde vine haltera.

Mai...eu te respect pentru ceea ce scrii pe aria auto si alte arii, dar aici ai cam spus o multime de prostii.
Ma  gandesc daca sa stau sa te corectez sau nu.
Sper sa isi faca timp de asta Overseas, Vinciun , The_Lion , Takillya etc

 Life2Live, on 28 iulie 2020 - 17:16, said:

Dar ma gandesc ca exista cineva care cat de cat stie sa spuna

Un search de ce nu dai? este topic special pentru asa ceva, doar sa vrei.

#6
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 26.04.2010
Sandu, m-am uitat asa, dar sunt sute de pagini, nu prea stau bine cu ochii sa citesc asa mult iar la ce a spus colegul, deja sunt dezamagit, samolez :(

#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 Life2Live, on 28 iulie 2020 - 18:07, said:

Sandu, m-am uitat asa, dar sunt sute de pagini, nu prea stau bine cu ochii sa citesc asa mult iar la ce a spus colegul, deja sunt dezamagit, samolez Posted Image


https://forum.softpe...de-antrenament/

142 de pagini, asta este, e gratis, un instructor costa de la 50E/luna in sus (comparativ cu anii de munca necesari obtinerii fizicului, cateva ore de lectura sunt nimic).
Iar colegul ala vorbeste multe prostii, nu ca nu ar fi si adevaruri dar el vede doar partea negativa.
Ai 37 de ani. In 3 ani te faci de la 55kg la 65kg, iar la 1.70m deja arati bine de plaja. Vrei mai mult? mai continui inca 2-3 si s-ar putea sa ajungi la 68-70 aratand bine de tot la inaltimea aia.

Iar la colegul Speed Demon ii recomand sa dea un search pe google la fraza:  " testosterone for every age" sa vada acolo minime, maxime etc

Editat de sandu222, 28 iulie 2020 - 18:53.


#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009

 sandu222, on 28 iulie 2020 - 18:01, said:

Mai...eu te respect pentru ceea ce scrii pe aria auto si alte arii, dar aici ai cam spus o multime de prostii.
Ma  gandesc daca sa stau sa te corectez sau nu.
La mine a mers destul de bine, dar eu din start am avut genetic fain. N-am probat treaba cu ce se intampla la 35-40 de ani stiu doar din auzite si citite. Nici nu i-am zis de program dublu pe saptamana, la unii functioneaza, Am prieteni care ma luau ca ma antrenez prea putin, ca ar trebui mai multe exercitii, mai multe serii, mai multe repetari. Dar acceasi prieteni nici nu prea aveau progrese. Eu mi-am facut o idee ce merge la mine. Si recunosc, n-am mai citit teorie de 8-9 ani, la mine e doar rutina, e posibil sa fiu demodat, pe vremuri lumea facea la greu exercitii cu propria greutate si anumite exercitii. Acum vad oamenii facand niste exercitii de is wtf? Probabil exista si influenceri, sau de unde or mai invata, pe vremea cand urmaream subiectul era doar Scooby.
Chiar te rog frumos sa ma corectezi, si nu o spun cu sarcasm.
Personal merg pe carbo inainte de antrenament gen ovaz si proteine, carne dupa.
Dar concluzia ta nu cred ca e diferita, ca la 37 de ani, ectomorf acut, nu prea are vreo sansa sa ajunga la 70 kg fara sa se ingrase la modul naspa.

Editat de SpeedDemon, 28 iulie 2020 - 19:08.


#9
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Reteta mea a fost: Baga-n maț cat mai mult si trage tare. Works so far... Am luat bine in greutate, ma simt bine, muschii s-au dezvoltat. Asa ca daca nu te deranjeaza putina grasime pe ici pe colo, mananca bine, nu conteaza ce, dar sa fie hranitor si antreneaza-te cu cap. Lasa muschii sa-si revina si o sa ajungi departe.
Daca vrei performanta du-te la instructor.

#10
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 26.04.2010
MindMachine, un program de antrenament si exercitii ai? Mersi

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
'ai sa-mi bag picioarele, 1,70/55 kg?! Wtf. Respect ca vrei sa faci ceva.

Fii antena aici pentru urmatoarele 12 luni: flotari, genoflexiuni, abdomene, iti cumperi gantere de maxim 10 kg bucata si pui poze cu ele da stim ca esti serios. Alergare putina, maxim 2 km odata, de preferat sprinturi.

Mai multe detalii, stai la bloc, casa, munte, ses, ai unde sa pui bara de tractiuni etc

Intoduci in alimentatie: oua, urda, iaurt gras, orez, cartofi exclus prajiti, carne fripta sau la cuptor.

#12
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 26.04.2010
Overseas, la bloc stau, pai ma pot duce si la sala, dar nu stiu ce exercitii sa fac luni, marti, etc. Doar din ce am citit. Doar nu o sa fac toata ziua de nebun exercitii, cum se impart si cand sa fac? Am o bara de tractiuni, cu mai multe prize dar imi e greu sa fac, daca fac 3 e bine. Am ceva gantere de pana in 5 kg.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.776
  • Înscris: 08.10.2004
dimpotriva..odata cu varsta e mult mai usor sa iei in greutate (asta asa pana in 55-60 de ani..ca dupa aia se mai schimba treaba..). doar ca tre sa ai mare grija unde se duce greutatea aia. deci ce a zis demon e cam gresit.

80% e ce mananci
20% e ce antrenament faci.

poti sa cari galeti de apa toata ziua, daca mananci corect o sa ai un fizic bun. dar daca mananci gresit...nu conteaza ce faci..nu o sa progresezi.

#14
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 26.04.2010
Si ce sa mananc smoke? Ca tot intreb dar nu primesc ce vreau, doar ca ajung sau nu ajung sau ca sunt somalez sau car galeti de apa... Da-ti ceva ce va ajutat pe voi sau ati tricut careva prin asta, de ex, mananci asta, asta, luni, marti etc. la ora x asta apoi asta, mai schimbi cu asta. apoi faci exercitiile astea luni, la grupele astea, de x ori, apoi marti la asta, exe astea de x ori.

Editat de Life2Live, 28 iulie 2020 - 21:56.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Nu ai treaba cu sala.
Cate 1 tractiune corecta, faci 5-6 pe zi, cu 1 zi pauza. Dupa 1 luna faci cate 2 odata, tot 6 pe zi cu 1 pauza. Etc.

La fel flotari, geno, abdo, cate poti  face corect, cu cate 1 zi pauza.

Cand ajungi la: o serie de 8 tractiuni, 10 flotari, 30 geno, 15 abdomene, trecem la next level.

#16
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 26.04.2010
In ce sens dupa o luna sa fac doua odata? Si ceva de incalzire inainte? Sa nu imi rup ceva

#17
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.776
  • Înscris: 08.10.2004
pai mananci carbo si proteine.  adica orez, fasole, mazare, linte..etc  + oua, carne pui, peste, vita, lapte integral daca nu ai probleme, branza de capra,  te hidratezi bine ca la proteine se cere apa.  adaugi grasimi din oleaginoase, adica nuci, alune, caju, seminte dovleac..etc... si cam aia e.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Daca tot ai ramas cu intrebari, esti materie prima pentru un instructor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate