Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone
 Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1901 replies to this topic

conu71

conu71

Termopanist

• Grup: Moderators
da i bataie atunci.

vlrstea

vlrstea

Junior Member

• Grup: Members

View PostDorel-Jefuitorul, on 10 noiembrie 2023 - 17:59, said:

Salut, da exista o perioada din an, cat mai repede, unii producatori au crescut azi, chiar azi au crescut unii  preturile (evident au anuntat inainte), urmeaza si ceilalti.
Daca ai scris ieri si pana acum nu ai primit raspuns inseamna ca “intrebarea” nu este gandita foarte bine.

Am primit raspuns in privat, inclusiv recomandare pentru utilizatorii specificati de tine.

Cat despre pret, nu inteleg de ce te ofensezi intr-atat de mult cat sa iei peste picior un necunoscut pe internet. Este doar o intrebare!
Din cunostintele mele in perioada de iarna - primavara activitatea din constructii este mai scazuta, ceea ce duce la o oarecare reducere a costurilor cu materiale si manopera. Voiam sa stiu daca se aplica si in acest caz, eventual sa-mi fac o idee asupra acestor diferente, sa stiu daca are sens sa ma agit cu tamplaria sau o las pentru cand am timp.

conu71

conu71

Termopanist

sunt cateva firme care fac mici rabaturi iarna, la noi a fost un mic rabat in fiecare iarna. 3% nu este mult dar la comenzi mari se aduna cu alti 3% pentru plata in avans si mai ajuta,

Edited by conu71, 15 November 2023 - 08:08.

aristotel

aristotel

Junior Member

Salut, am de schimbat niste termopane vechi la un apartament, habar n-am ce sa cer, am atasat niste foto cu cele existente si cu o oferta facuta repede la un magazin din oras.
Ca detalii tehnice vad ca ar fi ferestre cu 6 camere și 3 garnituri, cu profil PVC de 74 mm, sticla de 44 mm (4sEVO, Float4, Low-e, ce-o mai fi si astea) si ca furnizorul ar fi Gealan .
Ma intereseaza in primul rand izolatia termica (apart. la et. 4, fara nimic deasupra).
Vi se pare ok ce e acolo (1595 EUR cu montaj inclus, sau 1795 daca mai pun si geamul ala mic de pe lateralul balconului) ? Nu ma pricep, intai am zis ca nu-mi bat capul si iau ce gasesc, dar am dat peste topic-ul asta si poate mai invat ceva (sau evit sa pun ceva ciurucuri).

Attached Files

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Active Member

Nu mai bine iei tu legatura prin mesaj privat cu al nostru coleg https://forum.softpe...-timplarualin/. El este din falticeni, este aproape de tine, stie ce si cum este acolo pe zona. Poate face o consiliere de profesionist si o oferta in consecinta. Nu o sa-ti ofere un produs identic pentru ca nu are cum, el foloseste profile Salamander, dar cu siguranta poate oferi un produs similar sau mai bun.

Oferta celor de la izotec nu este oferta, este un tablou simplu, oferta inseamna altceva, nu inteleg de ce un ofertant ca izotec face “ofertele” la acest mod. Spre exemplu eu nu am de unde sa stiu ce serie de la gealan vei primi tu din moment ce gealan pe 74mm are 3 serii de profile. Poza cu ce spun ei pe site despre 74 cu trei garnituri si 6 camere este irelevanta, atat timp cat pe “oferta” nu apare scris ca despre acea serie este vorba.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 16 November 2023 - 19:20.

Mahha23

Mahha23

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare!
Doresc să schimb tâmplăria veche intr un apartament care dispune de 3 ferestre (ferestre cu dimensiunile de 1, 50 m lățime și 1, 65 m înălțime). De asemenea la tâmplărie doresc glafuri(interior exterior) și rulouri exterioare electrice. Înțeleg ca pe acest forum sunt mai multe persoane care se ocupă de tâmplărie. Ma intereseaza un preț estimativ. Locuința este în Drumul Taberei. Va multumesc

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Active Member

Fiind vorba despre ferestre pentru apartament cea mai buna recomandare cred ca ar fi colegul nostru Digix, vezi cum iei legatura cu el, are in semnatura adresa unde gasesti date de contact.

Mahha23

Mahha23

New Member

Multumesc

Edited by althea, 26 November 2023 - 07:55.
editare citat inutil

DragosMilu

DragosMilu

New Member

Salutare, înainte de a scrie acest mesaj am dat un search, însă nu am găsit prea multe informații despre ceea ce doresc eu să întreb.
Ce părere aveți despre profilul de la grunwelt 76, cu tripan? Eu aș fi mers pe salamander de 82, dar mi-au recomandat și grunwelt, însă despre grunwelt nu cunosc mare lucru. A folosit cineva? Deține cineva? Ce părere aveți despre ele?
Mulțumesc în avans! 🍻

conu71

conu71

Termopanist

nu am auzit de el. te as sfatui sa pui bluevolution 92. nu este mare diferenta ca bani fata de 82 dar nu se compara unul cu celalalt.

"GRUNWELT, este o companie lider la nivel mondial în producerea de accesorii și sisteme pentru copertine, pergole și rulouri. Sistemele noastre de protecție solară se bazeaza pe soluții inovatoare, sigure, rentabile și durabile."

parca nu mi inspira incredere. iar eu nu vad profilul grunwelt 76 pe site

Edited by conu71, 07 December 2023 - 12:12.

holyblitznak

holyblitznak

New Member

Salutare tuturor,

Vreau la inceputul lui 2024 sa imi schimb termopanele la apartament cu ceva mai performant, in principal care sa elimine efectul de sera vara (stau la etajul 3, orientat Sud Vest, deci permanent soare puternic). O parere de la cineva care se pricepe la detalii ar fi super. Multumesc!

conu71

conu71

Termopanist

profil 3 garnituri cu tripan minim 44 cu patru sezoane la exterior si eventual warm edge. succes

g_aly

g_aly

Junior Member

Salut!

Câteva păreri va rog pentru oferta atașată?

Mulțumesc frumos!

Attached Files

conu71

conu71

Termopanist

View Postg_aly, on 30 decembrie 2023 - 22:13, said:

Salut!
........

pe scurt: Nu

daca vrei in detaliu imi lasi un nr de telen in pm.

Edited by conu71, 30 December 2023 - 23:32.

g_aly

g_aly

Junior Member

conu71, on 30 decembrie 2023 - 23:27, said:

pe scurt: Nu

daca vrei in detaliu imi lasi un nr de telen in pm.

Conu71 ce nu este ok?

Poți scrie aici câteva rânduri să știm și eu și ceilalți forumisti care trec prin etapa aceasta de ce sa ne ferim ce sa cerem etc și mai ales ce nu este in regula cu oferta?

Mulțumim frumos!

Edited by g_aly, 31 December 2023 - 00:30.

Timplarualin

Timplarualin

Member

g_aly, on 31 decembrie 2023 - 00:27, said:

Conu71 ce nu este ok?

Poți scrie aici câteva rânduri să știm și eu și ceilalți forumisti care trec prin etapa aceasta de ce sa ne ferim ce sa cerem etc și mai ales ce nu este in regula cu oferta?

Mulțumim frumos!
in primul rand Înălțimea este prea mare pt a folosi cercevea de fereastră ,cere profil intermediar,la prima poziție cere cuplare cu armatura ( nu un singur toc cu montanți ci 3 tocuri cu cuplare 20*82), pachetul de sticla este un pic cam mare , recomand de 48 mm, balamale la ferestrele mari cere de falt( asigura o susținere mai buna),la ușa de fata cere 4 balamale iar pe partea cu balamale  cere un adaos de 3 cm cu armatura,ai grija mare la montaj șuruburi dese altfel profilul are tendință de curbare,cere colțare sudabile la uși( și la rezidentiala și la ușile de balcon sau intermediare),panelul ornamental să fie de aluminiu nu hpl sau termoformat ( are să te scuteasca de multă bătaie de cap),feroneria de la maco este foarte buna dar ai grija sa fie pusa completa iar  la sistemul in doua canate sa ai închidere suplimentara și pe spate la canatul al doilea.spor

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Active Member

View Postg_aly, on 30 decembrie 2023 - 22:13, said:

Câteva păreri va rog pentru oferta atașată?

Salut, ai o singura usa la casa?

g_aly

g_aly

Junior Member

Dorel-Jefuitorul, on 31 decembrie 2023 - 09:19, said:

Salut, ai o singura usa la casa?

Salut .  Da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate