Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Certificare Java

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

vionescu

vionescu

New Member

• Grup: Members
Trebuie sa dai acatiste inainte de examen, altfel nu te primeste (voucher-ul il iei din Grecia si aia sunt ortodocsi ca noi, si de-aia te obliga).
Da' pentru intrebarile astea exista site-ul lui Sun. Ca sa ajungeti pe site-ul lui Sun, folositi google (presupun ca toata lumea stie ce e google).

Recomand ca bibliografie
http://www.css-discu...g/policies.html
Acolo veti invata ce inseamna indemnul meu: STFW!

iulianu

iulianu

New Member

Buna,
Este cineva care a dat examenul pentru SCJP 5.0?
Din cate am citit este diferit fata de 1.4, sunt mai multe intrebari si procentul pentru a trece  a crescut de la 51% la 59%.
As vrea sa sustin si eu examenul, dar nu sunt sigur pentru ce versiune sa optez.
Am doua intrebari pentru cei certificati SCJP  pentru a face o alegere cat mai corecta.
Sunt atat de importante testele care simuleaza examenul ? Pentru ca documentatie pentru 5.0 am gasit prin  amabilitatea celor care au postat mai sus, dar teste nimic free doar versiuni demo cu numar limitat de intrebari.
E mai usor sa dai pentru 1.4 apoi  sa dai un upgrade pentru 5.0 decat direct SCJP 5.0 ?

Edited by iulianu, 28 November 2006 - 20:05.

veroyy

veroyy

New Member

Salutari la toata lumea,

As vrea sa dau examenul pentru SCJP 5.0, si sunt in faza in care trebuie sa cumpar un voucher (din Grecia).

Mai exista cineva pe acest forum care ar fi interesat/-a sa cumpere un voucher pentru o certificare Java ? Sau are cineva de vanzare un asemenea voucher ? Nu m-ar deranja sa mai scutesc din taxele pentru transferul bancar...

Thanks.

ellyssa

ellyssa

New Member

Buna,

lucrez deja ca junior programator java si as dori sa imi dau si SCJP.
Doresc sa va rog sa mai postati documentatia necesara, in speciala cartile mentionate de sapho

1). J2 Programmer Exam Cram 2 - 310-035 - 2003 - B Brogden
2). SCJP & SCJD - Sierra & Bates - Sun Certified Programmer & Developer
For Java 2 Study Guide

si altele pe care le-ati mai folosit, pt ca linkurile deja postate de pe rapidshare nu mai sunt valide.

Va multumesc anticipat.

malicious earn

malicious earn

Member

• Grup: Validating
Eu am dat SCJP 5.0 acum vreo saptamana. L-am luat cu 90%.
Sunt 72 de intrebari, trebuie sa raspunzi corect la 59% ca sa il treci.

Fata de SCJP 1.4 s-au introdus destul de multe notiuni noi cum ar fi:
- serializare
- clase si functii generice
- mai multe clase din API-ul standard
- enumerari
- structura repetitiva foreach
- importuri statice

Am invatat din Sierra si Bates (SCJP 5.0 Study Guide). Mi s-a parut foarte buna si am inteles din ce am citit pe net ca ar fi cea mai buna.

Facusem cursul Fundamentals of Java Programming la Cisco si aveam voucher (by the way cursul e apa de ploaie dar primesti voucher si reducere de 60% la certificarea SUN). Initial am crezut ca voucherul merge numai pentru Java 1.4 asa ca m-am apucat sa citesc Sierra si Bates varianta pentru 1.4. Cand am ajuns pe la penultimul capitol (Threaduri) am aflat ca pot sa dau si SCJP 5.0 cu acelasi voucher asa ca am luat-o de la capat de data asta cu Sierra si Bates varianta pentru 5.0. Din cauza asta vreo doua saptamani am invatat numai Java de imi iesise pe nas.

Dupa ce citesti cartea trebuie sa faci teste cat de multe (si preferabil cat de cat inteligente ca sa nu pierzi timpul cu intrebari banale). Simulatoare nu am gasit dar se mai gasesc seturi de intrebari in format pdf. Cine poate face rost de testele de la Whizlabs cred ca nu mai are probleme la capitolul asta (eu nu am gasit dar SCJP 5.0 e destul de proaspat... poate apar). Cine e interesat de testele pe care le-am avut eu, ma poate contacta.

Examenul l-am dat la facultatea de drept, departamentul de tehnologii - nu percep comision. Examenul costa 150$, dar am avut reducere 60% deci m-a costat 60$+TVA=72$. Nu stiu daca merge fara voucher. Daca nu aveti va recomand sa faceti cursul de la Cisco (sau sa vorbiti cu un instructor de Java de la Cisco, am impresia ca se poate face rost de voucher ;-))

Examinarea a fost ok, oameni amabili, dar am dubii legat de programul pe care am dat testul. Din cele 72 de intrebari au fost vreo 7 intrebari de tip drag and drop. Una din ele a fost gresita. Nu am avut ce sa ii fac si am lasat-o necompletata pentru ca nu avea solutie... (o sa explic mai jos despre ce era vorba)

La o alta intrebare (tot cu drag and drop) nu eram sigur de raspuns asa ca am raspuns cum credeam eu ca e bine si am marcat-o pentru review. Dupa ce am raspuns la restul intrebarilor am revenit la ea si surpriza: era necompletata! Am completat-o din nou. Si asta a fost, am dat finish exam fara sa ma gandesc ca poate si celelalte intrebari de drag and drop sunt necompletate (faza e ca intrebarile obisnuite apareau in fereastra principala iar pentru alea drag and drop, in fereastra principala aparea numai un buton pe care apasai si iti deschidea un popup in care era intrebarea).

Rezultat: 7 intrebari gresite! (ma asteptam la una - care era gresita, maxim doua in cazul in care o gresisem pe cea la care nu eram sigur - la care by the way raspunsesem bine ca am verificat acasa)

Acuma nu zic ca nu puteau sa imi dea un test la care sa gresesc atatea intrebari si nici ca intrebarile din test nu contin capcane. In nici un caz. Puteau sa imi dea si un test pe care sa il pic daca de exemplu se bagau tare in API pe care in mod sigur nu il stiu pe de rost (dar nu asta e scopul examenului deci nu se da asa), dar pe testul ala puteam sa iau 100% lejer pentru ca multe din intrebari le mai vazusem (sau intrebari similare) si stiam unde sunt capcanele (ma prajisem o data cand am facut teste acasa). Eu cred ca programul nu inregistra intrebarile de tip drag and drop but then again nu pot sti sigur. La sfarsit, programul nu mi-a spus cat am luat si in nici un caz ce am gresit desi cei de la centru au zis ca ar fi trebuit sa imi arate... poate am fost eu aerian dar sunt destul de sigur ca nu era nici un buton mic si ascuns prin coltul ecranului pe care sa scrie "Test results" or something si sunt foarte sigur ca a zis ceva de genul "Testul s-a incheiat, o sa primesti o foaie cu rezultatele la iesirea din centru"

Acuma intrebarea gresita:
Zicea ca ai o functie care primeste un array de nume de directoare (String[ ]) si un nume de fisier si returneaza true daca fisierul exista, sau false daca nu exista (am presupus ca vrea sa zica: exista in unul din directoare).

Codul care se dadea era ceva de genul

boolean foo(String[] directories, String filename) {
// drag code here
for (String dir : directories) {
    // drag code here
}
// drag code here
// drag code here
}

Deci erau 4 linii in care trebuia sa faci drag and drop la niste bucati de cod pe care le aveai undeva in dreapta. Nici una din ele nu continea vreun if sau o instructiune condtitionala (_?_:_) si erau vreo 3 instructiuni return din care sa alegi dar toate erau ceva de genul "return !file.isFile()". Eu zic ca nu poti rezolva problema fara sa apelezi la if-uri pentru ca trebuie sa testezi pentru fiecare director in parte daca contine un fisier cu numele dat. Iar daca pui in for ceva de genul "return !file.isFile()" inseamna ca iesi din for de la prima iterare. Iar daca pui returnul dupa for iar nu vad ce ai putea avea in for ca sa poti  avea un return de genul ala.
Apropo, am semnat un contract ca nu divulg continutul examenului dar asta nu se pune :-D (nu e ca si cum daca va pica intrebarea asta la examen acuma o sa raspundeti corect...). Am vrut doar sa va spun sa fiti atenti la alea cu drag and drop si sa cereti neaparat detalii daca vi se pare ceva dubios!

Impresii generale:
Inainte sa ma apuc de invatat pentru SCJP credeam ca stiu ceva Java: facusem cursul de la Cisco, curs de Java la facultate, citisem mare parte din Core Java 2, volumul 1.

Zece zile mai tarziu cand mai aveam putin si terminam de citit (pentru a doua oara) Sierra si Bates, eram convins ca nu stiu nimic despre Java si ca o sa dureze MULT timp pana o sa pot spune ca stiu Java.

Acum, dupa ce am luat certificarea, ma simt mai bine, eu zic ca a meritat! Mi-am dat seama ca e o diferenta intre a utiliza cu succes Java si a intelege cum functioneaza in detaliu in sensul ca implicatia este de la dreapta la stanga dar invers nu neaparat.

Tot respectul pentru cei certificati, indiferent daca Java 5 sau Java 1.4

Concluzie:
Eu recomand cu caldura certificarea SCJP 5 (nu are rost sa dati 1.4 pentru ca serializarea si clasele generice sunt importante de stiut, enumerarile sunt surprinzator de interesante iar structura for noua e foarte cool :-)). Si daca pe la jumatea procesului de pregatire simtiti ca o sa va explodeze capul... mergeti inainte ca e normal (iar examenul se ia USOR!).

malicious earn

malicious earn

Member

View Postmalicious earn, on Mar 25 2007, 15:27, said:

Fata de SCJP 1.4 s-au introdus destul de multe notiuni noi cum ar fi:
- serializare
- clase si functii generice
- mai multe clase din API-ul standard
- enumerari
- structura repetitiva foreach
- importuri statice

Mai trebuia sa zic cateva lucruri importante introduse in examenul pentru Java 5:
- expresii regulate si parsari (tot aici intra si noile functii format si printf din clasa String (un fel de printf din C))
- internationalizare (lucrul cu date si "currency"-uri locale)
- cateva colectii nou introduse in API (ex: PriorityQueue)
- covariant return types
- sa identifici chestii legate de proiectare: loose coupling, high coesion, encapsulation, JavaBeans naming standards (astea nu stiu sigur daca erau si in 1.4)

Si cred ca mai erau cateva lucruri care imi scapa acum.

Edited by malicious earn, 25 March 2007 - 16:09.

andrei_0

andrei_0

fishy

• Grup: Moderators

Eu zic ca nu poti rezolva problema fara sa apelezi la if-uri pentru ca trebuie sa testezi pentru fiecare director in parte daca contine un fisier cu numele dat.

Se poate rezolva si fara if sau ?: Folosesti logica booleana:
...
found = false;
for(...){
	found = found || file.isFile();
}
return found;

Stie cineva daca in Timisoara exista un centru de testare?

malicious earn

malicious earn

Member

View Postandrei_0, on Mar 26 2007, 09:44, said:

...
found = false;
for(...){
}
return found;

De acord. Ce am vrut sa zic e ca din bucatile de cod pe care le dadeau ei nu puteai sa o rezolvi, spre exemplu erau numai return-uri de genul return !file.isFile();

Poti incerca sa iti faci cont pe site la pearsonvue (http://www.vue.com/) si gasesti acolo toate informatiile legate de centrele de testare pearson vue cu adrese si numere de telefon. Probabil ca si la prometric e ceva similar dar eu am dat la pearson vue pentru ca de la prometric nu am putut obtine voucher pentru cursul de la cisco (mergea acum cateva luni dar s-au certat intre timp...).

ala_oancea

ala_oancea

New Member

View Postandrei_0, on Mar 26 2007, 09:44, said:

...
found = false;
for(...){
}
return found;

Eu zic ca nu s-a inteles bine enuntul problemei (m-am chinuit si eu mult pana m-am prins). Se da un array cu nume de directoare(sa zicem {"dir1","dir2","dir3"}) si un filename(filename.txt). Chestia e ca nu trebuie verificat daca exista fisierul in fiecare director in parte, ci .... daca exista "dir1\dir2\dir3\filename.txt". Acum rezolvarea zic ca e destul de simpla:

String path = "";
    for (String dir : directories) {
         path = path + File.separator + dir;
    }
    File file = new File(path,filename);
    return file.exists();

Si eu sunt din TM si ma pregatesc sa dau SCJP. Din cate stiu in TM nu se poate da examenul, asa ca eu ma duc la Bucuresti.

Edited by ala_oancea, 03 April 2007 - 10:20.

andrei_0

andrei_0

fishy

View Postala_oancea, on Apr 3 2007, 11:16, said:

Si eu sunt din TM si ma pregatesc sa dau SCJP. Din cate stiu in TM nu se poate da examenul, asa ca eu ma duc la Bucuresti.

Eu m-am uitat pe site-ul pe care l-a dat malicious earn si am gasit 3 centre, unul tinand de departamentul de educatie permanenta al Politehnicii de pe Republicii nr 9 (corpul R).

Edited by andrei_0, 03 April 2007 - 10:32.

ala_oancea

ala_oancea

New Member

View Postandrei_0, on Apr 3 2007, 10:31, said:

Eu m-am uitat pe site-ul pe care l-a dat malicious earn si am gasit 3 centre, unul tinand de departamentul de educatie permanenta al Politehnicii de pe Republicii nr 9 (corpul R).

Examenele SUN se pot da doar la centre Prometric. Din cate stiu eu DEP este centru VUE. Oricum, ma duc acuma la ei sa intreb (lucrez chiar in corpul R). Te tin la curent.

ala_oancea

ala_oancea

New Member

View Postala_oancea, on Apr 3 2007, 10:43, said:

Examenele SUN se pot da doar la centre Prometric. Din cate stiu eu DEP este centru VUE. Oricum, ma duc acuma la ei sa intreb (lucrez chiar in corpul R). Te tin la curent.

Am fost la DEP. Exista si varianta sa dai examenul la ei, dar trebuie in prealabil sa faci un curs. Cica se face un curs mai special de pregatire pentru examen (prezenta nu e obligatorie, dar cursul da  :huh: ). Ar trebui sa inceapa undeva dupa Pasti si dureaza 2 saptamani. In urma cursului primesti o reducere pentru voucher. Cu cine am vorbit eu nu stia prea bine preturile. Informativ 150 RON cursul, 60 $ examenul.

Eu m-am hotarat sa plec totusi la Bucuresti. Voucherul e deja in curs de comandare si in plus nu vreau sa o mai lungesc atata.

andrei_0

andrei_0

fishy

View Postala_oancea, on Apr 3 2007, 12:43, said:

Am fost la DEP. Exista si varianta sa dai examenul la ei, dar trebuie in prealabil sa faci un curs. Cica se face un curs mai special de pregatire pentru examen (prezenta nu e obligatorie, dar cursul da  :huh: ). Ar trebui sa inceapa undeva dupa Pasti si dureaza 2 saptamani. In urma cursului primesti o reducere pentru voucher. Cu cine am vorbit eu nu stia prea bine preturile. Informativ 150 RON cursul, 60 $ examenul.

Eu m-am hotarat sa plec totusi la Bucuresti. Voucherul e deja in curs de comandare si in plus nu vreau sa o mai lungesc atata.
Mersi de info si bafta la examen!

diesel_power

diesel_power

Junior Member

Vreau sa incep studiul in vederea obtinerii ulterioare a scjp dar sunt un pic confuz legat de versiunea pe care sa o aleg(1.4 sau 5.0).
Pe whizlabs.com spune asa: "The new SCJP 5.0 exam focuses more on performance-based questions rather than knowledge-based questions. The style and difficulty level of questions has changed significantly in the new SCJP 5.0 exam."
Am nevoie de pareri avizate din partea voastra.
Multumesc anticipat!

ala_oancea

ala_oancea

New Member

View Postdiesel_power, on Apr 30 2007, 22:23, said:

Vreau sa incep studiul in vederea obtinerii ulterioare a scjp dar sunt un pic confuz legat de versiunea pe care sa o aleg(1.4 sau 5.0).
Pe whizlabs.com spune asa: "The new SCJP 5.0 exam focuses more on performance-based questions rather than knowledge-based questions. The style and difficulty level of questions has changed significantly in the new SCJP 5.0 exam."
Am nevoie de pareri avizate din partea voastra.
Multumesc anticipat!

Nu cred ca importanta este dificultatea intrebarilor de la examen (examenul este foarte usor). Este important ce reusesti tu sa asimilezi pentru examenul asta si cu ce ramai dupa.

Recomand SCJP 5.0. Citeste post-ul lui malicious earn din pagina anterioara (nu are sens sa repet).

Mai multe informatii aici: http://www.sun.com/t...n/java/scjp.xml

Edited by ala_oancea, 03 May 2007 - 08:59.

pi-ng

pi-ng

Junior Member

stie cineva unde se poate da examenul SCJP in Iasi? sau macar daca este vreun centru de unde pot obtine mai multe informatii

ala_oancea

ala_oancea

New Member

Asta am gasit pe site-ul Prometric. Sper sa mai fie valabil.

Internet Technologies SRL

str Cucu 26, bloc 310, Iasi 700082

Phone: 0744980926

Edited by ala_oancea, 10 May 2007 - 16:35.

pi-ng

pi-ng

Junior Member

merci. m-am uitat insa pe siteul firmei si acolo scrie alta adresa. cred ca e nevoie sa dau un telefon

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate