Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Taxa abuziva

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Buna ziua
Trebuie sa-mi recuperez niste bani dupa zboruri anulate, luate prin niste agentii online de pe skyscanner. Problema e ca ambele agentii de la care trebuie sa iau banii perce 30€ datorita situatiei actuale in care, citez de la operatoarea call center “daca nu am impune aceasta taxa, am fi in faliment, e o perioada grea pt noi si trebuie sa verificam zilnic actualizarile a peste 250 linii aeriene care se pot modifica si de la o zi la alta, si este o situatie fara precedent”.
Si ii zic: “bun, dar angajati oameni care sa faca fata volumului mare de munca, caci si eu la munca am mai mult de munca dar nu ma plateste nimeni in plus”.
Credeti ca ma pot adresa cuiva sa obtin si taxele acelea percepute abuziv? Adica in instanta as putea castiga?
Mentionez ca in contract, cand am luat biletele respective nu exista nicio clauza legata de acea taxa, a fost o chestie introdusa acum de cateva luni, cu virusul vietii.
Biletele au fost cumparate anul trecut.

Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
OTA-urile alea sunt ceva dubiosenii in apartamente in grecia in general. De evitat...

Teoretic poti si ai dreptul, daca biletele nu au fost anulate la cererea ta ci anulate de catre transportor.

Trebuie sa vezi exact unde e localizata agentia si sa apelezi la ANPC-ul local.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Acele clauze,daca au fost adăugate după ce ai cumparat biletele ,ar trebui sa-ti fie aduse la cunoștința cu posibilitatea de a le accepta sau refuza cu returnarea contravalorii biletelor. Ele acum sunt clauze abuzive care pot fii atacate în instanță. Cumpararea acelor bilete la acel moment este echivalent cu acceptarea contractului companiei aeriene. Dacă ei au modificat clauzele fara instiintarea  si acordul tau, biletele devin nule în instanță.

Edited by Leo2006, 28 July 2020 - 15:27.


#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
Si daca angajeaza oameni in plus nu vad de ce nu ar percepe acea taxa care nu prea e clar ce inseamna, nu are legatura una cu alta. Poate vrei sa detaliezi mai clar la ce se refera.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
“Taxa de procesare” inseamna.
Nici nu au zis clar cum se cheama, oficial. Au zis ca e o taxa de procesare ce o percep pasagerilor pentru a le putea face refund (nu conteaza ca anularile au venit de la client sau de la airline ca in cazul meu)

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 Talkabout, on 28 iulie 2020 - 15:13, said:

Buna ziua
Trebuie sa-mi recuperez niste bani dupa zboruri anulate, luate prin niste agentii online de pe skyscanner. Problema e ca ambele agentii de la care trebuie sa iau banii perce 30€ datorita situatiei actuale in care, citez de la operatoarea call center “daca nu am impune aceasta taxa, am fi in faliment, e o perioada grea pt noi si trebuie sa verificam zilnic actualizarile a peste 250 linii aeriene care se pot modifica si de la o zi la alta, si este o situatie fara precedent”.
Si ii zic: “bun, dar angajati oameni care sa faca fata volumului mare de munca, caci si eu la munca am mai mult de munca dar nu ma plateste nimeni in plus”.
Credeti ca ma pot adresa cuiva sa obtin si taxele acelea percepute abuziv? Adica in instanta as putea castiga?
Mentionez ca in contract, cand am luat biletele respective nu exista nicio clauza legata de acea taxa, a fost o chestie introdusa acum de cateva luni, cu virusul vietii.
Biletele au fost cumparate anul trecut.

Multumesc
Se dau vauchere cu dobanda pentru zboruri anulate...

#7
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Doar de curiozitate, cei 30 de euro ti se scad din valoarea care trebuie primita sau trebuiesc platiti suplimentar?

#8
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Verifica in momentul in care ai luat un bilet de avion de pe un site de rezervari - tariful este format din pretul biletului de avion + taxa de procesare / comisionul lor . In momentul acesta ei practic iti returneaza valoare biletului de avion mai putin acea taxa de procesare, ceea ce au muncit ei pentru ca ti-au facut biletul de avion

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 mykero, on 28 iulie 2020 - 15:54, said:

Doar de curiozitate, cei 30 de euro ti se scad din valoarea care trebuie primita sau trebuiesc platiti suplimentar?
Se scad din valoare. Practic primesc mai putini bani

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
In pretul biletului este inclusă o taxa de 15 euro de procesare, presupun că vrei returnarea a 2 bilete, atunci iti vor returna mai putin cu 30 de euro. Taxa este legala, atât timp cât ai fost de acord cu TCG ale siteului la comanda efectuată.

#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 adi_ab, on 28 iulie 2020 - 16:37, said:

Verifica in momentul in care ai luat un bilet de avion de pe un site de rezervari - tariful este format din pretul biletului de avion + taxa de procesare / comisionul lor . In momentul acesta ei practic iti returneaza valoare biletului de avion mai putin acea taxa de procesare, ceea ce au muncit ei pentru ca ti-au facut biletul de avion
Apare asa (vezi mai jos)
Ii si cred.. cu siguranta pretul zborului de la Paris la Ulanbaatar (Mongolia), cu escala in Beijing, e 36€. Restul sunt taxe si costuri:)))

 aris86, on 28 iulie 2020 - 16:56, said:

In pretul biletului este inclusă o taxa de 15 euro de procesare, presupun că vrei returnarea a 2 bilete, atunci iti vor returna mai putin cu 30 de euro. Taxa este legala, atât timp cât ai fost de acord cu TCG ale siteului la comanda efectuată.
Cele 2 bilete sunt separate (agentii diferite) si nu au legatura unul cu altul.
Nicio taxa nu e mentionata in niciunul din Termeni si conditii de la nicio agentie

Attached Files


Edited by Talkabout, 28 July 2020 - 17:00.


#12
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 Talkabout, on 28 iulie 2020 - 15:13, said:

Buna ziua
Trebuie sa-mi recuperez niste bani dupa zboruri anulate, luate prin niste agentii online de pe skyscanner. Problema e ca ambele agentii de la care trebuie sa iau banii perce 30€ datorita situatiei actuale in care, citez de la operatoarea call center “daca nu am impune aceasta taxa, am fi in faliment, e o perioada grea pt noi
Nu mai bine luai direct de la transportatori?
Nu inteleg ce de oamenii aleg parazitii astia ca sa cumpere bilete de avion sau imobiliare.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ce agentie mai exact?

#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 trandafirdoru, on 28 iulie 2020 - 17:08, said:


Nu mai bine luai direct de la transportatori?
Nu inteleg ce de oamenii aleg parazitii astia ca sa cumpere bilete de avion sau imobiliare.
Pentru ca uneori au preturi mai bune decat direct de la compania aeriana.
Cel mai bun exemplu: anul trecut am luat printr-o agentie din Frankfurt in Windhoek (Namibia) cu 330€ de pe avion.ro dus-intors, iar direct la companie era 600€. Poate am prins vreun error fare, ideea e ca zborul a fost onorat

 Lex404, on 28 iulie 2020 - 17:14, said:

Ce agentie mai exact?
Gotogate si cealalta travel2be (travelgenio)

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Talkabout, on 28 iulie 2020 - 15:13, said:

Credeti ca ma pot adresa cuiva sa obtin si taxele acelea percepute abuziv? Adica in instanta as putea castiga?
Pune si tu in balanta cheltuielie procesului pe care le sustii tu intial, stresul si castigul eventual! E pierdere de timp dupa mine.

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2020 - 17:32.


#16
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 neagu_laurentiu, on 28 iulie 2020 - 17:31, said:


Pune si tu in balanta cheltuielie procesului pe care le sustii tu intial, stresul si castigul eventual! E pierdere de timp dupa mine.
Pai initial un prim pas e sa apelez la ANPC. O plangere pe mail nu mi-e greu sa fac.
Mie imi plac chestiile astea, am timp suficient la dispozitie, pot da lejer pe cineva in instanta

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

 Talkabout, on 28 iulie 2020 - 15:13, said:

Buna ziua
Trebuie sa-mi recuperez niste bani dupa zboruri anulate, luate prin niste agentii online de pe skyscanner. Problema e ca ambele agentii de la care trebuie sa iau banii perce 30€ datorita situatiei actuale in care, citez de la operatoarea call center “daca nu am impune aceasta taxa, am fi in faliment, e o perioada grea pt noi si trebuie sa verificam zilnic actualizarile a peste 250 linii aeriene care se pot modifica si de la o zi la alta, si este o situatie fara precedent”.
Si ii zic: “bun, dar angajati oameni care sa faca fata volumului mare de munca, caci si eu la munca am mai mult de munca dar nu ma plateste nimeni in plus”.
Credeti ca ma pot adresa cuiva sa obtin si taxele acelea percepute abuziv? Adica in instanta as putea castiga?
Mentionez ca in contract, cand am luat biletele respective nu exista nicio clauza legata de acea taxa, a fost o chestie introdusa acum de cateva luni, cu virusul vietii.
Biletele au fost cumparate anul trecut.

Multumesc

Ti-a dat in scris textul ala?
Asta-ti trebuie.
Apoi, protectia consumatorului

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Daca firma respectiva nu este in Romania apelezi degeaba la ANPC. Trebuie apelat la ANPC-ul din tara unde isi desfasoara activitatea firma.

 Talkabout, on 28 iulie 2020 - 16:59, said:

Apare asa (vezi mai jos)
Ii si cred.. cu siguranta pretul zborului de la Paris la Ulanbaatar (Mongolia), cu escala in Beijing, e 36€. Restul sunt taxe si costuri:)))


Cele 2 bilete sunt separate (agentii diferite) si nu au legatura unul cu altul.
Nicio taxa nu e mentionata in niciunul din Termeni si conditii de la nicio agentie

Acele 'taxe&costuri' in valoarea de 360 de euro, ce includ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate