Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Un mic tur al Europei in 2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
Anul acesta am decis ca nu merita sa plec in concediu, asa ca am zis sa ma apuc de pe acum sa strang informatii pentru concediul viitor (vara 2021) si cu ajutorul vostru sa imi gasesc o ruta cu destinatii frumoase de prin Europa.

O sa fie un concediu de 14 zile cu masina prin Europa, punctul forte o sa fie Coasta de Azur.

Plecarea se face din Austria si doresc neaparat sa includ si Elvetia in turul meu. In momentul de fata am planuit cam urmatoarea ruta, pe care doresc sa o maresc in asa fel incat sa vad cat mai multe lucruri frumoase.

Ziua 1 = plecarea din Austria pana la Lugano (sunt indragostit de zona aia a Elvetiei si am zis ca vreau neaparat sa petrec o zi acolo, cazarea in Lugano)
Ziua 2 = Lugano - Sanremo/Menton (cazare in Menton pentru 2 nopti)
Ziua 4 = Menton - Monaco - Nice - Cannes - St. Tropez (cazare 5 nopti in Nice)
Ziua 9 = intoarecerea catre Austria. Drumul de intoarcere nu l-am stabilit si de aici am nevoie de ajutorul vostru. La intoarcere o sa trec prin Italia, deci am nevoie de niste locatii frumoase, poate cu plaja unde sa pot sa ma opresc 1-2 nopti. Alternativ si niste orase interesante, eu inca cercetez pe Google Maps, dar nu am gasit momentan nimic spectaculos.

Imi puteti recomanda locatii si informatii incepand cu ziua 1 pana la ziua 14. Inca sunt flexibil si pot organiza turul cum doresc, deoarece cazarea nu a fost aleasa momentan.

Va multumesc.

Edited by business11, 14 July 2020 - 12:13.


#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Superb traseu !...

Am facut de vreo cateva ori, cam aceeasi ruta. Posted Image

Vino pe coasta Liguriei, pana la Genova.

Eu am stat in zona Loano, unde poti face plaja, linistit, ca dealtfel oriunde, intre San Remo si Genova.
Si am ramas la Cogoleto... plaja misto, fina, marea - calda, preturi modice.

Apoi, la retur, ai mai multe variante:

Milano - Bellinzona - Liechtenstein - Inssbruck - Viena ( prin Passul San Bernardino ),
fie pe:  Verona - Trento - Innsbruck,
sau:  Venezia - Klagenfurt - Graz.


Toate sunt interesante... Posted Image

Edited by sylvius, 14 July 2020 - 12:20.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Pentru zona italiana a Elvetiei am 2 locatii micute si super dragute sa-ti recomand: Ascona si Morcote.

Sapt trecuta au fost niste prieteni pe traseul tau spre Menton si au zis ca in zona Genova este horror traficul. Dupa caderea podului ala si-au dat seama ca si niste tuneluri facute de aceeasi firma sunt cam varza si sunt puternice lucrări de reconstructie si trafic congestionat. Tine cont de asta cand iti alegi ora de tranzit pe langa Genova.
Benzina e mai ieftina in Elvetia :) fata de Italia mai ales in Ticino

Edited by atupi, 14 July 2020 - 12:32.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 12.01.2018
cred că și vara viitoare vom sta pe lângă casă

#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Piei ispită!!!!
Posted Image

Fain traseu!
Eu îți recomand,  tu vezi ce îți este pe suflet și buget.

De la Nisa mergi pe autostradă spre Genova.  
Apoi pui cap compas către Levanto,  înspre Cinque Terre, mergând pe drumul național de lângă mare,  apoi printre munți.
Peisajul este spectaculos,  ceva deosebit. Poți opri pe drum să faceți câte o băiță în cea mai limpede apă din Marea Mediterană.  

De ce Levanto?
Pentru că la Cinque Terre este omorul de pe lume atunci când vine vorba de parcare, mai ales vara.
La fel este și cazarea.

Dar există un mic secret al locului.
Vă opriți la vreo 20-30km depărtare,  vă cazați mult mai ieftin,  aveți și plajă faină,  iar în Cinque Terre mergeți cu trenul.   Există așa ceva și costă puțin, câțiva euro.   Mult mai convenabil,  plus că treceți printr-o zonă pe unde nu ajung nici oameni și nici mașini.

De la Nisa la punctul de cazare faceți cam 4-5 ore.   Sunt 280km,  dintre care peste 150 sunt pe autostradă. Aveți timp,  ajungeți devreme,  puteți vizita,  face o baie  etc

Ok,  asta a fost prima zi spre casă.


A doua zi o văd cam așa:

Levanto > Pisa >  Firenze. Mai puțin de 200km.
De vizitat  Pisa și Firenze,  evident. Se poate face fără nicio problemă. O oră și jumătate în Pisa,   cam 4 ore în Firenze,  pentru zona centrală,  dacă nu intrați prin muzee.

Mergeți mai departe,  pe SS97, către Rimini și vă cazați acolo,  pentru că veți găsi plin de hoteluri bune.
Dacă mai aveți picioare capabile de mers,  seara puteți vizita centrul istoric al orașului Rimini. Este foarte frumos.

A  treia zi,  de dimineață,  plecați cu autobuzul în Republica San Marino. Este păcat să ratați minunăția aceasta!
Vă luați cel puțin 6 ore pentru a vizita în tihnă,  apoi reveniți cu autobuzul și plecați mai departe.    Este greu să recomanzi trasee prin Italia pentru că această țară este atât de ofertantă dpdv turistic,  sunt atâtea de văzut încât chiar este greu să alegi. Depinde de ceea ce vă atrage.

Dacă vreți istorie,  atunci vă sugerez   să mergeți pe acest traseu:   Rimini > Ravena > Mantova,  cu opriri în Ravena și Mantova.   Nu recomand Verona pentru că ar trebui mai mult de o zi,  iar Veneția este la supraplin vara,  nu-i chiar fain de mers acolo. După acestea,  pe autostrada din pasul Brennero,  spre Austria,  cap compas Innsbruck.   De acolo vă duceți acasă.

Dacă vreți o experiență tehnică,  recomand muzeul Ferrari. Cap compas  Maranello.   Și dacă vă încadrați în timp,  puteți vizita și Museo Lamborghini.   Este tot în drum,  nu vă abateți cine știe ce.


-------------------

This is it!

Vă doresc să aveți parte de excursia de la anul și să vă umple sufletul de frumos și bine!

Edited by tomaso, 14 July 2020 - 12:58.


#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 business11, on 14 iulie 2020 - 12:05, said:

Anul acesta am decis ca nu merita sa plec in concediu, asa ca am zis sa ma apuc de pe acum sa strang informatii pentru concediul viitor (vara 2021) si cu ajutorul vostru sa imi gasesc o ruta cu destinatii frumoase de prin Europa.

O sa fie un concediu de 14 zile cu masina prin Europa, punctul forte o sa fie Coasta de Azur.

Plecarea se face din Austria si doresc neaparat sa includ si Elvetia in turul meu. In momentul de fata am planuit cam urmatoarea ruta, pe care doresc sa o maresc in asa fel incat sa vad cat mai multe lucruri frumoase.

Ziua 1 = plecarea din Austria pana la Lugano (sunt indragostit de zona aia a Elvetiei si am zis ca vreau neaparat sa petrec o zi acolo, cazarea in Lugano)
Ziua 2 = Lugano - Sanremo/Menton (cazare in Menton pentru 2 nopti)
Ziua 4 = Menton - Monaco - Nice - Cannes - St. Tropez (cazare 5 nopti in Nice)
Ziua 9 = intoarecerea catre Austria. Drumul de intoarcere nu l-am stabilit si de aici am nevoie de ajutorul vostru. La intoarcere o sa trec prin Italia, deci am nevoie de niste locatii frumoase, poate cu plaja unde sa pot sa ma opresc 1-2 nopti. Alternativ si niste orase interesante, eu inca cercetez pe Google Maps, dar nu am gasit momentan nimic spectaculos.

Imi puteti recomanda locatii si informatii incepand cu ziua 1 pana la ziua 14. Inca sunt flexibil si pot organiza turul cum doresc, deoarece cazarea nu a fost aleasa momentan.

Va multumesc.

In zona Lugano (si mie mi se pare partea italiana a Elvetiei cea mai faina) poti merge si la Como, Belaggio, Varenna, toate la Lacul Como, poti merge la Lacul Orta la Orta San Giulio (cu Insula San Giulio). Mai departe poti face o oprire la una din celebrele podgorii Piemonteze din zona Barolo.

Pe Coasta de Azur de departe cel mai tare ne-a placut Menton. Antibes e iarasi foarte fumos. In zona Nice e probabil cel mai decent la capitolul cazare, poate e decizia buna.

La intoarecre poti poposi pe coasta Ligurica a Italiei sa faci ccomparatia asa cum se cuvine intre cele doua Riviere. Acolo uita-te la : Lerici, Imperia, Cervo, Alassio,  Portofino, Golfo Paradiso asa zis-ul Conque Terre no.2 (Bogliasco, Camogli, Sori, Recco, Pieve Livure), Moneglia, Sestri Levante, sau poti merte pana la adevaratele Cinque Terre.

Cam astea le-am remarcat eu in planificarea concediului de anul asta, anulat si el pana la urma Posted Image

 tomaso, on 14 iulie 2020 - 12:56, said:

Piei ispită!!!!
Posted Image

Fain traseu!
Eu îți recomand,  tu vezi ce îți este pe suflet și buget.

De la Nisa mergi pe autostradă spre Genova.  
Apoi pui cap compas către Levanto,  înspre Cinque Terre, mergând pe drumul național de lângă mare,  apoi printre munți.
Peisajul este spectaculos,  ceva deosebit. Poți opri pe drum să faceți câte o băiță în cea mai limpede apă din Marea Mediterană.  

De ce Levanto?
Pentru că la Cinque Terre este omorul de pe lume atunci când vine vorba de parcare, mai ales vara.
La fel este și cazarea.

Dar există un mic secret al locului.
Vă opriți la vreo 20-30km depărtare,  vă cazați mult mai ieftin,  aveți și plajă faină,  iar în Cinque Terre mergeți cu trenul.   Există așa ceva și costă puțin, câțiva euro.   Mult mai convenabil,  plus că treceți printr-o zonă pe unde nu ajung nici oameni și nici mașini.

De la Nisa la punctul de cazare faceți cam 4-5 ore.   Sunt 280km,  dintre care peste 150 sunt pe autostradă. Aveți timp,  ajungeți devreme,  puteți vizita,  face o baie  etc

Ok,  asta a fost prima zi spre casă.


A doua zi o văd cam așa:

Levanto > Pisa >  Firenze. Mai puțin de 200km.
De vizitat  Pisa și Firenze,  evident. Se poate face fără nicio problemă. O oră și jumătate în Pisa,   cam 4 ore în Firenze,  pentru zona centrală,  dacă nu intrați prin muzee.

Mergeți mai departe,  pe SS97, către Rimini și vă cazați acolo,  pentru că veți găsi plin de hoteluri bune.
Dacă mai aveți picioare capabile de mers,  seara puteți vizita centrul istoric al orașului Rimini. Este foarte frumos.

A  treia zi,  de dimineață,  plecați cu autobuzul în Republica San Marino. Este păcat să ratați minunăția aceasta!
Vă luați cel puțin 6 ore pentru a vizita în tihnă,  apoi reveniți cu autobuzul și plecați mai departe.    Este greu să recomanzi trasee prin Italia pentru că această țară este atât de ofertantă dpdv turistic,  sunt atâtea de văzut încât chiar este greu să alegi. Depinde de ceea ce vă atrage.

Dacă vreți istorie,  atunci vă sugerez   să mergeți pe acest traseu:   Rimini > Ravena > Mantova,  cu opriri în Ravena și Mantova.   Nu recomand Verona pentru că ar trebui mai mult de o zi,  iar Veneția este la supraplin vara,  nu-i chiar fain de mers acolo. După acestea,  pe autostrada din pasul Brennero,  spre Austria,  cap compas Innsbruck.   De acolo vă duceți acasă.

Dacă vreți o experiență tehnică,  recomand muzeul Ferrari. Cap compas  Maranello.   Și dacă vă încadrați în timp,  puteți vizita și Museo Lamborghini.   Este tot în drum,  nu vă abateți cine știe ce.


-------------------

This is it!

Vă doresc să aveți parte de excursia de la anul și să vă umple sufletul de frumos și bine!


6h la San Marino si 4h la Firenze? Sau voiai sa spui 4 zile la Firenze :D

Edited by giuliani, 14 July 2020 - 13:25.


#7
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2008
Ati primit deja sfaturi grozave legate de Ticino si zona Lacului Como; confirm, Morcote in Ticino si Bellagio pe malul Lacului Como sunt de vis ! As adauga si ascensiunea la Paradiso (daca tot ajungeti la Lugano, ar fi pacat sa nu vedeti privelistea de acolo).
Toata Coasta de Azur este de vazut - pe langa destinatiile enumerate de dvs., as adauga superbul Saint-Paul-de-Vence, rafinatul Grasse, spectaculosul Eze, elegantul Juan-les-Pins ...
Daca aveti timp si doriti sa descoperiti si alte bijuterii, va mai recomand : Tourrettes-sur-Loup, Mougins, Cavalaire-sur-Mer (are o plaja fantastica), Defileul Verdon ...

Mult succes la planificare !

Edited by sdrc, 14 July 2020 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate