Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

De ce nu mor zilnic mai multe persoane de Covid in Romania?

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#91
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTsunnnami, on 16 iulie 2020 - 17:14, said:

..
Acum, nu am vazut o statistica clara...
Si de ce sa nu vezi o statistica clara? Uite AICI statistici pentru ce vrei si ce nu vrei!
Vad ca multi vorbesc fara acoperire pe aici (habar nu au cum sta treaba) de aceea ma abtin sa spun ceva! Tu Tsunnnami cel putin ai fost sincer!

Edited by stlk, 16 July 2020 - 23:19.


#92
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postprobabil15, on 16 iulie 2020 - 15:29, said:

Deci de ce nu mor mai multi oameni daca sunt tot mai multi infectati?
Esti patron de cosgiuge si nu merge business-ul conform orarului ?

#93
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,086
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPatefon, on 16 iulie 2020 - 23:07, said:

Orice zi ce se adauga pandemiei favorizeaza raspandirea tulpinele mai putin agresive. Fiind greu de detectat se raspandesc mai usor blocand tulpinele agresive.

Nu pare sa fie mai putin agresiva cand se imprastie acolo unde prinde ca dracu.
Si ce-am mai observat dar o bag la ipoteze este ca .. se distruge usor.
Adica, daca virusul asta se lua usor de pe maini de ex, Romania era jumate moarta
Ma uit cum se lucreaza cu banii, imi imaginez cum se uda dejtu cand se numara banii, ma gandesc ca primii morti ar trebui sa fie postasii care duc INCA pensia la oameni, lucru cred ca de neconceput in state civilizate


View PostI2O, on 16 iulie 2020 - 22:41, said:

Daca virusu nu muteaza spre forme din ce in ce mai agresive

E foarte greu sa cred si asta. Imi imaginez ca pentru a fi foarte agresiv e limitat de o membrana foarte subtire si volatila, asta vine sa intareasca faptul ca nu se ia usor daca a ratat ocazia sa intre direct in plamanii tai.

Eu sunt destul de optimist la aparitia vaccinului
Din pacate nu cred ca vaccinul "va tine" un an, cred ca va trebui sa facem vreo 2 vaccinuri pe an

Si inca una nasoala, cred ca "la noi" va ajunge vaccinul in cel putin 9 luni.

View Poststlk, on 16 iulie 2020 - 23:18, said:

Si de ce sa nu vezi o statistica clara? Uite AICI statistici pentru ce vrei si ce nu vrei!
Vad ca multi vorbesc fara acoperire pe aici (habar nu au cum sta treaba) de aceea ma abtin sa spun ceva! Tu Tsunnnami cel putin ai fost sincer!

Nu prea o cred nici p-aia
Numarul mortilor e "prea constant"
Uite aici o statistica pe care o cred:

Attached File  MiochiganDeaths.jpg   358.66K   14 downloads



In Romania e ireal de constant, parc-au fost programati:

Attached File  Romania.jpg   170.82K   14 downloads

Ba chiar la graficul meu se observa si un model la 7 zile ceea ce are sens pentru ca depinde de perioada de raportare a anumitor spitale, ceea ce m-=a facut sa fac o medie in fiecare zi pe ultimele 7 zile:

Attached File  michiganAverage.jpg   197K   11 downloads

Ma uit iar la datele din Romania si nu-mi vine sa cred ca zilnic au murit acelasi nr de persoane

#94
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Eu cred ca ar trebuii facute studii asupra asimptomaticilor. Trebuie studiat cum un organism infectat cu covid nu are ''simtome''? Oare la asimptomatici virusul este blocat si nu ajunge in plamani? Care o fi mecanismul? Daca se stie cum lucreaza virusul la astfel de oameni , am putea devenii toti asimptomatici.
Pana atunci eu zic sa folosim initiativa lui Trump de a introduce medicamentele impotriva malariei in medicatia bolnavilor de covid.

#95
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 22.10.2007
sistemele imunitare variaza extrem de la un om la altul si nu merge reprodusa treaba de la unul la altul, de asta folosim vaccinuri.
zici asta conform studiilor tale in medicina sau doar asa, ca a zis un random gigel ca merge?

Edited by _-livio-_, 17 July 2020 - 07:03.


#96
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 29.10.2017

View Postnico123, on 17 iulie 2020 - 06:26, said:

Pana atunci eu zic sa folosim initiativa lui Trump de a introduce medicamentele impotriva malariei in medicatia bolnavilor de covid.

medicamentul pt malarie (Plaquenil) a fost dat de la inceput pacientilor din Romania, ulterior s-a descoperit ca nu are efecte impotriva virusului in schimb are o lista lunga de efecte negative care inrautateste starea bolnavului

#97
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 21.04.2005

View Postnico123, on 17 iulie 2020 - 06:26, said:

Pana atunci eu zic sa folosim initiativa lui Trump de a introduce medicamentele impotriva malariei in medicatia bolnavilor de covid.

Trump , care este un mare geniu in biochimie si in multe alte domenii , se poate vedea usor asta atunci cand apare cu cite o duda prin media.

#98
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,210
  • Înscris: 17.01.2012

View Postprobabil15, on 16 iulie 2020 - 15:29, said:

Deci de ce nu mor mai multi oameni daca sunt tot mai multi infectati?

1. Se dac mai multe teste, nu a crescut nr real al celor infectati, doar se depisteaza mai multi

IEZACT! toată românia vrea la mare la grecotei, toți părinții vor la copiii din austria/germania/anglia, astfel că a crescut exponențial nr de testări


2. A crescut gradul de imunizare al populatiei.

IEZACT! cei depistați în ultimile 2 săptămâni SUNT asimptomatici; deci imunizarea „de turmă” chiar iezistă!!!

3. Sunt date scoase din pix.

NU! datele-s reale, doar interpretate tendențios Posted Image

Care din variante e cea corecta?

Edited by gushpi, 17 July 2020 - 10:01.


#99
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostI2O, on 16 iulie 2020 - 22:41, said:

Daca virusu nu muteaza spre forme din ce in ce mai agresive

Chestia e ca astia de la spitale spun ca mai nou 4 din 5 pacienti au probleme si dupa vindecare....cum ar fi oboseala cronica
https://www.digi24.r...anatate-1337518
In primul rand, niciun virus nu omoara pe toata lumea. in al doilea, Covidul nu omoara mai mult decat gripa. Lasa testatii si virusatii la o parte, vezi cata lume moare. Per total. Ca ne-am dat naibii si altceva decat numere, nu mai vedem. Cu surprindere vei afla ca nu moare mai multa lume acum, decat in aceeasi perioada a anului trecut pentruc a veti afla cu surpridnere, dar oameni mor mereu. Dar mereu. Nu, nu-mi doresc asta, insa este vreun fapt. Cei cu probleme de sanatate, mor afectati de boli stupide. Apoi, cei care au suferit raman afectati de oboseala cronica. Mai, ma lasi?! L amine la birou, toti trebuie sa fi avut Covid, ca toti se simt obositi. Dra nu ma limitez la birou, ci tot orasul, rudele, cunoscutii. Cum naiba sa te simti dupa 4 luni de sfarsitul lumii?! Numai in Romania murim toti, numai in Romania stam stransi de..partile intime de cateva luni si numarul infectatilor tot creste. Deci, vrei sa ne umple optimismul?! Pai, e cam greu cand vezi ca altii traiesc ca inainte de martie si numarul infectatilor a ramas constant. De aia va mai spun inc ao data ca va legati prea mult de numere.
Cand cel mic era mai mic, eram terficiat de culoarea termometrului (la 39 grade se inroasea). Un medic (adevarat, nu erou) ne-a zis sa tratam manifestarea, nu umarul, ca noi saream pe el cu antitermice, la primul semn. Dar uite ca medicii trateaza acum numarul. Oameni sanatosi sunt nu doar carantinati, ci tratati preventiv. Deci, da-mi voie sa ma simt mereu obosit.

#100
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 22.10.2007

View PostYOUR_GOD, on 17 iulie 2020 - 13:15, said:

Covidul nu omoara mai mult decat gripa. Lasa testatii si virusatii la o parte, vezi cata lume moare. Per total. Ca ne-am dat naibii si altceva decat numere, nu mai vedem. Cu surprindere vei afla ca nu moare mai multa lume acum, decat in aceeasi perioada a anului trecut


ai si vreun grafic de comparatie sau ceva? nu de alta dar pana acum fix aia s-a numarat, diferenta de morti fata de anii trecuti din aceeasi perioada.
de ce in ro numerele alea sunt atat de uniforme e putin alta discutie.

#101
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Poststalker2142, on 17 iulie 2020 - 07:28, said:

medicamentul pt malarie (Plaquenil) a fost dat de la inceput pacientilor din Romania, ulterior s-a descoperit ca nu are efecte impotriva virusului in schimb are o lista lunga de efecte negative care inrautateste starea bolnavului
Cum pot doctorii nostri sa dea acest medicament bolnavilor de covid? Asta face mai mult rau ca ataca sistemul imunitar, alte medicamente pe baza de chinina de ce nu au fost recomandate?Asta era mai scump? Mai bine mancau bolnavii simburi de mere sau mere cu tot cu simburi.

https://www.anm.ro/_...04_13.12.16.pdf

Edited by nico123, 17 July 2020 - 13:49.


#102
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Post_-livio-_, on 17 iulie 2020 - 13:25, said:

Prin martie, eram full de grafice si informatii. Acum, nu le mai detin pentru ca mi-am dat seama ca trebuie sa ma intorc la ale mele.

#103
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostYOUR_GOD, on 17 iulie 2020 - 13:15, said:

In primul rand, niciun virus nu omoara pe toata lumea. in al doilea, Covidul nu omoara mai mult decat gripa. Lasa testatii si virusatii la o parte, vezi cata lume moare. Per total. Ca ne-am dat naibii si altceva decat numere, nu mai vedem. Cu surprindere vei afla ca nu moare mai multa lume acum, decat in aceeasi perioada a anului trecut pentruc a veti afla cu surpridnere, dar oameni mor mereu. Dar mereu. Nu, nu-mi doresc asta, insa este vreun fapt. Cei cu probleme de sanatate, mor afectati de boli stupide. Apoi, cei care au suferit raman afectati de oboseala cronica. Mai, ma lasi?! L amine la birou, toti trebuie sa fi avut Covid, ca toti se simt obositi. Dra nu ma limitez la birou, ci tot orasul, rudele, cunoscutii. Cum naiba sa te simti dupa 4 luni de sfarsitul lumii?! Numai in Romania murim toti, numai in Romania stam stransi de..partile intime de cateva luni si numarul infectatilor tot creste. Deci, vrei sa ne umple optimismul?! Pai, e cam greu cand vezi ca altii traiesc ca inainte de martie si numarul infectatilor a ramas constant. De aia va mai spun inc ao data ca va legati prea mult de numere.
Cand cel mic era mai mic, eram terficiat de culoarea termometrului (la 39 grade se inroasea). Un medic (adevarat, nu erou) ne-a zis sa tratam manifestarea, nu umarul, ca noi saream pe el cu antitermice, la primul semn. Dar uite ca medicii trateaza acum numarul. Oameni sanatosi sunt nu doar carantinati, ci tratati preventiv. Deci, da-mi voie sa ma simt mereu obosit.
Io nu-s asa categoric ca tine...si spun ca nu trebuie sa ne culcam pe o ureche

#104
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu. Sa nu ne culcam pe o ureche, din niciun punct de vedere.
Pentru omul de rand, grija zilei de maine ramane la fel. O noua carantina insa va face ca grija aia sa fie impartasita de toti. Si o criza economica, crede-ma, va fi mult mai distructiva decat orice boala.

#105
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da, atat de distractiva ca va exploda mamaliga romaneasca.

#106
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Suntem fucked up cum spune francezul. Guvernul a administrat dezastruos epidemia, dar dacă spui asta ești PSDist sau filorus.
Nu trebuia descoperită roata, trebuia făcut ce a făcut Germania sau Danemarca, testat, carantinat, izolat în zonele focare. Nu trebuia internat aiurea și blocat spitale. Astfel am fi evitat infectarile și dezastrele din spitale, dar din păcate PNL avea alte obiective și are, nu sănătatea românilor.

#107
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostYOUR_GOD, on 17 iulie 2020 - 14:19, said:

Nu. Sa nu ne culcam pe o ureche, din niciun punct de vedere.
Pentru omul de rand, grija zilei de maine ramane la fel. O noua carantina insa va face ca grija aia sa fie impartasita de toti. Si o criza economica, crede-ma, va fi mult mai distructiva decat orice boala.

Nici eu nu sunt de acord cu inca o carantina...din cauze economice,
Dupa mintea mea singura "salvare" ar fi in fiecare oras spitale cum au facut chinezii si acolo tratezi numai covid-u,cu aparatura de respirat si tot ce trebuie+purtrea mastii obligatoriu si corect
Cand ii aud pe aia ca ne ingradesc libertatile ca ne pune sa purtam masca,lasa vere ca oricum esti controlat 100% si cu masca si fara masca....

#108
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postcirus6, on 16 iulie 2020 - 19:35, said:

Vezi așa duceți voi totul în derizoriu și acuzați oamenii de conspiraționism, le puneți pe toate la un loc. Ce contează că tunelurile din Bucegi sunt reale, le-am asociat cu reptilienii( nu serpilirni), pământ plat și 5G și gata, i-am demontat pe conspirationisti.
Dacă discutăm de covid-19, de ce trebuie să facem asocieri cu alte chestii? Io am situația concretă de la mine din zonă, toți care au murit au fost la tratament în spital, nici unul tratat acasă nu a sucombat. Știu argumentul, cei care au rămas acasă n-au făcut forme grave, înțeleg, dar chiar nici unul? Io nu prea cred în coincidențe.

Nu-mi spune, ai ajuns personal pana in Egipt prin tunelurile alea, nu?
Lucrezi la DSP? Nici asa n-ai avea toate informatiile ref. la cine a murit si cine nu, mai ales ca aia tratati acasa se presupune ca s-au autodiagnosticat. Daca aveau test pozitiv nu aveau ce cauta acasa. Sau toti vindecatii astia acasa au reusit performanta in ultima saptamana? Testele care le-au confirmat ca nu mai sunt pozitivi unde le-au facut? Tot acasa?
Macar brodati chestii ceva mai credibile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate