Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Certificare Java

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#37
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
problema este, ce certificare vrei sa dai? 1.4 sau 5.0?

#38
adona

adona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2005
Eu as vrea "Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0 (CX-310-055)" .

#39
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

View Postadona, on Jun 5 2006, 17:00, said:

Eu as vrea "Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0 (CX-310-055)" .
asa cum am zis si mai sus, problema e ca nu prea se gasesc carti pentru certificare 5.0. de asemenea nici teste nu prea sunt. doar cei de la whizlabs au ceva.

#40
sorinc

sorinc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2006
Salut!

Pe 24 Mai a.c am luat si eu SCJP 1.4 cu 91%  :proud:

Nu am primit insa nici pana azi certificarea iar Sun nu furnizeaza si o varianta .pdf a certificarii asa cum o face IBM spre exemplu.

Pentru cei care deja au luat SCJP: in cat timp ati primit certificarea?
A sosit prin curier sau prin Posta Romana   :huh:  ?

#41
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
mie mi-a ajuns cam la o luna, prin posta. pana vine certificatul ar trebui sa ai ca dovada hartiile emise de la centrul unde ai dat certificarea. (la CPI mi-au dat doua foi cu rezultatele, cu timbru sec).

#42
sorinc

sorinc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsapho, on Jun 6 2006, 14:19, said:

mie mi-a ajuns cam la o luna, prin posta. pana vine certificatul ar trebui sa ai ca dovada hartiile emise de la centrul unde ai dat certificarea. (la CPI mi-au dat doua foi cu rezultatele, cu timbru sec).


    Ok. Merci pt. informatii.
   Sper sa nu rataceasca Posta Romana coletul sau sa-l calce cu bocancii, caci, nu-i asa, asta-i lucrul la care se pricepe cel mai bine :angry:

#43
mateiasi

mateiasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.04.2005

View Postadona, on Jun 4 2006, 20:21, said:

Cum se poate da de [carti] , altfel decat cumparandu-le de pe site-ul de la amazon.com ?

Inscrie-te pe (unul din) forumurile:
http://www.ebooksclub.org
http://www.koobe.net
si cauta pe acolo. Sint cele mai tari site-uri de carti. (Legalitatea lor e alta problema...)

O baza de date cu link-uri de genul asta gasesti si la:
http://cris.byethost15.com

Cartea pe care o cauti o poti gasi aici:
http://rapidshare.de/files/13269728/Sun_Certified_Programmer_for_Java_5_Study_Guide_-_Exam_310-055---McGraw-Hill--2005--0072253606.rar.html

Edited by mateiasi, 09 June 2006 - 12:33.


#44
VickEnd

VickEnd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2006
Salutare,

Am sustinut si eu certificarea Java 1.4. Noul pret pentru certificarea Java este $200 (pana acum doua luni era $150). Am platit prin Banca Transilvania cu un comision de $30 si voucher-ul l-am primit imediat ce am trimis copie prin email dupa actele de la banca. Tipa din Grecia a fost foarte prompta ([email protected]). In Bucuresti am mers la Centrul de Pregatire in Informatica pe strada Alexandru Averescu, tipele de acolo fiind foarte de treaba ([email protected]), neavand de platit nimic in plus.

Pentru un scor bun, s-ar putea consulta pagina www.danchisholm.net care are intrebari mult mai grele ca testul original, asa ca testul de la Sun va parea foarte usor.

Ca o concluzie am stat sa imi calculez daca totul merita. Am facut o analogie cu Microsoft (eu sunt fan Java, sa nu ma considerati altfel). La Microsoft certificarea costa $60 si se poate plati foarte usor (nu in Grecia prin transfer bancar), avand posibilitate de a sustine examenul in multe orase, nu ca Java doar Bucuresti (cat stiu eu). Nu stiu ce parere aveti voi, dar a mea suna astfel: "Cu Java faci programare, cu C# faci business".

Bafta celor ce vor sustine certificari Java.

Victor.

#45
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
http://www.javablackbelt.com

#46
madalina_cerchia

madalina_cerchia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2006

View PostVickEnd, on Sep 12 2006, 22:16, said:

Salutare,

Am sustinut si eu certificarea Java 1.4. Noul pret pentru certificarea Java este $200 (pana acum doua luni era $150). Am platit prin Banca Transilvania cu un comision de $30 si voucher-ul l-am primit imediat ce am trimis copie prin email dupa actele de la banca. Tipa din Grecia a fost foarte prompta ([email protected]).

Cat timp este valabil voucherul din momentul in care il comanzi? te intreb ca sa stiu si eu cand sa-l comand, fiindca nu am terminat cu invatatul inca  :)

Merci pt informatii

#47
nd3r

nd3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2006
ok... am intzeles in mare cum sta treaba cu examenul shi cam ce iti trebuie ca sa il dai, insa intrebarea mea este alta...
Momentan incep cursul de Java Fundamentals la Cisco shi ma interesa daca certificarea obtinuta in urma acestui curs (care in mod ciudat se numeste tot SCJP) este aceeasi cu cea despre care ati vorbit voi pana acum.

#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu-i acelasi lucru, aia de la Cisco e de forma. Daca vrei sa inveti Java e ok acolo, dar diploma n-are valoare.

#49
cmuresan

cmuresan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2004

View Postdon_dannielo, on Oct 25 2006, 16:27, said:

Nu-i acelasi lucru, aia de la Cisco e de forma. Daca vrei sa inveti Java e ok acolo, dar diploma n-are valoare.

Sunt doua lucuri distincte, cursul de la Cisco e OK, se da un examen, da' e usurel, pasul urmator: iei peste 80 de puncte la Cisco, primesti un voucher pt examnul de SCJP fara complicatiile cumpararii voucherului de la reprezentanta din Grecia etc.Dupa ce-l iei pe asta, o sa stii daca diploma are valoare sau nu.SCJP e una din certifcarile apreciate pe piata, si in orice caz daca esti incepator, iti baga bine in cap conceptele fundamentale din Java, si in plus asa cum e specificat si pe site-ul SUN, e un examen care contine si parte de problem solving.

#50
lilith1967

lilith1967

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2006

View Postmadalina_cerchia, on Sep 19 2006, 11:07, said:

Cat timp este valabil voucherul din momentul in care il comanzi? te intreb ca sa stiu si eu cand sa-l comand, fiindca nu am terminat cu invatatul inca  :)

Merci pt informatii
Voucher-ul este valabil 1 an de la data cumpararii. Te sfatuiesc sa-l cumperi numai in momentul in care te simti in stare sa mergi la examen si sa-l si iei. Examenul este foarte dificil si asta ti-o spun ca progamator Java cu 4 ani experienta. Materialul este foarte vast si sunt o gramada de lucururi de care nu te lovesti in programarea de "zi cu zi" chiar si in atitia ani.
Bafta!

#51
marol

marol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2006
Pe site-ul Sun spune ca prima certificare pe care tb sa o ai est SCJA (Sun Certified Java Associate).
Asta inseamna ca voi care ati dat SCJP, aveti deja  certificare SCJA ?

#52
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
nu stiu unde ai citit tu asa ceva dar mai probabil ca nu ai inteles bine. nu trebuie sa ai nici o alta certificare ca sa dai scjp.

http://www.sun.com/t.../CX-310-055.xml

Details
...
    * Prerequisites: None
...

#53
marol

marol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2006
Da, se poate. Chestia este ca nu pe site-il Sun am citit asta ci intr-o carte pentru SCWCD. Acolo scria ca nu poti da SCWCD sau alte specialitati fara sa ai deja SCJA si SCJP.

#54
marol

marol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2006
Documentatie pentru SCJP 5.0

http://rapidshare.de...-_2005.rar.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate