Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Certificare Java

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#19
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postalex_ndc, on Feb 17 2006, 18:15, said:

cat credeti ca valoreaza scjp la angajarea unui junior?

valoreaza, la cucoanele de la resurse umane :)
denverash are foarte multa dreptate.

serios vorbind, nu consider pierdere de timp astfel de certificari.
arata bine pe un CV si ma gandeam sa le dau si eu.

ai documentatii pentru SCJP sa-mi dai si mie ?

uite un articol interesant:
http://www.artima.co.../interprog.html
How to Interview a Programmer

linkul de mai sus este luat din
http://mindview.net/WebLog/log-0038
7-20-03 The Ideal Programmer, Bruce Eckel

acum, referitor la certificari, da, sunt utile si pentru cunostintele personale si pentru cv, pacat doar ca majoritatea sunt interesati doar pentru cv :) am lucrat la o firma unde cum te angajai (junior cu zero java) cum te apucai sa inveti pentru scjp. ar fi fost ok daca respectivilor le-ar fi si folosit, doar ca la examen profesorul iesea din sala iar ei faceau lucrarile impreuna. in momentul ala am zis ca nu-mi mai trebuie asa ceva :)
oricum, daca vrei pentru si cunostinte atunci baga mare si da examenul ca prinde bine, cu toate ca probabil o sa uiti mare parte din ce-ai invatat daca nu o sa si folosesti.

referitor la angajari, cum ca da bine la cv, da numai la firmele la care te angajeaza pushtoaicele, pentru ca cunosc multi programatori f. buni care sau n-au terminat facultatea sau nici macar nu au mai dat la facultate. dar asta nu-i face mai prosti decat cei care au terminat automatica si dupa 5 ani nu stiu decat sa apese pe on/off la calculator :) nu dau nume :)

oricum, atunci cand te angajezi totul depinde de cel care cu care dai interviul, daca respectivul se uita numai la cv atunci asta e. am vazut cv-uri de 10 pagini pline cu jdamii de proiecte la care "lucrasera", dar daca-i intrebai ce au lucrat _efectiv_ la proiectul ala, descopereai ca ei doar pusesera un buton sau facusera teste, doar faceau parte din ditai echipa care dezvoltase proiectele, dar, vezi doamne, erau puse frumos acolo in cv :)

anyway, cititi articolul de la primul link ca este interesant.

Edited by denverash, 17 February 2006 - 18:54.


#20
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
denverash ai perfecta dreptate, dar iti scapa o idee .

Cel mai bun prieten al meu care este brici de carte si un programator exceptional ... nu are decat o diploma de bac si stiu foarte bine ce spui ... doar ca i-a fost foarte greu sa se angajeze ca junior fara ceva "la mana".
(acum sigur ca nu mai are probleme, dar oricum)

Si pe de alta parte, exact cum ai spus tu ... la firma unde lucrez sunt insarcinat cu intervievarea candidatilor in lipsa celor 2 project manageri care lipsesc chiar frecvent ... si am vazut multi absolventi de automatica/informatica/cibernetica varza ... acuma nu ca n-ar fi facultatea utila, dar daca nu inveti si de unul singur, tot degeaba.

Edited by alex_ndc, 17 February 2006 - 19:05.


#21
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
am sunat intre timp la cele 4 centre care apar pe site-ul Prometric cum ca ar face certificari.

concluzii:

1. voucherul nu se poate cumpara sub nici o forma din Romania, doar de la o sucursala oarecare (SUN recomanda Grecia)

2. costa al dracu de scump sa trimiti 150$ - de exemplu la AlphaBank 60 de Euro, la ABN AMRO nu se poate decat daca ai cont deschis la ei (adica sa depui minim 3000 de euro). mai incerc si la alte banci si va tin la curent, dar sincer nu cred sa fie mult mai ieftin decat la AlphaBank.

3. dintre cele 4 centre care apar pe Prometric, nu mai functioneaza decat 3:

CENTRUL DE PREGATIRE INFORMATICA
BUCHAREST 71316
Phone: (021) 2242614, (021) 2242615, (021) 2242616 Site Code: RM1 8-10 ALE AVERESCU STREET

ROMTEAMSOLUTIONS
BUCHAREST 010062
Phone: 021/3110851 Site Code: RM2 45 CALEA VICTORIEI

AGER BUSINESS SOLUTINS
Bucharest 011646
Phone: 021-2310905 Site Code: RM7 29 Marcel Andreescu L.T. AV St

4. dintre astea 3 cel mai ieftin este CPI, care zice ca sustinerea examenului este gratis. la celelalte doua costa undeva la 35 de RON

5. in general, cam in maxim o saptamana de cand aveti numarul voucherului (nu voucherul propriuzis) puteti da examenul (la CPI de exemplu se da in orice zi a saptamanii, inscriere cu 2 zile inainte; la RTS numai joia).

datele sunt pentru SCJP, dar cred ca sunt valabile si pentru celelalte care presupun teste date la Prometric.

Edited by sapho, 20 February 2006 - 11:03.


#22
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
azi am dat o raita prin cam toate felurile de banci.

pana la urma AlphaBank pare sa fie cea mai ieftina (numai ca de dimineata pana acuma au avut timp sa se documenteze, si se pare ca initial mi-au dat tarifele la transferul de EURO, care cica sunt mai mari). asadar: 30$. Taxa asta se compune dintr-un comision cunoscut (al bancii unde efectuati operatiunea) si alte comisioane, necunoscute, ale bancilor intermediare. In cazul AlphaBank, comisionul lor este de 20$, la care se adauga in medie cam 10$ pentru intermediari. Ei iti blocheaza in cont 10$, dar e posibil sa te mai cheme peste o luna-doua (atata dureaza pana isi cer ailalti comisioanele) si sa zica ca mai trebuie sa mai platesti cate ceva, sau dimpotriva, sa-ti mai dea ceva bani inapoi. Eu unul, avand o experienta in general buna cu AlphaBank pana acuma, cred ca voi face tranzactia prin ei pana la urma.

Trebuie sa mai fiti atenti la: comisioane de deschidere cont curent (daca sunt) si comisioane lunare de administrare a contului curent (care la unele nu exista, iar la altele se ridica pana la 2 EURO/luna). La Alphabank nu exista in acest moment niciunul din aceste comisioane.

Cam la toate bancile se cere sa aveti factura proforma, suficient in copie, nu neaparat original.

Cam asta e, whish me luck :D

Edited by sapho, 20 February 2006 - 17:18.


#23
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postsapho, on Feb 20 2006, 17:16, said:

Cam asta e, whish me luck :D

good luck!

#24
gordonFreeman

gordonFreeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.08.2005
Bafta sapho !
Sa revii cu detalii dupa ce-l dai ca-s curios si eu cum decurge un astfel de examen. Ma batea gandul sa-l dau si ma gandesc ca nu strica cat mai multe informatii.

#25
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
sa fie! :D

ieri am platit, am trimis fax cu ordinul de plata si mail, azi am primit numarul de voucher.

sigur ca va tin la curent (mai ales daca mi-l iau :D - desi cred ca e imposibil sa-l pic...). cam saptamana viitoare cred ca il si dau deja.

#26
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
ok, azi am dat SCJP 1.4. si ... l-am si luat cu... 100% :D

pentru cei interesati, aceasta performanta (ca sa fiu modest) a avut urmatorul parcurs:

carti:
1. Thinking in Java 3rdEd - Bruce Eckel
2. J2 Programmer Exam Cram 2 - 310-035 - 2003 - B Brogden
3. SCJP & SCJD - Sierra & Bates - Sun Certified Programmer & Developer For Java 2 Study Guide (carte pe care am descoperit-o cam tarziu - acum cateva zile - si pe care o recomand pentru stilul mai destins - tot felul de glumite - si care contine si ceva teste destul de concludente pentru cele de la certificare, plus ca e scrisa din cate am inteles chiar de tipi de la SUN)

teste:
1. EnthuWare JQPlus v4 - din punctul meu de vedere au fost mai bune decat cele de la WhizLabs, cu mai putine greseli, mai grele, si mai axate pe ceea ce se cere la examen
2. Whizlabs SCJP 1.4 Exam Simulator - ceva mai usurele (poate si unde le-am facut mai la sfarsit si deja stapaneam mai bine "materia"), cu mai multe greseli, cu ceva chestii care nu se cer in examen (de exemplu metode mai ciudate pe la wrappere, de genul getInteger())
3. am incercat inca ceva teste (Trandumper parca), dar dupa ce am facut vreo 20-30 de grile si am gasit cel putin 3-4 greseli le-am lasat in pace. nu merita sa va chinuiti cu ele, cel putin la inceput cand poate nu stiti sa deosebiti un raspuns gresit de unul bun si mai rau va incurca.

despre examen:
mi s-a parut mai simplu decat grilele din JQPlus de exemplu, si axate mai mult pe a arata "ceea ce stiti" decat sa incerce sa va prinda cu tot felul de chichite (de exemplu eu nu am gasit decat vreo doua grile de-astea "capcana", una care declara o clasa privata, una cu o functie care continea o variabila statica). in rest, grilele au fost ok.

am gasit (cred) o grila gresita si in examen, ceva pe la threaduri, dar am ales cea mai apropiata varianta de cea reala si a fost bine.

cam asta este. daca va mai intereseaza ceva, intrebati.

din pacate grile nu pot sa va zic efectiv pentru ca am semnat ceva hartie care imi interzice acest lucru pentru vreo 6 luni de zile de la data examenului.

#27
mateiasi

mateiasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.04.2005

View Postsapho, on Feb 27 2006, 21:59, said:

ok, azi am dat SCJP 1.4. si ... l-am si luat cu... 100%

Felicitari pentru scor, sapho. :coolspeak:
Am si eu de gind sa dau examenul in vara asta, si ti-as ramine recunoscator daca m-ai ajuta cu:

- testele EnthuWare JQPlus v4 si Whizlabs SCJP 1.4 Exam Simulator: poti sa mi le trimiti si mie? (Daca da, urca-le pe RapidShare si publica link-ul aici - poate sint si altii interesati de ele.)

- citeva informatii generale despre test, e.g.:

- Nu exista un examen pentru SCJP 5? Trebuie neaparat sa-l dau pe cel pentru 1.4?

- Cite intrebari sint?

- Care e procentul de promovabilitate?

- Cit timp ai la dispozitie?

- Ai voie sa folosesti ciorne? Daca da, cite?

- Ce altceva crezi tu ca ar mai trebui sa stim (fara sa incalci acordul de confidentialitate, desigur)?

Mersi fain, si inca o data: BRAVO.

#28
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
multumesc de felicitari.

exista atat certificare 5.0, cat si upgrade de la 1.4 la 5.0 ( http://www.sun.com/t...a_progj2se.html - aici gasesti mai multe informatii - ce se cere, cate intrebari, etc). din pacate nu prea se gasesc teste pentru 5.0. imi pare ca whizlabs au scos ceva, nu stiu enthuware.

testele de care am zis mai sus le gasesti in varianta trial chiar de pe siteurile producatorilor ( http://www.enthuware.com/ si http://www.whizlabs.com/ ), sau de pe e-mule. mai departe te descurci.

- sunt 61 de intrebari.
- ca sa treci trebuie sa raspunzi la 32 (deci e foarte greu sa pici daca citesti cat de putin)
- ai 2 ore la dispozitie. eu am terminat de trecut o data prin toate intrebarile cam intr-o ora jumate, dupa care am avut timp sa si verific intrebarile (inca 15 min) si am terminat inainte de limita cu vreo 10 minute.  verificarea nu prea mi-a ajutat la nimic, pentru ca nu am mai schimbat nici un raspuns. in general, raspunsul care iti vine prima data e cel corect, daca stai si intorci prea mult pe toate fetele o intrebare, ai sanse mai mari sa o bulesti.
- ti se dau ciorne (si pixuri), nu stiu exact cate, dar mai mult de una, si cred ca la o adica poti sa mai ceri. dar nu prea ai nevoie, putine sunt grilele la care trebuie sa scrii cate ceva (calcule sau sa faci o iteratie mai imbarligata)
- programarea (ora examenului) nu a fost foarte sticta, in sensul ca poti sa vii putin mai devreme sau mai tarziu, poti sa iti tragi putin sufletul inainte sa intri. tipele au fost foarte dragute de la CPI. nu stiu cum e in alte parti.
- interfata softului pe care se da testul este destul de asemanatoare cu cea de la testele astea doua.

Edited by sapho, 28 February 2006 - 13:46.


#29
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
Bravo @sapho,

Chiar m-ai convins sa dau si eu testul :)

Sa inteleg ca urmatorul examen este SCJD ? :)

#30
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
multumesc.

urmatorul examen este sa ma angajez in bransa :D. sper sa-l trec cat mai curand...

dupa aia da, cred ca SCJD, desi unii am inteles ca sar peste el si intra direct in certificarile de J2EE.

nothing can stop me now! :D

Edited by sapho, 28 February 2006 - 23:47.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
adevarul este ca poti sa traiesti foarte bine si fara certificarile alea. daca tot sint curiosi sa vada ce stii, iti dau ei un test. mare lucru sa te puna cu programu in fata si sa-ti bage vreo 20 de intrebari. mult mai important este sa te descurci dupa ce te angajeaza. greul abia incepe. oricum felicitari :cheers:

#32
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
mersi.
pentru mine e mai importanta oarecum certificarea asta, avand in vedere ca nu am facultate de profil la activ. sa vedem daca o sa si conteze...

Edited by sapho, 01 March 2006 - 21:13.


#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pasiunea face cit 7000 de facultati

#34
vionescu

vionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.03.2006

View Postsapho, on Feb 28 2006, 23:45, said:

multumesc.

urmatorul examen este sa ma angajez in bransa :D. sper sa-l trec cat mai curand...

dupa aia da, cred ca SCJD, desi unii am inteles ca sar peste el si intra direct in certificarile de J2EE.

nothing can stop me now! :D

Dude, eu sunt programator java si la fel ca tine nu am facut o fac de profil. Citind post'urile tale e usor de observat ca ai valoare la viata ta. Banii, gagicile si dujmanii o sa urmeze cat de curand si fara numar. Eu zic sa stai vreun anisor-doi pe aici si dupa aia cata de pleaca afara. Programatorii pursange, ca si mustangii, nu pot sa-si traiasca libertatea pe o pasune kkta de oile transhumantei mioritice. Daca nu ti'ai gasit de lucru, da un mail si esti asap junior/senior java,  la firma la care lucrez eu. Free of charge, of course. Pentru ca esti ceea ce se cheama "literate programmer".

#35
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
revin cu cateva precizari:

certificarea ajuta al dracului de mult la angajare. am reusit sa ma angajez pe java fara sa am facultate de profil, si fara nici o experienta anterioara in domeniu. si asta intr-un timp destul de scurt. pe 27 februarie mi-am luat certificarea (ce-i drept cu un scor foarte bun). ieri (23 martie) a fost prima zi de munca in noua firma.

am aplicat cam la vreo 10 firme, la o parte din ele mai mult la plezneala, pentru ca nu aveau post de junior java scos, am fost chemat la interviu de 4 si am avut oferte de la doua. un randament destul de bun zic eu. cred totusi ca am prins si un moment propice, in sensul ca pare ca se cauta la ora actuala destul de bine programatorii (in Cluj, cel putin). la una dintre firme chiar am intrebat daca as fi trecut de selectia de CV-uri fara certificare, mi s-a raspuns ca nu. la toate firmele la care am dat interviu am dat si un test de java foarte asemanator cu cel de la SCJP (bineinteles ca i-am spart pe toti la el :D), ba chiar la una dintre firme am fost in postura de a-i da lectii de java basics celui care ma intervieva :D...

am obtinut cat am cerut si stilul de lucru pe care mi l-am dorit. firma pare sa fie super-ok deocamdata, sunt foarte multumit. de-acuma probabil ca totul depinde numai de mine, Al' de sus m-a ajutat destul.

cred ca am avut si noroc...

bafta tuturor celor care intentioneaza sa-si dea certificarea.
din punctul meu de vedere, sunt sigur ca daca vreti sa va dati certificarea chiar merita sa o faceti, atat pentru voi (ca sa va verificati/ridicati nivelul de cunostinte), cat si pentru CV-ul vostru, mai ales daca sunteti incepatori si nu prea aveti ce sa puneti in el. daca stiti cat de cat java si aveti ceva timp liber cred ca in maxim 2 luni reusiti sa invatati suficient cat sa va luati SCJP cu un scor foarte bun. trebuie doar sa aveti si banii respectivi (cu totul - voucher, comisioane bancare, drum la Bucuresti - pe mine m-a dus cam la 190$ si 100RON).

Edited by sapho, 24 March 2006 - 22:46.


#36
adona

adona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2005
Am si eu cateva nelamuriri

Din cate am citit pe site-ul celor de la Sun in USA exista cursuri in genul celor de la academia Cisco in care se predau modulele acelea pt care se acorda certificarea . Asta inseamna ca exista ceva mai detaliat decat ceea ce este la vedere pe site-ul de pe java.sun . Acum cartea "Thinking in java " este clasica stiu despre ce e vorba in ea . Celelalte  mentionate de shapo   "J2 Programmer Exam Cram 2 - 310-035 - 2003 - B Brogden
si  SCJP & SCJD - Sierra & Bates - Sun Certified Programmer & Developer For Java 2 Study Guide
"

se pare ca sunt axate exact pe cerintele examenului . Cum se poate da de ele , altfel decat cumparandu-le de pe site-ul de la amazon.com ? Sau e suficient sa studiezi bine una doua carti de java acoperind toata programa aia ca sa poti lua examenul ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate