Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1916 replies to this topic

#1855
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
A doua poziție este ușa.?.....eu nu vad acolo decit o fereastra MARE,Sint doua oferte total diferite,una cu tripan și alta cu termopan,una cu 2 garnituri alta cu 3,un cu cercevea ușa de 115 cealaltă cu cercevea fereastră,o comparație exacta faci doar daca le pui la fel( tripan , trei garnituri,profil ușa), ambii ofertanți( sau ofertantul) da dovada de nepricepere la proiectare( sticla de 24 ,mare ,fara să pună barem un flot de 6🤕) .....și mai este 🤔,cred că dacă au proiectat așa sigur au omis și armatura de 2 🤫

Edited by Timplarualin, 24 January 2024 - 12:42.


#1856
hexadanus

hexadanus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.02.2016

 Timplarualin, on 24 ianuarie 2024 - 12:36, said:

A doua poziție este ușa.?.....eu nu vad acolo decit o fereastra MARE,Sint doua oferte total diferite,una cu tripan și alta cu termopan,una cu 2 garnituri alta cu 3,un cu cercevea ușa de 115 cealaltă cu cercevea fereastră,o comparație exacta faci doar daca le pui la fel( tripan , trei garnituri,profil ușa), ambii ofertanți( sau ofertantul) da dovada de nepricepere la proiectare( sticla de 24 ,mare ,fara să pună barem un flot de 6🤕) .....și mai este 🤔,cred că dacă au proiectat așa sigur au omis și armatura de 2 🤫

Am asatat inca o poza facuta dinainte de amenajare. in oferta 2 am pus pe dos, "usa" in stanga. e un gol de 2/2.4m, care se imparte precum in poza atasata acum.

Attached Files



#1857
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 hexadanus, on 24 ianuarie 2024 - 12:49, said:



Am asatat inca o poza facuta dinainte de amenajare. in oferta 2 am pus pe dos, "usa" in stanga. e un gol de 2/2.4m, care se imparte precum in poza atasata acum.
sfatul meu este că acolo sa pui o ușa( profil de ușa+ 4 balamale de ușa+ miner pe ambele părți+ butuc + broască multipunct BUNA) ,profil de ridigizare ( făcut două tocuri cuplate), fiindcă la închiderea ușii are sa vibreze tot ansamblul,iar daca faci sticla mare pune laminata in exterior( sau de 6),recomandabil tripan( indiferent de profilul folosit

#1858
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020

 hexadanus, on 24 ianuarie 2024 - 11:39, said:

Ce as vrea sa intreb e daca as putea sa propun ceva downgrade la ce mi s-a propus in oferta Salamander, incat sa ma duca la un pret ceva mai mic, dar compromisul sa nu fie f mare, deoarece inclin spre izolare, decat spre un pret ok.
Mutlumesc!

Poti propune downgrade ofertantului cu salamander la grenevolution 76md sau 76 ad, la fel poti propune upgrade ofertantului cu gealan la s9000 sau s9000 futura, sau s8000 cu tripan de 44mm si armaturi de 2mm (si eu cred ca au fost folosite armaturile standard de 1.5mm).
Produsele din ofertele tale sunt complet diferite, produsul pe gealan este doar un pic mai bun decat ce ai acum, iar produsul cu salamander este un produs destinat caselor pasive.

Incearca sa te hotarasti ce vrei, tu scrii usa acolo unde acum ai o fereastra si in ofertele pentru viitoarea tamplarie tot o fereastra ai.
Ideal ar fi sa atasezi una dintre oferte complet, cu toate ferestrele si usile pe care le ai ofertate, doar diferentierea intre produse nu te ajuta foarte mult.
Noi putem spune ca s8000 de la gealan (cu doua sticle) este net inferior fata de bluevo 92 de la salamander, asa si este, tu mergi pe mana noastra si alegi ofertantul cu Salamander. Dar daca nu se face diferenta corect intre ferestre si usi, intre produse comparabile, atunci sfaturile noastre nu te pot ajuta foarte mult.

 cipaul, on 24 ianuarie 2024 - 12:08, said:

Garniturile la geamurile actuale cand le-ai schimbat ultima data?

Putea sa le schimbe in fiecare an, nu-l ajuta cu nimic. Tamplaria de proasta calitate, configurata prost si montata la repezeala are o singura rezolvare, schimbarea, inlocuirea in totalitate. Tamplaria de proasta calitate, configurata prost, poate contine orice denumire de profil de la salamander, veka, rehau, etc. si toate pot fi montate la repezeala. Rezultatele sunt de regula aceleasi.
In cazul de fata cel mai probabil problema nu tine doar de denumirea profilului, cand se cumuleaza o serie de lucruri neconforme, neindicate, profilul este cea mai mica problema.

#1859
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Salutare,
Astazi am decis sa schimb sticla la doua ferestre sa vedem daca se inbunatasc lucrurile. Daca totul decurge bine si o sa fiu multumit, urmeaza sa inlocuisc toata sticla.
Imi puteti spune va rog daca pretul pe care l-am obtinut pentru sticla acestor doua ferestre este ok?
Pachet de 48 mm 4S+CLAR+LowE. de la Saint Gobain plus bagheta calda.
Dimensiuni sticla 1: 98 x 168
Dimensiuni sticla 2: 38 x 118.5
Pret: 1930 Lei.

Pentru toata casa as avea 21 m.p. sticla cu pretul de 9200 Lei
In functie de cantitate, pretul scade.
Multumesc.

#1860
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Vezi si tu aici https://forum.softpe...k-legend-80-mm/, cum se pune problema.
Daca nu intelegi iti explic eu, omul asta pe langa ca este unul dintre cei mai frumosi oameni, el a inteles ca nu are de ales, ca nu despre bani este vorba.

#1861
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Am citit, iti multumesc. Am vazut ca si el a pus fix ce am ales si eu, adica 4S+CLAR+LowE doar ca pachet de 52 si este foarte multumit.
Eu voiam sa stiu daca am gasit un pret bun pentru ca am si alta oferta la sticla doar ca nu cred ca este Saint Gobain. Multi pun sticla de slaba calitate facuta prin Bulgaria (asa am auzit).
Daca nu te superi, mai am o intrebare: exista vreo metoda prin care poti sa iti dai seama ce calitatea sticlei? Cum faci diferenta intre o sticla Saint Gobain si una inferioara, mai ieftina?

Edited by Y0samiteSam, 30 January 2024 - 18:47.


#1862
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Eu sunt din Arad, la noi mai exista si sticla Guardian, similara cu Saint Gobain, daca nu exista certitudinea ca foaia de sticla este produsa de unul dintre cei doi producatori, eu personal nu recomand. La voi in CT din ce stiu eu este jungla, cred ca trebuie de “import”, in Brașov este Olin, livreaza si lucreaza peste tot in tara, in piatra neamt exista sticla buna, la oradea exista sticla buna, in zalau si-a facut colegul de la Bistrita, foarte buna si aia. Producatorii sunt olin, adf, silcar, optimedia, probabil mai sunt, dar eu cu acestia am lucrat si nu am comentarii negative, doar SLAVA DOMNULUI ca exista.

#1863
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Am notat. Îți mulțumesc pentru informații.
Mi-a spus că din Oradea o aduce.
Mă poți ajuta și cu vreo metodă de verificare, să îți poți da seama că ai primit ceea ce ai plătit.


#1864
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
In principiu eticheta de pe sticla este metoda de verificare, adica pe eticheta scrie fabrica unde se produce, numele celui care iti face lucrarea, numele tau (nu este obligatoriu sa fie identic cu cel din buletin) si evident cel mai important, configuratia sticlei.
Bine, cel mai important este cine produce sticla, valabil pentru toata lumea, dar nu prea intereseaza pe nimeni asta.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 30 January 2024 - 21:11.


#1865
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 Dorel-Jefuitorul, on 30 ianuarie 2024 - 21:04, said:

Bine, cel mai important este cine produce sticla, valabil pentru toata lumea, dar nu prea intereseaza pe nimeni asta.
Pana astazi, nici pe mine nu ma interesa acest aspect. Credeam ca toata sticla este de aceasi calitate. Nu mi-ar fi trecut prin cap ca pot sa primesc o sticla mai slab calitativa si cu aproape 50% mai ieftina.

#1866
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Stai linistit ca nu este cu 50% mai ieftina, doar ti se pare. Ok, in oradea face sticla, dar cum se numeste fabrica?

#1867
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 Dorel-Jefuitorul, on 30 ianuarie 2024 - 19:55, said:

La voi in CT din ce stiu eu este jungla, cred ca trebuie de “import”
La noi in Constanta cred ca principalul furnizor este Lipoplast. Sticla pe care o inlocuiesc acum este tot de la ei. Nu stiu daca petele albastre sunt din vina lor sau daca sticla a stat depozitata in conditii neconforme.

 Dorel-Jefuitorul, on 30 ianuarie 2024 - 21:28, said:

Ok, in oradea face sticla, dar cum se numeste fabrica?
Nu stiu, o sa fac o poza la eticheta cand o primesc (peste aproximativ 7-8 zile).

Edited by Y0samiteSam, 30 January 2024 - 21:39.


#1868
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Ce-i asa de greu suna-l pe ala si intreaba-l cum se numeste fabrica in care se produce sticla ta. Si spune-ne si ce configuratie ai cerut. In afara de 4s +f+ low, sticla mai are si alte lucruri. We, de care, argon poate?
Tu crezi ca-i asa simplu sa trimiti sticle de la oradea? Doar doua?

Edited by Dorel-Jefuitorul, 30 January 2024 - 21:55.


#1869
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020

Y0samiteSam said:

1706643037[/url]' post='30572755']
La noi in Constanta cred ca principalul furnizor este Lipoplast. Sticla pe care o inlocuiesc acum este tot de la ei.

Lipoplast nu mai este ce a fost, problemele nu au cum sa fie altfel decat de la ei.
Si mai spune-le ca daca nu scrie pe eticheta ce vrei tu sa vezi, producator, configuratie, atunci pot sa si le ia, sa si le bage in trei litere (pune-ti cratima unde trebuie).

Edited by Dorel-Jefuitorul, 30 January 2024 - 22:25.


#1870
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 Dorel-Jefuitorul, on 30 ianuarie 2024 - 21:47, said:

We, de care, argon poate?
Argon da.
Despre WE nu stiu ce sa spun. Am cautat pe google si am gasit decat informatii generale despre warm edge. Sunt mai multe tipuri? Imi poti spune te rog ce sa cer.

#1871
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 06.10.2019

 hexadanus, on 24 ianuarie 2024 - 11:39, said:

Ce as vrea sa intreb e daca as putea sa propun ceva downgrade la ce mi s-a propus in oferta Salamander, incat sa ma duca la un pret ceva mai mic, dar compromisul sa nu fie f mare, deoarece inclin spre izolare, decat spre un pret ok.

Depinde ce inseamna pentru tine compromisul sa nu fie f mare si ce inseamna pret ok. Posted Image. Poate ca inainte sa umbli la configuratie ai putea sa ceri oferte de pret si la alti montatori/distribuitori ( pe acceasi configuratie ), si sa vezi ce oferte primesti. Daca preturile ti se par tot mari, atunci poti incerca un downgrade.

Spre exemplu, eu am o configuratie asemanatoare cu a ta ( am BE92, cercevea rotunda Z mic 80 mm, deci ceva mai slaba dpdv al izolarii termice ), de care sunt multumit.

Lasand la o parte downgrade-ul ( la care nu ma pricep ), as vrea sa iti atrag atentia asupra unui aspect care a fost discutat aici pe forum, si pe care eu mi l-am notat ca fiind important ( ca sa nu uit de el atunci cand voi cere oferta de tamplarie pentru casa ). Usa sa fie echipata cu clanta si pe exterior, astfel incat sa o poti inchide cum trebuie, si atunci cand iesi afara. Posted Image

#1872
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020

 Y0samiteSam, on 30 ianuarie 2024 - 23:24, said:

Argon da.
Despre WE nu stiu ce sa spun. Am cautat pe google si am gasit decat informatii generale despre warm edge. Sunt mai multe tipuri? Imi poti spune te rog ce sa cer.
Ce sa mai ceri daca in 7-8 zile iti vin si de atunci a mai trecut o zi? Da sunt de mai multe feluri unele mai eficiente, altele mai putin, dar la diferente foarte mici si asta nu consider ca este foarte important (eficienta intre baghete we). Important este mai degraba modul de asamblare, de montaj a geamului, majoritatea baghetelor we permit montajul manual, unele nu implica omul, acestea le consider cele mai ok. In functie de fabrica le zice TPS, TPX, ADF le zice Duratherm, dar in principiu inseamna cam acelasi lucru, automatizarea aproape totala a executiei pachetului de geam. Si asta evident contribuie la calitatea pachetului de geam. Spre exemplu, daca ai un geam float +float +float + argon este un cacat de geam care nu izoleaza mare lucru, dar executia poate fi de calitate daca este cu tps, atat ca ai dat peste un dobitoc care a configurat gresit geamul. Alt exemplu, ai un geam 4s+float+low-e +argon daca este cu we asa la general posibil sa fie executat in mare parte manual, aici poti intalni geam cu sticle nealiniate, geam cu sticle debitate manual si cu deviatii de 1, 2mm (poate si mai mult), geam cu baghete strambe, ondulate, sigilant de proasta calitate, existenta argonului incerta. In cazul doi ai un geam teoretic eficient, practic executia lui poate duce la probleme diverse in timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate