Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele catalogelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux
 Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...
 Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...

Certificare Java

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

gsturzu

gsturzu

New Member

• Grup: Members
2. de pe alt topic, citez aici, pentru ca intrebarile mele se leaga de certificari, nu de topicul respectiv:
este oare adevarat ca aceste certificari nu valoreaza nimic? (din punct de vedere profesional, al cunostintelor, nu pentru angajare)

cat credeti ca valoreaza scjp la angajarea unui junior?

[quote]

Lucrez pe recrutare in IT de mai bine de trei ani si pot spune ca orice certificare conteaza dar nu intr-o masura absoluta!
Cu alte cuvinte, o certificare pe Java, din punctul meu de vedere, implica aproape automat stabilirea unui interviu. Aici conteaza!
Decizia finala este luata si in baza altor considerente, nu numai certificarea. De ex: interviul/testul tehnic, personalitatea, salariul solicitat etc.
In final, certificarea iti ofera un bun start, restul....

Gheorghe Sturzu
HR Department
0726119671

diesel_power

diesel_power

Junior Member

Mi se pare corect. Cel mai important lucru este sa inveti java, iar certificarea asta implica. Colegi de-ai mei de facultate s-au angajat ca programatori java fara nicio certificare. Probabil ca astfel de certificare este primordiala atunci cand nu ai o facultate de profil calculatoare - informatica. Ideea de baza este ca invatand pentru certificare inveti si pentru testele de la interviuri si astfel vei fi bine pregatit.

iulanu

iulanu

New Member

Salut,

Pe diploma de certificare scrie si scorul sau numai ca ai luat examenul ?

ala_oancea

ala_oancea

New Member

View Postiulanu, on Jul 9 2007, 09:55, said:

Salut,

Pe diploma de certificare scrie si scorul sau numai ca ai luat examenul ?

Nu scrie scorul, doar numele examenului si data la care l-ai luat.

sapho

sapho

Active Member

imediat dupa ce dai examen primesti si o foaie cu timbru sec pe care scrie scorul. deci daca vrei sa dovedesti scorul, poti. pe diploma propriuzisa insa nu scrie punctajul.

dpgabriela

dpgabriela

New Member

View Postmalicious earn, on Mar 25 2007, 16:27, said:

Eu am dat SCJP 5.0 acum vreo saptamana. L-am luat cu 90%.
Sunt 72 de intrebari, trebuie sa raspunzi corect la 59% ca sa il treci.

Salutare!
Am si eu nevoie de testele pe care le-ai folosit tu! Am invatat si eu pentru certificare si as vrea sa imi dau in curand examenul SCJP 5.0. Si inca ceva: cum ti s-a parut examenul ca dificultate fata de testele din Whizlab (varianta demo) sau fata de testele pe care zici ca le ai tu? sau fata de cele din Sun_Certified_Programmer_for_Java_5_Study_Guide_-_Exam_310-055 (daca ai trecut prin ele)

creatorul

creatorul

Member

SAlut,

Stie cineva daca la Prometric se poate folosi voucher-ul de la Cisco Java ? Am intrebat la un centru VUE daca se poate da examenul de la Sun si mi s-a zis ca nu. De fapt, daca intrati la VUE pe site o sa gasiti ca se pot da examenele SAI ( Sun Academic Initiative) care nu cred ca au vreo treaba cu examenele de fata. In plus la Prometric se pot da si celelalte examene 310* .
Daca a folosit cineva voucher-ul de la cisco il rog sa-mi zica la ce centru de testare a fost.
Merci

Edited by creatorul, 16 July 2007 - 13:09.

malicious earn

malicious earn

Member

• Grup: Validating

View Postdpgabriela, on Jul 15 2007, 21:45, said:

Salutare!
Am si eu nevoie de testele pe care le-ai folosit tu! Am invatat si eu pentru certificare si as vrea sa imi dau in curand examenul SCJP 5.0. Si inca ceva: cum ti s-a parut examenul ca dificultate fata de testele din Whizlab (varianta demo) sau fata de testele pe care zici ca le ai tu? sau fata de cele din Sun_Certified_Programmer_for_Java_5_Study_Guide_-_Exam_310-055 (daca ai trecut prin ele)

Salut,

Uite aici niste carti despre certificare (te intereseaza doar cele legate de SCJP)
http://www.flazx.com/category161.php
Poti sa te uiti si prin alte sectiuni ale site-ului pentru ca e foarte interesant :-)

Fiecare carte are in general unul sau mai multe seturi de teste pentru simularea examenului. Le poti incerca pe cele din "Complete Java 2 Certification Study Guide". O sa revin cu un post legat de alte seturi de teste pe care le-am avut eu.

Cele din Sierra & Bates sunt comparabile cu unele din cele de la examen (cu alea mai grele) dar la examen sunt si intrebari simple care verifica notiuni de baza. Din motivul asta nu e prea greu sa aduni punctajul de trecere dar e bine sa tintesti mai sus :-)

malicious earn

malicious earn

Member

View Postcreatorul, on Jul 16 2007, 14:07, said:

SAlut,

Stie cineva daca la Prometric se poate folosi voucher-ul de la Cisco Java ? Am intrebat la un centru VUE daca se poate da examenul de la Sun si mi s-a zis ca nu. De fapt, daca intrati la VUE pe site o sa gasiti ca se pot da examenele SAI ( Sun Academic Initiative) care nu cred ca au vreo treaba cu examenele de fata. In plus la Prometric se pot da si celelalte examene 310* .
Daca a folosit cineva voucher-ul de la cisco il rog sa-mi zica la ce centru de testare a fost.
Merci

Personal am dat certificare folosind voucher-ul de la CISCO, la un centru VUE, ce-i drept examenul pentru Sun Academic Initiative (dar nu cred sa fie vreo diferenta in afara de faptul ca e mai ieftin). Am prieteni care au dat la prometric folosind voucher-ul CISCO deci ar tebui sa mearga si acolo.

studentfmm

studentfmm

Junior Member

Uite aici un set de teste mai consistent (cica ar fi teste care s-au dat la examen - nu va bazati pe asta)
http://www.uploading...roytec.pdf.html

creatorul

creatorul

Member

View Postmalicious earn, on Jul 16 2007, 15:24, said:

Personal am dat certificare folosind voucher-ul de la CISCO, la un centru VUE, ce-i drept examenul pentru Sun Academic Initiative (dar nu cred sa fie vreo diferenta in afara de faptul ca e mai ieftin). Am prieteni care au dat la prometric folosind voucher-ul CISCO deci ar tebui sa mearga si acolo.

Raspunsuri pe care le-am gasit pe alt forum :

The other exam (212-035 SCJP 1.4) is part of the Sun Academic Initiative (SAI) and is only available for students and instructors belonging to a school registered in the SAI program. In this case you would need a special SAI voucher that entitles you to take the test paying only 40 USD, instead of 150 USD which is the price of the regular exam.
Another difference is the certification kit you obtain once you pass the exam. The SAI (212-035) certification kit only includes your certificate and a congratulation letter. The regular (310-035) certification kit includes the same things, plus a pin, a wallet size card, and a license agreement for using the SCJP logo in your personal presentation cards and stationary.

Am contactat unele centre Prometric si nu accepta decat vouchere 100% si nu prea stiu cum sa incaseze restu de 40%.

katalanul

katalanul

New Member

Ca sa stie toata lumea care e pasionata de JAVA.Nu trebuie sa iti cumperi neaparat acest voucher , adica nu la pret intreg si in nici un caz sa il cauti prin Cehia sau mai stiu eu pe unde.Puteti sa faceti cursul de la CISCO de "Fundamentals Of Java Programming" si daca terminati cu medie mai mare de 8 vi se da voucherul asta cu reducere de 60%.Si trebuie sa urmezi apoi un link si primesti voucherul asta automat nu tre sa cauti pe nimeni sa il iei cu 150 euro.Si 60% reducere e totusi o reducere semmificativa.Acuma cursul de JAVA de la CISCO costa 300 RON.Eu unul l-am facut si sincer mi-a placut e interesant si am avut medie peste 8 dar nu m-a interesat niciodata certificarea de la SUN.Am decis sa raman cu diploma de absolvire a curcului de JAVA.In prezent ma intereseaza altele de retele, de CCNA .Imi par mai interesante alea.

creatorul

creatorul

Member

Deci am luat voucher-ul de la Cisco Java si este pentru Exam: CX-212-035 adica examenele SAI.  Ideea ca vreau sa dau pentru J2SE 5.0 si examenul asta e pentru 1.4 . Se poate da si pentru 5.0 ?

Merci

Edited by creatorul, 19 July 2007 - 21:12.

malicious earn

malicious earn

Member

View Postcreatorul, on Jul 19 2007, 21:57, said:

Deci am luat voucher-ul de la Cisco Java si este pentru Exam: CX-212-035 adica examenele SAI.  Ideea ca vreau sa dau pentru J2SE 5.0 si examenul asta e pentru 1.4 . Se poate da si pentru 5.0 ?

Merci

DA

gheorghina

gheorghina

New Member

View Postmalicious earn, on Jul 23 2007, 14:43, said:

DA

Buna
Sunt membru nou pe forum. Doresc sa dau si eu ex de SCJP 5.0 si v-am gasit pe voi. Sunt din alt oras, deci nu pot merge personal sa ma interesez in Bucuresti. Voucher-ul ma descurc eu sa-l obtin. Am vazut adresele din Buc unde se poate da examenul. Ce ma intereseaza pe mine, si sper sa fie careva dintre voi sa ma ajute este  daca nu se poate sa-mi dati  o adresa de email de la unul din centrele din Buc la care sa pot scrie pentru a afla mai multe informatii legate de inscriere la examen, taxe suplimentare, etc. Multumesc ..;)

ala_oancea

ala_oancea

New Member

View Postgheorghina, on Sep 17 2007, 16:30, said:

Buna
Sunt membru nou pe forum. Doresc sa dau si eu ex de SCJP 5.0 si v-am gasit pe voi. Sunt din alt oras, deci nu pot merge personal sa ma interesez in Bucuresti. Voucher-ul ma descurc eu sa-l obtin. Am vazut adresele din Buc unde se poate da examenul. Ce ma intereseaza pe mine, si sper sa fie careva dintre voi sa ma ajute este  daca nu se poate sa-mi dati  o adresa de email de la unul din centrele din Buc la care sa pot scrie pentru a afla mai multe informatii legate de inscriere la examen, taxe suplimentare, etc. Multumesc ..;)

Centrul de pregatire informatica: http://www.cpi.ro/contact.html

Trimiti un mail, dupa care te vei inscrie la examen si stabiliti data si ora examenului. Nu exista taxe suplimentare. Eventual, daca nu te descurci poti sa ceri informatii despre transportul de la gara pana acolo. Eu parca am luat 205-ul din fata garii.

ala_oancea

ala_oancea

New Member

News: se pot da examene SUN si la Timisoara: http://www.register....com/Centers.asp

ZenGo

ZenGo

Junior Member

Vrea cineva un voucher SUN pentru SCJP 5.0. Expira in februarie 2008.
Este original, platit 100% la SUN Grecia si valabil!
Il dau cu 100 euro. Am dat pe el 200 USD + comision bancar.
Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0 (CX-310-055)
http://www.sun.com/t.../CX-310-055.xml
[email protected]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate