Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1912 replies to this topic

#1333
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Am cerut si am primit mai multe oferte, iar termenul pentru montaj era foarte diferit. Intre 5 si 30 zile.
Asta tine de capacitatea echipei sau de situatia actuala din piata?
Intreb fiindca imi e frica sa ca cei care au dat termen foarte scurt sa nu intarzie de fapt f. mult.
Multumesc

#1334
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostAlinGugu, on 29 mai 2022 - 22:46, said:

Salut,

Vreau si eu o oferta de pret pentru schimbarea geamurilor unei case de renovat. Atasez dimensiunile golurilor de geam/usi. Cu montajul imbunatatit (benzi de etansare si ce mai trebuie, nu stiu exact tot ce trebuie). Vreau sa se inscrie in standardul NZEB.

Eu ti-as face o oferta, dar nu sunt dimensiuni atasate, bine, cu deplasare de la Arad posibil sa nu fie prea convenabil daca nu esti macar din Timisoara. Vezi ca la renovare este un pic mai complicat cu benzile.

View Postasddd1000, on 30 mai 2022 - 09:22, said:

Am cerut si am primit mai multe oferte, iar termenul pentru montaj era foarte diferit. Intre 5 si 30 zile.
Asta tine de capacitatea echipei sau de situatia actuala din piata?
Intreb fiindca imi e frica sa ca cei care au dat termen foarte scurt sa nu intarzie de fapt f. mult.
Multumesc

Cei care au dat 5 zile probabil nu au de lucru si probabil le produc ei, motivele se pot subantelege. Eu nu pot spune ca sunt foarte aglomerat dar tot nu pot da termen mai mic de 20 de zile lucratoare. In majoritatea contractelor trecem intre 20 si 30 de zile lucratoare.

#1335
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAlinGugu, on 29 mai 2022 - 22:46, said:

Salut,

Vreau si eu o oferta de pret pentru schimbarea geamurilor unei case de renovat. Atasez dimensiunile golurilor de geam/usi. Cu montajul imbunatatit (benzi de etansare si ce mai trebuie, nu stiu exact tot ce trebuie). Vreau sa se inscrie in standardul NZEB.

Eu recomand sa scoti tamplaria jos ,indrepti locurile dupa eliminearea vechii tamplarii,nu recomand folosirea foliei int/ext daca locul nu e drept si curat, chemi meseriasul sa ia masuratorile, iar ca sa te apropii cat de mult de acel standard NZEB montezi geamurile la exteriorul peretelui sau pe precadre speciale.

#1336
alina-Nicoleta

alina-Nicoleta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2022
Buna seara.
Multumesc frumos pentru raspuns Dle.Dorel.
Atasez aici cele doua oferte de pret pentru inchiderea balconului de la bloc.
Orice sfat este binevenit.
Chiar nu stiu intre care sa aleg.

Multumesc  anticipat tuturor membrilor care ma pot ajuta cu un sfat.

O seara buna va doresc!

Attached Files



#1337
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009

View Postalina-Nicoleta, on 30 mai 2022 - 21:00, said:

Buna seara.
Multumesc frumos pentru raspuns Dle.Dorel.
Atasez aici cele doua oferte de pret pentru inchiderea balconului de la bloc.
Orice sfat este binevenit.
Chiar nu stiu intre care sa aleg.

Multumesc  anticipat tuturor membrilor care ma pot ajuta cu un sfat.

O seara buna va doresc!

Un lucru este cert in oricare din cele doua oferte componenta de rigidizare este slaba .In momentul in care inchizi /deschizi geamurile toata partea din fata dintre cele 2 cuplaje de 90 de grade va flamba.

#1338
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ambii ofertanti au rigidizare intre cele doua panouri frontale (mai mult de atat ce sa faca?), unul de 15mm si altul de 20mm, produsele calitativ nu prea difera. Pe oferta gm montaj exista profile de adaos in partea de sus, ele se pot cere si la ceilalti. In varianta cu trei sticle, profilul Kommerling 70 poate fi usor inferior, fiind mai ingust 70mm, foarte probabil pachetul de geam nu va fi de 44mm la fel cum este la GM Montaj.
Intr-o anume masura cunosc ambii ofertanti, pe Dia mai putin, pe GM montaj mai mult, as merge cu gm montaj, ii stiu pe baieti, sunt seriosi, respectuosi, isi fac treaba bine. Eventual i-as zice lui Marcel sa reconfigureze si sa imparta panourile pe verticala de sus pana jos, acum impartirea este intrerupta pe inaltime, lucru care nu este tocmai ok, mai ales in varianta cu trei sticle.

#1339
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Eu ma refer la cuplajul  406272 care sunt sigur ca acela este pus in ofertare ,l-am folosit o singura data la o inaltime asemnanatoare si nu imi place cum se prezinta la capitol rigidizare.Dar am folosit si 406165 cu capacele 406285 adevarul este ca ceva de genul ar trebui pus.Dar mai sunt si doua probleme unul este pretul ..... eu unul am crezut  ca imi cade cerul in cap  (bogu si tamplarualin stiu despre ce vorbesc) Posted Image si al doilea este montajul  daca este la etaj e cam greu sa bati acel capac ca nu ai pozitie doar daca nu se apeleaza la spiderman Posted Image.

Attached Files



#1340
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Avantaje si dezavantaje, pana la urma sunt rigidizari isi faca treaba si aia e. Nici greenline ala nu e vreo grozavie sa zici ca wow ce mare smecherie faci.

Altfel, revin la comparatia dintre profile, pentru o mai buna comparatie dia trebuia sa oferteze profil din aceiasi gama, asta pentru ca are, kommerling 76 AD, diferenta de profile +plasa+profile de adaos duce pretul cam pe acolo intre cei doi ofertanti.

#1341
alina-Nicoleta

alina-Nicoleta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2022
Multumesc frumos pentru raspuns!
Nu doresc cu 3 sticle,comparatia as dori-o intre cele doua oferte cu 2 sticle.
Dia lucreaza cu firma Helios din Baia Mare si ofera garantie pt.montaj si feronerie de 5 sni,iar GM doar 2 ani.
Deasemenea Dia (Diana)imi este fosta colega de liceu si oarecum imi e mai usor sa discut cu ea si sa ii spun ce imi doresc,insa dilema mea e legata de calitate.
Nu stiu care cele 2 oferte sunt mai calitative?

#1342
alina-Nicoleta

alina-Nicoleta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2022
Da,pretul e cam la fel.

#1343
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

alina-Nicoleta said:

1653999276[/url]' post='29086690']
Nu doresc cu 3 sticle,comparatia as dori-o intre cele doua oferte cu 2 sticle.


Pai intre cele doua oferte cu doua sticle pare ca este o diferenta de 280 euro, destul de mare as zice. Ok, daca cereti adaosuri de profil+plasa smart (atentie, smart) la Dia posibil o crestere de pret undeva in jur de 100 euro. Ramane o diferenta de 180 euro, tot nu mi se pare putin.

Asa cum am spus, produsele sunt similare calitativ, profilele difera (dar nu calitativ), profilele difera ca si performante termice sa zicem, dar nu foarte mult si mai ales cand se alege varianta cu doua sticle aceste diferente sunt absolut irelevante in favoarea greenline. Daca Dia ar fi ofertat kommerling 76 cu tripan de 48, atunci diferentele pozitive privind eficienta termica ar fi fost in favoarea kommerling,  dar tot nesemnificative si la acelasi pret cu greenline.  

Putem spune ca seria greenline 76 de la Salamander nu este la fel de “echilibrata” ca si kommerling 70, greenline fiind o serie cu 6mm mai mare dar armata cu o armatura mai mica decat kommerling 70. Asta este o diferenta care poate influenta calitatea produsului, mai ales fiind vorba despre un balcon (orientat spre soare, cred). Totusi cred ca diferentele intre cele doua produse nu le pot vedea/simti beneficiarii. Sunt produse de calitate, realizate in fabrici respectate in zona, in tara si in afara tarii.

Acuma depinde si ce inseamna calitate, intre cele doua produse nu se poate vorbi despre diferente semnificative. Cele doua produse sunt de tip economic, recomandate la tamplariile pentru blocuri, case mai de bun simt (nu la castele “pasive”). Cele doua produse nu sunt produse ieftine, ieftine sunt altele, intre cele doua il puteti alege pe oricare, din punct de vedere al produsului nu o sa aveti probleme.

Serviciile, garantia, calitatea montajului, atentia si experienta la masuratori, acestea sunt lucruri care depind de ofertant, de “calitatea” ofertantului si nu de calitatea produsului, in cazul dumneavoastra. Si da conteaza foarte mult, as spune ca la fel de mult ca si calitatea produsului. Totusi, sa stiti ca o firma care ofera 5 ani garantie poate sa nu onoreze garantia nici in primul an, iar una care ofera 2 ani sa onoreze contra-cost sau nu, un fel de post garantie si peste 5 ani. Sau, o firma care ofera 5 ani poate sa dispara dupa 2 ani, iar una care ofera 2 ani sa va ajute si peste 10 ani, contra-cost sau nu.  

Intradevar 2 ani garantie pe montaj este cam putin din partea GMM, in piata, majoritatea ofertantilor dau garantie pe total produs (tamplarie, feronerie, sticla, montaj) 5 ani. Cei care dau mai mult de atat sunt cei care sigur nu o onoreaza. Nu as alege timplaria in functie de garantia oferita, m-as asigura ca imi cumpar un produs de calitate si ca aleg ofertantul potrivit.

Produse de calitate sigur aveti, ofertantul il alegeti dumneavoastra.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 01 June 2022 - 00:08.


#1344
alina-Nicoleta

alina-Nicoleta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2022
Da,pretul e cam la fel.

#1345
alina-Nicoleta

alina-Nicoleta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2022
Multumesc din suflet pentru sfat!Chiar m-ati ajutat enorm!
Deci sa o aleg pe Dia(Kommerling?)


#1346
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, poate fi o alegere mai buna, ca raport calitate/pret. Daca aveti o comunicare mai buna cu ofertantul nu poate fi decat de bine.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 01 June 2022 - 19:22.


#1347
Haihuisnow

Haihuisnow

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2022
Dragilor,

Am următoarea problema, sper ca postez unde trebuie.
Urmează sa renovez o casa la care vreau sa schimb tâmplăria exterioara. Am câteva geamuri și ușa de la garaj în unghi de 90 grade cu peretele exterior al casei. Geamurile sunt fix pana în perete. Casa nu e termoizolata. Ne gândim sa termoizolam cu 15-20cm vata. Ce facem cu geamurile? Termosistemul va acoperi parțial geamurile. Am înțeles ca exista niște profile de compensare din Pvc, dar nu găsesc prea multe informații (nu cred ca exista de 20 cm). Am nevoie de o soluție care sa nu creeze punte termica. Nu vreau sa investesc în tâmplărie premium dar sa bata vântul pe lângă. Exista bineînțeles varianta sa zidim cei 20 cm... Dar asta înseamnă că avem nevoie de autorizație de construcție... cred. Multumesc anticipat pentru sugestii.


#1348
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009

View PostHaihuisnow, on 10 iunie 2022 - 10:03, said:

Dragilor,

Am următoarea problema, sper ca postez unde trebuie.
Urmează sa renovez o casa la care vreau sa schimb tâmplăria exterioara. Am câteva geamuri și ușa de la garaj în unghi de 90 grade cu peretele exterior al casei. Geamurile sunt fix pana în perete. Casa nu e termoizolata. Ne gândim sa termoizolam cu 15-20cm vata. Ce facem cu geamurile? Termosistemul va acoperi parțial geamurile. Am înțeles ca exista niște profile de compensare din Pvc, dar nu găsesc prea multe informații (nu cred ca exista de 20 cm). Am nevoie de o soluție care sa nu creeze punte termica. Nu vreau sa investesc în tâmplărie premium dar sa bata vântul pe lângă. Exista bineînțeles varianta sa zidim cei 20 cm... Dar asta înseamnă că avem nevoie de autorizație de construcție... cred. Multumesc anticipat pentru sugestii.

Daca pui acele compensari  laterale sa zicem ca la exterior e ok ca vi cu termosistemul , dar la interior se vad compensatoarele alea .Poti zidi cu 20cm ,nu cred ca trebuie autorizatie adica nu am auzit de asta .Compensarile sunt depinde de profile, dar cred ca 10 este maxim.

#1349
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Mie mi se pare mai simplu cu profile de compensare, Gealan are 124mm cea mai mare plus una de 58 si restul spuma. Cum se pune izolatie la exterior asa si la interior si aia e. Conditia sa nu fie deschidere cu balamale in partea profilelor de compensare. Altfel ramanem la zidarie.

#1350
catalinucs

catalinucs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.03.2007
Salutare tuturor,
Am și eu câteva întrebări la care caut ajutor din partea voastră.
E vorba de un apartament la parter, reabilitat termic de primarie (S3, Buc), cu gratii la geamuri.
Care ar fi soluțiile pe care să merg, cu avantaje si dezavantaje?
Aș fi vrut să pun doar folie Bruxsafol anti efracție pe geamuri plus schimbat feroneria cu Roto NX. Se poate, oferă anti efracție încât să pot renunța la gratii?
Există termopan sau tripan pe 22mm cu anti efracție oglindă, astfel încât să schimb doar foile de geam plus Roto NX? Oferă siguranță mai bună, pentru a putea renunța la gratii?
În cazul în care schimb tâmplăria cu tot cu geamuri, ce soluție anti efracție ar fi cea mai potrivită? Dpdv al feroneriei, știu de Roto NX. Există ceva mai bun? Dpdv al sticlei ce combinație anti efracție oferă ce firme în București, dacă știți cumva?
În cazul schimbării tâmplăriei, ce soluție ar fi să pot realiza etanșeitatea la exterior? Mă gândesc ca banda nu se mai poate lipi la exterior, polistirenul deja aplicat depășind nivelul golului de beton/BCA al structurii blocului. Soluția sigură probabil ar fi fost tăierea de jur împrejur a 10-15cm polistiren, aplicarea benzii și refacerea cu polistiren - mă gândeam ca nu e chiar OK.
Vă mulțumesc în avans, o să încerc să îi contactez și pe conu/digix în afara zilelor de sărbătoare.
Baftă!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate