Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1912 replies to this topic

#1351
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Roto, maco, gu, siegenia, winkhaus, toate au sisteme de feronerie de calitate cu diverse grade antiefractie, in functie de nivelul de echipare. Sticla poate fi si ea antiefractie pe diverse grade.

In cazul tau schimbarea feroneriei si a sticlei nu poate duce la un nivel ridicat antiefractie, aceasta tine si de tamplarie, atat partea fixa cat si partea mobila a tamplariei trebuiesc proiectate antiefractie. Deci, doar schimbarea in totalitate a tamplariei poate duce la cel mai inalt nivel antiefractie. O fi smecherie n-o fi, nu stiu ce sa zic, ce pot sa-ti spun este ca o ranga potrivita, introdusa unde trebuie, rezolva cam orice nivel antiefractie, simplu, rapid, curat si fara prea mare zgomot.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 12 June 2022 - 11:35.


#1352
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Atasat gradele de siguranta, cu o ranga nu se poate sparge orice tamplarie.

Eu am produs usi pana la RC3, au 11 puncte de blocare. Am asteptat dupa feronerie 4 luni.

Voi ati produs RC3 sau RC4?

Attached Files



#1353
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu, eu nu am produs nici rc 3 si nici rc 4, nici nu am comandat de la alte fabrici asemenea grade de siguranta. Se apropie de rc 3 una dintre lucrarile produse de mine, doar la usi (au fost doua), dar nu este rc 3. Usile alea se deschid greu din ranga, dar nu conteaza, cele 20 de ferestre se deschid cu o surubelnita.

La noi usile se cam lasa deschise, pentru ca sunt scumpe, cand esti la a treia usa schimbata desi nu era nimic de furat, pe urmatoarea o lasi deschisa. Si tot este posibil sa mai schimbi odata usa.

#1354
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 12 iunie 2022 - 23:22, said:

Nu, eu nu am produs nici rc 3 si nici rc 4, nici nu am comandat de la alte fabrici asemenea grade de siguranta. Se apropie de rc 3 una dintre lucrarile produse de mine, doar la usi (au fost doua), dar nu este rc 3. Usile alea se deschid greu din ranga, dar nu conteaza, cele 20 de ferestre se deschid cu o surubelnita.

La noi usile se cam lasa deschise, pentru ca sunt scumpe, cand esti la a treia usa schimbata desi nu era nimic de furat, pe urmatoarea o lasi deschisa. Si tot este posibil sa mai schimbi odata usa.

Nu stiu daca ma insel sau nu dar cred ca sunt polite de asigurare pt asa ceva.Eu consider ca cine isi permite sa monteze o astfel de usa are si buget pt o asigurare.Dar stii cum e romanul mi-am pus usa smechera sa nu intre nici hotul ...

#1355
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Polite sigur exista, dar cand se termina banii dupa faza de tamplarie cine se mai gandeste la asigurare? Da, se fac usi sa nu intre hotul, hotul insa poate gasi alte variante.

#1356
revox1

revox1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2009
Salut, imi puteti recomanda o firma ok pentru montat termopane (Bucuresti - sector 6)? Am nevoie sa fac lucrare intre camera si balcon, o usa de 248 inaltime aprox si 75 latime si alaturi are alipit geam de 151 inaltime si 115 latime. Usa as vrea sa se deschida spre camera (interior) iar geamul spre balcon.
Se poate face usa asa inalta? Se poate face ca geamul sa se deschida spre balcon si usa spre camera? Si daca aveti idee car ar costa aproximativ. Mersi.

#1357
Alexia76

Alexia76

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.08.2019
Gânduri bune și mulțumiri pentru Digix și Conu71, mai ales pentru răbdare. Conu71 a stat mai mult de o oră cu mine la telefon să îmi explice și să îmi dea sfaturi. Știu că o să fac cea mai buna alegere.

#1358
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Buna ziua! Am citit cateva zeci de pagini din aceasta discutie si am apreciat raspunsurile si solicitudinea. Avand in vedere ca am ajuns si eu la povestea cu termopanele si eventual o usa de intrare pentru un apartament la bloc, as dori sa stiu cam ce ar fi necesar pe partea de termopane ca sa am o solutie top din punct de vedere a izolarii termice, fonice, etc. Am in vedere si rulouri (automate pe exterior) pentru cel putin doua camere. Ca idee eu ma uitam la ceva bazat pe Veka dar sunt deschis la orice atata timp cat ajung la ce imi doresc adica o izolare termica si fonica maxima. Ideea e ca apartamentul e la etajul 4, in Bucuresti, si desi nu e o zona cu trafic intens uneori mai asculta lumea muzica tare in jur sau vorbeste prin bucatarii cu geamul deschis la 3 dimineata :) In plus, dupa atatea pagini citite pot sa zic ca termopanele au devenit brusc OZN pentru mine si imi e sa nu uit ceva atunci cand cer oferta. Aveam imoresia ca stiu cate ceva dar acum imi dau seama ca sunt praf.  Va multumesc in avans pentru sfaturi.

#1359
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Problema este ca doar prin faptul ca alegi o serie de la veka nu faci mare lucru fonic.
Ce poti face este sa ai niste sticle care sa izoleze un pic mai bine fonic, o configurare si un montaj care sa fie gandite in sensul izolarii fonice si binenteles o executie impecabila a ferestrelor (adica sa nu fie doar de forma). Chiar si asa vei izola sunete care vin de la distante mai mari, din strada, de la vecinul din partea opusa de la parter. Dar ce fac vecinii din apropiere nu prea izolezi prin ferestre la bloc. Sunetele se transmit prin vibratii, pe langa diverse conducte care trec pe la toti, mai mult decat prin ferestre.

Termic, cam la fel, nu faci mare lucru doar ca alegi veka.

Oricum, atat termic cat si fonic cat si Veka de top, poti obtine de la colegul nostru Digix, el este din B, iei legatura cu el prin mesaj privat, ii ceri o oferta de pret si la el sigur o sa gasesti si Veka si de top, si fonic si termic. La el vei gasi Veka cu o executie impecabila, cu sticle planitherm one, planistar sun, cu tps si argon (lucruri despre care majoritatea ofertantilor nici nu stiu ca exista si ce inseamna), experienta lui o sa fie utila in configurarea cat mai buna atat termic cat si fonic, iar la montaj nu cred ca se pune problema de cineva mai potrivit. Veka fiind nr-ul 1 mondial nu are cum sa nu fie cea mai buna alegere, dar toate celelalte conteaza mai mult in obtinerea unui produs de top, decat veka.

#1360
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostDorel-Jefuitorul, on 16 iunie 2022 - 21:31, said:

Problema este ca doar prin faptul ca alegi o serie de la veka nu faci mare lucru fonic.
Ce poti face este sa ai niste sticle care sa izoleze un pic mai bine fonic, o configurare si un montaj care sa fie gandite in sensul izolarii fonice si binenteles o executie impecabila a ferestrelor (adica sa nu fie doar de forma). Chiar si asa vei izola sunete care vin de la distante mai mari, din strada, de la vecinul din partea opusa de la parter. Dar ce fac vecinii din apropiere nu prea izolezi prin ferestre la bloc. Sunetele se transmit prin vibratii, pe langa diverse conducte care trec pe la toti, mai mult decat prin ferestre.

Termic, cam la fel, nu faci mare lucru doar ca alegi veka.

Oricum, atat termic cat si fonic cat si Veka de top, poti obtine de la colegul nostru Digix, el este din B, iei legatura cu el prin mesaj privat, ii ceri o oferta de pret si la el sigur o sa gasesti si Veka si de top, si fonic si termic. La el vei gasi Veka cu o executie impecabila, cu sticle planitherm one, planistar sun, cu tps si argon (lucruri despre care majoritatea ofertantilor nici nu stiu ca exista si ce inseamna), experienta lui o sa fie utila in configurarea cat mai buna atat termic cat si fonic, iar la montaj nu cred ca se pune problema de cineva mai potrivit. Veka fiind nr-ul 1 mondial nu are cum sa nu fie cea mai buna alegere, dar toate celelalte conteaza mai mult in obtinerea unui produs de top, decat veka.

Multumesc pentru raspuns. O sa incerc sa vin si cu ceva la nivel de dimensiuni ca sa vorbim pe numere reale. O adevarata placere sa vad acest topic.

#1361
MrLuffy

MrLuffy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.03.2021
Buna ziua, imi puteti recomanda o firma serioasa de termopane care sa asigure montajul (montaj executat corect) si pentru zona Ploiesti?
Doresc sa pun niste termopane tripan care sa izoleze cat mai bine casa.
Va multumesc.

#1362
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu sunt din Arad, ce pot sa-ti recomand este sa vorbesti cu colegii nostri de aici, Conu71 si Digix, le trimiti mesaj privat (daca poti, nr-ul de postari pare cam mic), daca nu, le lasi adresa de e mail, nr de telefon aici si vezi, poate vin ei de la Bucuresti, sau iti recomanda pe cineva din Ploiesti.

#1363
MrLuffy

MrLuffy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.03.2021
Va multumesc, o sa ii contactez (am trimis un mail la adersa pe care am gasit-o la ....... - asa aparea la user Digix).
Imi cer scuze pentru raspunsul greoi.

Edited by conu71, 21 June 2022 - 07:46.
stergere site


#1364
Pacala59

Pacala59

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2022
Buna ziua,

Sunt placut surprins de calitatea discutiilor  cat si de profesionalismul raspunsurilor si sugestiilor de pe acest forum.

Ca tare, sper ca voi primi o solutie la problema mea:

Am in Craiova o casa din acelea construite la inceputul secolului trecut cu ferestre mari  din lemn 1.20x2.10m duble. Din pacate cand am renovat casa cum vreo 10 ani am schimbat aproape totul in afara de ferestre care au fost curatite si revopsite.
Aratau bine la momentul acela.
Bineinteles ca timpul, soarele si apa, si-au spus cuvantul - au inceput sa se cojeasca, ca sa nu mai vorbesc de lipsa de izolare termica si fonica.

Inlocuirea totala a ferestrelor nu este o solutie - ganditi-va la deranjul creat de scoaterea tocurilor care sunt din lemn gros si de esenta tare, incastrate bine in zidarie.
Re-utilizarea tocurilor existente nu e de asemenea o solutie pentru ca nu sunt plane.

As dori daca se poate sa pastrez tocurile si ferestrele de interior si sa inlocuiesc numai ferestrele exterioare. La fiecare fereastra as dori un ochi care sa se deschida in exterior pentru aerisire.
Nu ma deranjeaza daca balamalele sunt in exterior - cred ca nu se poate altfel.

Cea mai mare problema cred ca este faptul tocul noii ferestre aplicat peste tocul existent va scoate tot ansamblul prea mult in exterior. Ma gandesc ca poate af fi posibli sa se taie 6-7 cm din tocul existent - are in jur de 18 cm latime acum.


Sunt constient ca e o lucrare atipica, care implica costuri suplimentare.

Puteti sa-mi recomandati pe cineva disupus a o asemenea lucrare?

Multumesc anticipat.

#1365
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pentru Craiova nu avem recomandari nici pentru lucrari standard, pentru ce vrei tu nu se pot face recomandari nici in zonele in care ne aflam noi. Eu nu as accepta o astfel de lucrare si nu cunosc pe nimeni care ar face asta la mine in zona (AR, TM). Am refuzat lucrari unde trebuia doar sa montez ferestrele noi in tocul vechi, pur si simplu, din principiu.

Ce vrei tu se poate face, dar nu stiu daca cineva serios ar accepta. Plus, ca sa iasa bine, ce trebuie, nici nu iti poti inchipui costurile, nu este vorba doar despre niste costuri suplimentare si atat.
Sigur, improvizatii se pot face, trebuie sa gasesti ofertantul potrivit, care sa accepte sa faca ce vrei tu.

#1366
iulian_badea

iulian_badea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2016
Salutare,

Am si eu nevoie de o recomandare pentru a schimba termopanele intr-un living (dimeniuni totale 9300x2500). Orientarea este catre rasarit, soarele bate in ele de cand rasare pana spre 12 si se face foarte cald inauntru. Din ce am mai citit, as merge pe Salamander BluEvolution 92 cu tripan (4S-F-LE). Este buna alegerea? Ati recomanda altceva? Caut o solutie care sa reflecte cat mai mult caldura. Multumesc.

#1367
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Alegerea e buna.
Asta cu reflectarea caldurii e relativa, ca pe langa UV mai ai si IR.

#1368
Raduq1

Raduq1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2022
Buna ziua,

As dori o oferta de pret/configuratie pentru un set de termopane care sa izoleze fonic cat mai bine un apartament de 2 camere aflat la parterul unui bloc din apropierea unei linii de tramvai.Blocul este izolat dar termopanul aparent nu face fata.
Din cate m-am documentat cititind aici pe forum as alege intre Slamander si Veka, ambele tripan. Dar nu stiu care si cum anume sa configurez cele 3 geamuri/laminari.
Mentionez ca sunt din Bucuresti si din pacate nu pot da PM (Conu71 nici Digix)

Mail-ul meu este invest101 @   gmx.   com
Telefon  0 7 4 7 3 6 1 9 7 0

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate